Μουσεία Τέχνης και Εκθέσεις

Γιατί ένας μπιντές θεωρείται τέχνη?

Το τρίτο και τελευταίο ήταν… το Μουσείο Ερωτικής Τέχνης! 8)

Βρισκόταν επί της Boulevard de Clichy, λίγο παραπέρα απο το Moulin Rouge, πλάι στο πλήθος των σεξομάγαζων…

A, μου έκανε εντύπωση η έντονη παρουσία του γιαπωνέζικου στοιχείου στην έκθεση! Πέραν αυτού, τα εκθέματα κάλυπταν όλο τον κόσμο, απο το ινδικό Κάμα Σούτρα στα ελληνικά αγγεία… (ναι, αυτά που δε θα δείτε στο Αρχαιολογικό Μουσείο)…

Τράβηξα πολύ λίγες φωτογραφίες, και απλά παραθέτω 3-4 χαρακτηριστικές (απο τις όχι πολύ hardcore θα λεγα, σε σχέση με τα εκθέματα του μουσείου…) :roll:

[QUOTE=ellanor;421594]

Το εργο υποθετω λεγοταν"Η καρι*λα" ή καπως ετσι?:roll:

Θα μπορούσε… Ήταν πολύ σύγχρονο το συγκεκριμένο, νομίζω 3 χρόνων, και έργο ενός γιαπωνέζου… Ήταν απο κείνα που μου έκαναν τη μεγαλύτερη εντύπωση… Πραγματικά, βγαλμένο απο τη ζωή!

εδιτ. @Shaman, αυτός ήταν και ο σκοπός του Marcel Duchamp όταν έκανε την “Κρήνη” πίσω στο 1917, ένα έργο που σόκαρε κόσμο και κοσμάκη. Να θέσει το ερώτημα τι είναι τέχνη τελικά, σε μια κοινωνία όοπυ τα πάντα μετατρέπονται σε εμπορικά αντικείμενα και η αξία χρήσης ενός αντικειμένου υποβαθμίζεται απο την εμπορική του αξία. Γιατί λοιπόν να μη δούμε ως “τέχνη” ένα αντικείμενο μόνο και μόνο λόγω της χρησιμότητας του? Κάτι που παραδίδεται “έτοιμο”, “όπως είναι”, χωρίς καμία δημιουργική διαδικασία να παρεμβαίνει.

Το έργο αυτό θεωρείται ως ένα απο τα επιδραστικότερα έργα της τέχνης του 20ου αιώνα, και βρίσκεται στον πυρήνα της ατελείωτης κουβέντας γύρω απο το τι είναι τέχνη τελικά. Ήταν και ο πυρήνας του κινήματος του Ντανταισμού (ντανταισμός, προέρχεται απο το “νταντά” μια λέξη που δε σημαίνει απολύτως τίποτα), ενός κινήματος που εξαπλώθηκε την εποχή του παραλογισμού του Πρώτου Παγκοσμίου Πολέμου…

Όσο αφορά εμένα?.. Χμμ, δε θα λεγα πως μου “αρέσει”… (δεν ήταν και αυτός ο σκοπός του, η τέχνη τότε είχε πάψει να συνδέεται απαραίτητα με την αισθητική), αλλά το βρίσκω ενδιαφέρον, όπως και την όλη λογική με την οποία έγινε!

Ω ναι…

Ομορφες φωτο μαν,φαινεται οτι περασες τελεια.Αν και τους Γαλλους τους σιχαινομαι και θα τους εσβηνα ευχαριστως απ το χαρτη,θα θελα να παω σε καποια μουσεια στο Παρισι.

Αν και η απαντηση του ελλανορ ηταν πολυ καλη να πω κι εγω πως τεχνη δεν ειναι απαραιτητα το εργο καθαυτο αλλα η διαδικασια για τη δημιουργια του.Δεν χρειαζεται εξαλλου ενα εργο να αξιζει σε χρηματα για να χαρακτηριστει τεχνη.
Η “Κρηνη” του Duchamp οταν εκτεθηκε για πρωτη φορα απορριφθηκε ως μη καλλιτεχνικο εργο απο την δοικητικη επιτροπη (μιας και δεν εφερε την υπογραφη ενος αναγνωρισμενου καλλιτεχνη οπως Duchamp-που αρκουσε για να χαρακτηριστει “τεχνη”-αλλα του ασημου R.Mutt-το ονομα με το οποιο ειχε υπογραψει Duchamp).Αμεσως μετα δηλωσε:
“Δεν έχει σημασία αν ο κ. Ματ κατασκεύασε ο ίδιος την κρηνη ή όχι. Την ΕΠΕΛΕΞΕ. Πήρε ένα χρηστικό αντικείμενο,το τοποθέτησε έτσι ώστε να το απαλλάξει άπο το κοινό νόημά του,και του έδωσε νέο τίτλο.Δημιούργησε έτσι μια νέα σκέψη γι’ αυτό το αντικείμενο.”
Και αυτη ειναι πιστευω και η ουσια του εργου του,οχι η αισθητικη απολαυση αλλα η δημιουργια ενος εργου βασει των αποκλειστικων επιλογων του καλλιτεχνη.

O ellanor εγινε mod :expressionless:Ωραιες φωτο! :wink:

Η Εθνική Πινακοθήκη έχει εδώ και κάποιο καιρό έκθεση με έργα του Φρανσίσκο Γκόγια, ενός απο τους σημαντικότερους ισπανούς ζωγράφους, ανάμεσα στα έργα του οποίου ανήκουν τα κάτω…

Δεν ξέρω βέβαια αν θα είναι κάποιο απ’ αυτά στην έκθεση. Εξάλλου οι ώρες λειτουργίας είναι απλά απαράδεκτες. Μέχρι τις 2 το μεσημέρι, δλδ έλεος! Με το πουρνό και την τσίμπλα στο μάτι, να βλέπεις Γκόγια στο μουσείο (οκ, το λέω αυτό γιατί είμαι και του ύπνου γενικά!). Ακόμα και έτσι, μάλλον θα είναι καλή φάση…


Πηγαίνετε στην έκθεση του Goya στην Πινακοθήκη, ω κόσμε, όσο προλαβαίνετε ακόμα! Μιλάμε για πραγματικά σπουδαίο καλλιτέχνη, τόσο απο άποψη καθαρά εικαστική, όσο και όσο αφορά τη θεματολογία των έργων του, τα οποία κυμαίνονται απο πρωτόγνωρη κριτική απέναντι στο καθεστημένο της εποχής του στην Ισπανία (κριτική απέναντι στον Κλήρο και τον Πόλεμο), όσο και απο εφιαλτικές, πρώιμες σουρεαλιστικές εικόνες απο γκροτέσκα πλάσματα και τέρατα, οι οποίες είναι απλά το κάτι άλλο.

Παραθέτω ορισμένες χαρακτηριστικές οξυγραφίες του, που κατάφερα να τραβήξω.

Φοβερά ε!!!

Ζωγραφίζει πολύ sludge ο τύπος!:stuck_out_tongue:

Αυτά είναι ένα ελάχιστο δείγμα ε… πραγματικά αξίζει να πάει κανείς στην έκθεση. Προσθέτω άλλα δύο έργα, βγαλμένα απο τον σκοτεινό κόσμο του Goya…

Στο ένθετο που έχει η κυιακάτικη για τέχνη είχα διαβάσει ότι οι πίνακες της παραπάνω έκθεσης σάπιζαν για χρόνια σε κάποιο υπόγειο του υπουργείου πολιτισμού…

στο μορφωτικο ιδρυμα εθνικης τραπεζης στην οδο αγ.κωνσταντινου με την εκθεση του σπυρου μελετζη και Josef Koudelka στο μπενακι πειραιως

2 εκθεσεις φωτογραφιας ,ασπρομαυρες ληψεις,απιστευτες συνθεσεις…:thumbup:

Πω ρε πάνε οι φωτός που είχα κάποτε ανεβάσει εδώ.

Λοιπόν, έκανα μια μικρή προσθήκη στο τίτλο του θρεντ για να μπορούμε να αναφέρουμε εδώ και εκθέσεις που γίνονται, για όποιους τυχόν ενδιαφέρονται.

Και για να προτείνω μία στην οποία συμμετέχει και ο γράφων ( \:D/ ),

[B]Έκθεση Γελοιογραφίας με θέμα την κρίση και τις Οικονομικές και Πολιτικές Εξελίξεις[/B], 18-28 Φεβρουαρίου 2011. Εγκαίνια 18/2/2011, ώρα 7.00 μ.μ. Χώρος: Τεχνόπολις, Γκάζι, στην αίθουσα Δ6 (Φούρνους).

Ώρες λειτουργίας έκθεσης 12.00-9.00 μ.μ.

Και απο το δελτίο τύπου αντιγράφω…

Σήμερα που οι εργαζόμενοι σε όλη την Ευρώπη καλούνται να σηκώσουν τα βάρη της κρίσης, που τα προβλήματα των εργαζομένων οξύνονται (ανεργία, πλήρης εμπορευματοποίηση της Παιδείας και Υγείας, οι εξελίξεις στο ασφαλιστικό, τις συντάξεις, η επιδείνωση στις εργασιακές σχέσεις στην Τοπική Διοίκηση με τον «Καλλικράτη», ακρίβεια, αύξηση των φόρων, κατάργηση δικαιωμάτων και κατακτήσεων κλπ) είναι περισσότερο αναγκαίος ο λόγος των εικαστικών.
Και το χιούμορ είναι ένα σημαντικό όπλο.

Μπορούμε να δούμε δείγμα ellanor;
Ενδιαφέρουσα φαίνεται η εκθεσούλα πάντως.

Τη συζήτηση για τα μουσεία και τους καλλιτεχνικούς μπιντέδες αξίζει να την ξαναπιάσουμε ή ούτε καν;

Γιατί να μη την ξαναπιάσουμε, οι συζητήσεις είναι σαν τη φωτιά, και αν σβήσει ρίχνεις δυο κούτσουρα και ανάβει πάλι (ειδικά οι [B]καμμένες[/B] αμπελοφιλοσοφικές συζητήσεις).

Να και μερικά δείγματα απο την έκθεση, το μεσαίο εκ των οποίων είναι του δασκάλου Σπύρου Ορνεράκη και το τελευταίο είναι δικό μου. :slight_smile:

πολυ ωραια

nice…!!

*[B]ellanor[/B] το δικό σου έχει υπάρξει σε έντυπη μορφή σε κάποια εφημερίδα ή κάτι τέτοιο? :-s

Χμ, όχι, απ’ όσο ξέρω. Γιατί??

εεεε, μάλλον έκανα λάθος την ερώτηση…

οι γελοιογραφίες έχουν δημοσιευτεί, ή έγιναν με σκοπό την έκθεση…?

[B]edit:[/B] ok thanx,!

Κάποιες έχουν δημοσιευτεί, κάποιες έχουν παρουσιαστεί και σε άλλες εκθέσεις, κάποιες ειδικά σε αυτήν… λίγο απ’ όλα. :slight_smile: