Ε.Φ./Φανταστική Λογοτεχνία

ΟΜG, ξεκίνα τώρα, οδύσσεια 1 και 2.
Τέσπα είναι θέμα γούστου αλλά και του πόσο έχεις διαβάσει από το είδος, οπότε δεν μπορώ να πω πολλά πράγματα για αυτό.
Οι περιγραφές του όμως, δεν υπάρχουν, σε κάνει να νομίζεις ότι είσαι εκεί.

1 Like

Μόλις τελείωσα το his dark materials trilogy. Έχει κανείς να προτείνει κάτι παρόμοιο όσον αφορά τα multiverses και το anti-religion theme?

To Book Of Dust του ίδιου :yum:

Τελείωσα το 3001 final odyssey, το οποίο μετά την κοιλιά του 3ου βιβλιου,ήταν εξαιρετικό.
Τελείωσα επίσης το childhoods end, το οποίο ήταν αρκετά καλό με διάφορες μέτριες στιγμές,αλλα οι ιδεες που είχε μέσα ηταν πολυ καλες ( το τελείωμα αποζημιώνει).
Τώρα ξεκινάω το foundation, δυστυχώς όμως έκανα το λάθος και πήρα το δεύτερο βιβλίο και εν μέσω διακοπών, δεν διορθώνεται το λάθος: (

Επόμενο (που κοπηκε λογω μπατζετ) , ο Υπερίων.

Το καλυτερο εκοψες :stuck_out_tongue:

Για πες! Πως παει το Time of Dread? Εγω διαβαζω το τελευταιο του Witcher. Μ αρεσει γενικα πολυ αυτη η σειρα. Γραφει πολυ διαφορετικα απο οτι συνηθιζεται. Τιγκα σαρκασμο, αυτοσαρκασμο, κυνισμο κτλ. Εν τω μεταξυ για οσους εχουν παιξει και τα games, αυτο το τελευταιο εχει φοβερα σημεια. Ειδικα με την Ciri και το Wild Hunt και την ιστορια τους.

Το τέλειωσα εδώ και μέρες, αλλά, εμ, δεν ξέρω. Πολύ meh για τα γούστα μου, πολύ meh σε σύγκριση με οποιοδήποτε από την πρώτη 4λογία, σαν να του είπαν “βγάλε γρήγορα καινούριο βιβλίο τώρα που έχεις το momentum”, τι να πω, μακάρι να κάνω κωλοτούμπα με τα επόμενα αλλά προς το παρόν είμαι λίγο απογοητευμένος.

Από Witcher περιμένω να βγει το τελευταίο σε paperback για να ξεκινήσω ξανά τη σειρά, νομίζω τα είχα αφήσει κάπου στη μέση του Time Of Contempt.

Ποιο λες? Το Lady Of The Lake? Αυτο ειναι το τελευταιο του στορυ. Ενα αλλο που βγηκε ειναι ανθολογια. To Lady of the lake το βρηκα paperback στο public 9ε.
Κριμα για το Time of Dread. Παντως κατα τα αλλα εχει διθυραμβικες κριτικες. Οχι οτι τις εμπιστευομαι

To Season Of Storms έλεγα και έχεις δίκιο, δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι είναι ανθολογία =/

Μπορεί εγώ να κάνω λάθος για το AToD, μη σε επηρεάζω δλδ, διάβασε και πες μου. Δεν είναι κακό βιβλίο προς θεού, αλλά αν αυτό παίρνει διθυραμβικές κριτικές τότε οποιοδήποτε από τα προηγούμενα 4 πρέπει να πάρει 11/10. Επίσης δώσε κανένα λινκ από μπλογκ/σάιτ/φμπ/φόρουμ/οτιδήποτε για fantasy συζητήσεις, κριτικές κλπ, μόνο το goodreads κοιτάω καμιά ματιά και μου θυμίζει το μέταλ χάμμερ που όλοι οι δίσκοι παίρνουν 8 :’)

1 Like

:joy::joy:

Νταξει, ξέρεις ότι ό,τι έχει πάρει από 4,10 και πάνω, θα είναι πιθανότατα αρκετά καλό.

Lol

Και εγω κυριως Goodreads συμβουλευομαι, αλλα οχι τοσο τους βαθμους, οσο τις κριτικες. Δηλαδη εχω διαβασει τοσες που πλεον ψιλοκαταλαβαινω τι θα μου αρεσει και τι οχι. Απο τα σχολια. Ο βαθμος ειναι απλα μια ενδειξη. Πιο πολυ διαβαζω τις αρνητικες για να δω αν εχει μεσα πραματα που δεν γουσταρω. Παραδειγματα κλασικα ο Rothfuss k o Sanderson που χουν κατι 4,5+ με χιλιαααδες κριτικες, αλλα εχω διαβασει 5 βιβλια τους το ενα χειροτερο απο το αλλο για μενα

Αλλες πηγες που ψαχνομαι ειναι καποια γκρουπ στο fb:




Και σε αυτα ψαχνομαι οπως στο goodreads. Πιο πολυ δηλαδη ασχολουμαι με τα αρνητικα σχολια :stuck_out_tongue:

Πολλες ματιες ριχνω και σε ενα Ελληνικο φορουμ το οποιο παλια ηταν πιο ενεργο, αλλα εχει μεσα πολυυυ πραμα
http://community.sff.gr/

Και που και που συμβουλευομαι και καποια sites
www.fantasy-faction.com/
www.booknest.eu
www.sffworld.com/

Aυτα πανω κατω. Αν ειστε goodreads στειλτε κανα προφιλ
το δικο μου ειναι αυτο μαλλον

Ασχετο αλλα απο χτες εχω διαβασει 100 σελιδες στο Witcher. Ειναι πολυ καλο. Ο ατιμος ο Πολωνος γραφει πολυ ωραια με φοβερη ειρωνια και σαρκασμο για τα σκατα του πολεμου

Γαυρόφατσα

!

Λολ, όχι ντάξει , ξεκάθαρα κίτρινος

1 Like

Χαχαχα γελαω. Ειναι η μπλουζα που μπερδευει

Δεν έχω λογαριασμό στο goodreads, μπαίνω και χαζεύω μόνο βιβλιογραφίες, καμιά κριτική για βιβλία που έχω ήδη διαβάσει κλπ

Το GFRW το κοιτούσα κι εγώ αλλά σε κάποια φάση είδα ότι έπρεπε να τσεκάρω καμιά 20αριά βιβλία και είπα να σταματήσω λίγο μέχρι να τελειώσω με όσα ήδη έχω :’)

Για καλοκαίρι, “εύκολο” διάβασμα 1-2 ημερών σε τρένα λεωφορεία αεροπλάνα και αερόστατα, μόνο Pratchett .-

Τελος και το Saga του Witcher. Φανταστικη σειρα. Απιστευτοι χαρακτηρες. Πολυ συγκινητικος συγγραφεας. Το μονο περιεργο πραμα ειναι οτι θα με ξανακανει να παιξω το παιχνιδι για 4η φορα. Νιωθω οτι επιβαλλεται τωρα που ξερω ολες τις λεπτομερειες αυτων των ανθρωπων και του πολυταραχου και τοσο αληθοφανους κοσμου τους.

Το είχα στα υπόψιν, αλλά δεν ήθελα να διαβάσω βιβλίο τριλογίας από την οποία έχει βγει μόνο το πρώτο. Ποιος ξέρει πότε θα βγουν τα επόμενα; Και συνήθως όταν διαβάζω κάτι i need answers εκείνη τη στιγμή :stuck_out_tongue:
Οπότε, διάβασα το Canticle for Leibowitz το οποίο καραγούσταρα και τώρα συνεχίζω με Small Gods του Pratchett.

Πολυ καλο stand alone post apoc ειναι το Swan Song του McCammon

1 Like

Ω, τέλεια. Η περγραφή του με έψησε ήδη οπότε θα το τσεκάρω σίγουρα. Κάποια στιγμή λέω να ξεκινήσω και τα Dark Tower

Και τα Dark Tower ειναι φοβερα. Απλα θελει μεγαλο commitment. 7 βιβλια το λιγοτερο. Πολλες ατμοσφαιρες. Το 4ο το Wizard and the Glass το θεωρω γενικα απο τα αγαπημενα μου βιβλια.
Το Swan Song ειναι εγγυηση.

Καλα για το Wizard and Glass τι να πουμε, απο τα βιβλια που με γονατισαν. Αυτο και το Wastelands για εμενα οι κορυφες.

Βοηθαει να εχεις διαβασει κα αλλα βιβλια του King γιατι υπαρχουν αναφορες πολλες, οχι οτι δεν θα καταλαβαινεις τι γινεται αλλα ειναι ακομα καλυτερα.

1 Like