Ε.Φ./Φανταστική Λογοτεχνία

ναι ξερω πως το handmaid θεωρειται αμφιλεγομενο.δεν το εχω διαβασει οπως και οτιδηποτε αλλο της ατγουντ πιστεψε με παντως το ορυξ ειναι μια εντελωσ φρεσκια και ανανεωτικη ματια στο μετακαταστροφικο μοτιβο.

Στη λίστα αυτή τη στιγμή έχουμε το τέταρτο βιβλίο από τη σειρά Eragon, το δεύτερο μέρος της τριλογίας Neverwinter από Salvatore και τη τριλογία Dragonlance Legends.

Έχω διαβάσει το πρώτο από τη τριλογία Dragonlance και δεν έχω λόγια. Πολύ καλογραμμένο. Κλασικά στη περιγραφή των τοπίων αλλά και των κύριων πρωταγωνιστών. Ενδιαφέρουσα ιστορία πάνω απ όλα.

Τώρα διαβάζω το δεύτερο βιβλίο από Neverwinter και μέχρι στιγμής δεν με έχει ενθουσιάσει. Έχω την αίσθηση ότι απλά θα το τελειώσω γιατί πρέπει να το τελειώσω καθώς έχω διαβάσει τα υπόλοιπα 30 βιβλία :stuck_out_tongue: Αν και έχω διαβάσει κριτικές πως το τρίτο βιβλίο είναι πάρα μα πάρα πολύ καλό.

γενικα τα τελευταια του Salvatore ειναι απο μετρια εως…απαραδεκτα(the Pirate King)

πλοκη πρακτικα ανυπαρκτη, χαρακτηρες που ελαχιστα αναπτυσονται, μονο ασταματητη δραση εχει

ειχα μια ελπιδα οτι στη Neverwinter τριλογια του θα ειχε ξεβαλτωσει

[SPOILER]ειδικα αφου οι δεν-παει-αλλο-πια companions of the hall μας ειχαν αφησει χρονους, αλλα και παλι ο μονος νεος χαρακτηρας ουσιαστικα η Dahlia ειναι, αντε και ο shadovar Αlegni[/SPOILER]
αλλα ως τωρα ψιλοαπογοητευση, οποτες και για το 3ο κραταω μικρο καλαθι, αλλα θα το διαβασω απο συνηθεια μαλλον :p.
παντως εφοσον διαβαζεις realms τσεκαρε οπωσδηποτε τουτο


ξεκινωντας κατα προτιμηση απο την Erevis Cale trilogy. Χαλαρα οτι ποιοτικοτερο και σοβαροτερο εχει κυλοφορησει απο την WotC(εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να το λεω :p)

Dragonlance Legends καρα-κλασικ, οσο προχωραει θα γινεται ακομα καλυτερο :wink:

Ξαναέπιασα μετά από καιρό τη σειρά του Έλρικ, σα να γύρισα σε γνώριμα, φιλόξενα εδάφη θα λεγε κανείς, μετά από ένα ταξίδι…

Θυμήθηκα τι ήταν εκείνο που με είχε πωρώσει 12 ολόκληρα χρόνια πριν, όταν τα διάβασα για πρώτη φορά. Αρχετυπικό fantasy με πνεύμα ανατροπής της δεκαετίας του '60 (εξ’ού και ο αντιήρωας Έλρικ, σε μια εποχή που δεν συνηθίζονταν οι αντιήρωες), και φυσικά αυτή η κοσμοθεωρία του Μούρκοκ γύρω από τον “Νόμο” και το “Χάος” παραμένει από τις πλέον ενδιαφέρουσες κοσμοαντιλήψεις που έχω διαβάσει σε οποιοδήποτε βιβλίο (συμπεριλαμβανομένων φιλοσοφικών βιβλίων και “σοβαρής” λογοτεχνίας).

Είναι γεγονός όμως πως δεν έχω διαβάσει άλλα βιβλία του Μούρκοκ πέραν της σειράς του Έλρικ. Μπορεί κανείς που γνωρίζει να μου πει, αν αξίζει να καταπιαστώ με τον Κόρουμ, ή τον Ερεκόζι ας πούμε? Ή δεν φτάνουν το επίπεδο του Έλρικ? (βασικός λόγος που ποτέ δεν έτυχε να τα διαβάσω ως τώρα ήταν γιατί θεωρούσα πως αποκλείεται να φτάνουν τη σειρά του Έλρικ, και αυτό με αποθάρρυνε).

Πείτε κάποιος αν γνωρίζει λοιπόν.

Πιο κλασικό φάντασι γενικά και περισσότερα στερεότυπα. Αν είσαι του επικού γενικά αξίζει. Μια φορά όμως Έλρικ δεν είναι.

Είμαι πολλών πραγμάτων γενικά… Η αλήθεια είναι οτι η υπερβολικά στερεότυπη επικούρα από ένα σημείο και έπειτα μου φαίνεται βαρετή - ωστόσο Μούρκοκ είναι αυτός, κάποια στιγμή ίσως δώσω και στις άλλες σειρές του μια ευκαιρία.

Hawkmoon έχω διαβάσει το πρώτο. Δεν θα έλεγα ότι είναι τόσο ενδιαφέρον όσο τα βιβλία του Έλρικ. Ο κόσμος έχει καλά στοιχεία, γιατί είναι εναλλακτική έκδοση του δικού μας, αλλά ο χαρακτήρας και το στόρυ όσο διάβασα μου θύμιζαν τα μέτρια σημεία του Έλρικ. Κάπως αδιάφορες φάντασυ περιπετειώδεις περιπλανήσεις

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα τα The Witcher του Andrzej Sapkowski που βασιστηκαν και τα παιχνιδια ειναι εξαιρετικα,πολυ πιο σοβαρα απο τα forgotten realms,dragonlance etc. κατ’εμενα .Τοαρνητικο οτι εχουν μεταφραστει μονο 2 στα αγγλικα

Μπορώ να φανταστώ πως τα Witcher είναι όντως ωραία βιβλία, και με ιδιαίτερα ώριμο περιεχόμενο, κρίνοντας από το παιχνίδι τουλάχιστον… Ενδιαφέρουσα πρόταση, θα την έχω στα υπόψιν.

