Βασιλακη καϊλα που χαθηκες?

Ο Βασιλακης Καϊλας…ο λουστρακος του ελληνικου σινεμα…ολοι τον εχουμε δει σε καποια ελληνικη ταινια να γυαλιζει παπουτσα!!εχουμε αναρωτηθει’‘δεν μεγαλωνει ποτε ο βασιλακης??’'k πλεον ολοι μα ολοι εχουμε την απορια "τι απογινε ο βασιλακης καϊλας??
που χαθηκε?"υπαρχουν πολλες εκδοχες για τοτι μπορει να του συνεβη αλλα τιποτε δεν ειναι σιγουρο…σαυτο το τοπικ θα προσπαθησουμε να διαλευκανουμε το μυστηριο της εξαφανισης του βασιλακη του οποιου η τυχη του αγνοειται…ξεκιαναμε λεπον εναν τηλεμαραθωνιο αναζητησης!!!

χασαμε τον βασιλακη μας!!!παρακαλω βοηθηστε μας!!!

η φωτογραφια αυτη ειναι παλια αλλα ο βασιλακης ειναι παντα ο ιδιος

θα παρακαλουσα να μη γινεται σπαμ σαυτο το τοπικ καθως ετσι παιζετε με τον πονο των γονιων του παιδιου

Ειναι καπου αναμεσα μας και ποσταρει στο φορουμ! Με τοση καηλα που επικρατει εδω μεσα…

Ο Βασιλακης Καϊλας πεθανε το 1980 μη μποροντας ν’αντεξει τα κιτς εργα και τις βιντεοταινιες της επερχομενης δεκαετιας καθοτι ηταν πιστα ταγμενος στον ποιοτικο κινηματογραφο. Μετενσαρκωθηκε τον Απριλιο του 1983 και ειναι γονος κεντροευρωπαϊκης αστικης οικογενειας, εβραϊκης καταγωγης και συμφωνα με τον πατερα Μαξιμο, μεγαλη η χαρη του, ειναι ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ο οποιος θα φερει την δευτερα παρουσια του Γιαννη Δαλιανιδη το 2013 και την “Καταστροφη του κοσμου” στους σινεμαδες οπου η μετενσαρκωση του Αντρεα Μπαρκουλη θα του γυαλιζει τα παπουτσα.
Και τοτε Εκεινος θα εκδικηθει και οι αγγελοι της κολασεως θα κατεβουν και σαλπισουν την αρχη της βασιλειας Του και οι ανθρωποι θα σφαξουν 100 προβατα και θα Τον δοξασουν.

Να μια εμπεριστατομενη αποψη!!Να μια σωστη επιχειρηματολογια…οι γονεις και οι φαν του βασιλακη σε ευγνομονουν καμαρι μου!!ευγε!!

στο σημειο αυτο να προσθεσω οτι για να παρετε το πακετο “βασιλακης… ζει αναμεσα μας” πρεπει να σηκωθειτε απο κρεβατια καναπεδες πολυθρονες ντιβανοκουκετες και να τηλεφωνησεται ΤΩΡΑ στο 231052αβγδ για να παραλαβετε το πακετο των 19 τομων 236 σελιδες εκαστος και δωρο ενα ντιβιντι με κομενες(και καμενες) σκηνες απο τις ταινιες του βασιλακη αγαπητοι φιλες και φιλοι!!!

Δεν εξαφανιστηκε. Απλα αλλαξε το ονομα του. Απο Καϊλας έγινε Καφρίλας. Έπρεπε να προσαρμοστει στα 80’ς :!:

Πιστεύω οτι έγινε λουστράκος κ γυαλίζει τα παπούτσια των περαστικών με τα τίμια και άδολα δάκρυα του…Αμίμητες ατάκες τύπου:“ο πατερούλης μου κύριε είναι στα καράβια”…Αν τα παιδάκια στα ελληνικά 60’ς εμοιαζαν λίγο στο Βασιλάκη,ο Ηρώδης έπρεπε να είχε γεννηθεί μερικά χρόνια αργότερα…Για την ιστορία ο κος Καίλας είναι πλέον θεατρικός παράγωγος παιδικού θεάτρου…παιδικός πόνος for ever!!!:lol: :stuck_out_tongue:

