Βοηθήστε τον λούτρινο

Λοιπόν, η απόφαση ελήφθη. Θα δώσω ένα σεβαστό ποσό σε καινούργιο λάπτοπ, αλλά θέλω να είμαι βέβαιος ότι δε θα κλάψω τα λεφτά μου μετά από λίγους μήνες. Το λάπτοπ που θα πάρω, θα είναι λαπτοπάκι (το πολύ 13" οθόνη) οπότε ανεβαίνει αναγκαστικά και ο λόγος τιμή/απόδοση.

Πείτε τι έχετε και πόσο ευχαριστημένοι είστε. Ειδικά σε θέματα όπως (αξιοπιστία, κολλήματα, σπάσιμο νεύρων, τεχνική υποστήριξη, αντοχή σε χτυπήματα :stuck_out_tongue: )

Οι επιλογές μου είναι μέχρι τώρα οι εξής:

Toshiba
Acer
Apple
HP
Fujitsu (καλά… δεν παίζει να πάρω Fujitsu, πλάκα κάνω :p)
Vaio (ούτε αυτό παίζει να το πάρω… μου φαίνεται πολύ φιγούρα λάπτοπ)

ΥΓ. Όχι το τόπικ δεν πάει στο section Computers & Music, γιατί δεν αφορά music… (σας πρόλαβα)

Εγω εχω Acer,καινουριος ειναι,τον αγορασα αρχες Αυγουστου.Μια χαρα ειναι,με εξαιρεση το οτι στα λαπτοπ σου βαζουν παντα τα Vista και αν τα βγαλεις σου λενε οτι χανεις την εγγυηση σου.Μπουστιες της Microsoft.

Κοιτα να βαλεις πολυ RAM (2GB τουλαχιστον) για να μην εχεις αργοποριες στην εκκινηση και γενικα κολληματα και,μιας και παιζεις και προ :stuck_out_tongue: ,βαλε δυνατη καρτα γραφικων για να πηγαινει σφαιρα.

Tωρα για αντοχες σε χτυπηματα τι να σου πω.Δεν τον εχω για σακο του μποξ,σορρυ :lol:

Ξέχασα να πω ότι στο σπίτι θα κρατήσω τον desktop, οπότε δε με νοιάζει να παίζω παιχνίδια στο λάπτοπ… Για τα πέρα δώθε θα τον έχω. (Καλά… έτσι κι αλλιώς θα μπει και τρελό Linux μέσα, οπότε δε με πειράζουν τα Vista και τόσο. :wink:

(εννοείται ότι η RAM θα είναι 2 Gb)

__Πριν απο λίγες μέρες, έκανα την κίνηση και πήρα το mac 13… Το μηλαράκι “φυσάει”!

__Στην αρχή λες, οκ, ξέρω ότι έδωσα κάτι παραπάνω, αλλά το αξίζει. Μετά την αγορά του λες, μπααα, καθόλου παραπάνω χρήματα δεν έδωσα, όσο για το αν αξίζει, αυτό ούτε καν το αναφέρουμε.

__Βέβαια, έχω χάσει μερικές ανέσεις μου (προγράμματα που δεν υπάρχουν και παρόλο που υπάρχουν αντίστοιχα, εγώ σπάζομαι που έχασα την άνεσή μου, και δε γουστάρω να βάλω windows στο apple), αλλά ειδικά εσύ, που φλερτάρεις με το linuxάκι, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

__Α, και να μη ξεχάσω να πω, πως ακόμα δε μου έχουν έρθει τα Leopard… :wink:

__Γενικά είναι μια μεγάλη αναβάθμιση και δε το μετανιώνω. Είναι υπέροχο το Μακάκι! 8) Οσο για τα sony, ναι κι εγώ τα θεωρώ καλά, αλλά υπερεκτιμημεννα και υπερτιμημένα. Γενικα΄η διαφορά στη φιλοσοφία, σε κερδίζει…

__Α, και φυσικά, μπορείς να μου κάνεις και μία επίσκεψη για να του κάνεις ένα test-drive! 8)

Δεν έχω λαπτοπ, ούτε είμαι γνώστης τεχνικών λεπτομερειών κλπ, ωστόσο η αδερφή μου σε κάποια φάση πήρε ένα της Toshiba και της προέκυψε ελλατωματικό, με αποτέλεσμα να το γυρίσει πίσω με την εγγύηση και να πάρει άλλο… Είχε ταλαιπωρηθεί αρκετά θυμάμαι. Πάντως αυτό δε σημαίνει απαραίτητα τίποτα, υποθέτω παντού θα μπορούσε να συμβεί…

τι να σε πω καμαρι μου,εγώ από χωριό είμαι
ένα HP έχω και είναι γκαλό

acer. πολύ καλό κ αξιόπιστο. να όμως μια βλακειούλα που συνέβη

έκανα format και επειδή drivers δεν σου δίνουν οι ηλίθιοι, έπρεπε να τους κατεβάσω από το ιντερνετ 1-1 μόνος μου κ να μυρίζω κ τα νύχια μου για ποιος είναι τι.

το αποκορύφωμα είναι ότι για ένα λόγο που δεν κατάλαβα, οι drivers της κάρτας δικτύου δεν υπήρχαν στο επίσημο σάιτ της acer, αλλά σε ένα αντίστοιχο μεξικανικο (της acer πάλι)! και όταν γούγλιζα την λέξη μου έβγαζε 1002 σάιτ που έπρεπε να πλερώσεις για τους οδηγούς.

περιττό να πω φυσικά ότι με έσωσε ο κούρου, ε ! ρισπέκτ στον μεγάλο μανιτού

Kι εγω ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα οταν πρωτοπηρα το Acer.Οι dirvers της καρτας δικτυου υπαρχουν στον ftp server της Acer (τους κατεβασα απο εκει) αλλα ειχα προβλημα με το Εmpowering technology καθως οταν το κατεβασα μου ζητουσε διαφορα στοιχεια τα οποια δεν εχουν υπαρχουν πουθενα!!!

Εγω με το Empowering Technology δεν ειχα προβλημα παντως.
Ενα κρασαρισμα που εριξε μια φορα(γαμω τα βιστα) και με τον ελεγχο που εκανα μετα το εριξε στην καρτα δικτυου και μου δωσε direct link για να κανω update τους drivers της.Νομιζω στο site της acer ηταν ρε σεις,δεν θυμαμαι.
Τελοσπαντων,ουτε μενα μου δωσαν τους drivers σε cd και βαριεμαι να ψαχνω,γι αυτο αφηνω τα βιστα μεχρι να γυρισω Ελλαδα…

Eγώ πριν από περίπου 2 εβδομάδες πήρα ένα fujitsu-siemens, με 15αρα οθόνη βέβαια, μνήμη έχω 1024, αλλά δεν μπορώ να πώ ότι μου κολλάει, κάρτα γραφικών έχω μία της ΑΤΙ αν και δεν ασχολούμαι με παιχνίδια (εκτος από Football Manager, που όμως δεν θέλει και καμμια ιδιαίτερη κάρτα γραφικών), οπότε δεν μπορώ να εκφέρω αντικειμενική γνώμη, δεν έχω κάρτα ήχου, αλλά μόλις ΄ξεφύγω από τις φοβερές αφραγκίες που με καταδυναστεύουν σκοπεύω να αγοράσω μία, επεγεργαστή 1,6 Ghz έχω Dual Core της Intel, μου βγήκε γύρω στα 1000 ευρώ. Είχα πετύχει και λαπτοπ με διπύρηνους της AMD, σε χαμηλότερη τιμή, και όλα τα άλλα χαρακτηριστικά ίδια με το δικό μου, αλλά κώλωσα να πάρω, γιατί δεν ήξερα κανεναν που να έχει για να μου πεί γνώμη. Πάντως μέχρι στιγμής είμαι άκρως ικανοποιημένος.

δεν ειμαι Apple fanboi αλλα προτεινω ενα μηλαρακι για να ξεμπερδευεις…πετα του και ενα Ubuntu αν θες και θα’σαι κομπλε…συμβουλευω μακρια απο fujitsu (παντα) και συνηθως μακρια απο Acer (δεν εχει service στο Γιουνανισταν), γιατι τρεχα γυρευε αν σου βγει πατατα το acer…

κατα τα αλλα δεν θα ελεγα οχι σε vaio τα μηχανακια ειναι ζουπερ…μπορει να σου φαινονται ψευτομουρατα αλλα δεν συγκρινονται σε σχεση με τα φτηνιαρικα (σε κατασκευη) acer, fujitsu, HP…

κοιτα και για κανα Lenovo (Thinkpad) μακραν τα πιο στιβαρα λαπιτοπια…

βασικα, μην πολυακους το μακρυ και το κοντο του καθενος, βγες εξω στην αγορα, πιασε στα χερια σου καθε υποψηφιο μηχανακι, παιξε λιγο μαζι του, φτιαξε λιστα με + και - , και τραβα παρε αυτο που θα δεις πιο συμφερον σε τιμη/αποδοση…απλα δωσε βαση στο after sales support

εντιτ…κοιτα και τις εγγυησεις…συνηθως ειναι 1 χρονος αλλα αρκετα δινουν 2 …

Πολλά ευχαριστώ παιδιά!!! Η ανταπόκριση σας ήταν όντως πολύ άμεση και σίγουρα θα αποδειχθεί χρήσιμη.

Αν κάποιος έχει κάτι άλλο να προσθέσει (π.χ. έχω το “τάδε” λάπτοπ και κάθε φορά που το ανοίγω είναι μία καινούργια περιπέτεια, γιατί δε ξέρω τι θα μου εμφανίσει) ας το πει ελεύθερα. Όχι τίποτα άλλο, αλλά αν το μηχάνημα που πάρω, δεν έχει σταθερή συμπεριφορά, τότε θα με εκνευρίζει και θα πρέπει να ισχύει το άλλο κριτήριο που έθεσα. Η αντοχή στα χτυπήματα :stuck_out_tongue:

@ Elusive

Thanks!! Είχα ξεχάσει τελείως την IBM:D

Είδα φως και είπα να πω μια καλησπέρα άκουσα και κουβέντα περί του πιο αγαπημένου μου αξεσουαάρ και νά μαι
Λοιπόν Δημητράκη
ΤOSHIBA είχα TOSHIBA έχω και όταν κούφια η ώρα με εγκαταλείψει τούτος δω πάλι TOSHIBA θα ξαναπάρω εμένα μου βγήκαν καλά και στα συν η πολύ καλή εξυπηρέτηση της αντιπροσωπείας με πολύ καλούς τεχνικούς υπόψη όμως οτι εγώ δεν παίζω παιγχίδια στο λαπτοπ το χω μόνο για δουλειά και μουσική
Εσύ αποφασίζεις…αλλά αν το σηκώνει η τσέπη σου IBM με χίλια και εις άλλα με υγεία ;ένα θα σου πω και να το θυμάσαι 17 χρόνια με σέρβερς IBM είμαι και ποτέ δεν με πρόδωσαν μα ποτέ ακόμα κι όταν χτυπήθηκαν σκληρά από ακραία καιρικά φαινόμενα κεραυνοί πλημμύρες σεισμούς
Α κάτι περί linux-χωρίς να θέλω να περιαυτολογήσω έχω στήσει σε σέρβερ IBM ένα από τα πρώτα δίκτυα linux στην Ελλάδα εκεί που τα παραθυράκια και το περίφανο πάλαι ποτε unix ούτε που ακουμπήσανε το linux τα βγάλε πέρα παλικαρίσια και μιλάμε προ δέκα ετών με ότι αυτό συνεπάγεται…- πήρε το μάτι μου…και συ δικός μας λοιπόν???:yahoo: :yahoo: :yahoo:
τώρα ναι μπορώ να το πω
LINUTSARIOI ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΕΝΩΘΕΙΤΕ…

εντάξει μωρέ… το unix είναι και το πιο παλιό από όλα. Καλό για να παίζεις είναι και να μαθαίνεις:p

Δε θα μου χρειάζεται για παιχνίδια. Γρήγορο επεξεργαστή για γρήγορες πράξεις χρειάζομαι κυρίως, μιας και κυρίως για προγραμματισμό θα το έχω (ναι ναι ξέρω… μικρή οθόνη δε βοηθάει, αλλά όταν θα είμαι στο γραφείο/σπίτι θα το ενώνω με τη μεγάλη οθόνη για να βλέπω όλα μου τα παραθυράκια - παιχνιδάκια:p)

Ξεκινάω έρευνα αγοράς από αύριο (αν και στο τέλος με βλέπω να αγγαρεύω κανένα γνωστό να μου το φέρνει από Αμερική, γιατί οι τιμές δε συγκρίνονται. Άπαπαπα είναι εδώ :frowning: )

Θα σχολιασω μονο για οσους ξερω:
Apple:Αν τα πας καλα με το λειτουργικο συστημα της μηλο καθως και την υψηλη τιμη τοτε ειναι μια πολυ καλη επιλογη
Fujitsu (καλά… δεν παίζει να πάρω Fujitsu, πλάκα κάνω :p): Γιατι ρε??? Εγω πηρα πριν απο λιγες εβδομαδες και επειτα απο πολυ ψαξιμο το Fujitsu Siemens Amilo Pi 2515, 2gb RAM, δυο εσωτερικους σκληρους(εναν 150 και εναν 70) και επεξεργαστη Intel Core 2 Duo Centrino sta 1,5 ghz και 15αρα οθονη και ολα αυτα για 750 ευρο περιπου. Μπορει να ειναι νωρις ακομα αλλα μεχρι τωρα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Γιατι ρε παιδια λετε ολοι μακρια? Ρωταω για να ξερω!
Vaio (ούτε αυτό παίζει να το πάρω… μου φαίνεται πολύ φιγούρα λάπτοπ):Πραγματικα πιστευω οτι η αναλογια τιμης/ποιοτητας ειναι πολυ ασχημη για τους Βαιο, πολυ ακριβοι για αυτα που προσφερουν.

ξερεις κι απο λαπ τοπ ρε κολλημενε,αντε στριβε απο δω

σπαμαρω γιατι ειναι τοπικ του καρβου α:-s

to Vaio (Karagianni) μην το πάρεις. πιο τσουρουκάς κ απτον Ανατολάκη

τα Fujitsu δεν έχουν καλή φήμη για το μετά. Δυσπρόσιτο και συχνό service ακούγεται και γενικά δεν ακούγεται καλή φήμη για την αξιοπιστία τους. Είναι το κόστος που πληρώνουν τα Fujitsu για να ρίξουν το κόστος κατασκευής τους. Εννοείται όλα αυτά που σου λέω, είναι σε θεωρητικό επίπεδο και δεν έχω προσωπική εμπειρία (αν και τώρα που το σκέφτομαι, ένας φίλος είχε πάρει ένα Fujitsu με 17’’ οθόνη και στη 2ετία είχε πάει 2 φορές για service. Όταν τελείωνε η εγγύηση, το έδωσε όσο όσο… Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι είναι και ο κανόνας)

Γενικά, επειδή θα φύγει σεβαστό ποσό, δε θέλω να το ρισκάρω καθόλου. Το IBM το σκέφτομαι σοβαρά, αλλά δε μου αρέσουν τα specifications σε αυτά που είδα για αρχή. Θα το ψάξω…

Μαλιστα…:-k :expressionless: :?
Ο Θεος να βαλει το χερι του δηλαδη… :papas:

Βρίσκω την ευκαιρία μέσα από το θρέντ του karvou να ρωτήσω και να μάθω πληροφορίες, γιατί κι εγώ αυτήν την εποχή προσανατολίζομαι στην αγορά λάπτοπ και συγκεκριμένα μου έχουν τραβήξει την προσοχή οι Hewlett Packard. Πείτε παιδιά, τι βαθμό αξιοπιστίας έχουν τα ΗP Pavillion, αξίζουν τα λεφτά τους, θα έχουν καλή απόδοση, χωρίς βλάβες κλπ.;

Μέχρι 1000 Ευρώ σκέπτομαι να διαθέσω, οπότε ακούω γνώμες. Thank you. :slight_smile: