Η χειροτερη ταινια που χετε δει

πφ σε άλλ θρεντ πήγαινε. Δείτε των Κοέν.

δε θα λεγα οτι ειναι χαλια για κανενα λογο,αλλα με αυτα που μου ειχαν πει την περιμενα καλυτερη να πω την αληθεια

…τοτε γιατί οι φανμποηδες δεν την έχουν τόσο ψηλά; #-oΠροφανώς τα πρώτα τους δύσκολα ξεχνιούνται. Άσε που έχω ΄κολλητούς φανμποηδες και όλως περιέργως δεν της πολυδίνουν σημασία. Εμένα αυτό κάτι λέει. Αλλά εβερ,[B] Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ[/B]…

Ο κυριος Χουλα Χουπ απο την αλλη και ξεχαστηκε και γενικα θεωρειτε απο τις πιο αδυναμες στιγμες τους…

[B]
Με τίποτα!!! [/B]Με πολυβόλα τους: Πωλ Νιούμαν, Τιμ Ρομπινς και τη (θεά) Τζένιφερ Τζεϊσον Λη που’δωσαν εντυπωσιακές ερμηνείες και ένα κινηματογραφικό στύλ που καθήλωσε κόσμο και κοσμάκη. Και πότε γυρίστηκε ε; Σήμερα ακόμα σχολιάζεται…:stuck_out_tongue:

ποιοι φανμποηδες? και γω εχω κολλητους φανμπηδες#-o που εχουν ψηλα τη Ναρνια αλλα αυτο δεν μου λεει τιποτα…ο χρονος εχει δειξει ηδη…

Επίσης, κανείς, πραγματικά κανεις δεν σχολιαζει ή γενικα εχει σε καμια τοσο μεγαλη υποληψη τον Χουλα Χουπ:dunno:… μια βολτα μονο στα ιντερνετς φαινεται η γενικοτερη αντιληψη και γνωμη για αυτη την υπερμετρια ταινια…

human centipede…#-o
αλήθεια, θέλω να φτιάξω μια χρονομηχανή για να γυρίσω πίσω και να αποτρέψω τον εαυτό μου από το να δει αυτό το… “πραμα”…:?

^σοβαρα τωρα υπαρχει αυτη η ταινια???ΧΑΧΑΧΑ, απο κει το πηραν οι μαλακες του southpark και καναν ενα παρομοιο επ…

[U]Υπάρχουν ταινίες[/U] [U]που έχω δει και είναι έτσι και αλλιώς ανεκδιήγητες[/U], πχ [B]Timeline[/B] (παρέα από Αγγλους φίλους - επιστήμονες - ιστορικούς - whatever πάνε πίσω στον Μεσαίωνα μέσω χρονομηχανής).
Υπάρχουν οι ταινίες που ξέρεις ότι δεν θα σου προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο αλλά θες να τις δεις γιατί περιμένεις να περάσεις καλά. Αλλά ούτε αυτό κάνουν. [B]Wolfman[/B], [B]Solomon Kane[/B] πρέπει να διωχθούν ποινικά για τα πολλά άσκοπα εκατομμύρια που σπατάλησαν. Ειδικά το πρώτο είναι απαράδεκτο.
[U]Υπάρχουν οι ταινίες[/U][U] που έχουν γνωστό σκηνοθέτη ή ηθοποιού[/U]ς όπως το [B]Happening[/B] (σίγουρα ότι χειρότερο έχω δει). Γενικά ταινίες που βάζουν τις καλύτερες σκηνές στο τρεηλερ και φαίνεται δεν τις εμπιστευέσαι ([B]Dictator[/B] πχ πέρα από 3-4 σκηνές ήταν απογοήτευση αλλά δεν μπαίνει εδώ).
[U]Υπάρχουν και οι ταινίες που έχουν ένα από θετικό feedback έως αποθεωτικές κριτικές[/U] όπως το [B]Rushmore[/B] στο οποίο δεν την πάλεψα μια.
[U]Υπάρχουν τα remake[/U], όπως το [B]Sleuth[/B]. Καταπληκτική η 1η ταινία, με 2 θαυμάσιους ηθοποιούς και το τρομακτικό σπίτι με τις κούκλες και τα θεατρικά σκηνικά να ναι ο 3ος πρωταγωνιστής. Το 2007 ο Κενεθ Μπράνα πήρε πάλι τον υπέροχο Μαικλ Κεην, τον ατάλαντο Τζουντ Λο και έφτιαξε μια ταινία που και να μην είχα δει την 1η πάλι δεν θα μου άρεσε καθόλου. Απαράδεκτη.
Kαι τέλος [U]υπάρχουν οι υπερπαραγωγές [/U]με οσκαρικές περγαμηνές, πρωτοκλασάτα ονόματα όπως το [B]Benjamin Button[/B]. Δεν έχω ξαναδεί τόσα πολλά κλισέ σε ταινία, απογοητευτικά ρηχές ερμηνείες και πέρα για πέρα προβλέψιμη ροή της ταινίας. Η 1η σκηνή πάντως με το ρολόι ήταν πολύ ωραία.