Πηρε μερος στην επικη υπερπαραγωγη του Χολιγουντ “ο λουστρακος κι ο πουστρακος” που εσπασε τα ταμεια την δεκαετια του 60

Πήρε σύνταξη λούστρου (από το ομώνυμο ταμείο) και συνεχίζουν την παράδοση τα παιδιά του…

“Παρατησε τον κινηματογραφο και εγινε true λουστρακος”

έτσι να um ουγκ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Πάντως δεν πρέπει να είναι πάνω απο 55-60 χρονών. Σίγουρα είναι μικρότερος απο άλλους “Λαμπερούς Πρωταγωνιστές” που εμφανίζονται ακόμα…

ξεχωρα απο την πλακα , ενας φιλος μου , ειπε πως ειναι μια χαρα ζωντανος και δουλευει στον ΣΚΑΙ και κανει μεταγλώττιση…:-k

οτι δηλαδη ειναι ενας απο αυτος του τυπους που ακουμε πανω απο τις φωνες της κανονικης παραγωγης των ξενων σειρων-εκπομπών που προβαλονται στον ΣΚΑΙ…

ξερει κανεις τιποτα…

(Νικολλουλη σε εφαγα)

Καί όντως δεν είναι μεγάλος αφού πράγματι εμφανίστηκε στον κινηματογράφο σε ηλικία 5 ετών, και όχι όπως η Σαπουτζακη. Τώρα για ΣΚΑΙ και τέτοια δεν έχω ακούσει, πάντως κατι θα πρέπει να κανεί, αφου απέχει απο τον κινηματογράφο καμιά 25αριά χρόνια…

Καϊλας Βασιλάκης

Το παιδί θαύμα του Ελληνικού Κινηματογράφου, γεννήθηκε στον Πειραιά το 1953, αλλά μεγάλωσε στην Πλάκα, στην ίδια πολυκατοικία όπου διέμεναν για ένα διάστημα ο Δημήτρης Χορν και η Έλλη Λαμπέτη. Εκεί τον πρωτογνώρισε ο Μιχάλης Κακογιάννης και του έδωσε τον πρώτο του κινηματογραφικό ρόλο στην ταινία Το Τελευταίο Ψέμμα (1958).

Το ντεμπούτο του εντυπωσίασε τον Φίνο που ήταν ο παραγωγός της ταινίας και αμέσως του έδωσε ρόλους σε μεγάλες επιτυχίες του: Η Κυρά μας η Μαμή (1958), Μανταλένα (1960), Η Αλίκη στο Ναυτικό (1961), Πολυτεχνίτης κι Ερημοσπίτης (1963) κ.α. Από εκεί και πέρα η μία ταινία διαδεχόταν την άλλη παίζοντας με την ίδια άνεση σε κωμωδίες, κομεντί και δράματα. Μέχρι σήμερα έχει λάβει μέρος σε 61 ταινίες. ¶λλες χαρακτηριστικές του ταινίες είναι Ο Λουστράκος (Μαρία Πλυτά, 1962), Πληγωμένες Καρδιές (1963), Είμαι μια Δυστυχισμένη (1964), Ο Νικητής (Μαρία Πλυτά, 1965) και Ο Εμποράκος (Μαρία Πλυτά, 1967).

Στο θέατρο ξεκίνησε σε ηλικία 8 ετών παίζοντας στο έργο Ταξίδι Χωρίς Αποσκεύες δίπλα στον Δημήτρη Χορν, στο θέατρο Κεντρικόν. την επόμενη χρονιά έπαιξε στο Εθνικό Θέατρο μαζί με τους Παξινού - Μινωτή στο έργο Μάκβεθ.

Μετα τη στρατιωτική του θητεία (αρχές 1970), σπούδασε στη Δραματική Σχολή του Γ. Θεοδοσιάδη και στη συνέχεια συνεργάστηκε με διάφορους θιάσους, ενώ συμμετείχε έξι χρόνια στην ομάδα σύγχρονης τέχνης όπου ανέβασε έργα για παιδιά.

Το 1985, πρωταγωνίστησε στη ταινία Πήρες Πτυχίο.

πηγή: Δίτομη Εγκυκλοπαίδεια Ελληνικός Κινηματογράφος 2005 Ελληνικά Γράμματα ISBN: 9604067761

Φιλμογραφία (εώς το 1973):
1958 ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΨΕΜΑ, ΤΟ
1958 ΚΥΡΑ ΜΑΣ Η ΜΑΜΗ, Η
1960 ΜΑΚΡΥΚΩΣΤΑΙΟΙ ΚΑΙ ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΔΕΣ
1960 ΜΑΝΤΑΛΕΝΑ
1962 ΛΟΥΣΤΡΑΚΟΣ, Ο
1962 ΝΥΦΗ ΤΟ ΣΚΑΣΕ, Η (ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ;)
1962 ΔΥΟ ΜΑΝΕΣ ΣΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ
1962 ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΚΑΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ, Η
1962 ΛΑΦΙΝΑ
1962 ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΤΟΥ ΑΛΗΤΗ, ΤΑ
1963 ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΤΗΣ ΚΙ ΕΡΗΜΟΣΠΙΤΗΣ
1963 ΨΕΥΤΡΑ, Η
1963 ΑΣΩΤΟΣ, Ο
1963 ΓΙΑ ΛΙΓΗ ΣΤΟΡΓΗ
1963 ΕΝΑΣ ΒΛΑΚΑΣ ΜΕ ΠΑΤΕΝΤΑ
1963 ΚΑΡΔΙΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ
1963 ΜΕΓΑΛΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ, ΤΟ
1963 ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΣΤΗ ΒΙΛΛΑ ΝΕΛΛΗ
1963 ΠΛΗΓΩΜΕΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ
1963 ΤΡΕΛΛΑΡΑΣ, Ο
1963 ΠΑΛΙΟΠΑΙΔΑ, ΤΑ
1964 ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΗ
1964 ΚΑΘΕ ΛΙΜΑΝΙ ΚΑΙ ΚΑΗΜΟΣ
1964 ΚΑΤΑΤΡΕΓΜΕΝΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ, ΟΙ
1964 ΚΟΡΙΤΣΙ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ, ΤΟ
1965 ΝΙΚΗΤΗΣ, Ο (ΚΑΤΑΚΤΗΤΗΣ, Ο - ΕΤΣΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΛΑΟΣ) 1965 ΠΕΡΙΦΡΟΝΑ ΜΕ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ
1965 ΑΓΓΕΛΟΙ ΧΩΡΙΣ ΦΤΕΡΑ
1965 ΓΙΑΤΙ Μ’ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΕΣ
1965 ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣ
1965 ΘΑ ΖΗΣΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ
1965 ΘΥΕΛΛΑ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΗ ΚΑΡΔΙΑ
1965 ΜΕΓΑΛΟΣ ΟΡΚΟΣ, Ο
1965 ΠΙΚΡΑΓΑΠΗΜΕΝΗ, Η (ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΗ, Η)
1966 ΗΣΑΪΑ ΧΟΡΕΥΕ
1966 ΠΛΗΓΩΣΕΣ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ
1967 ΕΜΠΟΡΑΚΟΣ, Ο
1967 ΚΑΠΟΤΕ ΚΛΑΙΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΝΑΤΟΙ
1967 ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΩΡΑΙΑΣ ΕΛΕΝΗΣ
1967 ΩΡΑ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ, Η
1967 ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΦΤΩΧΟΣ
1968 ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΕΤΡΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ
1968 ΤΑΠΕΙΝΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΡΟΝΕΜΕΝΟΣ
1968 ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΧΩΡΑΦΑ
1968 ΜΕΙΝΕ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ
1968 ΟΝΕΙΡΟ ΑΠΑΤΗΛΟ
1968 ΞΕΡΙΖΩΜΕΝΗ ΓΕΝΙΑ
1968 ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΑΓΧΟΝΗ
1969 ΣΤΟ ΔΑΣΚΑΛΟ ΜΑΣ ΜΕ ΑΓΑΠΗ
1969 ΑΣ ΜΕ ΚΡΙΝΟΥΝ ΟΙ ΕΝΟΡΚΟΙ
1969 ΘΕΛΩ ΠΙΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ (ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΚΗ, Η)
1970 ΜΕΘΥΣΙ ΤΗΣ ΣΑΡΚΑΣ, ΤΟ
1971 ΦΛΟΓΙΣΜΕΝΗ ΣΑΡΚΑ (ΤΙΜΗΜΑ ΤΗΣ ΑΜΑΡΤΙΑΣ, ΤΟ)

