ΟΣΦΠ - ΠΑΟ - ΚΡΑΤΟΣ

Είναι αστείο να βλέπω άτομα να τα πιάνει πόνος για το δημόσιο χρήμα επιλεκτικά. Ο ΠΑΟΚ έχει βοηθηθεί από το κράτος πολλές φορές είτε σε μπάσκετ είτε σε ποδόσφαιρο. Γιατί οι φίλοι δεν διαμαρτυρήθηκαν όταν ο ΠΑΟΚ έμπαινε στο άρθρο 44; Όταν μια ομάδα μπαίνει στο συγκεκριμένο άρθρο τις χαρίζεται το 95% των χρεών ή όχι; Το πρόβλημα είναι απλό. Τον ΠΑΟΚ τον αναλαμβάνει το ένα λαμόγιο μετά το άλλο και δημιουργούνται νέα χρέη. Τώρα όποιος θέλει να μιλάει για κράτος της Αθήνας και λοιπά ας το αφήσει καλύτερα. Αλήθεια οι υφυπουργοί αθλητισμού τα τελευταία χρόνια από που είναι;

Και για να μην παρεξηγηθώ δεν υποστηρίζω ότι υπάρχει κράτος της Θεσσαλονίκης και τέτοιες αηδίες. Απλά δεν ανέχομαι τη λογική του στυλ “μόνο εμείς αδικούμαστε”

Τωρα ποιος παριστανει τον χαζο? Σου λεω οτι ηταν αποφαση της (διορισμενης απο τη ΝΔ) διοικησης της κρατικης ΕΡΤ απο ΠΡΟΠΕΡΣΙ. ΠΡΙΝ τις εκλογες δηλαδη. Ομως στις εκλογες ο λαος ξαναψηφισε ΝΔ που σημαινει οτι επιδοκιμασε τις κινησεις της. Αρα και την αποφαση να δωσει απο 14.5 εκκ στον ΟΣΦΠ και τον ΠΑΟ. Και προσεχε εγω δεν συμφωνω με αυτο, απλα δειχνω πως εχουν τα πραγματα με το δικο σου σκεπτικο…

Ναι! Οπως και σε καθε δημοσια υπηρεσια…

Καταρχάς… Έχετε την εντύπωση ότι εκεί στην ΕΡΤ οι άνθρωποι είναι ηλίθιοι; Εγώ δε διαφωνώ, σαφώς και τα 14,5 εκατομμύρια ευρώ ΔΕΝ καλύπτονται από τα λεπτά μετάδοσης ενός αγώνα, ειδικά όταν ο αγώνας , σύμφωνα με τη νομοθεσία, ΔΕΝ επιτρέπεται να διακοπεί για να προβληθούν διαφημίσεις.

Όμως... Αν δούμε το πρόγραμμα μιας τυχαίας Κυριακής στην ΕΤ1 , έχουμε:

18.30 Pre-Game

19.00 Αγώνας

21.00 Ειδήσεις

22.00 Αθλητική Κυριακή (εως 01.00)

Έχουμε λοιπόν όχι 2 , αλλά σχεδόν 6 ώρες προγράμματος σε μια Κυριακή που αφορά τον αγωνα αυτόν! Έξι ώρες στις οποίες μπορούν να χωρέσουν πολύ περισσότερες διαφημίσεις από ότι στον Αλφα, απλούστατα γιατί ο Αλφα έχει και δικές του παραγωγές σε σειρές, talk-show κτλ και δε μπορεί να αφιερώσει 6 ώρες σε μια Κυριακή για τα αθλητικά.

Δεύτερον... Οι φάσεις των αγώνων στο πρωτάθλημα δε μπορούν να προβληθούν από όλα τα κανάλια... Προβάλλονται από αυτό που έχει τα δικαιώματα και τα υπόλοιπα κανάλια τις "νοικιάζουν", για να τις προβάλλουν στα δελτία ειδήσεων. Για αυτό έχουμε δει πολλές φορές π.χ να παίζει Ολυμπιακός - Λάρισα και το κανάλι να δείχνει γκολ από τον αντίστοιχο αγώνα του 2006 ενώ ο εφωνητής περιγράφει εν συντομία τι έγινε στην αναμέτρηση.   (λέγε με Σκρουτζ). Με άλλα λόγια, η ΕΡΤ θα έχει έσοδα και από εκεί.

Τρίτον… Ο Άλφα έκανε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ μεταδόσεις. Το ξαναγράφω, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ. Η ΝΕΤ κάνει απείρως καλύτερες, τόσο από ποιότητα κάλυψης (κάμερες κτλ) όσο και από υπόλοιπους τομείς. Πάντως μακράν τις καλύτερες μεταδόσεις τις κάνει το MEGA.

Τέταρτον… Θα πείτε “ρε φιλαράκι δε με νοιάζει, εγώ θέλω να βλέπω στον Αλφα τσάμπα.” Δυστυχώς, σε αυτή τη ζωή, ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι τσάμπα. Στους δωρεάν ιδιωτικούς σταθμούς πληρώνουμε όλοι έμμεσα, ιδιαίτερα σε αυτούς που είναι υψηλής τηλεθέασης. Τι εννοώ; Απλό. Ας πούμε ότι είσαι η Κίτσος ΑΕ και συσκευάζεις καφέδες. Θέλεις να διαφημιστείς για να ανεβάσεις το τζίρο σου. Πας λοιπόν στο Χ,Ψ κανάλι και αγοράζεις τηλεοπτικό χρόνο για να βάλεις διαφημίσεις. Σε χρεώνουν 1.000.000 ευρώ (τυχαίο νούμερο). Αυτό το 1.000.000 που θα το βρεις; Από την τσέπη σου; ΟΧΙ. Θα ανεβάσεις την τιμή του προιόντος που πουλάς και θα το εισπράξεις, σε συνδυασμό με την αύξηση στις πωλήσεις λόγω διαφήμισης! Κάθε φορά λοιπόν που εσύ κάποιος πίνει κα΄φε Κίτσος, πληρώνει και το κόστος διαφήμισης στην τηλεόραση.Με άλλα λόγια, το κόστος ενός προιόντος ενσωματώνεται στην τιμή του και αυξάνοντας το, αυξάνεται και η τιμή. Εμμέσως λοιπόν, όλοι πληρώνουμε ιδιωτικά κανάλια.

Πέμπτον… Θα προτιμούσατε να το δείχνει συνδρομητικό τον Ολυμπιακό; Πόση είναι η συνδρομή;

Έκτον… Έχω την εντύπωση ότι η ΕΡΤ θα εισπράττει και από τις διαφημίσεις στις πινακίοδες του γηπέδου.

Έβδομον… Μια που λέμε για την ΕΡΤ… Ποιός μονοπωλιακός (μέχρι πρότινος) δημόσιος οργανισμός υπήρξε (και είναι ακόμα) μέγας χορηγός σε Αθηναική ομάδα; Γιατί κανείς δε το σχολίασε αυτό αρνητικά;

Και τέλος (για τώρα) επειδή έγινα κουραστικός, ας σκεφτούμε εμείς των πόλεων και της Αθήνας ότι υπάρχουν κάποιοι συμπατριώτες μας στα βουνά, σε απομακρυσμένα μέρη που οι ιδωτικοί σταθμοί δεν πιάνουν… Και ενημερωνονται με την κρατική τηλεόραση…Για να μην πω και για τους ομογενείς. Αν είναι για αυτό, χαλάλι τα 8 ευρώ του λογαριασμού.

Σημείωση: Σύμφωνα με δήλωση Παναγόπουλου, η ΕΡΤ είναι ΉΔΗ κερδοφόρα από τη συμφωνία…

Με τα υπόλοιπα συμφωνώ. Σε αυτό σε θεωρώ όμως λάθος. Ρίξε του μια ματιά και νομίζω ότι θα δεις το λάθος στο συλλογισμό σου. Όσο για τα υπόλοιπα συμφωνούμε :wink:

ΥΓ1. Ρε συ υπάρχουν και άλλοι ξύπνιοι τέτοια ώρα?:-s

Αυτο ακριβως…

Kατ αρχάς όχι δεν πιστεύω ότι όλοι εκεί στην ΕΡΤ είναι ηλίθιοι. Εδώ μιλάμε για δωρεά του Ελληνικού δημοσίου προς τις συγκεκριμμένες ομάδες. Με τη δικιά σου λογική φίλτατε Μulder αν η ΝΕΤ είχε όλη την εβδομάδα ποδόσφαιρο θα είχε χεστεί στο τάληρο και θα μπορούσε να δώσει 150 δις ευρώ στους ΟΣΦΠ και ΠΑΟ και όλα μέλι γάλα. Επίσης βάζει την ώρα των Ειδήσεων στο συνολικό πρόγραμμα μετατρέποντάς το σε 6 ώρες !!! :smiley: :smiley: :smiley: Οι Ειδήσεις δηλαδή αφοράν τον αγώνα του Ολυμπιακού. Αν δεν υπήρχε Ολυμπιακός δεν θα υπήρχε καμμιά είδηση σε αυτή τη χώρα;;; Επίσης η πρόσθεση της Αθλητικής Κυριακής είναι πάλι άτοπη αφού η συγκεκριμμένη εκπομπή θα υπήρχε έτσι κι αλλιώς αλλά δεν αφορά μόνο τον αγώνα που έχει μετάδοση η ΝΕΤ. Πραγματικά τα επιχειρήματά σου σκοτώνουν.#-o Αν είναι να μας κάνεις και τη γη τετράγωνη τότε να σπεύσουμε να παραδεχτούμε ότι το κράτος χρωστάει λεφτά στον ΟΣΦΠ για τις υπηρεσίες που προσφέρει στο λαό.

Δεύτερον τα έσοδα από τις φάσεις που θα δείξουν τα άλλα κανάλια δεν φτάνουν ούτε για το ζήτω.

Τρίτον είναι κανένας που θα δεν θα δει τον Γαύρο επειδή οι μεταδόση δεν είναι τέλεια;

Τέταρτον. Ε συγνώμμη αλλά αν σχολιάσω το τέταρτό σου σχόλιο θα πέσει κάθε επίπεδο. Απλά ξαναδιάβασε αυτό που έγραψες.

Πέμπτον ναι ρε. Θα προτιμούσα να το δείχνει το συνδρομητικό. Δεν θα με νοιάξει πόσο είναι η συνδρομή γιατί ΔΕΝ θα την πληρώσω. Ούτε εγώ ούτε η κάθε γιαγιά και παππούς συνταξιούχοι που δεν έχουν καν τηλεόραση και τώρα πληρώνουν μέσω ΔΕΗ τα παράλογα ποσά στον Ολυμπιακό.

Έκτον χλωμό το βλέπω αλλά ακόμα και έτσι να είναι δύσκολα να τα βγάλει τα λεφτά που έδωσε

Έβδομον έχει σχολιαστεί.

Και τέλος (για τώρα) επειδή έγινα κουραστικός, πες μας κιόλας ότι η ΝΕΤ σκέφτηκε να αγοράσει τα δικαιώματα του ΠΑΟ και ΟΣΦΠ για να προσφέρει στο κόσμο που δεν μπορεί να πιάσει Αlpha. Ε τότε πιάστηκε ο πρόεδρος του ΟΣΦΠ κορόιδο. Έπρεπε να ζητήσει τα 100απλά από τα 14 εκατομμύρια. Θα του τα δίνανε με σκοπό να εξυπηρετήσουν τους συμπατριώτες μας στα βουνά. Αλήθεια οι συμπατριώτες μας στα βουνά από καμμιά άλλη ομάδα δεν υπάρχουν; Γιατί η ΝΕΤ δεν πήρε και τα δικαιώματα των άλλων ομάδων; (Επειδή τυχαίνει να κατάγομαι από ένα από πιο απομακρυσμένα χωριά σε βουνό σε ενημερώνω ότι πιάνουμε Alpha τζάμι :stuck_out_tongue: ).

Σημείωση: Σκέψου τον Παναγόπουλο να δήλωνε " η ΕΡΤ είναι ΉΔΗ με τα μπούνια μέσα από τη συμφωνία…"

Εγω γιατι να πληρωνω την ΕΤ3 απο τη στιγμη που δε πιανω το συγκεκριμενο καναλι? :-k

Δεν θα έπρεπε να πληρώνεις. Πάντως η ΕΤ3 δεν προσφέρει χρήματα σε κάποια ομάδα της πόλης της λεφτά.

