Μέσα Μαζικού Κειθεδωθισμού

Απο 30 λενε θα τους κανουνε 80 τους ελεγκτες και θα βαλουνε και βραδυ απο οτι διαβασα

Sent from my iPhone using Tapatalk

στο μετρο η γενικα σε ολα τα μεσα;

στο τρενο παντως δεν εχω δει ουτε μια φορα ελεγκτη τοσα χρονια που το χρησιμοποιω

επισης και να βαλουν περισσοτερους ελεγκτες στα λεωφορεια τι ακριβως θα καταφερουν;
αφου και οσους πιανουν αμα τους πει ο αλλος οτι δεν εχω ταυτοτητα και φευγω, δε μπορουν να του κανουν τπτ

Νομιζω οτι ελεγε μονο στο μετρο

θεωρητικά σε πάνε στο τμήμα για εξακρίβωση στοιχείων… άμα ήταν έτσι κανένας δεν θα έδειχνε ταυτότητα και θα τη γλίτωνε…

Ναι, αλλα ο ελεγκτης δεν μπορει να σε παει στο τμημα, πρεπει να ερθει η αστυνομια. Ε λες να καθησεις μαζι του μεχρι να ερθει???

Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι μονο ενας. Στο μετρο που εχω δει κατι φασεις εναν τον ειχανε περικυκλωσει 5 ελεγκτες και δεν μπορουσε να κουνηθει

Και τι είναι αυτοί και σε περικυκλώνουν;Μαμιάδες;Τους παίρνεις τα στοιχεία(ταμπελάκι)και τους βαράς μια μήνυση!
Και οι μπάτσοι όταν παίρνουν τα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ σου στοιχεία (μόνο σε αυτούς είσαι υποχρεωμένος να τα δώσεις),επειδή ακριβώς είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ,δε μπορούν να τα δίνουν σε όποιον τους τα ζητήσει,οπότε αν τα δώσουν στους ελεγκτές,βαράς και σ’αυτούς μια μήνυση!
Ή τουλάχιστον τους απειλείς στην αρχή ότι θα το κάνεις και αν δεν ψαρώσουν,το κάνεις!

Η απλά παίρνεις ένα εισητήριο…:-k

Αν εννοείς ότι τα λεφτά που γλιτώνεις από τα εισιτήρια,θα τα δώσεις στις δίκες (αν ποτέ γίνουν κτλ), τα μαθηματικά μπορούν να το δείξουν,έχει μια βάση:D

Kαλα τωρα που θα παει κανα ευρω το φοιτητικο και 1,80 ξερω γω το κανονικο, να δουμε… Θα πλακωνομαστε ολοι μερα στα μμμ με ελεγκτες :lol:

Καλα, αραξε λιγο με τις μηνυσεις.
Αν παμε με την λογικη σου οι ελεγκτες δεν θα μπορουσαν ποτε να σου κοψουν το προστιμο.

2 φορες που με εχουν πιασει παντως χωρις, δεν ειχα καν ταυτοτητα μαζι και παρολαυτα γλυτωσα το προστιμο. Σε αντιθεση με εναν απαραδεκτο ελεγκτη που μου ειχε τυχει, ο οποιος επειδη δεν εβρισκα την καρτα απεριοριστων στην τσαντα μου(αγνοια του τι σημαινει γυναικεια τσαντα μαλλον) και ηθελε να κατεβει Νεο Κοσμο με κατεβασε εκει με το ζορι μεχρι να την βρω.

Εγώ αραχτός είμαι,απλώς θέλω να πω ότι οι ελεγκτές δεν είναι μπάτσοι.Ούτε είσαι υποχρεωμένος να δώσεις τα στοιχεία σου,ούτε μπορούν να σε περικυκλώνουν,ή να σε πηγαίνουν όπου θέλουν αυτοί…

Αν μπορούσαν,δε θα είχαν τους μπάτσους στο μετρό μέσα για να φτάνουν γρήγορα όταν προκύψει “πρόβλημα”:wink:

έτσι όπως τα περιγράφετε δεν χρειάζεται να χτυπάμε εισιτήριο…αφού μετά δεν είμαστε υποχρεωμένοι να δώσουμε τα στοιχεία μας, άρα δεν μπορούν να μας βάλουν και πρόστιμο…

τελικά βλάκες είναι όσοι έχουν πληρώσει πρόστιμο? και όσοι χτυπάνε εισιτήριο? :-k:-k

δεν είναι μπάτσοι.security είναι.δεν μπορούν να σου πάρουν στοιχεία.

Μπορούν όμως να φωνάξουν τους μπάτσους.Και στο μετρό ειδικά είναι σεδόν σίγουρο πως θα υπάρχουν μπατσοι κάπου στη στάση , δε θυμάμαι να μην έχω δεί κάποτε…:frowning:
Πόσο μάλλον όταν γίνεται έλεγχος

Το πρώτο βήμα είναι να δίνουμε το χτυπημένο εισητήριο σε κάποιον που το χρειάζεται μόλις τελειώνουμε τη διαδρομή με λεωφορείο/μετρό/ηλεκτρικο κλπ.γιατί να το υπόλοιπο των πανάκριβων 90 λεπτών χαμένο?:smiley:

α, προχτές στο σταθμό της ιωνίας πέτυχα έναν private security να μαζεύει τα χτυπημένα εισιτήρια που άφηνε ο κόσμος για να τα πάρουν άλλοι. γύριζε το σταθμό και έψαχνε για εισιτήρια επι 3-4 λεπτά που τον παρακολουθούσα… για κάποιον ανεξήγητο λόγο, μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι.

Το έχω δει και εγώ…ειναι αλήτες ορισμένοι τύποι και θέλουν ξύλικι…

Υπάρχει περίπτωση να βρω πουθενά την ώρα που φτάνουν στο «Ελευθέριος Βενιζέλος» οι λεωφορειογραμμές που λειτουργούν όλο το εικοσιτετράωρο;

http://www.oasa.gr/content.php?id=airlines

τυχαια προχτες που γυριζα απο το χωριο ειδα οτι το εισιτηριο του λεωφορειου για αεροδρομιο εχει παει στο ταληρο, τι διαολο εγω 3.20 το θυμαμαι τελευταια φορα που το πηρα…