Αυξησεις αυξησεις αυξησεις!

ο λογος για την αυξηση στη ΔΕΗ, στα δημοτικα τελη, και τα τελη στην ΕΡΤ.

κατι πρεπει να κανουμε σαν πολιτες.

ΔΗΜΟΣ : ξερουμε ολοι οτι τα εργα που γινονται στους δημους ειναι ασημαντα…κ αυτα που γινονται ,ειναι χωρις λογο…κ βγαινει κ το κοστος τους τριπλασιο κ πανω…λογο λαμογιων που τα αρπαζουν…κ εμεις πληρωνουμε…

κανονικα σα δημοτες θα πρεπει να ξερουμε που πανε τα λεφτα…ποσο χρεωνεται το καθε τι…δικα μας τα λεφτα ειναι στο κατω κατω…ετσι δεν ειναι?

ERT: εδω ειναι που πρεπει να κανουμε την περισσοτερη φασαρια…ε οχι!! δηλ εγω δε βλεπω TV…οποτε βλεπω ,βλεπω τα κρατικα αλλα δε σημαινει οτι πρεπει να πληρωνω τοσα…δε το καταλαβα…σα συνδρομη δηλ…το κρατος εχει αναλογους πορους να στειλει εκει…αλλα προτιμα να τα τρωει αλλου…δε με ενδοιαφερει! πρεπει να κανουμε κατι…εχουμε ολοι δικαιωμα στο να μην εχουμε tv κ να μη πληρωνουμε tv…και ραδιο…αν κ τα περισσοτερα πηγαινουν στην tv με κατι συμβολεια τρελα πλεον…

προτινω να οργανωθει μια διαμαρτυρια!! να μαζευτουμε ολοι! διαμαρτυρια μεσω της μη πληρωμης της ΕΡΤ σε μια πληρωμη ΔΕΗ! αλλα οργανωμενα…πως αλλιως θα δειξει ο λαος οτι δεν το θελει αυτο? γιατι δεν κανει κατι…δεν ακουγεται η φωνη του…μονο ετσι! ουτε μεσω διαλογου ουτε τπτ αλλο…

παρακαλω τις αποψεις σας απι του θεματος γιατι ειναι παρα μα παρα πολυ σημαντικο!!

Μη το παρεις στραβα, αλλα μια βδομαδα μετα τις φωτιες ο κοσμος περισσοτερο ασχολουταν με το ντερμπυ στο πρωταθλημα. Ξερω π.χ. ατομα που λεγανε “ελπιζω να μην αναβληθει το ματς”. Δηλαδη ελεος.

Ισως ακουγεται λιγο ‘‘μηδενιστική’’ η αποψη μου, αλλα δε ξερω κατα πόσο α) θα γίνει κάτι τέτοιο β) θα προβληθει σωστα και γ) στο κατω - κατω θα ασχοληθει καποιος σοβαρα εκτος απ οσους συμμετεχουν. Εσυ καλα τα λες δε λεω… αλλα…

εδιτ: Εννοειται πως δε θεωρω ανουσια την υπαρξη τετοιων πρωτοβουλιων, απλα μιλαω για το γενικοτερο συνολο…

Ψάξτε να δείτε τον μισθό του Τάκη Αθανασόπουλου, εισηγητή των εξοντωτικών αυξήσεων, και τα μπονους που παίρνει, ενώ κανονικά μπονους δίνονται μόνον σε περίπτωση κερδοφόρας πορείας και η ΔΕΗ εμφανίζεται να έχει ζημιογόνο πορεία.

Δείτε τι μισθούς παίρνουν τα “υψηλόβαθμα” στελέχη της και μετά πείτε μου, εκνευρίζεστε ή όχι όταν ακούτε ότι σχεδιάζονται μέχρι και απολύσεις εργαζομένων ή περικοπές μισθών σε τεχνικούς και απλούς ηλεκτρολόγους μηχανικούς που έτυχε να έχουν μια δουλειά εκεί χωρίς όμως να έχουν βύσμα ή έχοντας την αξιοπρέπεια να μην χρησιμοποιήσουν αυτό το βύσμα? Και ειδικά για την ΔΕΗ δεν σηκώνω κουβέντα επειδή έχω πολύ στενό μου πρόσωπο που εργάζεται εκεί…

να τα ακουνε αλλοι αυτα…σε πιστευω…πολλα γινονται που δεν παιρνουμε χαμπαρι εμεις που δεν εχουμε καποιον μεσα…

κατι πρεπει να γινει ομως επιμενω…καποια προταση αντιδρασης???

Για την EΡΤ υπάρχει ένα ηλεκτρονικό ψήφισμα για να πάψουμε να την πληρώνουμε μέσω της ΔΕΗ. Κάποιος είχε ανοίξει και thread εδώ μέσα.

Βασικά το θέμα είναι να μην την πληρωνουμε καθόλου…το θέμα είναι να μην λειτουργεί καν…Ποιός βλέπει ΕΡΤ…Απ τα πιο αθλια κρατικά κανάλια στον πλανήτη…

Mε πολυ καλο δελτίο ειδήσεων παραύτα…:stuck_out_tongue:

H EΡΤ εχει κανταντησει οχι μονο κακο καναλι, αλλα και παρακμιακο…Καναλι που προβαλει 13 ωρες το 24ωρο αργεντινικα και βραζιλιανικα και ειναι κρατικο μονο στην ελλαδα βλεπεις!