(αν και τα Dragonance είναι παλιός, διαχρονικός έρωτας για μένα, σοβαρά-ξε-σοβαρά :P)

Ναι ναι,τα παιχνιδια ηταν εξαιρετικα αλλα ο Geralt ειναι ακομα πιο ενδιαφερον χαρακτηρας στα βιβλια και θιγονται γενικα πολλα θεματα ,σε ολο το βιβλιο δεν μπορεις να βρεις πουθενα καλο η κακο,ολα ειναι γκρι.Οσο για Dragonlance εννοειται πως ειναι παλια αγαπη,ο Ρεστλιν ειναι λατρεμενος χαρακτηρας

Προσωπικά λάτρεψα και Dalamar the Dark :smiley: O ;ellanor θα με καταλάβει. Απλά θα ήθελα να τον δω και άλλο σε κάποια σειρά πραγματικά.

Αμέ, πως δεν καταλαβαίνω. 8)

ΥΓ - Δεν το έχω διαβάσει.

Οκ λοιπόν μόλις μπήκε στο νο1 στη λίστα με τα βιβλία. Τα υπόλοιπα μπορούν να περιμένουν. Πω δεν ήξερα ότι υπάρχει και βιβλίο!(7 ευρώ από bookdepository, hell yeah!) Προχθές τελείωσα το Dragonlance Legends. Από τις καλύτερες σειρές βιβλίων που έχω διαβάσει. Θα γράψω λίγα λογάκια μόλις επιστρέψω από τη σχολή.

To legends ηταν η αγαπημενη τριλογια και μενα.Εν τω μεταξυ με τον Drizzt τι γινετε sta forgotten realms?Ton ειψα αδησει στη τριλογια που πολεμουσαν την εισβολη των ορκ

βγηκε μια ακομα τριλογια(The Transitions series) οπου, κατα την γνωμη μου, μονο το πρωτο(the Orc King) αξιζει. Στο 2ο(Pirate King) σου δινεται η εντυπωση οτι ο Drizzt ειναι guest star και εγω δεν το παλεψα. Το τριτο(Ghost King) ειναι απλα μετριο, αλλα περι ορεξεως…

και τα τρια ειναι ουσιαστικα αυτοτελη και απλα αφηγουνται καποιες αλλαγες που συμβαινουν σε διαφορα μερη των Realms

η νεα σειρα του Salvatore με τον Drizzt(Neverwinter)κανει αλμα 100 ετων(οπως και ολος ο κοσμος των Realms στην 4η edition, αν παιζεις) και, τουλαχιστον, παρουσιαζει και καποιους νεους χαρακτηρες(στα θετικα αυτο, ειχα βαρεθει την ζωη μου να διαβαζω σχεδον αποκλειστικα για τους Companions of the hall). Τα 2/4(ναι, ειναι τετραλογια) που εχω διαβασει προς το παρον, ειναι μαλλον μετρια-αποψη μου ειναι οτι πλεον ο salvatore το εχει χασει(οχι οτι ηταν ποτε κανενας σπουδαιος συγγραφεας, αλλα τουλαχιστον εγραφε αξιοπρεπεις νουβελες για το ειδος)

αν θες να διαβασεις κατι πραγματικα καλο σε Realms, κοιτας προηγουμενα μου ποστ (μην τα ξαναγραφω) :stuck_out_tongue:

Μαλιστα,ειμαι σιγουρος οτι θα ναι μετρια αλλα θα τα διαβασω οπως και να χει.Drizzt ειναι ,πανε 12 χρονια που διαβασα το Νταρκ ελφ τριλοτζυ.Προτεινεις πολυ πραμα.Ειμαι γενικα επιφυλακτικος με realms γιατι απο μη Σαλβατορ διαβασα μονο καποια του greenwood που θεωρειται και θρυλος κι δεν μου αρεσαν καθολου,και το war of the spider queen που το βρηκα μετριο.Ωραια ιστορια,πολυ κακη γραφη τα περισσοτερα.

κατα βαση 2 τριλογιες(Erevis Cale+Twilight War) προτεινω παντως, του Paul Kemp, που κατα την αποψη μου ειναι πολλα επιπεδα πανω απο την μεση Wizards of the Coast νουβελα, ειδικα η 2η τριλογια

επισης, εξαιρετικες κριτικες εχει παρει και τουτο

http://travizzt.wordpress.com/2011/11/23/brimstone-angels-by-erin-m-evans/

που το εχω στο πλανο να το διαβασω καποια στιγμη

αλλα απο κατι The Last Mythal, Τhe year of rogue dragons etc καλυτερα να μεινεις μακρυα, μονο αν εχεις πολυ χρονο για διαβασμα και μεγαλο κολλημα με τα Realms :slight_smile:

Χμ δεν εχω ουτε χρονο ουτε κολλημα με reams μονο me ton Drizzt σαν χαρακτηρα ειχα,Οποτε θα περιοριστω στις 2 τριλογιες που προτεινεις πανω.Thanks

Βρε συ JimmyPage, γιατί κάνεις συνέχεια quote, αφού από πάνω σου βρίσκεται το ποστ. :stuck_out_tongue:

Sorry δεν τα χω τα της τεχνολογιας:p