Βe right back.

Το Solomon Kane πάντως εμένα μου είχε φανεί τίμια b movie και γενικά ευχαρίστηση ταινία. Περίμενα πολύ χειρότερα να σου πω.

Καλα ναι, και γω για Solomone δεν συμφωνω, ηταν τιμιο και σωστο b movie αλλα και σωστη μεταφορα των βιβλιων του Howard…ε και οκ, ειχε και κορυφαιο art direction γενικα…

Sleuth ειναι απο τις ελαχιστες περιπτωσεις που εχω δει μονο/πρωτα το remake, αλλα μου αρεσε αρκετα η ιδεα της ταινιας και η εξελιξη της. Φανταζομαι ειναι πιο πανω το original, ε;

για το [B]the Happening [/B]του Ν.Σιάμαλαν θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω κάθετα: είναι [U]ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ για 3 λόγους [/U]- πρωτότυπο θέμα ([I]δολοφόνος τα…δέντρα, με έναν μη κλισαρισμένο τρόπο[/I]), απόκοσμη ατμόσφαιρα που ξεφεύγει πλήρως από τα κλασσικά κλισέ των ταινίων τρόμου ([I]όλα στο φως της ημέρας[/I]) και εντυπωσιακή έναρξη ταινίας ([I]και μαζί εντυπωσιακό φινάλε[/I]). Κι όλα αυτά χωρίς να οδηγείται σε εύκολες -[COLOR=“DimGray”]βλέπε: splatterιές[/COLOR]- λύσεις…

[B]Σολομον Κεην[/B]: τίμια δουλειά. Την απόλαυσα σαν να διάβαζα κομικ. Προτείνεται ανεπιφύλακτα…

[B]Sleuth [/B]: Μπορεί να μην φτάνει το ορίτζιναλ, αλλά οι ερμηνείες είναι σκέτη απόλαυση ([I]και δεν δέχομαι αντιρρήσεις[/I]) από δυο σπουδαίους ηθοποι-άρες. Τίμια απόδοση…

Ε όχι και αριστούργημα το the Happening. Μια μετριότητα ήταν και τώρα μιλάει φανμπους του Σιαμαλαν που όταν όλοι, μα όλοι έθαβαν The Village και Lady in the water κρατούσα ασπίδα. Το the Happening για μένα είναι το πρώτο μεγάλο φάουλ και η αρχή της κατρακύλας.

Άρα εγώ ας πούμε που αναγνωρίζω μόνο Έκτη Αίσθηση και αυτή με το ζόρι, να μην ακουμπήσω καν, ε; :stuck_out_tongue:

Προφανώς θα’χεις δει ([COLOR=“DimGray”]ίσως και προτείνεις[/COLOR]) ανάλογη ταινία τέτοιας θεματικής…

[I]Τη γνώμη μου την είπα και δεν αναιρείται…[/I]

:lol::lol:

Μπα οκ, έχω συνηθίσει την ιδέα πως ο Σιαμάλαν αρέσει μόνο σε εμένα (και σε 2-3 ακόμα μάλλον) έτσι και αλλιώς. Δηλαδή μετά το unbreakable δεν νομίζω πως είχε και πολλούς που τον υποστήριξαν. Από sighs και μετά το θάψιμο πήγαινε σύννεφο.

Αλλά και εσύ μόνο sixth sense πια :stuck_out_tongue:

edit

Δεν μου έρχεται κάποια τώρα βασικά αλλά και πάλι η ταινία δεν μου άρεσε. Μου φάνηκε υπερβολικά απλοϊκή για τόσο μεγάλο θέμα. Βασικά έπασχε παντού. Καλά δεν είπα να αναιρέσεις την γνώμη ντε :stuck_out_tongue: απλά μου φάνηκε τεράστια υπερβολή

Πραγματικά μόνο Sixth Sense όμως. =Ρ Το Unbreakable που οι περισσότεροι ακόμα το αποθεώνουν μου φαίνεται μπούρδα ολκής. Καλά για κάτι Σκοτεινά Χωριά και τέτοια ας μη μιλήσω καλύτερα. Έχω χοντρό πρόβλημα μ’ αυτόν τον τύπο. Μου φαίνεται ότι βασίζει τα πάντα στον εντυπωσιασμό του απροσδόκητου φινάλε και σ’ αυτή τη λογική υποτάσσεται εν τέλει ακόμα και η υποβλητική ατμόσφαιρα που, ώρες-ώρες, ομολογώ ότι είναι ικανός να χτίσει.

Με πολυυυυυυ προσοχή Γκράγχε, [I]με πολυυυυυυυυυυυ προσοχήηηηηηη [/I]:stuck_out_tongue: :lol:

Οκ. Υπάρχουν [B]μέτριες[/B] ταινίες Σιάμαλαν. Αλλά έχει “σφραγίδα”, ιδιαίτερο στύλ και κυρίως…είναι μορφάρα! Τα π.χ. “Οιωνός”, “Κυρά του Νερού” τέτοιες είναι…

Dead_, ρητορική ήταν η…ερώτηση :lol: την πάτησες.

Ναι υπάρχει. Διαφορετική μεν, αλλά το στοιχείο κοινό: τα μεταλλαγμένα φυτά (εξωγηινης προέλευσης) που ξεπαστρέφουν κόσμο και κοσμάκη. Είναι παμπάλαια ταινία, μπι-μούβι και κάργα καλτ-ίλα, αλλά μπορεί να τη συμπαθήσεις (παρά τα εμφανώς ξεπερασμένα εφέ της)…ποιαααα;

“[B]Η ΜΕΡΑ ΤΩΝ ΤΡΥΦΙΔΩΝ[/B]”:!:

υ.γ. δεν είσαι ο μόνος που του αρέσει ο Σιάμαλαν… :wink:

Seriously υπάρχει κόσμος που αποθεώνει το Unbreakable? Το θεωρώ με διαφορά την χειρότερη ταινία του άμπαλου ινδού.

Ξαναλέω όταν σε ένα τρέιλερ βάζει όλες τις σκηνές του έργου που αξίζουν και έχουν κατι να πουν κάτι δεν πάει καλά εξαρχής. Και μαρέσουν τρελά και η 6η αίσθηση και ο Αφθαρτος και το Χωριό. Ειδικά το τελευταίο πάντα το υποστηρίζω, όσο σεναριακά κενά και να χει.

Οσο για τον Κέην, το πρόβλημά μου, ή όπως μου φάνηκε τουλάχιστον ήταν ότι ξεκίνησα να το δω σαν b movie. Στην συνέχεια πήρε στα σοβαρά τον εαυτό του (βοήθησε και η γυαλισμένη παραγωγή αν τολμάω να το πω αυτό για ταινία) και έχασε τον προσανατολισμό του. Γουστάρω μαγείες, σαταναδες κλπ αλλά αυτό δεν θα το ξαναδώ ποτέ.