Παντρευτηκε τη Μαιρη Σκορδου και λεγεται πλεον Σκορδοκαϊλας.Επισης με την τυχερη δεκαρα που του πεταξε ο Αλκης Στεας οταν του γυαλισε τα παπουτσια,καθως παρουσιαζε το καρναβαλι της Πατρας,καταφερε και αγορασε μια τσιχλα μεσα στην οποια ο μεγας Μυστικιστης του Ταγματος της Αγιας Λιλιθ με το ονομα Γιωργος Φουντας,ειχε κρυψει τη μαγικη δυναμη της αιωνιας στυσης.Πρωταγωνιστωντας σε πολλες υπερπαραγωγες στα 80’ς εβγαλε απειρα λεφτα και αποσυρθηκε στο Ζαναντου,τον πυργο που ειχε στην λιμνη Μεγαλη Βερβεριτσα κοντα στα ιστορικα Πορδοχωρια,οπου το 1768 οι Τουαρεγκ αντιμετωπισαν τις ορδες των Μογγολων του Ναπολεντα.Εκει τα εφτιαξε με το ελκηθρο που επαιζε μικρος και εζησαν αυτοι καλα και μεις καλυτερα,μεχρι που ο Νικος Τσιαμτσικας τον ανακαλυψε στη λαϊκη αγορα του Ασπροπυργου να πουλαει ινδικα χοιριδια και τον εβγαλε σε πανελ στο Αλτερ με την Τενια Μακρη να διερωταται για το πως το γυαλισμα των παπουτσιων μπορει να οδηγησει καποιων σε συμπλεγματα κατωτεροτητας και στην ποδολαγνεια.Πλεον ζει και εργαζεται στο Μουσειο Αμοιβαδας Σαπροφυτων και Λειχηνων στο Λουστρακι.

παρακαλω αυτο το τοπικ να σβηστει καθως οπως ολοι γνωριζουμε ο βασιλακης καϊλας εχει σταθερη ηλικεια καπου στα10 χρονων!!δε μεγαλωνει!!αρα ειναι ατοπο να λεμε οτι ειναι 55-60!!:!:

Στη μετάφραση.

ρε ρονι…δεν το περιμενα απο σενα να ακοιξεις αυτο το τοπικ…εσυ που ρωτουσες…’‘ποιος ειναι ρε παιδια ο βασιλακης ο καιλας;;;;’’
ελεος!!!:smiley:

Μήπως το μπερδέβεις και τον Ακίνδυνο Γκίκα…Αλήθεια έχει δει κανείς την φάτσα αυτουνού…

:lol: :lol: :lol: οτι να ναι

εργο τεχνης :!:

Πες μου σε παρακαλω ρε μλκ τι περνεις μπας και βρω και 'γω τοσο εμπνευση!:stuck_out_tongue: Δεν παιζει να εσαι κανονικος ανθρωπος, εισαι σιγουρα Νεφελιμ!8O #-o