ΟΣΦΠ - ΠΑΟ - ΚΡΑΤΟΣ

Τελείως αβάσιμη η πληροφορία σου. Τόσο βλάκες είναι αυτοί στον Άλφα και κάνανε ακριβώς την ίδια πρόταση. Δεν μπορούσαν να βάλουν και κάτι παραπάνω ή υπολόγισαν ότι θα βγάλουν ακριβώς 14,5 εκατομμυριάκια; :wink:

αβάσιμη δεν είναι… Αλλά τέλος πάντων. Τα λεφτά ήταν λίγο πολύ τα ίδια. Τώρα αν έδιναν 14 ή 15 δε ξέρω. Αλλά η συμφωνία είχε ήδη κλείσει και δεν έσπασε…

Επίσης βάζει την ώρα των Ειδήσεων στο συνολικό πρόγραμμα μετατρέποντάς το σε 6 ώρες !!! Οι Ειδήσεις δηλαδή αφοράν τον αγώνα του Ολυμπιακού. Αν δεν υπήρχε Ολυμπιακός δεν θα υπήρχε καμμιά είδηση σε αυτή τη χώρα;;;

ΔΕΝ έβαλα το χρόνο των ειδήσεων στις 6 ώρες. Για ξανακάνε την πρόσθεση. Μισή ώρα το Pre-Game + 2 ώρες αγώνας + 3 ώρες αθλητική Κυριακή + 30 λεπτά επιπλέον γιατί συνήθως κανένα κανάλι δεν είναι ακριβές. Αν έβαζα και ειδήσεις θα πήγαινε 7 ώρες και θα ήταν λάθος.

Επίσης η πρόσθεση της Αθλητικής Κυριακής είναι πάλι άτοπη αφού η συγκεκριμμένη εκπομπή θα υπήρχε έτσι κι αλλιώς αλλά δεν αφορά μόνο τον αγώνα που έχει μετάδοση η ΝΕΤ. Πραγματικά τα επιχειρήματά σου σκοτώνουν.

Αυτό που σκοτώνει είναι το κόλλημα στον εγκέφαλο. Ναι, η αθλητική Κυριακή δεν ασχολείτο μόνο με τον Ολυμπιακό και τονβ Παναθηναικό. Για πες μου όμως, ποιοί αγώνες μεταδίδονται περισσότερο στην αθλητική Κυριακή; Το Ακράτητος -Οφη ή το Ολυμπιακός - Κέρκυρα; Στο ένα αφιερώνει 3 λεπτά και στο άλλο μισή ώρα απλώς γιατί ο Ολυμπιακός/ΠΑΟ/ΑΕΚ κτλ πουλάνε.

Βάζοντας την αθλητική Κυριακή ΜΕΤΑ από αγώνα κερδίζεις τηλεθέαση. Δε μου λες εσύ που έχεις φοβαρά επιχειρήματα. Πότε θα είχες μεγαλύτερη τηλεθέαση στην Αθλητική Κυριακή;

Α/ Μετά από αγώνα Ολυμπιακός - Ακράτητος;

Β/ Μετά από αγώνα Κέρκυρα - Εργοτέλης

Γ/ Μετά από τη “Λάμψη και Γοητεία”

Μήπως, λέω μήπως είναι το Α και η ΕΡΤ πετυχαίνει να ανεβάσει την τηλεθέαση της Αθλητικής κυριακής, τραβώντας κόσμο από τον αγώνα που δείχνει πριν από αυτήν;

Αν είναι να μας κάνεις και τη γη τετράγωνη τότε να σπεύσουμε να παραδεχτούμε ότι το κράτος χρωστάει λεφτά στον ΟΣΦΠ για τις υπηρεσίες που προσφέρει στο λαό.

Μπα ακόμα στρογγυλή είναι. Υπηρεσίες; Όχι, εταιρεία είναι. Αυτό δε μπορούν να καταλάβουν πο περισσότεροι. Είναι ΠΑΕ. Έχει στόχο το κέρδος. Κι εσύ αμα ήσουνα ο Κόκκαλης, τα ίδια θα έκανες.

Δεύτερον τα έσοδα από τις φάσεις που θα δείξουν τα άλλα κανάλια δεν φτάνουν ούτε για το ζήτω.

Δε διαφωνώ. Είναι ενα συν όμως.

Τρίτον είναι κανένας που θα δεν θα δει τον Γαύρο επειδή οι μεταδόση δεν είναι τέλεια;

Όχι, εκτός και αν είναι κολλημένος. Είναι όμως καλύτερο να έχεις μια καλή μετάδοση.

Τέταρτον. Ε συγνώμμη αλλά αν σχολιάσω το τέταρτό σου σχόλιο θα πέσει κάθε επίπεδο. Απλά ξαναδιάβασε αυτό που έγραψες.

Επειδή το δικό μου επίπεδο είναι χαμηλό και εγώ είμαι ένας ανίδεος και γράφω μαλακίες, σου αντιγράφω από την ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου Αθηνών και το τμήμα Οικονομικών Επιστημών

"Όταν βλέπεις τηλεόραση δεν στερείς το πρόγραμμα που παρακολουθείς από κάποιον άλλον. Ένα τηλεοπτικό ή ραδιοφωνικό πρόγραμμα, όπως και ένα ηλιοβασίλεμα (εκτός της περίπτωσης που αναφέραμε πιο πάνω), είναι λοιπόν δημόσια αγαθά.