Δεν προσφερει οντως λεφτα αλλα εγω την πληρωνω στο λογαριασμο της ΔΕΗ

Εγώ πληρώνω ένα κανάλι που λέγεται “πάγιο”. Ξέρετε ποια είναι η συχνότητα του? Μη το πληρώνω τζάμπα…:stuck_out_tongue:

Ναι ο Κραμπστοντις θεωρει οτι επειδη η κρατικη εχει τις εν λογω ομαδες πληρωνει κα παραπανω παγιο

#-o #-o #-o #-o Mας κούφανες τώρα. Αυτό κατάλαβες από τόσες σελίδες συζήτηση;

Η αλήθεια είναι ότι στην κρατική δουλεύει και ένας γείτονας μου που δε χωνεύω. Μπορώ να σταματήσω να τους πληρώνω, αφού τον ταϊζουν?

Αφου λοιπον δεν εννοεις κατι τετοιο τι σε κοφτει αν δινουν και ενα δις στον γαυρο ή στον βαζελο αφου δεν πληρωνουμε τιποτα παραπανω?

Ελπίζω να μην το προτάσεις σαν επιχείρημα και να κάνεις πλάκα.

Γιατί πρώτον δεν θα έπρεπε να πληρώνω καθόλου και δεύτερον εφ όσον πληρώνω θέλω να μην δωρίζονται τα λεφτά μου. Με κόφτει ότι δεν είναι δυνατόν το κράτος να επιχορηγεί κάποιες επιλεγμένες ομάδες με αυτόν τον τρόπο

Οχι απλα απορρω γιατι το κανετε θεμα δειχνοντας ποσο ερειστικοι ειστε απεναντι στις Αθηναικες ομαδες και δεν κανατε θεμα κατι πολυ πιο σοβαρο και κατι που αφορα ολους.
Παραδειγμα γιατι δεν κανατε ενα θεμα με τα λεφτα που εχουν φαει απο τα ασφαλιστικα ταμεια?Χρηματα που αν δεν ειχαν φαγωθει η κατωτερη συνταξη σημερα θα ηταν στα 1200 ευρω.
Κανει κακο να ακουτε τα βαμμενα ραδιοφωνα και να διαβαζετε τις κωλοφυλλαδες που κυκλοφορουν ανα την Ελλαδα.
Πραγματικα χανετε την ουσια των σοβαρων και πραγματικων προβληματων

Ποτε δεν πληρωνες καθολου για να γινει και τωρα?

Εγώ ρε φίλε έκανα αυτό θέμα. Αν θέλεις κάνε εσύ ένα θέμα με τα ασφαλιστικά ταμεία (που είναι 100 φορές πιο σοβαρό πράγματι).

Βασικά είναι σάτιρα στη λογική που έχετε θέσει. Εγώ όπως είπα θα ήθελα η κρατική να μην έχει καν αθλητικά. Εσείς αν είχε η κρατική όλες τις ομάδες της α’ Εθνικής και μαζί και τη δικιά σας και της έδινε πολύ καλά λεφτά, έχω το δικαίωμα να πιστεύω ότι δε θα κάνατε θέμα.

Επιπλέον έχω ήδη δηλώσει, ότι τα λεφτά που δόθησαν δεν είναι δώρο στον Ολυμπιακό. Περίπου τόσα θα έπαιρνε ο Ολυμπιακός και σε άλλο κανάλι (πχ Αλφα που όπως είπα παραμονή της υπογραφής και αφού δεν πέρασε ο πόλεμος που έκανε στην προσφορά της κρατικής λέγοντας όσα ποσταρίστηκαν στο πρώτο πρώτο ποστ, πρότεινε τα ίδια ακριβώς λεφτά με την κρατική).

Εγώ θεωρώ ότι στην κρατική λεφτά μοιράζονται. Αν ισχύουν τα λεφτά που παίρνει η Δρούζα και κάποιοι άλλοι εκεί μέσα, τότε μιλάμε για τραγικές υπερχρεώσεις. Στην περίπτωση του Ολυμπιακού όμως, ξέροντας τι ισχύει οικονομικώς, δεν υπάρχει υπερχρέωση. Τόσα δηλώνουν, τόσα παίρνει ο Ολυμπιακός…