Βοηθήστε τον λούτρινο

η HP με έχει κάψει στους εκτυπωτές : στην αρχή γαμάνε, αλλά σε 1,5 χρόνο είναι πιο νεκροί κ απτην νεκρή νύφη του Μπάρτον

επίσης θυμήθηκα πως για να μου φτιάξουν τον acer εντός εγγύησης επειδή είχε χαλάσει το cdrom έφαγα 1,5 μήνα, οπότε μάλλον μακριά, γιατί έχει λιγότερη τεχνητή υποστήριξη από νεκροτομείο

Το κόστος παραγωγής ενός εκτυπωτή είναι υψηλότερο από τη τιμή που διατίθονται στην αγορά. Για αυτό το λόγο, πολλές εταιρείες τείνουν να διαθέτουν στην αγορά τους εκτυπωτές τους τόσο αναξιόπιστους σε αντοχή και αξιοπιστία που να θεωρούνται σχεδόν χαλασμένοι, ώστε η αντικαταστάση τους από τον καταναλωτή να γίνει γρήγορα.

Το κέρδος μίας εταιρείας εκτυπωτών, όσο και αν φαίνεται περίεργο, είναι το κέρδος που βγάζουν από τα μελάνια που καταναλώνει ο κάθε εκτυπωτής. Για αυτό τα μελάνια είναι υπερχρεωμένα. Πολλές φορές 4-5 μελάνια φτάνουν το κόστος απόκτησης του εκτυπωτή αν το προσέξεις.

Με λίγα λόγια, ελάχιστοι εκτυπωτές πλέον, είναι για να τους αγοράσεις και να τους έχεις μία ζωή. Εμένα ο τελευταίος εκτυπωτής (HP ήταν:p) το κόστος για να τον φτιάξω, ήταν μεγαλύτερο από όσα έδωσα για τον καινούργιο εκτυπωτή, ο οποίος σημειωτέον είναι και πολύ πολύ καλύτερος

Sorry αν θεωρηθεί σπαμ, αλλά επειδή θέλω να μάθω τα Linux, μου προτείνετε να φορτώσω την Ubuntu στο λαπτοπ ή να φορμάρω ένα παλιό επιτραπέζιο του αδερφού μου και να του βάλω μόνο Linux (δεν έχει μεγάλες δυνατότητες αυτός, 512 ΡΑΜ και 1,4 σελερον επεξεργαστή…). Φοβάμαι να φορτώσω στο λαπτοπ δύο λειτουργικά μήπως αρχίσει να κολλάει…

αφοβα και στα 2… προτεινω να παιξεις με το σταθερο να δεις πως θα τα πας σε installation και χρηση και αφου το ψιλομαθεις ριχτο και στο λαπτοπ για να μαθεις πια να παιζεις περισσοτερο. Αν εχεις συνηθισει τα win. κατεβασε καλυτερα το Kubuntu, θα σου ειναι πιο γνωριμο το περιβαλλον του KDE.

Πριν από ένα εξάμηνο πήρα το Toshibaki μου (κυρίως για πανεπιστημιακούς λόγους αλλά και μεταφορά σε διακοπές κλπ) και μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα (φτου, φτου, φτου), αν εξαιρέσουμε ότι είχε πάνω 1GB ram και είναι λογικό μετά από κάποια ώρα να ψιλοκουράζεται. Πλέον χρησιμοποιώ αυτό αντί του σταθερού (αν και με πονάει να βλέπω την eizo τη 19αρα να κάθεται), έχω πάνω Vista (αναγκαίο κακό, με αυτά ερχόταν) και Kubuntu και του δίνω να καταλάβει. Ξέρω βέβαια ότι με τόση χρήση δε θα αντέξει για χρόνια, αλλά από το να το προσέχεις και να σου κάτσει η στραβή καλύτερα να το ζορίζεις και να λες τουλάχιστον ότι όσο ζούσε το χαιρόσουν :stuck_out_tongue: Πιθανόν να οφείλεται και το ότι η Toshiba έχει service εδώ (Ηράκλειο) σε αντίθεση με άλλες εταιρείες που πρέπει να τα στείλεις Αθήνα, αλλά 3 στους 4 στη σχολή μου, που είναι και σχετική με το αντικείμενο, έχουν Toshiba. Δεν ξέρω γιατί τέτοια αγάπη. Επίσης έχω ακόμα ένα laptop Toshiba του '98, με 200MHz επεξεργαστή και 32mb ram και ναι, αντέχει ακόμη! Εννοείται πως μέχρι να μπει στα Windows (95) έχεις πάει και γυρίσει για καφέ, αλλά πρόβλημα δεν παρουσίασε κανένα.

Τα Vaio μπορεί να είναι (και έτσι πιστεύω) εξίσου αξιόπιστα, αλλά στην τιμή πληρώνεις σίγουρα και την εμφάνιση. Είναι γεγονός όμως ότι έχουν καταπληκτικές οθόνες. Καμιά σχέση τα χρώματα με αυτά των άλλων μαρκών (mac δεν έχω δει για να συγκρίνω).

Τα IBM λένε ότι είναι πολύ καλά, το μόνο που δε μου καθόταν ήταν το design τους. Πολύ τετραγωνοποιημένο και “παλιατζίδικο”. Αλλά είναι όντως δυνατά, απ’ ότι λένε.

Thank you very much.:slight_smile: