Ποιόν (ένα και μόνο) δίσκο των «τάδε» να πάρω;

Προτείνω να χρησιμοποιήσουμε αυτό το thread για να προτείνουμε στους συμφορουμήτες μας τον ένα (και μόνο ένα!) δίσκο που θα έπρεπε να ακούσει ή να έχει από το κάθε συγκρότημα, τουλάχιστον για εγκυκλοπαιδικούς λόγους.

Αν μας ρωτήσει κάποιος, «ποιόν δίσκο από τους τάδε πρέπει να έχω», δεν θα του λέγαμε ποιός είναι ο αγαπημένος μας αλλά τη σημαντικότερη/διασημότερη κυκλοφορία.Αυτό σημαίνει ότι χρειάζεται μια κάποια αντικειμενικότητα (και παρακαλώ ας αποφύγουμε τη συζήτηση για το αν υπάρχει αντικειμενικότητα στην αξία των καλλιτεχνών κλπ).

Παράδειγματα:

Iron Maiden ? Number Of The Beast
Καταλαβαίνουμε όλοι ότι μπορεί να μας αρέσει περισσότερο κάποιο άλλο, αλλά μάλλον αυτόν θα έπρεπε να προτείνουμε.

Pink Floyd ? The Wall

Φυσικά μπορεί να πει κάποιος ότι δεν είναι το καλύτερο, όμως σίγουρα για εγκυκλοπαιδικούς λόγους αυτό θα προτείναμε, έτσι δεν είναι;

King Crimson ? In The Court Of The Crimson King

Led Zeppelin ? IV

Frank Zappa ? Hot Rats

Nirvana ? Nevermind

Μη αποδεκτές απαντήσεις:
«Όλους»
«Κανέναν»
Αν θέλετε να προτείνετε πάνω από έναν, τότε πείτε ποιός είναι ο ένας σημαντικότερος και μετά παραθέσατε τους άλλους με σειρά προτίμησης.

Το έχουμε; Πάμε!

Metallica - Master of Puppets

Black Sabbath - Paranoid

Κάτι τέτοιο εννοείς;

Ω ρε, έχουν να πέσουν εδώ διαφωνίες!!! 8)

Primordial - Τhe Gathering Wilderness

Eδω δεν παιζει διαφωνια Μανος…8) 8)

Παιζει κι εδω!

Storm Before Calm και Spirit The Earth Aflame λεω εγω. Διοτι στο Gathering αρχιζουν να αλλαζουν τον ηχο τους καπως, οποτε μενει να δουμε αν θα τους χαρακτηριζει και στο μελλον…

Επισης απο Pink Floyd θα προτειναμε Dark Side Of The Moon γιατι ειναι το τελειο μεταιχμιο μεταξυ της space πρωτης περιοδου και της πιο prog δευτερης…

Γενικα ειναι και πως το οριζει κανεις το “αντιπροσωπευτικος δισκος”…

Πόσο δίκιο έχεις Μάνο…:stuck_out_tongue:
Δε θέλω να διαφωνήσω… (ακολουθεί κάτι που ίσως να σας κάνει να πιστέψετε το αντίθετο…)
αλλά αν ήταν να πάρει κανείς μόνο ένα δίσκο από Led Zeppelin θα πρότεινα το Physical Graffiti…!
Αποψη μου πάντα…:slight_smile:

Ένα άλλο που θα έλεγα ανεπιφύλακτα…
θα ήταν The Bends από Radiohead (εδώ παίζει και να συμφωνήσει κάποιος stelios86).

Οk Computer,πιο ολοκληρωμένο πιστεύω…

opeth - blackwater park

το έλιωσα πάλι προχθες ! απίστευτος δίσκος ! αν βρείτε κ το δεύτερο δισκάκι με τα extra tracks, θα λιώσετε !

Έτσι ακριβώς! Το έχεις. :thumbup: Το θέμα είναι τί θα απαντούσαμε σε κάποιον που ρωτάει ποιόν δίσκο των τάδε να πάρω. Όχι, τί ειναι πιο αντιπροσωπευτικό. Δεν θέλουμε τον μέσο όρο του ήχου ενός συγκροτήματος. Γι αυτό και για τους Floyd θα έλεγα The Wall.

Τώρα για Metallica πρώτο θα πρότεινα το Black Album, για κάποιον που δεν έχει τίποτα από αυτούς, παρά το γεγονός ότι και εγώ προτιμώ το Master.

