Ε.Φ./Φανταστική Λογοτεχνία

Και εγω πιστευω οτι θα ναι σουπερ τα βιβλια. Την πιστη μου στην ποιοτητα της γραφης του δεν την εχω χασει. Το προβλημα ειναι πιστευω στα ντηλς που κανε καποτε με hbo κτλ χωρις να σκεφτει πολυ τις συνεπειες. Ισως τα υπολογιζε αλλιως και δεν βγηκαν τα χρονικα κουκια κτλ.

Σιγουρα ναι, αφου για καποιο λογο ειχε την εντυπωση οτι θα τελειωσει και τα 7 πριν τελειωσει η σειρα (ουτε καν το 6ο δεν προκειται να τελειωσει εντωμεταξυ και η σειρα εκανε και 1 χρονο διαλειμμα), το εχει πει κιολας, τεραστιο λαθος στην εκτιμιση του χρονου που χρειαζοταν.

Fall Of Gondolin. Mαγικος Τολκιν. Ενα sidestory του εχει τοσο επος και ψωμι οσο δεν εχουν 3 τομοι μαζι των συγχρονων σαχλοαστερων του ειδους. Ονοματα δεν λεμε :stuck_out_tongue:

Παντως αν τα κανουν αυτα που ακουγονται (Fall of Gondolin, Children of Hurin και Beren and Luthien) θα πεθανω ευτυχισμενος. Το ωραιο ειναι οτι δεν μπορεις να τα βαλεις ξεκαρφωτα, πρεπει να δωσεις backstory απο την πρωτη εποχη με Βαλαρ, Δεντρα, Σιλμαριλς ποιοι ηταν οι Νολντορ, ο Μοργκοθ, μην σου πω να δειξεις και τις μεγαλες μαχες της πρωτης εποχης. Μονο που τα γραφω φτιαχτηκα :smiley:

Φοβερα πραματα. Εχει φτιαξει απιστευτο συμπαν ο Τολκιν. Επικο οσο δεν παει

Δυστηχως δεν γινεται να τα δειξεις το μεγαλειο του Τολκιν δεν υπαρχει…

Πιστευω οτι αν καποιοι ξεκινουσαν οπως ξεκινησαν τοτε για τον Αρχοντα, θα μπορουσαν να το καταφερουν. Δηλαδη με μερακι και πολυ αγαπη και χρονο. Πλεον δεν νομιζω οτι υπαρχουν αυτα τα περιθωρια

o Αρχοντας σαν ταινια ειναι γαματη! Αλλα αν καποιος εχει διαβασει τα βιβλια θα καταλαβει οτι ο Jackson τα γαμησε .

Εγω που τα χω διαβασει 5-6 φορες, και πολλοι αλλοι που ξερω, δεν συμφωνω. Απο τις καλυτερες μεταφορες που χουν γινει. Δεν μπορει να περιμενεις ενα υλικο πολυ πανω απο 1000 σελιδες να βγει αυτουσιο. Αλλο το βιβλιο ως μεσο και αλλο ο κινηματογραφος. Δυσκολα νομιζω θα βρεις πιο πιστη μεταφορα. Και σε ποσοστο καλυψης του υλικου και στο πνευμα της ιστοριας. Ισως να υπαρχουν καποια μικρα ελαττωματα η παραλειψεις, αλλα συνολικα νομιζω ηταν μια φανταστικη μεταφορα. Να μου πεις για τα Χομπιτ ναι μαζι σου.

2 Likes

Μικρά ελαττώματα δεν έχει έχει αρκετά άλλα κάνεις δεν δίνει σημασία γιατί ο άρχοντας είναι μια επική τριλογία!! Εννοείται ότι δεν μπορείς να βγάλεις το βιβλίο στο κινηματογράφο κανένα βιβλίο του Τολκιν δεν μπορεί να βγει… Για αυτό και θα ήθελα να μην βγει ποτέ το Σιλμαριλλιον στο cinema

Είμαι με Red_Viper 100%, δεν μπορείς να γράφεις “το γάμησαν” για αυτή τη μεταφορά, ακόμα και να μη σου αρέσει για τους 1002 δικούς σου λόγους (που μπορεί να είναι όλοι σωστοί ε) δεν μπορείς παρά να αναγνωρίσεις ότι ήταν όντως μια φανταστική μεταφορά με πολλή αγάπη και πολύ μεράκι. Ακόμα και το πρώτο Χόμπιτ με τα τόσα στραβά του είναι παραπάνω από “μια χαρά” για μένα, αλλά το 2ο και ειδικά το 3ο ήταν εντελώς άλλη φάση, πολύ κοντά στον πάτο.

Σχετικά με μεταφορές σε σινεμά/τηλεόραση, νομίζω δεν υπάρχει ούτε μία πιθανότητα να γίνει σωστή μεταφορά της Fionavar, αυτό το πράγμα απλά ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ να βγει στην οθόνη, θα χάσει τόσο πολύ που δε νομίζω ότι έχει νόημα. Στο τέλος με τον Galadan σχεδόν με πήραν τα ζουμιά, ninjas cutting onions πάλι.

Σήμερα ήρθε και το τελευταίο πακέτο, έχω πλέον όλα τα βιβλία του Kay, τώρα μένει να βρω χρόνο να τα διαβάσω. Ήρθε και το καινούριο του Gwynne, μάλλον θα περιμένω να βγει και το 2ο (τουλάχιστον) πριν το ξεκινήσω, ο Abercrombie δυστυχώς με έχασε με το Best Served Cold και θα κάνω καιρό πριν πιάσω τα υπόλοιπά του, ίσως να βγει και η καινούρια του τριλογία μέχρι τότε, και τέλος έχω σταμπάρει τα παρακάτω για τις επόμενες αγορές, αν τα έχει διαβάσει κανείς ας πει γνώμη:

Kings of the Wyld
the grey bastards
A Plague of Giants

1 Like

Φιλε μου Disconnected μπορει στο χαζοποδοσφαιρο να μην τα βρισκουμε, αλλα στα βιβλια με καλυψες απολυτα. Ακομα κ η αναφορα στον Αμπερκρομπι. Κ μενα εκει με χασε. Κ το πρωτο Χομπιτ ναι ηταν τιμιο. Για Φιοναβαρ δεν το συζητω. Μου φαινεται κ μενα σχεδον απιθανο. Απλα εχοντας στο μυαλο παντα τον Αρχοντα ελπιζω κ για οτι αλλο βγαινει. Γκαλανταν κ Ντιαρμουιντ μονο καθαρισμος κρεμμυδιων.
Τα βιβλια που λες τα ξερω αλλα δεν εχω διαβασει καποιο. Το Kings of the wyld το εκθιαζει πολυς κοσμος, αλλα εγω το φοβαμαι. Δεν ειμαι πολυ φαν του μονο χαβαλες.
Αυτο το διαστημα εγω διαβαζω την σειρα Sword of Shadows της JV Jones. Καλο σκοτεινο φαντασυ. Παγωμενο κ επικο σετινγκ. Καλο world building. Μου θυμιζει Robin Hobb κ ολιγον απο Μαρτιν

1 Like

Για εμενα που με Τολκιν δεν ειμαι απλα φαν, αλλα στα ορια του εμμονικου, πιστευω οτι οι ταινιες του Αρχοντα ηταν ο,τι καλυτερο θα μπορουσαμε να εχουμε δεδομενου του ο,τι αλλο βιβλιο και αλλο ταινια. Κατι χαζομαρες που εκανε στην δευτερη ταινια (elves στο Helm’s Deep, Φαραμιρ κτλ) γενικα τις διορθωσε.

Οσο για το Σιλμαριλλιον το να το σπασεις σε μικρες ιστοριες ειναι πραγματικα ο μονος τροπος να το κανεις και παλι σε σειρα, οχι ταινια. Ελπιζουμε σε πολυ backstory οπως ελεγα.

Για Kay συμφωνω, δεν βλεπω πως μπορει να γινει εστω και σειρα το Υφαντο. Η Τιγκανα θα ηταν αρκετα πιο ευκολη (και να πω την αμαρτια μου μου αρεσει και πιο πολυ).

Λογω τρελου σκαλωματος με Caladan Brood (τι δισκαρα γαμω) εχω μπει στην πριζα να ξεκινησω το Malazan Book of the Fallen, γνωμες?

1 Like

Το Μαλαζαν ειναι οτι πιο φιλοδοξο στο ειδος. Εχω διαβασει τα 4 πρωτα. Μιλαμε για τοταλ ρημπουτ του ειδους. Καινουργιες ιδεες. Ρατσες, κονσεπτς, worldbuilding κτλ. Υπερβολικα πολυ ινφο για τα γουστα μου κ δεν μπορεσα να το συνεχισω. Πηδαει συνεχως απο βιβλιο σε βιβλιο σε αλλους πρωταγωνιστες κ μερη, οπου ολα μαζι συνθετουν μια υπερ grand scope ιστορια. Αν εχεις την διαθεση να παρακολουθησεις κατι πολυ μεγαλεπηβολο κ πολυπλοκο τοτε βουτα. Απλα θελει κομιτμεντ μεγαλο. Στα σην οτι δεν εχει καθολου σαχλα κ σαπουνοπερα μεσα, τυπου Σαντερσον, Τζορνταν κτλ, αλλα δεν εχει πολυ κ τορομαντικο που μ αρεσει εμενα. Τυπου Τολκιν κ Κεη. Ειναι στρατιωτικα κ ως συλληψη επικο

Ναι συμφωνώ ρε εσύ αλλά επειδή έχω τρέλα με Τολκιν από μικρός έχω όλα τα βιβλία σχεδόν (όχι μόνο δικά του) εννοείται πως ο άρχοντας ήταν ότι καλύτερο μπορούσε να βγάλει απλά μερικά πράγματα με χάλασαν λίγο. Και επειδή εμένα με χάλασαν και επειδή είδα και το τι έκανε στο Hobbit ο Jackson για αυτό το λόγο δεν θέλω Σιλμαριλλιον…Δεν αμφισβητώ με τίποτα αυτό που πέρασε στο κινηματογράφο είναι η καλύτερη τριλογία που υπάρχει ξεκάθαρα

Ασε το Χομπιτ ειναι εντελως αλλη φαση (αν και συμφωνω με τους απο πανω, και εμενα το πρωτο μου αρεσε αρκετα παρ’ολα τα προβληματα που ειχε), ενα μπουρδελο με τα 5 στουντιο που ειχαν δικαιωματα που προφανως δεν τους αρεσε που το πηγαινε ο Ντελ Τορο και μετα εφεραν τον PJ αλλα δεν του εδωσαν καθολου χρονο, αποφασισαν να το κανουν 3 απο 2 ταινιες και γενικα ενα μπουρδελο.

Το Σιλμαριλλιον και για εμενα σε ταινια δεν θα δουλευε, αλλα σε σειρα εχω την ελπιδα οτι θα δωσουν τον απαραιτητο χρονο και backstory ωστε να δουμε κατι καλο. Θα δουμε…

Red_Viper με εψησες, για την περιπλοκοτητα δεν με χαλαει, εχει διαβασει (δις!) το aSoIaF οποτε δεν τρομαζω :smiley:

Για σειρά ωραίο ακούγεται αλλά δεν ξέρω αν θα μπορούσε να πέτυχει αυτό θα το δείξει η σειρά που θα βγάλουν αν μπορούν να τα καταφέρουν

Ρε μη βαζεις ουτε το πρωτο γραμμα κεφαλαιο, μπερδευεις. Μονο μικρα. Ουτε τελειες, ουτε κομματα, ουτε τιποτα, γαμησε τα ολα!

1 Like

Άμα έχεις κάτι να πεις πεις πάνω στο θέμα καλώς αλλιώς πετάξου ακόμα μια φορά σαν τσαπου. :sunglasses:

Εχει διαβασει κανεις Iain Banks την σειρα Culture η την Revelation Space του Alastair Reynolds? Γνωμες η προτιμηση;