Τι μάρκα μπύρας προτιμάτε;

Αν δεν κάνω λάθος, ναι. Δεν το ξέρω με βεβαιότητα, δεν έχω παραγγείλει ποτέ, μόνο εκεί έχω πάει. Υπενθυμίζω προς αποφυγή παρεξηγήσεων (δεν απευθύνομαι σε εσένα προσωπικά) δεν είναι δικό μου το μαγαζί!

1 Like

Ειναι-δεν ειναι, εσυ θα την πληρωσεις :stuck_out_tongue:

3 Likes

Δωρεάν αποστολή από 30 € εντός Αττικής - 80 € εκτός Αττικής - Παραλαβή παραγγελίας και από το BAR μας :wink:

1 Like

Eίχα να ψωνίσω ονλαιν κανα δυο βδομάδες και κόντευα να πάθω στερητικό. :Ρ
Οπότε λέω, ας πάρω καμια μπύρα και βρήκα διαθέσιμες τις παρακάτω που ήθελα να δοκιμάσω:
Duchesse de Bourgogne
Delirium Tremens
Bosteels Tripel Karmeliet
Rochefort 10
Saint Bernardus Abt 12

Ανυπομονώ ήδη.

5 Likes

Amstel μοναστηριακή! Αυτό μόνο τίποτα άλλο!

Τι ζήσαμε εκείνο το βράδυ! Έκλαιγα κυριολεκτικά από τα γέλια!! Να ναι καλά όποιος ήταν γιατί δεν θυμάμαι.

2 Likes

Aν και δεν ειμαι φανατικος, καποιες βαριες μαυρες Pohjala ηταν φανταστικες

Φέραμε αυτές στο σούπερ μάρκετ. 6.5 κ 6.4 αλκοολ

Γνώμες;

Σε ποιο σουπερ μαρκετ; Να τιμήσουμε…

edit: Σκλαβενίτη οκ, θα τσεκαριστεί!

1 Like

Για όσους δεν αντέχουν την μόδα των IPA στα χιπστερομάγαζα, μια εξαιρετική λάγκερ που τιμώ πολύ συχνά εδώ και αρκετούς μήνες είναι η ακόλουθη. Αφιλτράριστη/απαστερίωτη. Προτείνεται ανεπιφύλακτα σε όσους συμπάσχουν με την πρώτη πρόταση αυτού του ποστ.

3 Likes

:green_heart:

Μόνο και μόνο για τη δήλωση για τις τραγικές IPA, θα τιμήσω :smirk:

Τί είναι οι ΙΡΑ?
Ομολογώ ότι δεν έχω ιδέα, αν και τελευταία πέφτει συχνά το μάτι μου πάνω τους.

Μόλις τελείωσα μια Chimay Blue (την τελευταία)… Ωραίες οι trappist!
Έχετε να προτείνετε καμια καλή?

Ανυπομονώ επίσης να δοκιμάσω τις Corsendonk Rousse και Delirium Red. Νομίζω ότι μέχρι στιγμής οι κόκκινες βρίσκονται στην κορυφή των προτιμήσεών μου, με πρώτες τις Leffe Radieuse και McFarland.

Indian Pale Ale, με έντονη φρουτένια γεύση και άρωμα. Κιτρομανταρινοκατι. Αρκετές είναι πολύ αξιόλογες, αν και γενικά η φάση είναι love it or hate it. Φοβερός συνδυασμός είναι black IPA.

2 Likes

Βλέπω τιμάς τις βέλγικες μπύρες, μπράβο! Κρίνοντας από τη λίστα σου, βλέπω ότι δεν έχεις δοκιμάσει 2 πολύ κλασικές trappiste, τις Westmalle (διπλή ή τριπλή) και την Orval.
Λογικά αυτές οι 3 υπάρχουν σε Online ελληνικά καταστήματα ή μπιραρίες.

Η πιο critically acclaimed trappiste, που δεν ξέρω αν βρίσκεται εύκολα εκτός Βελγίου, είναι η Westvleteren 12 (προσοχή στο “12” γιατί υπάρχει και άλλη έκδοση) που κάνει γύρω στα 50 ευρώ το μπουκάλι (την έχω δοκιμάσει :sunglasses:).

1 Like

Βέλγιο FTW. Trappist rochefort, westmalle tripel, chimay blue και tripel, Latrappe (tripel και quadruple) κάποιες από τις αγαπημένες μου μπύρες.

Επίσης μη trappist αλλα βέλγικες και σε πολύ κοντινό στυλ Gouden Carolus (η καλύτερη μπύρα στο Γαλαξία για μένα), gulden draak,duvel, la choufe θεϊκές μπύρες. Τιμιοτατες και οι leffe brune και affligem brune επίσης από λίγο πιο οικονομικες.

Cheers!

2 Likes

Βρήκα μόνο την 8αρα. :\ Ενιγουειζ, με την πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω τις Westmalle, α επίσης με ψήνει πολύ η De Halve Maan Straffe Hendrik (quadrupel). Έχουν τσεκαριστεί και μπει όλες στη wishlist μου!

Ποιές είναι οι βασικές διαφορές ανάμεσα στις dubbel, tripel και quadrupel, κυρίως ως προς τη γεύση;
Από τις λατραπε παρέλειψες την dubbel, δε σου άρεσε ή δεν την έχεις δοκιμάσει ακόμα;

1 Like

Οι dubbels είναι καστανές κι έχουν πολύ έντονη γεύση, στον δικό μου ουρανίσκο έχουν μια έντονη γεύση καραμέλας που δε μ αρέσει.

Οι tripels είναι πιο ξανθιές, φρουτώδεις και με πιο ελαφριά aftertaste από τις dubbels. Αλλά έχουν περισσότερο αλκοόλ.

Νομίζω το έχω αναφέρει ξανά σε αυτό το topic: Η πρώην αγαπημένη μου μπίρα ήταν η (La) Chouffe αλλά πλέον είναι η Leffe Blonde την οποία πίνω αυτή τη στιγμή βλέποντας live το Roadburn festival :sunglasses:

2 Likes

Monastere Double, μόλις την δοκίμασα! Αξίζει 100%

Δεν θυμάμαι ιδιαίτερα τη γεύση της dubbel, συνήθως θα πάρω την tripel ή την quadrupel

Εδώ τα εξηγεί πολύ ωραία

Το 2015 και το 2016 έκανα δύο πολύ ωραία δώρα στον εαυτό μου, πήγα τη μια χρόνια Essen (bg) kerstbierfest και την άλλη στο bruges beer festival με ένα καλό φίλο και τον αδερφό μου. Φοβερή εμπειρία και άλλαξε το γούστο μου στη μπύρα με όλα όσα δοκίμασα

1 Like

Ωραια ωραια. Αύριο μάλλον δοκιμή εγω.