Όπως έχουμε ήδη εξηγήσει, ο παραγωγός ενός τηλεοπτικού προγράμματος, ή οποιουδήποτε άλλου δημόσιου αγαθού, δεν δύναται να χρεώσει τον χρήστη (τηλεθεατή) άμεσα. Προσπαθεί λοιπόν να βρει άλλη λύση για να κερδίσει χρήματα. Ξέρει ότι οι διαφημιστές είναι έτοιμοι να πληρώσουν σημαντικά ποσά εκείνους που θα τους δώσουν πρόσβαση στις συνειδήσεις του αγοραστικού κοινού. Εκπέμπουν λοιπόν εκπομπές οι οποίες στόχο έχουν να δελεάσουν το κοινό με σκοπό να το παγιδεύσουν και, κατόπιν, να το «πουλήσουν» στους διαφημιστές.

(…)

Εμείς, ως τηλεθεατές, δεν πληρώνουμε άμεσα για ένα δημόσιο αγαθό, πληρώνουμε όμως έμμεσα. Πληρώνουμε με δύο τρόπους: (α) Χρηματικά, λόγω του αυξημένου κόστους των ιδιωτικών αγαθών που αγοράζουμε στα μαγαζιά (το κόστος διαφήμισης είναι και αυτό ένα κόστος μέρος του οποίου το πληρώνουν οι καταναλωτές). (β) Με το σπάσιμο των νεύρων που υφιστάμεθα όταν στο τελευταίο λεπτό ενός αγώνα μπάσκετ μας βάζουν διαφήμιση."

Για σχολίασε το τώρα και ρίξε το επίπεδο. Και αν έχεις αμφιβολίες, http://www.econ.uoa.gr/UA/content/gr/Article.aspx?office=16&folder=483&article=577

Πέμπτον ναι ρε. Θα προτιμούσα να το δείχνει το συνδρομητικό. Δεν θα με νοιάξει πόσο είναι η συνδρομή γιατί ΔΕΝ θα την πληρώσω. Ούτε εγώ ούτε η κάθε γιαγιά και παππούς συνταξιούχοι που δεν έχουν καν τηλεόραση και τώρα πληρώνουν μέσω ΔΕΗ τα παράλογα ποσά στον Ολυμπιακό.

Οκ μαγκιά σου. Εγώ δε θα το προτιμούσα. Και να σου πω και κάτι, την ΕΡΤ φιλαράκι την πληρώνεις εδώ και 25 χρόνια. Δεν άρχισες να την πληρώσεις τώρα που έκλεισε συμφωνία ο Κόκκαλης. Αν σε βάλουν να πληρώσεις παραπάνω μόνο και μόνο για αυτή τη συμφωνία, εγώ είμαι μαζί σου.

Και τέλος (για τώρα) επειδή έγινα κουραστικός, πες μας κιόλας ότι η ΝΕΤ σκέφτηκε να αγοράσει τα δικαιώματα του ΠΑΟ και ΟΣΦΠ για να προσφέρει στο κόσμο που δεν μπορεί να πιάσει Αlpha. Ε

Όχι. Η ΝΕΤ είναι εταιρεία. Δειν είναι φιλανθρωπικός οργανισμός. Έχει σαν σκοπό το κέρδος. Και πριν σκεφτείς εσύ ή εγώ ή ο οποιοσδήποτε ότι η ΕΡΤ επιχορηγεί τον Κόκκαλη και τον Τζίγγερ, πρέπει να σκεφτείς ότι αυτή την απόφαση την έχουν πάρει επιστήμονες που δουλεύουν για λογαριασμό της ΕΡΤ. Η ΕΡΤ κάνει μια επένδυση με το ποδόσφαιρο, μπορεί να βγει κερδισμένη, μπορεί και όχι. Και μη νομίζεις ότι στην ΕΡΤ είναι μαλάκες, η ΕΡΤ είχε ΚΕΡΔΗ από τη διοργάνωση της Eurovısıon που όλοι κράζαμε γύρω στα 1.000.000 ευρώ.

Σημείωση: Σκέψου τον Παναγόπουλο να δήλωνε " η ΕΡΤ είναι ΉΔΗ με τα μπούνια μέσα από τη συμφωνία…"

Σωστός. Αλλά αυτά δε κρύβονται, φαίνονται στα οικονομικά της εταιρειας. Μια που λέμε για οικονομικά, ξέρεις ότι η ΕΡΤ έχει ζημιές 20 εκατομμυρίων ευρώ κάθε χρόνο; Και ξέρεις γιατί; Γιατί ορισμένοι “δημοσιογράφοι” παίρνουν ΥΠΕΡΟΓΚΑ ποσά ως αμοιβή. Η Δρούζα βγάλανε στη φόρα ότι έπαιρνε 10-13.000 ευρώ για ΚΑΘΕ εκπομπή, τι λέμε τώρα. Αυτά να κοιτάμε, αυτές είναι οι μαλακίες της ΕΡΤ. Από τον Ολυπιακό και τον ΠΑΟ η ΕΡΤ θα τα βγάλει τα λεφτά της. Από τη Δρούζα όμως;;;;;

