Ε.Φ./Φανταστική Λογοτεχνία

Εχεις απολυτο δικιο το (παράληψη μου) First Law και Υπεριον εχουν διαβαστεί απο αυτο το πακέτο… Για Λεβιάθαν με βλεπω… Τα βιβλια συμβαδίζουν ενα προς ενα με την σειρά? Αξιζει να τα πιασεις αν εχεις δει 2 φορες την σειρα?? :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Εχει αρκετα καλα. Εγω θα χτυπαγα η Υπεριωνα η Υφαντο της Φιοναβαρ. Α τωρα ειδα οτι εχεις διαβασει Υπεριωνα. Πολυ καλο και το Θνητοι Θεοι. To Altered Carbon δηλαδη.

Expanse εγγυηση και δεν νομιζω οτι εχει δυσκολα αγγλικα. Χωρις βεβαια να μιλαω με σιγουρια γιατι σπανια πλεον διαβαζω στα Ελληνικα. Η σειρα πηγαινει αρκετα κοντα στην ροη των βιβλιων. Νομιζω η πρωτη σεζον καλυπτει το πρωτο βιβλιο και καποια γεγονοτα απο το 2ο.
Αξιζει σιγουρα να τα πιασεις και νομιζω θα τα εκτιμησεις και πιο πολυ. ΕΙναι το ιδιο πραγμα που σε τραβηξε, αλλα πιο πλουσια δωσμενο και με πιο ενδιαφερουσες λεπτομερειες που ισως δεν χωρανε τηλεοπτικα

2 Likes

Παράγγειλα και εγώ από Anubis το Τigana που οι περισσότεροι που το διάβασαν το προτείνουν ανεπιφύλακτα και για +1 πήρα Τα Ψέματα του Λοκ Λαμόρα που η υπόθεση μου κίνησε την περιέργεια. Ας ελπίσουμε να αξίζει.

5 Likes

Καλο και το Locke Lamora. Μια χαρα επενδυσες

2 Likes

ειπα μετα απο καιρο να κανω προφιλ στο goodreads και σιγα σιγα συμπληρώνω το προφιλ με οτι θυμαμαι… Εκανα τον f.req μαστερ του θρεντ απο πανω δεν βρηκαν καποιον αλλον οπότε οποιος θελει join.

2 Likes

χαχα και λεω ποιο καλο παιδι ειναι αυτος ο νεος? Δενμου πηγε καθολου το μυαλο στο forum. Καλως μας ηρθες

1 Like

Πέφτω πάνω σε προτάσεις για jack vance και tadd williams.
Γνωρίζουμε τι παίζει με αυτές τις περιπτώσεις στα ελληνικά;
Αξίζουν;

1 Like

Σιγουρα αξιζουν. Tad εχω διαβασει, αλλα δεν νομιζω οτι εχει ολοκληρωθειη μεταφραση της σειρας.
Απο οτι βλεπω εχουν μεταφραστει τα 2 απο τα 3 βιβλια της σειρας. Το τριτο ειναι και τεραστιο. Στα Αγγλικα και το ειχανε βγαλει σε δυο μερη. Εδω θα το κανουν σε 4 αν γινει ποτε.

Παντως η σειρα αυτη ειναι η καλυτερη γεφυρα, κατα την αποψη μου, μεταξυ Τολκιν και Μαρτιν. Ο Μαρτιν εχει πει οτι τον εχει εμπνευσει και οντως εχει μεσα ιδεες που θυμιζουν αρκετα καποιες που χρησιμοποιησε και ο Μαρτιν. Ταυτοχρονα ομως εχει και τον επικο λυρισμο και ατμοσφαιρα που χει ο Τολκιν. Πολυ καλη σειρα και συγγραφεας ο Γουιλιαμς.
Το μονο αρνητικο για καποιους ειναι οτι εχει αργο τεμπο, αλλα εμενα μου αρεσε γιατι εχει πολυ ομορφο υλικο και ατμοσφαιρα

2 Likes

Α ωραία θα το πάρω κι εγώ :wink:

1 Like

Yπαρχει ολοκληρο αναλυτικο reddit για την συσχετιση του Μαρτιν με τον Γουιλιαμς.

Μην το διαβασετε γτ εχει προφανως απειρα spoilers. Κρατηστε ομως το εισαγωγικο.

https://www.reddit.com/r/Fantasy/comments/tuk775/memory_sorrow_and_thorn_and_the_parallels_to_a/

Martin said: “Fantasy got a bad rep for being formulaic and ritual. And I read The Dragonbone Chair and said, ‘My God, they can do something with this form, and it’s Tad doing it.’ It’s one of my favourite fantasy series.”

1 Like

Καλα ποσο τραγικο αυτο… Ειναι καινουρια μοδα? Ειδικα ο Φανταστικος κοσμος το εχει τερματίσει… Ειπα να ξεκινησω mistborn και βλεπω τα 3 βιβλια στα Ελληνικά ειναι 6… Καλα δεν το συζητώ για weel of time και the way of kings Που το πρώτο βιβλιο ειναι 4 part!!! Περα απ΄ολα ειναι και εντελώς αποτρεπτικο να τα ξεκηνισει καποιος…

Εχω βιβλια οπως το στυλοβάτες της γης, ιματζικα, IT και ειναι 1000+ τουβλα και αν βγαιναν τωρα θα ηταν απο 4 παρτ… Κριμα…

3 Likes

Τραγικη συνηθεια, συνεπης με οτι ειναι συνηθες σε αυτον τον ερμο τοπο

4 Likes

Tad williams το Dragonbone Chair που έχω αγόρασει δεν μπόρεσα να το τελειώσω ποτέ και το παράτησα. Όντως είναι αργός πολύ.
Επίσης, καλό είναι να ξεχάσετε ελληνικές εκδοσειςεαν είναι εφικτό σε fantasy. Δεν αξίζει για πολλούς λόγους…

1 Like

Το διαβασες; Το τελειωσα πριν λιγο.
Μεγαλο οραμα ο Cixin Liu. Φοβερες ιδεες. Καταφερνει να δειξει ταυτοχρονο ποσο ασημαντοι ειμαστε κ ποσο κοντα στην θεωση

2 Likes

Είμαι στα μισά.
Τρομερά φιλόδοξο αυτό που κάνει,αλλά το πετυχαίνει απόλυτα.

1 Like

Λοιπόν οι τελευταίες αγορές έχουν ως εξής
Dragonborne chair-tad williams 1ος τόμος, σύντομα θα το ξεκινήσω πιστεύω μετά τις πολυ καλες κριτικές που διάβασα,
Ελρικ-μουρκοκ 2ο βιβλία της σειράς, έχω πολλά χρόνια που διάβασα το 1ο…,
Cixin liou 1ος τόμος, είμαι στις 100 πρώτες σελίδες, αργό κ επιβλητικό διαμάντι μέχρι τώρα. Νομίζω στην πορεία θα υπάρξει απογείωση.
Στην συνέχεια σκςφτομαι να συνεχίσω με το 6ο βιβλία της σειράς dune, τώρα που πάίζει κ η ταινία, με ξενερώνουν λίγο οι τιμές της συγκεκριμένης εκδοτικής, όλα πάνω απο 20άρικο…ελεος δλδ

4 Likes

+1

*Νομίζω μεχρι και την αλλη βδομαδα εχουν προμο 3 for 2 για τα dune

1 Like

Θέλω να μου πεις για το Dragonbone chair γιατί το έχω αρχίσει 3 φορές και το παράτησα γρήγορα
Υγ: Διαβάστε The Wandering inn

Παντως για Dragonbone επιμενω. Αν σε καποια φαση θες κατι κλασικο και εχεις ορεξη για αργο ρυθμο δωστου αλλη μια ευκαιρια. Αστο λιγο να κρυωσει μεσα σου. Ειναι πολυ καλη ιστορια

1 Like

Bernard cornwell και 3λογία με Αρθούρο έχει διαβάσει κανείς; τα βλέπω σε μετςχειρισμένα σε πολυ καλή κατάσταση κ το σκέφτομαι. Έχει διαβάσει κανείς τπτ;