Γάμος

Φαντάζομαι κάποια άποψη θα έχετε για τον θεσμό του γάμου… Ορισμένοι θετική, άλλοι αρνητική. Δε ξέρω, μπορεί σε κάποιους να φανεί αστείο ως τόπικ, χεχε! Αλλά σκεφτείτε λίγο την πραγματικότητα γύρω μας, κάποιους που παντρέυονται νωρίς, και σκεφτείτε και τα διαζύγια και όλα…

Υπάρχει κόσμος (αρκετός) ο οποίος ασφαλώς θεωρεί τον γάμο και τον σχηματισμό οικογένειας κάτι πολύ σημαντικό και αναπόσπαστο μέρος της ζωής. Υπάρχουν και εκείνοι που ακούν γάμο και τρέχουν. Δεν έχουν όλες οι κοινωνίες την ίδια στάση απέναντι στον γάμο. Μη ξεχνάμε, τη σχέση του γάμου με τον έρωτα. Σκοτώνει τελικά ο γάμος τον έρωτα?

Περιμένω απόψεις…! :slight_smile:

Ελπίζω πως δεν σκοτώνει τίποτα, γιατί μόλις την Παρασκευή το αποφασισα…
Α ρε τόπικ που άνοιξες! Θα γίνω φαν…

8O 8O Σοβαρά μιλάς?!! Άντε βρε, τι να πω, εύχομαι τα καλύτερα!!! :smiley: :smiley:

γμτ, πως να εκφράσω άποψη τώρα?.. :oops:

γαμος ε??? χμ… λοιπον αμα βρω ποτε την γυναικα της ζωης μου θα το σκεφτω πολυ σοβαρα . απλα ειναι ενας παραδοσιακος θεσμος . δεν ειμαι της αποψης οτι ο γαμος θεμελιωνει μια σχεση … αλλα οτι ειναι και αυτο ενα βημα μεσα στη σχεση . αυτα:)

Πάω για ψώνια,οπότε το μόνο που προλαβαίνω να πώ είναι ότι πρωσοπικός είμαι κατά και ότι πιστεύω πιο πολύ στην συμβίωση παρά στο γάμο.Βέβαια έχει πολλές κοινωνικές προεκτάσεις και είναι πιο δύσκολο οικονομικά για ένα ζευγάρι χωρίς γάμο.

Αν δεν γινόταν αλλιώς για να 'μαι με κάποια θα παντρευόμουνα αλλά σίγουρα όχι θρησκευτικό γάμο.

Εντιτ:Σέντιεντ,μπές μσν πλζ.

Kατ’αρχας να ευχηθω περαστικα στον about music :lol: :lol:

Η γνωμη η δικη μου ειναι οτι με το γαμο δεν αλλαζει τπτ στη ζωη ενως ζυγαριου αλλα γινεται μονο και μονο για τα ματια του κοσμου.
Μη λενε οτι το παιδι σου ειναι ξωγαμο.
Μη λενε ο γκομενος αλλα να λενε ο συζυγος.
Για να εχεις οφελη απο την πολιτεια (ατοκα στεγαστικα δανεια κτλ)

Μπαααα μαλον δεν θα παρω :stuck_out_tongue:

αρνητικη!!!ειδικα για τον θρησκευτικο…εκτος απο το μυστηριο που το βρισκω βαρετο κ αθλιο…ο γαμος αποτελη μια μεγαλη δεσμευση κ δεν θελω να σκεφτομαι οτι απο καποια ηλικια κ μετα θα ειμαι μαζι με το ιδιο ατομο μεχρι το τελος. . επισης οταν παντρευεσαι αλλαζει η ζωη σου , γινεται μονοτονη κ βαρετη ειδικα αμα κανεις κ παιδια πρεπει να αφοσιωθεις κ σ αυτα…γαμισε τα με λιγα λογια

Δε θα έδινα τα λεφτά μου σε καμιά εκκλησία για οποιοδήποτε λόγο. Οπότε για θρησκευτικό γάμο ούτε λόγος… Και γενικότερα δε πιστεύω πως χρειάζεσαι κάποιο θεσμό για να κατοχυρώσεις τη σχέση σου…

Ρε σεις όλα αυτά τα παραπάνω μου έλεγε και η κοπέλα μου. Αλλα δεν την άκουσα και πήρα πρωτοβουλία γιατι αλλιώς δε θα το κάναμε ποτέ. Παντως έχει τρελο γέλιο να σερφαρεις σε σαιτ του τύπου i do.gr και τέτοια…

Όταν υπάρχει ειλικρίνεια και αληθινή επικοινωνία,δεν υπάρχει λόγος να μπούνε στη μέση δημαρχεία,εκκλησίες κλπ…“δέσμιο” σε μια γυναίκα σε κρατάει η ίδια,ούτε τα στεφάνια,ούτε οι υπογραφές…

βέβαια,με σωστές κινήσεις,στο θρησκευτικό γάμο,βγάζει και κάνα φράγκο από δώρα,ενώ υπάρχει πάντα και η σχετική αύξηση στο μισθό ε…

50 ευρω το μηνα

ε,είναι μια νέα κυκλοφορία,ένα dvd και 2 σουβλάκια με μπύρα

παιδια μην κανετε το λαθος!!
δεν ξερω για σας παντως εγω δεν ειμαι μονογαμικος τυπος κ δεν μπορω να γ@@@ την ιδια γκομενα τοσα χρονια :stuck_out_tongue: 8)

Σκεψου ποσες νεες κυκλοφοριες ποσα dvd και ποσα σουβλακια με μπυρες ειναι οι δικηγοροι οταν δεις οτι δεν παει αλλο

:lol: :lol: :lol: γραφετε ρεεεεε

Παιδιά μην κολλάτε σε ταμπέλες… Όταν δύο άνθρωποι συνεννοούνται, όλα μπορούν να γίνουν απλά, χωρίς γελοιότητες, ανθοστολισμούς, μπουμπουνιέρες και άλλα τέτοια…Ο καλός μου κι εγώ το έχουμε αποφασίσει κάμποσο καιρό (κυρίως για να ηρεμήσουν οι γονείς) και άλλο τόσι αισθανόμαστε ήδη “παντρεμένοι”… Θα παντρευτούμε όταν θα είμαστε έτοιμοι και με τους δικούς μας όρους, αποκλειστικά…

Όλα είναι στο μυαλό μας… Και είτε είσαι παντρεμένος, είτε όχι, άμα θέλει να στην “κάνει” ο άλλος, στην κάνει χαλαρά… Τελετή μιας ώρας στο δημαρχείο ή την εκκλησία δεν εμπόδισε κανένα και σε τίποτα…

Αν υπήρχε Pacte Civile όπως στη Γαλλία, δεν θα παντρευόμουν… :slight_smile:

Στα 35 και βλεπουμε…

κατά του γάμου λεπόν,εκτός κι αν μου κάνει πρόταση η σκάρλετ

Τότε είναι που θα έχεις απελπιστεί,ε; :lol: :lol: :lol: :lol:

Οχι απλά τότε θα έχω χορτάσει από την ζωή…:wink: (Και θα είμαι και πιο ευρωστος οικονομικά…:stuck_out_tongue: )