Γάμος

Χαζομπαμπάς αλέρτ, I know, μου το 'χουν πει αρκετοί :oops:

Χαχαχα! :lol:

Σου ρχεται και σενα σιγα σιγα :lol:

εχω κρατησει πολλες φορες παιδακια…
ψηλος. μακρι μαλλι δεν χαλαω χατίρι, ειμαι σκετο κελεπουρι…:?
2001 μια μερα πριν το rockwave με judas priest, savatage, megadeth και αλλους κρατησα για 14 ωρες τα ανιψακια της κοπελας μου…
ε, την επομενη στους judas priest ημουν τεζα σε μια γωνια ξαπλα και απλα ακουγα…
ημουνα πτωμα

αλλα αλο μια φορα στο τοσο και αλλο να ειναι δικο σου μεσα σε γαμο…
μερικες φορες τρεμω στην ιδεα.

για μενα η ζωη δυο ανθρωπων που εχουν μια ερωτικη σχεση αλλαζει πραγματικα αν ερθει ενα παιδι…

τωρα και να παντρευτεις απλα ενταξει στις μερες μας δεν ειναι και κατι συνταρακτικο αφοσων υπαρχουν πολλα ανυπαντρα ζευγαρια που ζουν μαζι κανονικα στην ουσια σαν παντρεμενοι…ποιο πολυ η ιδεα ειναι…α και τα νομικα…και να χωρισεις???δεν σε ξερω δεν με ξερεις αν δεν εχει αποκτησει παιδι…

αλλα ενα παιδι αλλαζει πολυ τα πραγματα…εκει χρειαζεται πραγματικη ωριμοτητα και υπευθυνοτητα…

δεν ειμαι αρνητικος με τον γαμο αν εχεις σκοπο να γινεις πατερας η μητερα…

μαλλον ειμαι αντιθετη. το βλεπω σαν μια κοινωνικη φορμα που μετα επιρρεαζει σιγα σιγα ολο και περισσοτερους τομεις στη ζωη. δεν καταλαβαινω γιατι να ειναι απαραιτητη αυτη η επικυρωση και το ταμπελωμα.

Ο μόνος λόγος που θα έκανα (μιας και προσωπικά δεν βρίσκο κανέναν άλλο λόγο) ένα γάμο είναι καθαρά ο οικονομικός. Έχεις αρκετά πελονεκτήματα με το να είσαι παντρεμένος. Οικονομικές ελαφρύνσεις, φορολογίες, μισθούς… κλπ κλπ κλπ

το β’ ψηφισα!
σε γενικες γραμμες ομορφα πραματα,γαμοι οικογενειες κλπ…
το σιγουρο ειναι μακρια απο εκκλησια(ευλογησων κι ετσι:papas:) και επισης μετα τα 30 μη σου πω και 35…σιγα μη παω να μπω “φυλακη” απο μικρος.απαπα!

Απο οικονομικής άποψης εννοείτε ότι δεν συμφέρει καθόλου να παντρευτείς, εκτός αν εκείνη είναι πάμπλουτη. Αμα σας έρθεί και το θερίο, τότε κλάφτα οικονομικά. Ουσιαστικά με το γάμο δεν αλλάζει τίποτα, το παιδί είναι εκεινο που τα γυρνάει ανάποδα. Και πάλι όμως κάποια στιγμή θα βρεθεί η ισσοροπία.
Σημασία έχει να είσαι συνειδητοποιημένος όταν θα παντρευτείς και 100 φορές περισσότερο όταν θα κάνεις ένα παιδί. Και πιστευω ότι η πλειοψηφία δεν μπορεί (και καλά κάνει) να μπεί σε τέτοια σκέψη πριν απο τα 35.
Τωρα αν πιστευεις ότι έχεις βρεί μια κοπέλα που να πλησιαζει αρκετά σε αυτό που εσύ θεωρείς κατάλληλη, κάνεις το βήμα και λίγο μετά αρχίσουν οι αλλαγές τότε υπάρχει θέμα. Κανονικά δεν πρέπει να αλλάζει κάτι, δεν πρέπει να υπάρχουν συμπεριφορές που δεν έχεις ήδη δει, αυτό είναι κοροιδία…

η αληθεια οτι και γω θα ηθελα να αμολησω κανα κουτσουβελο σε καμια δεκαρια χρονια, αλλα εχω ζωη μπροστα μου

Μιλας με πολλη αγαπη για το θεμα των παιδιων παντως,αυτο στο αναγνωριζω.

να μην ξεχναμε παντως οτι τα παιδακια δεν ειναι ενα αλλο ειδος…
το ιδιο με εμας ειναι…
οταν μεγαλωσουν παλι σαν και εμας θα γινουν…
περα απο την χαρα του τι ωραια ειναι πρεπει να τα κανεις και να τα χαιρεσαι και με καποιες προϋποθέσεις

και ενα βιντεακι…

Καιρος ηταν :stuck_out_tongue:

Θα συμφωνήσω μαζί σου!
Και το βιντεάκι τέλειο… φανταστικές φωτογραφίες!!! πολύ γούτσου!
(αν και χαμήλωσα τον ήχο να μην το πολυακούω, γιατί ήταν λίγο ανατριχιαστικό… έτσι μαζεμένα γέλια το ένα πίσω απο το άλλο… δεν ξέρω ιδέα μου… )

αντε ο γαμος…οι αρραβωνες γιατι εχουν γινει τοση μοδα τελευταια?το λενε κ με μια χαρα…υπαρχει λογος πλεον να αρραβωνιαστεις? τραβιουνται εναν χρονο ξερωγω αποφασιζουν να αρραβωνιαστουν,τι ωραια τι καλα, να εχουμε να χαιρομαστε χωρις λογο(στις περιπτωσεις που ξερω προσωπικα τουλαχιστον) κ γυρνανε κ με υφος σοφου κ σ λενε “αντε εσυ τι κανεις τοσα χρονια??” .δεν ξερω ρε γμτ μονο σε εμενα φαινονται ολα αυτα υπερβολη?

Ε πώς, ένα δαχτυλίδι παραπάνω.
Λίγο το χεις?

one ring to rule them all…και ταιριαζει απολυτα… αλλα και γω θελω :slight_smile:

Πώς το λένε;
Γάμος είναι η συνένωση δύο ανθρώπων για να αντιμετωπίσουν μαζί κάποια προβλήματα…

…που δεν θα είχαν αν δεν ήταν παντρεμένοι…

τρομακτικό πράγμα ο γάμος :p…και τα παιδιά :!: ούτε που θέλω να θυμάμαι το μαρτύριο που τράβηξα ένα μήνα στην κατασκήνωση με όλα τα…καλά παιδάκια που έπρεπε να προσέχω εκεί 24 ώρες το 24ώρο…κόλαση :stuck_out_tongue:

Εγώ ψήφισα το τρίτο, καθώς γύρω μου βλέπω περισσότερα αρνητικά παρά θετικά παραδείγματα.
Δεν θέλω να απαξιώσω εντελώς το γάμο, αλλά οι περιπτώσεις που λειτουργεί καλά μετά από χρόνια συμβίωσης είναι ελάχιστες. Γιατί μετά από πολλά χρόνια οι άνθρωποι που ζουν μαζί είναι εντελώς διαφορετικοί από τότε που παντρεύτηκαν…δεν είναι ότι αλλάζει μόνο ο άλλος σαν άνθρωπος, αλλά αλλάζεις και συ ο ίδιος.

Οπότε τι γίνεται? Δεν ξέρω, αλλά εμένα μου φαίνονται πολύ δύσκολα όλα αυτά…Είναι και τα παιδιά που τα αλλάζουν όλα…κλάματα, πάνες, μπιμπερό, φρουτόκρεμες, ξεσκατίσματα…Στην ουσία μετά ζεις για τα παιδιά σου και όχι για σένα. Αλλά έχει και τα καλά του σίγουρα.

αυτό ακριβώς όμως