Εντιτ: Εκτος αν εισαι στην αργεντινη :stuck_out_tongue:

Τουλαχιστον ειναι πολυ καλυτερο απο τα ιδιωτικα.

Θα μπορούσε να είναι…όχι με την κακοδιαχείριση όμως που εχει γίναι τα τελευταια χρονια…εχει σίγουρα τοσες αξιόλογες εκπομπες αλλα εχει κ αλλες οι οποιες δεν αρμόζουν με τίποτα σε κρατικη τηλεοραση που πληρωνουμε εμεις…Εμένα χρονια τωρα η ΕΡΤ μου κάνει απλα ενας τροπος να μας τα παίρνουν και να δικαιολογουν μισθους των υπαλλήλων της…

Λογικα μιλας για την ΝΕΤ (η οποια εχει οντως καλο δελτιο αν και τη περιοδο εκλογων και σκανδαλων χανεται καπως η αντικειμενικοτητα). Η ΕΤ1 και η ΕΤ3 το χουν χασει το μπαλακι. Στοιχημα οτι τωρα η ΕΤ1 θα χει κανα αργεντινικο με ξανθα παιδακια σε ορφανοτροφειο και η ΕΤ3 καμια αποδραση σε κανα χωριο οπου εχουν μαζευτει 15 γιαγιαδες και παρουσιαζουν με περηφανια το καταπληκτικο σπανακοριζο τους…

λες και εμεις εδω δεν εχουμε σπανακοριζο, πρεπει να πας στα συνορα με την αλβανια για να βρεις :stuck_out_tongue:

Καλα σιγουρα, εκπομπες Δρουζα κλπ ειναι απαραδεκτο να υπαρχουν σε κρατικο καναλι.

Η ΝΕΤ γενικα εχει καλες εκπομπες, τα αλλα 2 δεν τα παρακαλουθω σχεδον καθολου μονο το “μενουμε Ελλαδα” στην ΕΤ1 εχω δει μερικες φορες που ειναι πολυ ωραια εκπομπη. Οσον αφορα το δελτιο της ΝΕΤ ειναι σιγουρα το καλυτερο στην ελληνικη τηλεοραση αφου δεν εχει 5 βλακες στα πραθυρα να παπαρολογουν ολη την ωρα και να φωναζουν.

Το Μενουμε Ελλαδα αν δεν κανω λαθος και αυτο στη νετ ειναι :-s

Οσο για τις εκπομπες εχεις δικιο, αλλα το κακο ειναι οτι αυτες συνηθως εινι μεταμεσονυκτιες. #-o
Υπαρχουν πολλες πουθ αναλυουν καλα πολλα θεματα κλπ και ξεκινανε στις 12.30 και δεν διαφημιζοναι και καθολου.

Επισης παιζει καποιες καλες ασπρομαυρες (ξενες) και τις βαζει να ξεκινανε στη μια ξερω γω…Νταξει, ωραιες ταινιες, αλλα τι να τις κανω αν την αλλη μερα εχω σχολειο/σχολη/δουλεια κλπ?

Αν εξαιρέσεις τα βραζιλιάνικα και τις εκπομπές τύπου Δρούζα(kai to ET3 που έχει χάσει την μπάλα) είναι πολύ καλύτερα από τα περισσότερα κανάλια.Μη ξεχνάμε τα ντοκιμαντέρ(που όμως μειώνονται δυστυχώς),τα σχετικά αξιοπρεπή δελτία και εκπομπές τύπου Κούλογλου κτλ…Καλύτερα να φωνάζουμε για καλύτερη τηλεόραση αφού την πληρώνουμε.Στην τελική τα 8 ευρώ το 2μηνο δεν είναι το πρόβλημα…Το πρόβλημα είναι τα δημοτικά τέλη που έχουν φτάσει τα 20 και 30 ευρώ(!!!) και οι χρεώσεις του ρεύματος που έχουν φτάσει στα ύψη.Μου αρέσει που μου βάζουν καθε φορά σαν παράδειγμα, για να δικαιολογηθούν, τις ακριβότερες χρεώσεις στην Γερμανία χωρίς μνα αναφέρουν τις διαφορές στους μισθούς…

Δε θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο.

Ας κατέβουν ξανά στο δρόμο όσοι είχαν κατέβει για το ασφαλιστικό και ας γίνεται αυτό σε τακτικό βαθμό και τότε να δούμε αν θα συνεχίσουν οι αυξήσεις, οι μειωμένες συντάξεις κλπ…

Το δελτίο ειδήσεων της ΝΕΤ μου φαίνεται σαν δελτίο ειδήσεων της κυβέρνησης…

Καλα δεν ειναι και περιεργο που ΕΤ-1, ΝΕΤ και ΕΤ-3 τα τελυταια 3-4 χρονια εχουν συνεχη ποιοτικη πτωση…

Νταξει, χωρις να χω επιγνωση του θεματος, πιστευω πως και σε αλλες χωρες καπως ετσι θα ειναι τα πραγματα…Δεν μπορεις να το αποτρεψεις αυτο…Πρεπει να εστιαζουμε σε πραγματα που θα εχουν εφικτα αποτελεσματα, οπως το να σταματησει η κρατικη τηλεοραση να παιζει σιριαλ, ειτε αργεντινικα, ειτε ελληνικα με ηθοποιους κομπαρσους απ’το κωνσταντινου και ελενης που εχουν να παιξουν καπου 10 χρονια :stuck_out_tongue: