Ε.Φ./Φανταστική Λογοτεχνία

Μετά από καιρό (2 χρόνια + πρέπει να είναι) ξανάπιασα να διαβάσω λογοτεχνία του φανταστικού και ξεκίνησα την τριλογία του Abercrombie “Ο Πρώτος Νόμος”… Απόψεις-άλλες προτάσεις;

Να την τελειώσεις και μετά να πιάσεις την Broken Empire σειρά του Mark Lawrence ή την Faithful and the Fallen του John Gwynne. Αν δε θέλεις τριλογία αλλά κάποιο stand alone βιβλίο, προτείνω με τα χίλια την Tigana του Guy Gavriel Kay.

2 Likes

ωραίος!! να σε ρωτήσω, από αυτά ποια κυκλοφορούν στο ελληνικά; επειδή λόγω έλλειψης χρόνου έχω αφήσει το αγγλικό βιβλίο τελευταία :stuck_out_tongue:

Σιγουρα να τελειωσεις του Αμπερκρομπι. Στα ελληνικα υπαρχει μονο το πρωτο απο το Broken Empire δυστυχως. Γενικα ειναι περιορισμενες οι επιλογες στα Ελληνικα. Υπαρχει ομως το Τιγκανα που πε ο disconnected κ ειναι επος κ αν εισαι τυχερος κ τα βρεις εχει μεταφραστει κ η αλλη σειρα του Κεη Το Υφαντο της Φιοναβαρ. Θα μπορουσες να δοκιμασεις κ τον Μαγο του Feist

1 Like

Ωππ θα τσεκάρω, ευχαριστώ! Για Wheel of Time τι γνώνη υπάρχει γενικώς; Όπως και για την άλλη σειρά του Abercrombie (Μισός Βασιλιάς κλπ, δεν θυμάμαι όνομα της σειράς); Γενικά από fantasy έχω διαβάσει Tolkien (προφανώς) και Martin (ολα, στην αναμονή εδώ και χρόνια όπως όλοι μας)…

Το wheel of time ξεκιναει καλα, αλλα γινεται σαπουνοπερα. Δεν στο συνιστω αν σου αρεσε ο Τολκιν κ ο Μαρτιν. Αυτα που αναφερθηκαν ειναι πιο κοντα σαν αισθητικη κ “επος”

Διάβασε Ούρσουλα Λε Γκεν “Το έπος της Γαιοθάλασσας”

2 Likes

Αν δε σε πειράζει το πιο απλοϊκό ΥΑ ύφος σε σχέση με την First Law τριλογία, θα έλεγα να το τσεκάρεις. Ήμουν λίγο μουδιασμένος στο πρώτο αλλά τελικά η ανάπτυξη των χαρακτήρων και η πλοκή που δεν ήταν “γράφω για να γράψω” όπως πχ στο Best Served Cold με το ωραίο φινάλε με άφησαν πολύ ικανοποιημένο τελικά. Γράφει καινούρια τριλογία btw που θα είναι έτοιμη του χρόνου μάλλον, στον κόσμο του First Law.

Θα σου πρότεινα και τον Μάγο του Feist που είπε και ο Red_Viper, γιατί έχει πολλά ακόμα στα ελληνικά με εξαιρετική μετάφραση και εξώφυλλα από τις εκδόσεις της Άγνωστης Καντάθ, και την πρώτη τριλογία Dragonlace που επίσης έχει πολύ υλικό στα ελληνικά από την anubis αν θες να το συνεχίσεις.

Εγώ παράλληλα με τα άπαντα του Kay που τα έχω πιάσει με τη σειρά, τέλειωσα το Road Brothers με short stories από τον Broken Empire κόσμο και οκ, απλά συγκίνηση να διαβάζω ξανά για τον Jorg, και χθες ξεκίνησα το καινούριο του Gwynne (A Time Of Dread)

Περιμενω σχολια για Time of Dread. Συντομα θα το παρω κ γω

Για οσους ψαχνουν στα Ελληνικα να ξαναπροτεινω το Βιβλιο του Νεου Ηλιου του Τζην Γουλφ. Τοσο καιρο νομιζα οτι εχει μεταφραστει το 1 απο τα 4 τμηματα, αλλα χτες διαπιστωσα οτι εδω κ χρονια υπαρχει κ το 2ο. Δεν βλεπω το υπολοιπο μισο να μεταφραζεται συντομα, αλλα γνωμη μου ειναι οτι αξιζει να δοκιμασει καποιος κ υστερα να αποτολμησει την συνεχεια στα Αγγλικα. Μιλαμε για κορυφαιο εργο.

Δυστυχώς λόγω καλοκαιριού διαβάζω σαν χελώνα, μετά από 150 σελίδες είμαι λίγο meh και περιμένω να δω πού θα το πάει. Ελπίζω να μην καταλήξει σε φάση Feist που στο 20ο βιβλίο η υπόθεση είναι ακόμα “ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΑΠΕΙΛΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΜΙΔΚΗΜΙΑΣ”

Κατά τα άλλα σήμερα πέτυχα στα public το πρώτο βιβλίο της τριλογίας της Fionavar στα ελληνικά από την anubis, έκδοση 2018, υποθέτω θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα

Σου προτεινω το Seveneves, πιστευω οτι θα σου αρεσει. Αν και το κουραζει λιγο προς το τελος.

Ευτυχως μαλλον τα ξαναβγαλε η Ανουμπις. Ειδα κ ενα διαγωνισμο στο φουμπου. Ειχαν εξαντληθει.

Ολοι λενε τα καλυτερα για το Time of Dread, αλλα η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν εμπιστευομαι χαιπς. Απλα θυμαμαι οτι κ το Malice μου χε φανει οτι ειχε αργησει να παρει μπρος

Χαιρετω το τοπικ!
Λοιπον,αν και σχετικα ασχετος με Ε.Φ. ειμαι σε φαση να διαβασω κατι τετοιο.
Τα γουστα μου ειναι περιορισμενα, οποτε δεν ξερω ποσο εφικτο ειναι να υπαρξουν προτασεις.
Λατρευω Οδυσσεια διαστηματος 1 και 2, οχι μονο για τις καταπληκτικές περιγραφες και για εντυπωσιακο σεναριο, αλλα γιατι επισης ενω ειναι Ε.Φ, ενα σημαντικο ποσοστο αυτων που λεει, θα μπορουσαν να ειναι κοντα στην πραγματικοτητα.
Αυτο το τελευταιο στοιχειο ειναι και το κλειδι για μενα (συν οι απιστευτες περιγραφες που σε κανουν να νομιζεις οτι ζεις αυτο γίνεται) .
Εχουμε καμια προταση?

1 Like

Καλως τον. Εδω στην μικρη geekογωνια :stuck_out_tongue: Αγγλικα διαβαζεις η μονο Ελληνικα; Επιστημονικη η κ ηρωικη φαντασια; Πρωτη προταση απο μενα το Hyperion. Κυκλοφορει κ στα Ελληνικα. Υπεριωνας. Συγγραφεας ο Νταν Σιμμονς. Κορυφαια επιστημονικη φαντασια που χει τα στοιχεια που ανεφερες. Χτιζει ρεαλιστικη κοινωνια μελλοντος και θιγει πολλα ωραια θεματα.

:slight_smile:
Eλληνικά μόνο προς το παρόν, γιατί θέλω να μου βγαίνει λίγο πιο αβίαστα.
Μόνο για το final odyssey θα το σπάσω αυτό, αν τελικά δεν το βρώ πουθενά στα ελληνικά.
Επιστημονική θα έλεγα αρχικά.

Υπεριωνας λοιπον. Κ μετα Dune κ Θνητοι Θεοι απο μενα

Θενξ για τις προτασεις!
Τον Υπερίων τον εβλεπα και γω αλλα ημουν λιγο επιφυλακτικος, θα το τσεκαρω ομως.
Το childhoods end, ξερουμε τι λεει?

1 Like

Τσεκαρε το Ender’s Game, απο τα αγαπημενα μου SciFi, οχι τοσο στο ρεαλιστικο του πραγματος αλλα πιο πολυ με προβληματισμους.

1 Like

Κλαρκ δεν εχω διαβασει.