Δηλαδή ο τηλεθεατής βλέπει τον αγώνα, βλέπει και τις ειδήσεις και μετά στις 22 βλέπει την Αθλητική Κυριακή; :lol: Αν ο Alpha βάλει μια αντίστοιχη εκπομπή στις 22 ο κόσμος θα κάτσει να δει την Αθλητική Κυριακή επειδή η ΝΕΤ ήταν αυτή που έδειξε τον αγώνα και είναι ψυχολογικά συνδεδεμένος μαζί της; Πέρσυ που η ΝΕΤ δεν είχε τον Ολυμπιακό δεν έκανε εκτενέστατο ρεπορτάζ (ακριβώς το ίδιο που κάνει και τώρα); Και στη τελική τί να λέμε αν ήταν τόσο μεγάλα τα κέρδη δεν θα έκανε μια αντίστοιχη προσφορά ο Alpha;

Δεν αντιλέγω. Αν ήμουν ο Κόκκαλης τα ίδια θα έκανα. Δεν κατηγόρησα όμως ποτέ τον Κόκκαλη. ΄Αλλους κατηγορώ.

Κανένα συν δεν είναι. Τα ίδια έσοδα τα είχε και ο Alpha και δεν έκανε τέτοια προσφορά.

Το σχόλιο μου δεν είχε σκοπό να θίξει την επιστημονική εγκυρότητα αυτών που έγραψες. Απλά ότι είναι τελείως άσχετα με το ότι συζητάμε εδώ. Δηλαδή την ΕΡΤ δεν την πληρώνουμε με τον τρόπο που αναφέρεις; Τα αγαθά που διαφημίζονται στη ΕΡΤ δεν τα αγοράζουμε; Έλα όμως που στη κρατική τηλεόραση πληρώνουμε ΚΑΙ μέσω της ΔΕΗ. Έλα που είναι κρατική και εάν φαληρίσει εμείς θα το πληρώσουμε ανεξάρτητα αν είμαστε Ολυμπιακοί, Παοκτσήδες ή αν δεν έχουμε καμμία σχέση με το ποδόσφαιρο.

Δηλαδή αν η ΕΡΤ αποφάσιζε να αρχίσει δίνει λεφτά που παίρνει από τους πολίτες στον Μπατατούδη παραδείγματος χάρην εσύ δεν θα είχες κανένα πρόβλημα αρκεί να μην αυξανόταν ο λογαριασμός σου. 8O
Εντάξει ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του απλά εγώ δεν θα πάρω

Εσύ είπες ότι ένας λόγος που η ΝΕΤ πήρε τα δικαιώματα είναι για να βλέπουν τους αγώνες στις απομακρυσμένες περιοχές. Δεν το είπα εγώ.

Δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι έχει τέτοιες ζημιές. Ίσα ίσα το περίμενα. Αλήθεια πριν έιπες ότι στην ΕΡΤ δεν είναι ηλίθιοι και την απόφαση για την αγορά των τηλεοπτικών δικαιωμάτων την πήραν επιστήμονες. Καλά αυτοί οι επιστήμονες γιατί αποφάσισαν να πληρώνουν την Δρούζα με τέτοιο μισθό αφού είναι τόσοοο καλοί στη δουλειά τους;;;

Και το αποτελειωτικο χτυπημα…

Βασικά κ πέρσι εδειχνε τον θρύλο η νετ. Απλά από φετος δειχνει κ βάζελο.

Μιας και επιμένεις ότι δεν έκανε, επιμένω και εγώ ότι έκανε προσφορά ο Άλφα. Ίδιας τάξης μεγέθους κι όλας…

Απορία, ποιος σου είπε ότι δεν έκανε? Το κειμενάκι που πόσταρες είναι ένα ανώνυμο κειμενάκι που ήταν e-mail που πήγαινε πέρα δώθε και το είχα λάβει και εγώ πέρσι… Ποιες είναι οι πηγές σου ακριβώς?

οχι κarvou δεν εκανε…δεν διαβασα προηγουμενα Posts αλλα θυμαμαι πολυ καλα οτι ο alpha ειχε διαμαρτυρηθει κι ολας,γιατι δεν μπορουσε να κανει τοσο μεγαλη προσφορα…

Δηλαδή ο τηλεθεατής βλέπει τον αγώνα, βλέπει και τις ειδήσεις και μετά στις 22 βλέπει την Αθλητική Κυριακή; Αν ο Alpha βάλει μια αντίστοιχη εκπομπή στις 22 ο κόσμος θα κάτσει να δει την Αθλητική Κυριακή επειδή η ΝΕΤ ήταν αυτή που έδειξε τον αγώνα και είναι ψυχολογικά συνδεδεμένος μαζί της; Πέρσυ που η ΝΕΤ δεν είχε τον Ολυμπιακό δεν έκανε εκτενέστατο ρεπορτάζ (ακριβώς το ίδιο που κάνει και τώρα); Και στη τελική τί να λέμε αν ήταν τόσο μεγάλα τα κέρδη δεν θα έκανε μια αντίστοιχη προσφορά ο Alpha;

Ο Alpha δεν μπορεί να κάνει τέτοια προσφορά. Είναι σα να λέμε γιατί ο Ολυμπιακός δε κάνει πρόταση στον Ροναλντίνιο για 50 εκατομμύρια ευρώ, αφού ξέρει ότι θα τα βγάλει τα έξοδα του. Απλούστατα γιατί ο Ολυμπιακός δεν έχει τόσα λεφτά. Έτσι και ο Alpha ποτέ δε θα δινε τόσα λεφτά, η ΕΡΤ τα δίνει γιατί τα έχει από τις εισφορές της ΔΕΗ.
Και δεν είναι θέμα ψυχολογικής σύνδεσης, παρόμοιες εκπομπές που προβάλλονται διαδοχικά έχουν μεγαλύτερη τηλεθέαση. Οι ειδήσεις βγαίνουν απ’έξω γιατί ειδήσεις βλέπουν όλοι. Άσε που στη διάρκεια του αγώνα σου πετάνε και “μη χάσετε την αθλητική Κυριακή που έχει όλες τις φάσεις κτλ κτλ” τραβώντας τηλεθέαση. Έμμεση διαφήμιση δηλαδή.

Κανένα συν δεν είναι. Τα ίδια έσοδα τα είχε και ο Alpha και δεν έκανε τέτοια προσφορά.

Είπαμε, δεν μπορεί να κάνει τέτοια προσφορά.

Εσύ είπες ότι ένας λόγος που η ΝΕΤ πήρε τα δικαιώματα είναι για να βλέπουν τους αγώνες στις απομακρυσμένες περιοχές. Δεν το είπα εγώ.

Μα η ΕΡΤ έχει ήδη έσοδα από αυτούς. Δεν πληρώνουν ΔΕΗ;;

εν αμφιβάλλω καθόλου ότι έχει τέτοιες ζημιές. Ίσα ίσα το περίμενα. Αλήθεια πριν έιπες ότι στην ΕΡΤ δεν είναι ηλίθιοι και την απόφαση για την αγορά των τηλεοπτικών δικαιωμάτων την πήραν επιστήμονες. Καλά αυτοί οι επιστήμονες γιατί αποφάσισαν να πληρώνουν την Δρούζα με τέτοιο μισθό αφού είναι τόσοοο καλοί στη δουλειά τους;;;

Εδώ παίζουν άλλα συμφέροντα. Η Δρούζα είχε ακουστεί ότι είναι συγγενής κάποιου υπουργού κτλ. Και τελοσπάντων, αν η Δρούζα έφερνε κέρδη, θα δικαιολογείτο ο μισθός της, αν και πάλι θα ήταν προκλητικός. Εφόσον όμως μπαίνει μέσα, δε δικαιολογείται, η απόφαση δεν πάρθηκε με στόχο το κέρδος αλλά με στόχο το βόλεμα. Η διαφορά με Ολυμπιακό και ΠΑΟ είναι ότι από εκεί θα βγουν τα λεφτά. Αυτό είναι το κριτήριο για να κριθεί μια απόφαση σε μια εταιρεία, το κατα πόσον είναι κερδοφόρα ή όχι.

Η σύγκριση Δρούζας - ΟΣΦΠ/ΠΑΟ είναι ατυχής. Συγκρίνεις τα 10.000.000 ευρώ για μεταγραφή του Γκαλέτι και τα 10.000.000 ευρώ για μεταγραφή του Κολομπούρδα; Στην 1η τα λεφτά θα σου βγουν, στη 2η… Άστο…

Και τελοσπάντων, αν αποδειχθεί αύριο το πρωί ότι η ΕΡΤ έβγαλε κέρδη από την ιστορία με τις ομάδες, θα πάψει κάθε συζήτηση επί του θέματος.

Άμα θέλουμε να διαμαρτυρηθούμε, να διαμαρτυρόμαστε για όλα. Να μην κρίνουμε με βάση τον οπαδισμό. Άκουσες κανέναν να διαμαρτυρηθεί για τα έξοδα διοργάνωσης του τελικού του Champıons League πέρσι; Για τα 200.000 ευρώ που στοίχισε το φόρεμα της Βίσση; Εγώ δε λέω, οκ παιδιά, να σταματησουμε να πληρώνουμε ΕΡΤ. Για μένα όμως δεν είναι εκεί η μαγκιά. Η μαγκιά είναι να κλείσεις το μπουρδέλο που λέγεται τηλεόραση, να πέσει η τηλεθέαση των σκουπιδιών στυλ Δρούζα, Τατιάνα κτλ στο 0,5%. Να παρέχουν τα ιδιωτικά κανάλια αξιοπρεπείς εκπομπές. Και τότε, ας κλείσει και η ΕΡΤ, καθόλου δε με νοιάζει. Αλλά τώρα η ΕΡΤ σου προσφέρει 10 εκπομπές ποιότητας και 3 εκπομπές σκουπίδια. Πίστεψε με, αυτή είναι μια φοβερή αναλογία για την ελληνική τηλεόραση.

Και να σου πω και κάτι άλλο. Τα 8 ευρώ της ΕΡΤ μας νοιάζουν. Τα 45 ευρώ για τη συναυλία δε μας νοιάζουν; Εκεί διαμαρτυρόμαστε από μακριά αλλά τελικά πάμε και γουστ΄λαρουμε. Τα 4 ευρώ για έναν καφέ; Εκεί που πρέπει να τον χύσεις στη μούρη του καταστηματάρχη και να του πεις “Αντε και γ… που θα με χρεώσεις εμένα 4 ευρώ για κάτι που κοστίζει 50 λεπτά.”. Και σε αυτό κράζουμε εξ’αποστάσεως αλλά κάθε βράδυ είμαστε στην καφετέρια.

Πρόσεξε, δε βγάζω απ’έξω τον εαυτό μου.

Θες κι άλλα; Τα 7,5 ευρώ εισιτήριο για σινεμά; Τα 5 ευρώ το κουτάκι μπύρα στις συναυλίες; Τα όργια της Ντιντι με τα μπουκαλάκια νερού; Θα μου πεις διψάω, τι να κάνω. Ε οκ, με τον ωχαδερφισμό όμως του χρόνου το νερό θα έχει 2 ευρώ. Τα 15-20 ευρώ για αυθεντικό cd για να τα τσεπώνουν οι εταιρείες; Τα 40 ευρώ το άτομο στα μπουζούκια; Τα 50-60 ευρώ για παντελόνι τζιν, επειδή είναι μάρκα; Τη δήθεν δωρεάν παιδεία με τα 1000ρικα να φεύγουν σε φροντιστήρια; Τη δήθεν δωρεάν υγεία με τα φακελάκια;

Άσε φίλε μου… Εμάς ξέρεις τι μας νοιάζει; Να μην πληρώνουμε ΕΡΤ επειδή δε γουστάρουμε (και καλώς δε γουστάρεις αμα δε βλέπεις) αλλά να μας σκίζουνε σε όλα τα άλλα, χωρίς σάλιο και να λέμε και ευχαριστώ.

Θέλουμε επανάσταση κατ’α της ΕΡΤ; Μαγκιά μας. Αλλά πρόσεξε. Όπως θα πηγαίνουμε στο Παρακαταθηκών και Δανείων για να αποφύγουμενα πληρώσουμε, ας περάσουμε και μια βόλτα από την τράπεζα να ακυρώσουμε τις πιστωτικές μας και να διαμαρτυρηθούμε που σπίτια 100.000 ευρώ τα παίρνουν κάποιοι για ένα κομμάτι ψωμί. Ας περάσουμε και από το νοσοκομείο να καταγγείλουμε το γιατρό που ζητάει φακελάκι, ή στην δημόσια υπηρεσία τον υπάλληλο. Ας μην ξαναγοράσουμε ποτέ δίσκο αυθεντικό γιατί μας κλεβουν. Ας κλείσουμε μια για πάντα την τηλεόραση.

Αμα τα κάνουμε όλα αυτά, εγώ πρώτος θα πάω να ακυρώσω το επίδομα γιοα την ΕΡΤ.

Έτσι έιναι. Ή κατά σε όλα, ή υπέρ σε όλα. Δδεν υπάρχει ενδιάμεσο.

σιγα να μην δεν ειχε ο κοντομηνας να χωσει τα χρηματα,αν ηταν σιγουρος οτι ο ολυμπιακος η ο παο ειναι τοσο προσδοφοροι…

Άσε θα μας τρελάνουν αυτοί ρε

Ο Κοντομηνάς είναι θείος μου

Kαι όλα αυτά μπορεί να τα κάνει μόνο η ΝΕΤ ε;

Φυσικά δεν μπορεί γιατί θα μπει μέσα. Αυτό είναι το θέμα. ΄Οτι και η ΕΡΤ θα μπει μέσα αλλά…

??? Είπα εγώ το αντίθετο; Το θέμα ξεκίνησε όταν έβαλες σαν επιχείρημα για να δικαιολογήσεις την συμφωνία ότι η ΕΡΤ το κάνει και για να βλέπουν τα ματς οι απομακρυσμένοι συνάνθρωποί μας. Εγώ σου είπα : “πες μας κιόλας ότι η ΝΕΤ σκέφτηκε να αγοράσει τα δικαιώματα του ΠΑΟ και ΟΣΦΠ για να προσφέρει στο κόσμο που δεν μπορεί να πιάσει Αlpha. Ε τότε πιάστηκε ο πρόεδρος του ΟΣΦΠ κορόιδο. Έπρεπε να ζητήσει τα 100απλά από τα 14 εκατομμύρια. Θα του τα δίνανε με σκοπό να εξυπηρετήσουν τους συμπατριώτες μας στα βουνά. Αλήθεια οι συμπατριώτες μας στα βουνά από καμμιά άλλη ομάδα δεν υπάρχουν; Γιατί η ΝΕΤ δεν πήρε και τα δικαιώματα των άλλων ομάδων; (Επειδή τυχαίνει να κατάγομαι από ένα από πιο απομακρυσμένα χωριά σε βουνό σε ενημερώνω ότι πιάνουμε Alpha τζάμι ).”

Μου απαντάς και λές ότι όχι δεν είναι η ΝΕΤ φιλανθρωπικός οργανισμός και σου ξαναπαντάω ότι εγώ ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο αλλά εσύ αντίθετα το υπονόησες. Και τώρα μου λες ότι η ΕΡΤ έχει έσοδα από αυτούς. Ναι το ξέρω. Και…???

Α μάλιστα. Όποτε μας συμφέρει παίζουν άλλα συμφέροντα. Και γιατί παρακαλώ δεν παίζουν άλλα συμφέροντα για τον ΟΣΦΠ και τον ΠΑΟ; Η Δρούζα έχει δηλαδή πιο μεγάλη επιρροή στους υπουργούς επειδή είναι συγγενής κάποιου απ΄ότι έχει ο Κόκκαλης και ο Βαρδινογιάννης; Σε ποιό κόσμο επιτέλους ζείτε; Μου αρέσει που εσύ λες παρακάτω

Δηλαδή εσύ πασχίζεις τόση ώρα να δικαιολογήσεις αυτά που δεν δικαιολογούνται για την ομάδα σου και άλλοι κρίνουν με βάση τον οπαδισμό; Εσύ κρίνεις με βάση το καλό της κοινωνίας. :-s

Συμφωνώ. Ούτε τα 45 euro για συναυλία μου αρέσουν ούτε τα άλλα που αναφέρεις. Όμως αυτό το πολύ απλό που ούτε στο 1000ποστ θα καταλάβεις γιατί είσαι πορωμένος και διακρίνεσαι για τον οπαδισμό πρώτος απ 'όλους είναι ότι τα λεφτά για το εισητήριο της συναυλίας ΑΝ θέλω τα δίνω. Αν θέλω τους γράφω στα αρχίδια μου και κάθομαι σπίτι μου. Δεν γίνεται όμως το ίδιο με την ΕΡΤ αλλά και οποιαδήποτε άλλη δημόσια υπηρεσία για την οποία πληρώνω φόρους. Στο ξαναλέω. Εσύ μπορεί να γουστάρεις και αν βγει και δώσει ο Αλογοσκούφης αύριο 10 δις δωρεά στον Κόκκαλη. Μπορείς να πεις τα ίδια επιχειρήματα που αναφέρεις πάλι. Εγώ πάλι δεν θα γουστάρω καθόλου. Εννοείται ούτε αν τα δώσει στον Ζαγοράκη. Σε αυτό διαφέρουμε φίλε.

Συμφωνώ απόλυτα

έχεις θείο που λέγεται? condom in ass?

:lol: :lol: :lol: :lol:

Δεν καταλαβαινω πραγματικα γιατι θεωρειτε οτι ΜΟΝΟ Ολυμπιακος και ΠΑΟ χορηγουνται απο το κρατος. Ο Καρβου ειπε το πιο σωστο. Το κρατος χορηγει γενικως τον (πρωτ)αθλητισμο ενω θα επρεπε να ενισχυει τον ερασιτεχνικο…

Οποιος τωρα εχει προβλημα επειδη η ομαδα του πηρε 2-3 εκ ευρω λιγοτερα σε σχεση με μια αλλη ομαδα, το κανει απλα απο οπαδισμο…

υσικά δεν μπορεί γιατί θα μπει μέσα. Αυτό είναι το θέμα. ΄Οτι και η ΕΡΤ θα μπει μέσα αλλά…

Ας κρίνουμε εκ του αποτελέσματος, όταν το μάθουμε. Ε΄γω λέω θα κερδίσει η ΕΡΤ, εσύ λες θα χάσει. Ο χρόνος θα δείξει. Πάντως όπως σου είπα, σύμφωνα με τον Παναγόπουλο κερδίζουν ήδη. Αν τώρα λέει μπαρούφες θα φανεί στα οικονομικά στοιχεία.

μάλιστα. Όποτε μας συμφέρει παίζουν άλλα συμφέροντα. Και γιατί παρακαλώ δεν παίζουν άλλα συμφέροντα για τον ΟΣΦΠ και τον ΠΑΟ; Η Δρούζα έχει δηλαδή πιο μεγάλη επιρροή στους υπουργούς επειδή είναι συγγενής κάποιου απ΄ότι έχει ο Κόκκαλης και ο Βαρδινογιάννης; Σε ποιό κόσμο επιτέλους ζείτε;

Πότε το είπα εγώ αυτό, ότι η Δρούζα έχει μεγαλύτερη επιρροή; Μα ρε γαμώτο, άκουσε με ένα λεπτό. Η ΕΡΤ έκανε μια προσφορά. Πολύ ωραία. Δεν μπορούμε να εξετάσουμε τώρα αν η προσφορά, ή αλλιώς επένδυση, που έκανε είναι επιτυχημένη. Αυτό θα φανεί στο μέλλον. Η Δρούζα είναι άλλη περίπτωση, εκμεταλλεύεται άλλες καταστάσεις και παίρνει τρελά λεφτά. Σαφώς και ο Κόκκαλης έχει μεγαλύτερη επιρροή. Η διαφορά είναι ότι ο Κόκκαλης θα τα τσεπώσει μεν, θα φέρει και κέρδος δε (πιθανότατα).

Σε ποιό κόσμο επιτέλους ζείτε; Μου αρέσει που εσύ λες παρακάτω
Quote:
Originally Posted by Mulder View Post
Να μην κρίνουμε με βάση τον οπαδισμό.
Δηλαδή εσύ πασχίζεις τόση ώρα να δικαιολογήσεις αυτά που δεν δικαιολογούνται για την ομάδα σου και άλλοι κρίνουν με βάση τον οπαδισμό; Εσύ κρίνεις με βάση το καλό της κοινωνίας

Δε προσπαθώ να δικαιολογήσω την ομάδα μου. Τι συμφέρον έχω εγώ από τον Ολυμπιακό; Μήτως με πληρώνει ο Κόκκαλης; όχι ρε φίλε, καμια σχέση. Θα σου απαντήσω με μια υποθετική περίθπτωση: αν η ΕΡΤ έβγαινε και έλεγε ότι φέρνει παρουσιαστή ειδήσεων τον Larry Kıng αντί 20.000.000 ευρώ, κανείς δε θα διαμαρτυρόταν. Θα το θεωρούσαν όλοι ως επένδυση, όχι ως χρηματοδότηση του Κόκκαλη. Τώρα που η ΕΡΤ κλείνει συμφωνία με τον Κόκκαλη, αμέσως να γίνει χαμός και να αρχίσουμε τη συνομωσιολογία. Αυτό δεν είναι οπαδικό; Εδώ είναι και το ζήτημα. Χάλασε το καζανάκι; Ο Κόκκαλης φταίει; Κρυώσαμε; Ο Κόκκαλης φταίει. Έπιασε φωτιά η μισή Πελοπόννησος; Ο Κόκκαλης φταίει.

Ο Κόκκαλης έχει κάνει διάφορα, δεν αντιλέγω κθόλου. Το θέμα είναι ότι δε φταίει ρε συ ο Κόκκαλης για το ότι γίνεται σε αυτή τη χώρα. Εγώ κρίνω με βάση αυτό που βλέπω. Και βλέπω ότι είναι πολύ νωρίς να κρίνουμε μια επένδυση. Γίναμε ξαφνικά όλοι οικονομολόγοι και ψαχνόμαστε. Ε όχι ρε συ, κάτσε να δούμε. Το μέλλον θα δείξει.

Όμως αυτό το πολύ απλό που ούτε στο 1000ποστ θα καταλάβεις γιατί είσαι πορωμένος και διακρίνεσαι για τον οπαδισμό πρώτος απ 'όλους είναι ότι τα λεφτά για το εισητήριο της συναυλίας ΑΝ θέλω τα δίνω

Καλά… Τρελό γέλιο… Ποιός είμαι ο πούστης;;;; Ο Τσουκαλάς;;;; Σε πληροφορώ δεν έχω πάει ΠΟΤΕ να δω τον Ολυμπιακό στο γήπεδο μόνο και μόνο γιατί καθιερώθηκε το σύστημα με τα μέλη και διαφωνούσα κάθετα. Δεν έχω αγοράσει ποτέ φανέλα παίχτημ ούτε καν κασκολ. Δεν αγοράζω ποτέ πρωταθλητή γιατί είναι για γέλια με τον οπαδισμό που τον διακρίνει και για άτομα χαμηλού επιπέδου. Αυτή είναι η πόρωση; Μη βάζεις ταμπέλες, στο ιντερνετ δε ξέρουμε τι έιναι ο συνομιλητής.

Αν θέλω τους γράφω στα αρχίδια μου και κάθομαι σπίτι μου. Δεν γίνεται όμως το ίδιο με την ΕΡΤ αλλά και οποιαδήποτε άλλη δημόσια υπηρεσία για την οποία πληρώνω φόρους. Στο ξαναλέω. Εσύ μπορεί να γουστάρεις και αν βγει και δώσει ο Αλογοσκούφης αύριο 10 δις δωρεά στον Κόκκαλη. Μπορείς να πεις τα ίδια επιχειρήματα που αναφέρεις πάλι. Εγώ πάλι δεν θα γουστάρω καθόλου. Εννοείται ούτε αν τα δώσει στον Ζαγοράκη. Σε αυτό διαφέρουμε φίλε.

Μα… Ο Αλογοσκούφης και οι προκάτοχοι του ΕΔΩΣΑΝ δωρεές στις ομάδες. Λόγω πολιτικού κόστους φυσικά. Άρθρο 44, γήπεδα που χαρίσθηκαν κτλ. Εκεί θα ήταν η μαγκιά , να βγαίνανε οι οπαδοί και να λέγανε “όχι ρε φίλε, δε γουστάρω να πληρώσει το κράτος το γήπεδο μου, γουστάρω να βάλω από 10 ευρώ και να γίνει”. Βγήκε κανείς να το πει αυτό; Μπααααα.

Για το άλλο που λες, ναι έχεις επιλογή να μην πληρώσεις. Άρα τελικά, αν επιλέξεις το δύσκολο δρόμο, θα μένεις μέσα στο σπίτι, χωρίς καφέδες, χωρίς συναυλίες, χωρίς ποτά το βράδυ, θα ψωνίζεις ρούχα μόνο από τη λαική, χωρίς τηλεόραση κτλ κτλ. Πόσοι το επιλέγουν αυτό;

Το θέμα είναι να λλάξουν τα πράγματα. Τα 8 ευρώ της ΕΡΤ τα έδινες εδώ και χρόνια. Γιατί δε βγήκες να μιλήσεις πριν γίνει η συμφωνία με τον Κόκκαλη; Κατάλαβες ; Αυτό μου φαίνεται οπαδικό. Εγώ σέβομαι και τον ΠΑΟΚ, και τον ΟΦΗ και όλες τις ομάδες, δεν είμαι κάνας κάγκουρας που λέει μαλακίες τύπου "Μπαοκ" κτλ. Αυτά είναι για τους αμόρφωτους και τις στρατιές του Κόκκαλη.

Ειδικά το ποδόσφαιρο, βρωμάει από χιλιόμετρα δυστυχώς. Έχουν γίνει ΟΡΓΙΑ στο παρελθόν, οικονομικά, πολιτικά κτλ. Μας έχουνε κάνει εμάς να βρίζουμε τη Θεσσαλονίκη, εσάς να βρίζετε την Αθήνα και πάει λέγοντας. Λες και είμαστε από άλλη χώρα. Ε οκ, αυτά είναι για γέλια.

Σου είπα, ανη συμφωνία αποδειχθεί επικερδής, πρέπει όλοι να παραδεχθείτε ότι κάνατε λάθος. Αν όμως αποδειχθεί το αντίθετο, εγώ θα παραδεχθώ το λάθος μου και θα κράξω πρώτος την ΕΡΤ. Μόνο το αποτέλεσμα θα κρίνει το πόσο καλή είναι η συμφωνία ή όχι.

αν η ΕΡΤ έβγαινε και έλεγε ότι φέρνει παρουσιαστή ειδήσεων τον Larry Kıng αντί 20.000.000 ευρώ εγώ θα διαμαρτυρόμουν.

Δεν χρειάζεται να γίνεις οικονομολόγος για να κρίνεις μερικά πράγματα. Δηλαδή αν η προσφορά ήταν 100 δις ευρώ θα έπρεπε να κάνουμε οικονομική ανάλυση; Όταν τόσα κανάλια δεν μπορούν ούτε να πλησιάσουν την πρόταση της ΝΕΤ προφανώς κάτι βρωμάει πολύ άσχημα

Την λέξη οπαδισμός εσύ πρώτος την ανέφερες όχι εγώ. Προφανώς δηάδή εσύ ξέρεις με ποιον συνομιλητή έχεις να κάνεις; Σε πληροφορώ ότι και εγώ έχω χρόνια να πατήσω στην Τούμπα. Με την κατάσταση αυτή δεν βλέπω να πηγαίνω ούτε τα επόμενα 20 χρόνια.

Εγώ έχω πει σε προηγούμενο ποστ μου ότι θα έπρεπε να πέσει ο ΠΑΟΚ Δ Εθνική. Αλλά όχι μόνο ο ΠΑΟΚ αλλά όσες ομάδες χρωστάνε. Ούτε ρύθμιση ούτε τίποτα. Το ίδιο όμως έπρεπε να έχει γίνει με ΟΣΦΠ, ΑΕΚ , Αρη Πανιώνιο κτλ κτλ.
Παρ 'όλα αυτά δεν με ενδιαφέρει ας είναι πρώτος ο ΠΑΟΚ που θα πέσει αν είναι να παγιωθεί μια κατάσταση

Αυτά που είπα τα είπα για να σου δώσω να καταλάβεις ότι εκεί έχω επιλογή. Ενώ στην ΕΡΤ δεν έχω. Τόσο δύσκολο είναι; Εσένα σε αναγκάζει κανείς να δώσεις 30 ευρώ να πας στη συναυλία του Ρουβά; Εμένα γιατί με αναγκάζουν να πληρώσω την ΕΡΤ για να δείχνει πληρώνοντας τρελά ποσά τον Ολυμπιακό;

Με βάζεις να απαντάω στα ίδια. Σου είπα ότι τα λεφτά που δίνει ο κόσμος στο κράτος είναι υποχρέωσή του να τα καλοδιαχειρίζεται και όχι να τα σκορπάει. Αν κάνει κακοδιαχείριση η κυβέρνηση τώρα, θα βγω να την κράξω για αυτά που κάνει τώρα και όχι για ότι έκανε κάποτε. Πάντα όμως πλήρωνα φόρους δεν ξεκίνησα τώρα

Η ιστορία με τα λεφτά που σπαταλάει το κράτος για κάθε μα κάθε ομάδα δεν είναι καινούργια. Προσπαθούν με κάθε τρόπο να τσιμπήσουν καμμια ψήφο παραπάνω. Εμένα με εκνευρίζει που μετά βγαίνουν και λένε ότι δεν έχουν λεφτά για να δώσουν συντάξεις και μισθούς της προκοπής, που δεν έχουν λεφτά για την παιδεία και χίλια δύο παρόμοια, που ξαφνικά τους θυμίζουν τις δήθεν αφραγκίες τους…

Το κυνήγι της χορηγίας συνεχίζεται. Στην τελευταία στάση της διοίκησης του ΠΑΟΚ, στον υπουργό ανάπτυξης Χρήστο Φώλια, διαπιστώθηκε ότι υπάρχει φως στην άκρη του τούνελ και μάλιστα, σημερινά δημοσιεύματα αναφέρονται τα Ελληνικά Πετρέλαια, ως ο φορέας που θα διαφημιστεί στη φανέλα του δικεφάλου. Ακόμη αναφέρεται η ΔΕΠΑ (εταιρία παροχής φυσικού αερίου), μέσα απο μία λίστα ΔΕΚΟ που υπάγονται στο υπουργείο ανάπτυξης.
Οι συζητήσεις φαίνεται ότι θα συνεχιστούν. Στον ΠΑΟΚ περιμένουν οριστικές εξελίξεις και μάλιστα υπολογίζουν ότι θα είναι θετικές.

πηγη supersport.gr

Eντελως πληροφοριακα επειδη εχω δουλεψει στα ΕΛΠΕ και δουλευει ο πατερας μου επι 22 χρονια αν κατσει αυτη η συμφωνια θα πεσει τρελο χρημα στον μπαουκ.Μιλαμε για τρελα λεφτα και οχι αστεια.
Τωρα αν πεσει χορηγια ΔΕΚΟ στον ΠΑΟΚ θα αλλαχτει ο τιτλος και θα προστεθει το ονομα του ΠΑΟΚ ή θα παραμεινει ως εχει?

Δεν θέλω να μιλάω υποθετικά αλλά αν πάρει ο ΠΑΟΚ 2,5 εκατομμύρια euro(ποσό διαφοράς της πρότασης της ΝΕΤ από αυτής του Alpha) τον χρόνο + τα λεφτά που παίρνει ο ΠΑΟ από την cosmote τότε θα τον αλλάξω μόνος μου τον τίτλο