Αναβολή από το στρατό

Ξέρει κανείς σας τι παίζει με την αναβολή από τη φυλακή (δηλαδή το στρατό??)
Πήγα στα ΚΕΠ πριν δυο μήνες, έδωσα κανονικά βεβαιώσεις σπουδών κλπ., είπαν θα με πάρουν τηλέφωνο αλλά δεν με έχουν ειδοποιήσει ακόμα. Το μητρώο αρρένων μου είναι στο δήμο Καλλιθέας Αττικής και δεν παίζει να τρέχω μέχρι εκεί. Κινδυνεύω καθόλου??

βασικά χαρτί από τη γραμματεία της σχολής σου, πρέπει να πας στο στρατολογικό γραφείο που παρουσιάστηκες. Αλλά δε σου το λέω και με μεγάλη σιγουριά.

Αμα δεν κανεις την αναβολη παιζει να σου’ρθει κανα χαρτακι να παρουσιαστεις απο Φεβρουαριο ξερω γω :slight_smile: Καν’το γρηγορα να τελειωνεις.

Ναι απ οσο θυμαμαι και γω,ενα χαρτι απ τη γραμματεια χρειαστηκε και μετα πας στη στρατολογια για να ολοκληρωθει η διαδικασια.

Εγώ πήρα το χαρτί της βεβαίωσης σπουδών από τη γραμματεία της σχολής, το έδωσα στο ΚΕΠ, μου είπαν όλα εντάξει κλπ., θα ειδοποιηθείς σε καμμια βδομάδα και τελικά εδώ και δύο μήνες με έχουν… γράψει…
Δεν ξέρω αν θα με θυμούνται αν πάω να τους ρωτήσω.

έχεις πάει στρατό?
έχεις πάει φυλακή?
κολλέγιο είναι μανάρι μου ο στρατός,κολλέγιο…έπεσε η χούντα.χρόνια τώρα

Εμένα άτομα που είναι μέσα άλλα μου λένε. Και το να με στέλνουν κάπου χωρίς τη θέληση μου γιαμενα είναι φυλακή. Αν έχεις βύσμα ναι, είναι κολλέγιο. Αν δεν έχεις βύσμα ή έχεις την αξιοπρέπεια να μην το χρησιμοποιήσεις δεν είναι. Εδώ καλά καλά σε κάποια στρατόπεδα δεν αφήνουν την ανάγνωση πολίτικών εφημερίδων και βιβλίων... Για να μην μιλήσω για κάποια καψώνια που μου έχουν πεί... Τέλοσπαντων, τον τίτλο τον έβαλα για πλάκα, και ξεφεύγουμε, μια απορροία ήθελα να ρωτήσω και όχι να ανοίξω συζήτηση επί του θέματος, αλλάζω και τον τίτλο για να μην το συνεχίσουμε (στο κάτω κάτω υπάρχει και ειδικό τόπικ για τον άδικο κατεμε θεσμό της υποχρεωτικής στράτευσης…)
εδιτ: πως αλλάζεις τον τίτλο ενός τοπικ??
εδιτ2:το βρήκα…

Παρε στη στρατολογια και ρωτα ή καλυτερα πηγαινε απο εκει.
Αν εχει παιχτει μαλακια πηγαινε στο ΚΕΠ και σπαστο :smiley:

Εγώ που έχω πάρει τρεις αναβολές πάντως ( η τελευταία είναι αυτή, δεν έχει άλλη… ) ξέρω ότι πρέπει να πας στην στρατολογία με την βεβαιώση από σχολή. Τώρα με το ΚΕΠ δεν ήξερα οτι υπάρχει και αυτή η δυνατότητα.

Εγω παντως που θελω να παρω τη δευτερη τωρα, θα παω στο Ρουφ στο στρατολογικο γραφειο να μαι σιγουρος…

Να`στε καλά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.:slight_smile:

εγω τν πηρα…τν αναβολη…

Με ειδοποίησαν από το ΚΕΠ να περάσω να πάρω την αναβολή. :dizzy: :bounce: :yahoo:

Να ρώτησω κάτι…η πρώτη ειδοποίηση για το στρατο πότε έρχεται; Είμαι 17.5 και σχεδόν σε όλους τους φίλους μου έχει έρθει και λέω μηπως έγινε τίποτα και το χαρτί χάθηκε και έχω μπλεξίματα μετά…:roll: :?

Περιοδεύον πέρασες?

Που υπηρετουν αυτοι που σου τα ειπαν αυτα???Στο Τατζικισταν??
Εγω και χωρις βυσμα μια χαρα την περασα.Ουτε φυλακη ηταν ουτε τιποτα.Μαλλον σχολειο θα το πω.
Ελεος απαγορευετα να διαβασεις εφημεριδα?Καψωνια??Οταν πηγε ο πατερας μου ισως τωρα πια αυτα ειναι περελθον.

Καλα των περισσοτερων οι πατεραδες περασα σκατα γιατι υπηρετησαν στην μεταπολιτευση και ο δικος μου ο πατερας εκανε θητεια 33 μηνες.Ποιος θα καθοταν τωρα τοσο?

Σχετικά είναι τα πράγματα ρε παίδες. Ανάλογα και τι θα σου κάτσει( στρατόπεδο, σώμα, διοικητής κλπ). Πάρτε αναβολές και μην πάτε ποτέ στρατό :smiley:

  1. Tι ακριβώς μαθαίνεις εκεί?
  2. Ναί, και όμως συμβαίνουν αυτά.

Πεστα χρυσόστομε.
ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΜΙΣΘΟΦΟΡΙΚΟ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΟ
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΣΤΑ 18? ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΑ 100
:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ετσι ετσι! σκατα και αποσκατα ο στρατος. Ολοι οι γνωστοι μου το λενε και το ξαναλενε. Και ατομα που πηγαν πριν χρονια και ατομα που πηγανε φετος. Εγω παρουσιαζομαι φεβρουαριο αυλωνα και ειμαι σκατα. Σιγα μη την παλεψω. Anyway, καλα περνανε μονο κατι στρατογκαυλοι που φαγανε μεχρι το κοκκαλο την πλυση εγλεφαλου [-X