Αγαπημένες κιθάρες

New Steve Vai signature JEM77BRMR debut!

Σχετικό Link:
http://www.ibanez.co.jp/world/product_news/pages/jem77b/images/07.jpg

Η εν λόγω κιθάρα είναι μια παραλαγή της κορυφαίας JEM7DBK!
Ο θεός μιλάει για αυτήν και παίζει στο DVD Live In Astoria!

A killer tone guitar… I WANT IT DUDE!

Ποιος Steve Vai ρε συ, ο Ρόκος με μαλλί είναι αυτός:lol: .
Τέσπα… τέτοιου είδους κιθαρίστες βγάζουν κάθε 3 και λίγο νέα μοντέλα. What’s the point?

The new Ibanez JEM Junior…

http://www.ibanez.co.jp/world/products/eg/page/JEM-JRWN.html

Γουάου!!! :!:
Θα την φέρει κανα μαγαζί να πάμε να την χαζεύουμε από κοντά ή να την δοκιμάσουμε?
:o 8O :o 8O :o 8O :o 8O :o 8O :o 8O :o 8O :o 8O :o 8O :o 8O

Ε κλασσικά ο Τρίμης (Αντιπρόσωπος)…

Εδω περιμένουμε να φέρει και την JEM με το Mirror σώμα…

Καλή φαίνεται η JEM-JR αλλα το τρέμολο είναι λίγο… άστο!

Καλησπερα σας αρχοντες… Master… (of the puppets? )

Εχω εδω και 1.5 χρόνο μια ηλεκτρική κιθάρα που λέγεται Career. Την αγόρασα 350Ευρό και εναν ενιχυτή πάλι Career των 80Ευρό. Μετά από τόσο χρονικό διάστημα άρχισα να μαθαίνω να παίζω να αγαπημένα μου κομμάτια. Η κιθάρα μου έχει τρεις μονούς μαγνήτες, ούτε ξέρω τι μάρκα είναι. Ακούω Heavy Metal μουσική και θελω να παίξω κομμάτια Iron Maiden, Iced Earth, Metallica, Hammerfal, Savatage, Blind Guardian, Led Zepellin κ.α.

Τι να κάνω ;
Να αγοράσω καινούριο ενισχυτή ; Να βάλω καινούριους μαγνήτες (και να κρατήσω την Career); Να αγοράσω μία καλή μεταχειρισμένη κιθάρα ; ή να παραμείνω έτσι ; Πάντως δεν με ικανοποιεί ο ήχος και πολυ…

Cheers,
Druid

Δοκίμασε καμοιά πεταλιέρα με πολλές παραμορφώσεις… :wink:

Αν εχεις λεφτα αλλαξε και κιθαρα και ενισχιτη.Αν οχι τοτε μαζεψε. Για να βγαλεις τον ηχο που θες χρειαζονται ακριβα μηχανιματα και πολλα λεφτα.Μην κανεις συμβιβασμους σε αυτο το θεμα γιατι σε λιγο καιρο παλι αλλα θα θες…Ειναι σιγουρο.Το θεμα ειναι αν αξιζει βεβαια να δωσεις πολλα λεφτα απλα για να παιζεις σπιτι…Αυτο ειναι στην κριση σου…Εγω θα το εκανα παντος.

Ξεχασα να σας πω ότι χαίρομαι που βλέπω ενα ροκαδικο φορουμ στο νετ! Ναι, και όμορφο το Phpnuke αλλα το περίμενα πιο μεταλλαδικο/ροκαδικο. Τεσπα. Καλη προσπαθεια και σας ευχομαι τα καλυτερα καθως αν θελησετε τπτ περι web design ή Promotion πειτε μου καθως εχω πολλες γνωριμίες (ναι… υπήρξα κι εγω Admin, ειχα καποια 5-6 domain που τα εκλεισα γιατι δεν ειχα χρημα τα να πληρωνω τον host:P).

Μάλλον θα αγοράσω καινουριο ενισχυτή. Θέλω να πάρω εναν αρκετά καλο. Μπορείτε να μου προτείνετε εσεις κανέναν ; Δεν εχω ιδέα απο amps.

Δεν συνιθίζω να αγοράζω μεσω Ιντερνετ, μενω Θεσσαλονικη και ελπιζω να γνωστα μαγαζια όπως Νακας, Ντο Ρε Μι, Λιλιος κ.α. να εχουν αυτο που θελω.

Greetings Druid,αφού μένεις Θεσσαλονίκη αξίζει να περάσεις μια βόλτα απο τον Τσέλιο.στη μικρή πλατεία ναυαρίνου,κοντά στο snob.με τα παιδιά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και απο εξυπηρέτηση και απο τιμές.πιστεύω εκεί θα βρεις αυτό που ψάχνεις αφου είναι μουσικοί και οι ίδιοι και ξέρουν τι τους γίνεται.Πάντως απο οτι κατάλαβα θέλεις όγκο και πιο 80’s παραμόρφωση.Σίγουρα ένας άλλος ενισχυτής με μεγαλύτερη καμπίνα και ηχείο και τουλάχιστον ένας διπλός μαγνήτης στην κιθάρα θα σου δώσει αυτό που ψάχνεις.Καλό κυνήγι!!! :wink:

Εγώ λέω(αν δεν έχεις πάρει ακόμα ενισχυτή) πέρνα μια βόλτα και από τον Λιόλιο να δεις τους Drive.

Ποσα λεφτα μπορει να δωσεις ειναι το θεμα…
Παντος η σιγουρη και παντα αξιοπιστη λυση (εκτος απο τα μικρα μοντελα) ειναι οι Marshall
Α ομως παιζει για παρτη σου δοκιμασε καμια προενισχηση line6 που εχει πολλες δυνατοτητες, αρκετα χαμηλες τιμες για αυτα που προσφερει και ευκολο χειρισμο.
Αλλα εγω θα σου ελεγα να ξεκινησεις απο την πηγη σου…
Πρεπει να παρεις μια καλη κιθαρα…

παλεοτερα επαιζα κλασικη. Τωρα ειμαι αρρωστος με την ηλεκτρικη.
αγορασα πριν 2 χρονια μια ibanez, πριν ενα μηνα αποκτησα και μια gibson ,εσεις τι κιθαρα εχετε

Μια Ibanez αλλά που θα πάει θα μεταμορφωθεί σε Gibson… 8)

Άσχετο: Ξέρει κανείς αν το πεταλάκι Seymour Dancan pickup booster χρειάζετε και μαγνήτες της ίδιας εταιρίας ή δουλεύει μια χαρά και με άλλους μαγνήτες??? :roll:

Μια epiphone les paul… Καλη η gibson? Ποια ειναι και ποσο αν επιτρεπεται?

Μια Fender Telecaster…Σκευτομαι να παρω μια Gibson και να κανω εγχηρηση με καποια στοιχεια απο Fender.

Mia Gibson (sg).

Σκευτομαι να παρω μια Gibson και να κανω εγχηρηση με καποια στοιχεια απο Fender.

Enas filos exei kanei to akrivos antitheto.Mia Stratocaster exei , kai exei valei gia piso magniti ton Dirty Finger tis gibson (auton pou exei stis flying V) kai i kithara spernei!

Εγω εχω:

Epiphone Les Paul Classic με Seymour Duncan μαγνητες (τους 59ριδες)

Line 6 Variax 600 (μου εχει λυσει τα χερια στα live)

Schecter Damien 7 (απλα για να πειραματιστο με 7χορδη)

Burns Brian May Signature guitar (φοβερη κιθαρα αλλα πολυ αβολη για live)

Ibanez RG 270 με Dimarzio μαγνητες (super distortion και Air norton)

Ovation Legend μοντελο του 1979

Ονειρεμενη κιθαρα για μενα ειναι μια Gibson Les Paul Classic ή μια PRS! Τωρα σκεφτομαι να παρω μια PRS SE Custom…

gibson sg stadard. Την πηρα απο αμερικη 1700 δολαρια

μου δινεις μια?