Ε.Φ./Φανταστική Λογοτεχνία

Ειπα να ξαναπιασω το Dark Tower μετα απο δεκα χρονια. Ο στιμος ο Κινγκ εχει κανει ολυ καλη δουλεια στο magnus opus του. Οι πρωτες σελιδες ειναι τοσο ατμοσφαιρικες. Ενθουσιαστηκα

4 Likes

Και εγω θελω να ξαναπιάσω τωρα που εχει παρει και τα δικαιοματα του βιβλιου ο flanagan…

Εχεις διαβάσει την πρωτη σειρα comic The dark tower Beginnings? Για εμενα ειναι must.

2 Likes

Δεν ξερω αν εχει αναφερθεί, αλλα μου πρότειναν και αγόρασα το three body problem στα Ελληνικά.
Εχω διαβασει εξαιρετικές κριτικές, θα ηθελα και την αποψη σας.

1 Like

Τα κόμιξ του The Dark Tower είναι απλά κορυφαία και η πλάκα είναι ότι έχω διαβάσει αυτά και όχι τα βιβλία.

2 Likes

Ειδικα το Beginnings που αν εξαιρέσεις την αρχικη ιστορια του πρώτου τομου που ειναι τα παρελθοντικα γεγονότα του wizard and class ολα τα αλλα που ειναι πράγματα που ξερουμε μονο απο μικρες περιγραφες στα βιβλια.
Βλέπουμε στο προσκήνιο το πρωτο katet με αποκορύφωμα το Fall of Gilead και Battle of Jericho Hill που ειναι απλα επικ. Και το βασικά ειναι οτι πρόκειται για canon περιεχομενο.

Τα χω ναι. Τελεια. Χαρη σ αυτα διαβασα καποτε κ την σειρα κ γνωριζοντας το μπακγκραουντ εκανε καποιες στιγμες απο τις πιο συγκινητικες ου εχω διαβασει.

@vadergr διαβαζω κ το δευτερο του Three Body problem αυτες τις μερες. Στο συνιστω ανεπιφυλακτα

1 Like

Three body problem εξαιρετικό και το δεύτερο μέρος ακόμη καλύτερο.
Έτοιμαζομαι για το τρίτο.

2 Likes

Κουίζ για δυνατούς λύτες:

Προτείνετε μου βιβλία fantasy που είναι εντελώς stand alone. Όχι sagas που τραβάνε χρόνια, όχι βιβλία με prequels, sequels, spin offs και δεν συμμαζεύεται.

1 Like

Το Tigana του Guy Gavriel Kay.

6 Likes

Jonathan Strange & Mr Norell της Sussana Clarke
Tigana του Kay
Broken Sword του Poul Anderson. Επος
The Goblin Emperor της Katharine Addison
The Library of Mount Char του Scott Hawkins
Perdido Street Station του China Mieville

Εχω διαβασει μονο τα τρια πρωτα τα οποια ειναι ολα εξαιρετικα.
Τα αλλα τρια ειναι ολα προτασεις απο ατομα που εκτιμω πολυ και τα εχω στα υπ οψιν

9 Likes

Αν δεν εχεις διαβασει τοτε σιγουρα ψαξου με P.Κ.Dick

3 Likes

Από τα αγαπημένα μου είναι το Lord of Light, του Roger Zelazny αν και δεν είμαι σίγουρος πού κατατάσσεται.

3 Likes

ΝΑΙ

2 Likes

Είχα και εξωφορουμική πρόταση για το Perdido Street Station. Θα ληφθούν όλες οι προτάσεις πολύ σοβαρά, θενξ γκάηζ!

1 Like


Πήρε αυτό το μάτι μου. Καμιά άποψη κάποιος;

1 Like

Διαβαζω αυτες τις μερες μια σειρα δυστοπικου τεκνοθριλερ με πολυ σασπενς, δραση και ανατροπες. Το πρωτο βιβλιο που μολις τελειωσα ειναι το Brilliance. O συγγραφεας ειναι ο Marcus Sakey.
Το σκηνικο ειναι μια εναλλακτικη ιστορια oπου καπου στα 80s ανακαλυψανε οτι το 1% του πλυθησμου γεννιεται με ενα ιδιαιτερο χαρισμα. Αυτο μπορει να ειναι οτιδηποτε. Να ακους πχ ενα τραγουδι μια φορα και να μπορεις να το παιξεις τελεια μεχρι πχ να μπορεις να προβλεπεις σε απολυτο βαθμο τι θα γινει στο χρηματιστηριο και να τιναζεις την μπανκα στον αερα σε βαθμο που δημιουργουνται κινδυνοι βασικων ανισορροπιων.
Υπαρχει μια κρατικη Αμερικανικη οργανωση τυπου FBI που προσπαθει να εξισορροπει αυτη την κατασταση και οτι εντασεις δημιουργει μεταξυ των χαρισματικων και των κανονικων ανθρωπων. Η ιστορια ξεκιναει με εναν πρακτορα της ο οποίος είναι στα χναρια μια τρομοκρατικης οργανωσης των χαρισματικων που πολεμαει εναντιων των διακρισεων που δεχονται απο τους υπολοιπους και το κρατος. Απο κει και περα ξεκιναει μια περιπετεια με πολυ αδρεναλινη και σασπενς, περισσοτερο βαθος και κοινωνικο σχολιασμο απο οσο φαινεται εξ αρχης και πολυ ενδιαφερουσες και αναπαντεχες ανατροπες.
Για καποιο λογο μου θυμιζει το Cyberpunk και πιστευω οτι ειναι οτι πρεπει για κινηματογραφικη μεταφορα. Γενικα οσο πιο πολυ διαβαζα τοσο πιο πολυ μου αρεσε και αρχισα να το βαζω προτεραιοτητα σε σχεση με τα αλλα δυο που διαβαζω. Το δευτερο του Cixin Liu και το πρωτο του Dark Tower. Με το που το τελειωσα επιασα κατευθειαν το δευτερο.
Σημερα ανακαλυψα με αρκετη εκπληξη οτι το πρωτο μερος εχει μεταφραστει στα Ελληνικα. Θεωρω οτι μπορει να διαβαστει και μονο του μιας και εχει ικανοποιητικο τελος. Απλα σιγουρα εχει ενδιαφερον να δεις πως εξελισσεται ακομα πιο πολυ η ιστορια στην συνεχεια,

4 Likes

9 Likes

Μόλις τελείωσα το 2ο βιβλίο από την σειρά The Wheel Of Time, τι απίστευτη ιστορία είναι αυτή? Παρόλο που είναι μεγάλα βιβλία, έχω την ίδια λαχτάρα να διαβάσω παρακάτω, που είχα με τα βιβλία Game of Thrones.

4 Likes

Για πειτε καμια πρόταση περα απο το Tigana που λεω να παρω… Γιατι με βλεπω να ξεκινάω Expanse και δεν ξερω ποσο ευκολοδιάβαστες ειναι οι αγγλικες εκδοσεις μιας και στα Ελληνικα υπαρχουν μονο τα 2 πρωτα και δεν τους βλεπω να πιανουν τα αλλα 5.

4 Likes

Θα έλεγα την τριλογία του Abercrombie, αλλά το πρώτο είναι εξαντλημένο. Αξίζει και με το παραπάνω.