Κορυφαιοι καλλιτεχνες που δεν σας αρεσουν

Φυσικά? Anyway. :roll:

Με κουράζουν αφάνταστα κιθαρίστες τύπου Vai, Satriani, Malmsteen με την επιδειξιομανία και τα ατελείωτα σόλο, οι Tool δε μου έχουν κάνει ακόμα το κλικ (αν και εδώ παίζει να έχω άλλη γνώμη στο μέλλον άμα τους ψάξω περισσότερο), ενώ απο παλιό ροκ δε μου άρεσαν ποτέ οι Rolling Stones. Επίσης βαριέμαι απο ένα σημείο και έπειτα την poser/hair metal σκηνή των '80ς, κυρίως τους Motley Crue και παραπλήσια συγκροτήματα.

E οχι παλικαρι , οι Helloween ειναι οι ιδρυτες του power metal, αλλα δεν παιζουν ολοι σαν τους Helloween! Αν και μαρεσουν παρα πολυ !

Δηλαδη το αλμπουμ ‘‘Walls Of Jericho’’ χαζοχαρουμενο το βρισκεις ??? μαλλον οχι…

και ξαναλεω, δεν ειναι oi Helloween ολο το power !!

Eχεις ακουσει ποτε Rainbow?

Πες τα!
Άλλο να μην σου αρέσουν κάποιοι και να εξηγείς το γιατί, άλλο να κάνεις χαρακτηρισμούς![-X

Εδώ επαναλαμβάνεις ένα κλισέ όμως: Tα ατέλειωτα solos δεν σημαίνουν απαραίτητα και επιδειξιομάνία. Ολόκληρα είδη μουσίκής (Jazz, Fusion) είναι “χτισμένα” πάνω στα “ατέλειωτα” solos. Μπορεί να σε κουράζουν αλλά αυτό δεν σημαίνει πως αυτοί που τα παίζουν είναι “επιδειξιομανείς” . Πίστεψε με, κάποιοι έτσι γουστάρουμε και έτσι ευχαριστιόμαστε την μουσική. Πρόκειται για ειλικρινή έκφραση. 8)

Ειδικά ο Satriani από αυτούς που αναφέρεις έχει καταφέρει να κάνει και εμπορική επιτυχία πέρα από τα στενά όρια του κοινού που ακούει αυτού του είδους την μουσική. Πριν από 20 χρόνια το Surfing with the Alien μπήκε στα charts του Billboard και για να γίνει αυτό σίγουρα δεν το αγόρασαν μόνο πορωμένοι μουσικοί.

Όσον αφορά τους κιθαρίστες που ανέφερες, επειδή και εχώ εκ των προτέρων είχα την ίδια άποψη με εσένα, η γνώμη μου άλλαξε όταν τους έψαξα περαιτέρω μόνο για τον Satriani όμως. Τσέκαρε το Strange Beautiful Music, πίστεψε με, απέχει πολύ από την ανούσια επιδειξιομανία.

Μάλλον έχετε δίκιο για τον Satriani guys, η αλήθεια είναι πως τον θεωρώ πολύ ποιοτικό μουσικό (πέρα απο σπουδαίο κιθαρίστα) και είχα ακούσει παλιά το Surfing With The Alien, το οποίο και είχα βρει πάρα πολύ καλό. Τους ανέφερα μαζί περισσότερο γιατί είχαν περιοδεύσει κιόλας οι τρεις τους, αν και το σχόλιο μου αφορούσε περισσότερο τον Vai, και ειδικά τον Malmsteen. Συμφωνώ και σε αυτό με την επιδειξιομανία, δεν αφορά τους πάντες, και ασφαλώς το τζαμάρισμα δε συνεπάγεται και επίδειξη.

Η ουσία αυτού που έγραψα είναι οτι με κουράζουν τα τραγούδια που βασίζονται σε συνεχή σόλο, των οποίων όμως λείπει η μελωδία και χαρακτηρίζονται κυρίως απο τεχνική. Βέβαια, εδώ θα πείτε, δεν έχει ο Malmsteen μελωδίες, που σε σημεία φανερώνουν τις κλασικότροπες επιρροές του? Έχει… αλλά και πολύ επίδειξη ταυτόχρονα, και πολλά απο τα σόλο του τύπου που αναφέρω. :slight_smile:

=D> =D> =D> =D> =D>

Dream Theater
Metallica
Tool

dream theater(εκτος του pull me under)
rolling stones

όμορφο θα ήταν να υπήρχε και μια σχετική αιτιολόγηση
για ποιο λόγο δε μας αρέσει και για ποιο λόγο θεωρούμε κορυφαίο το τάδε group που δε μας αρέσει…
είπα για τους Priest,με τα θεϊκά riffs και κομμάτια και είπα ότι δε μ’αρέσει η φωνή του Halford…:wink:

Οκ. Οι Tool παρόλο που είναι κορυφαίοι μουσικοί(κυρίως ντράμερ και μπασίστας) και έχουν γράψει ορισμένα κορυφαία κομμάτια, βγάζουν ένα συναίσθημα ύπνωσης που ποτέ δε μού πε τίποτα. Παραδέχομαι οτι είναι πρωτοπόροι και άλλαξαν το τρόπο που παίζεται η μουσική τα τελευταία χρόνια ( όχι προς το καλύτερο γιατί βλέπουμε συνεχώς μπάντες να κάθονται να μετράνε πόσα παραπάνω τέταρτα έπαιξαν απο 4 χάνοντας κάθε νόημα σύνθεσης… τέσπα)

Ο Dio παρόλο που έχει παίξει σε συγκροτήματα θρύλους και έχει κιαυτός κορυφαία κομμάτια, έχει μια χροιά στη φωνή που τα κάνει όλα ίδια και μου ακούγεται γραφική.

Γενικά είναι δύσκολο να θεωρείς κάποιουσ κορυφαίους και να μην αντέχεις τη μουσική τους.Αυτάα

Oι Dream Theater ειναι κορυφαιοι γιατ ιεχουν επηρεασει σαφεστατα μια ολοκληρη σκηνη και εχουν αναμφισβητητο συνθετικο ταλεντο. Μου τα χαλανε ομως οταν ξεκινανε τα ατελειωτα solo οπως επισης θεωρω και ολιγον νεροβραστη τη φωνη του LaBrie…

Το Hollow Years ειναι πολυ ωραιο κομματι…

μπράβο.
με κάνετε περήφανο.
θα δακρύσω

Φυσικα ακουω Rainbow και ξερω οτι αυοτι εθεσαν τα θεμελια για τη δημιουργια του power-epic…
Αλλα με τους Helloween τα πραγματα εγιναν ξεκαθαρα…Δεν ειχαν στοιχεια ποουερ ηταν παουερ…

Δεν θα έλεγα πως είναι καθαρό power, τουλάχιστον στην αρχή, με τα stadart που το ξέρουμε τώρα. Ποιό πολύ θα κολούσε ένα “πειραγμένο speed”. Αλλά αν μου ζητούσαν να τους βάλω ταμπέλα με το πιστόλι στον κρόταφο, θα έλεγα power :stuck_out_tongue:

Mου την σπάνε οι μουσικοί των Dream Theater ως συγκρότημα. Ο καθένας μόνος του είναι κορυφέος εκτός από τον τραγουδιστή, αλλά σε συγκρότημα δεν τους αντέχω. Πρέπει να πω και για τον Santolla. Την κιθάρα του ξέρει να την παίζει, αλλά από τότε που ασχολήθηκε με το Death Metal έβγαλε 2 μαλακίες album, κυριολεκτικά καρκινώματα με 2 από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα. Επίσης με κουράζει και o Vai αλλά είναι εντάξει, μέχρι εκεί :stuck_out_tongue:

Σε ομάδα 5Χ5; :stuck_out_tongue:

megadeth… μου προκαλουν απιστευτη κουραση και ανια.

Κοψε το σπαμ … μιλαμε για κορυφαιους [SIZE=“3”]καλλιτεχνες[/SIZE] :!:

TexasFlood, ελεος.

Νταξει, το καταλαβαμε, δεν γουσταρεις τo metal, το εχουμε εμπεδωσει…