Γενικα υπαρχουν μπαντες που μπορει να πει κανεις οτι εχουν χαρακτηριστικους δισκους κι αλλες που δεν εχουν…

Ας πουμε το Burn My Eyes ειναι ο χαρακτηριστικος δισκος των Machine Head. Απο την αλλη τετοιος δισκος που να χαρακτηριζει τους Anathema δεν υπαρχει…

Είσαι αιρετικός γενικά;:stuck_out_tongue:

Α τοτε καταλαβα λαθος το concept του θρεντ. Και παλι απο Pink Floyd θα προτεινα ειτε το Dark Side ειτε το Wish You Were Here…

Θα πω για καποιες απο τις πιο αγαπημενες μου μπαντες:

Metallica - Black Album
Anathema - Alternative 4
Tiamat - Wildhoney
System Of A Down - Toxicity
Pantera - Vulgar Display Of Power
Amorphis - Tuonela
Cradle Of Filth - Dusk And Her Embrace
Nevermore - Dead Heart In A Dead World
Faith Νο More - King For A Day, Fool For A Lifetime
Monster Magnet - Powertrip
Iron Maiden - 7th Son Of A 7th Son
Judas Priest - Stained Class

Θα μπει παντως στανταρ η υποκειμενικοτητα του καθενος στο τι θα προτεινει. Προσπαθησα να σκεφτω τι θα καθοταν πιο καλα στο αυτι καποιου που δεν θα χε ξανακουσει τα συγκροτηματα αυτα, αλλα και παλι ημουν υποκειμενικος…

[QUOTE=ChrisP;235298…]

Ας πουμε το Burn My Eyes ειναι ο χαρακτηριστικος δισκος των Machine Head. .[/QUOTE]

Eχει το Davidian,πως να μην είναι?

:lol:

Διαφωνώ στο ότι μπορεί να υπάρξει αντικειμενική απάντηση στο ερώτημα. Όταν ρωτάς εμένα ποιόν δίσκο των Dream Theater να πάρεις το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι αυτόν που άρεσε ΣΕ ΜΕΝΑ περισσότερο. Ναι αν με ρωτήσετε ποιο δίσκο των ΑC/DC να πάρετε θα σας έλεγα το Powerage. Όχι το Βack in black επειδή έχει πουλήσει παραπάνω. Θα σας έλεγα το Powerage το οποίο είναι για μένα το καλύτερο. Αν θέλουμε να μιλάμε αντικειμενικά τότε να πάρουμε τις λίστες με τις πωλήσεις και δεν χρειάζεται το thread. Η όλη έννοια του forum πιστεύω είναι να εκφράζουμε την υποκειμενική μας άποψη.

Αιρετική με την έννοια αυτής που αναφέρεται στην αίρεση, όταν η αίρεση έχει την έννοια του δικαιώματος της επιλογής ή προτίμησης. :stuck_out_tongue:

Είμαι κορίτσι!!!

Pantera - Vulgar Display of Power
Darkthrone - Transilvanian Hunger
Slayer - Reign in Blood
Cannibal Corpse - The Bleeding
Morbid Angel - Covenant
Pink Floyd - Wish You Were Here
AC/DC - Highway to Hell
Aerosmith - Toys in the Attic
Sodom - Agent Orange

Gnr- Appettite for destruction
Metallica- black album(και εμενα δεν μου πολυαρεσει,αλλα ειναι 100000% metallica)
megadeth-rust in peace
machine head-blackening
alice in chains- dirt
dream theater- images and words
down- nola
pantera- cowboys from hell
iced earth- something wicked this way comes
tool- lateralus(μαλλον θα διαφωνησουν γιαυτο :stuck_out_tongue: )

whitesnake - come and get it
muse - absolution
slipknot - the subliminal verses
Uli Roth - earthquake
RHCP - californication

Deep purple - machine head
Metallica - master of puppets κάθε δίσκος και διαφορετικός (ρε Hetfield ούτε σε topic δεν μπορούμε να σας βάλουμε :lol: )
Dream theater - images and words
Tool - lateralus
Anathema - alernative 4
Muse - absolution
Mastodon - Blood mountain
Slipknot - IOWA
Paradise lost - draconian times
Pain of salvation - Be
Iced earth - something wicked this way comes
Iron maiden - number of the beast

Οrphaned land - Mabool
Summoning - Stronghold
Haggard - Eppur si muove
Warlord - And The Cannons Of Destruction Have Begun
Stratovarius - Visions
Arcturus - La masquerade infernale
Covenant - Nexus polaris
Theater of tragedy - Aegis