Οπτικοακουστικο Αρχειο ΕΡΤ

Σας καλωσορίζουμε στην ιστοσελίδα που δημιουργήσαμε για να παρουσιάσουμε το οπτικοακουστικό αρχείο της ΕΡΤ!

Ο διαδικτυακός κόμβος σχεδιάστηκε στο πλαίσιο του έργου «Ανάδειξη του ιστορικού οπτικοακουστικού αρχείου της ΕΡΤ στην Κοινωνία της Πληροφορίας για τον Πολιτισμό».

Είναι ένα έργο διαχρονικό που «παντρεύει» τα παραδοσιακά μέσα με τις νέες τεχνολογίες. Είναι ταυτόχρονα μία σύγχρονη ηλεκτρονική οπτικοακουστική βιβλιοθήκη με πολύτιμες πληροφορίες για το σύνολο των έργων που παρουσιάζει.

Η αξία του έργου είναι ανεκτίμητη. Αρκεί να αναλογιστεί κανείς ότι το αρχείο περιέχει μεγάλο μέρος της πολιτικής, κοινωνικής, οικονομικής και πολιτιστικής παράδοσης της χώρας μας τις τελευταίες τέσσερις δεκαετίες. Αυτή την παράδοση έχουμε υποχρέωση να τη διασώσουμε και να τη μεταφέρουμε αναλλοίωτη και στις επόμενες γενιές.

Σήμερα, αγαπημένες σειρές που άφησαν εποχή, ντοκιμαντέρ, μουσικές και παιδικές εκπομπές, εκπομπές για το θέατρο, τις τέχνες, τον αθλητισμό και την ενημέρωση είναι πλέον στη διάθεση του κοινού.

Καλή πλοήγηση!

http://www.ert-archives.gr/wpasV2/public/index.aspx

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Έχει και τη Φρουτοπία! :vibrate: :bow: :respect: :yahoo: :metal:

Πάρα πολύ ενδιαφέρον, αν και φυσικά το αρχείο της ΕΡΤ είναι πραγματικά υπέρογκο, σε σχέση με το site… Ελπίζω με τον καιρό (σύντομα βασικά!) να το εμπλουτίσουν όσο περισσότερο γίνεται, υπάρχει πολύ πράμα εδώ!

ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗΣ ΕΡΤ WWW.GREEK-MOVIES.COM
ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΤΗΣ ΕΡΤ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΑΝΕ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΓΩΝΕΣ!!!

Μακαρι να το εμπλουτισουν κι αλλο…!!Εχει πραγματικα φοβερα πραγματα η Ερτ!!Και καποιες φοβερες σειρες στα τελη των 80ς που ψιλοθυμαμαι!!Ας ανεβασουν και αγωνες να γουσταρουμε!!

πιστος συντροφος στα παιδικα χρονια ο πικος απικος :slight_smile: αχ συγκινηθηκα παλι :cry:

Όντως συγκινητικό!
Αν και δεν θυμάμαι και πολλά από ονόματα! :roll:
Έχουν περάσει και 20 χρόνια περίπου από τότε που το έβλεπα… :-s :lol:
Αλλά θυμάμαι ότι μου άρεσε πολύ! :smiley:

:vibrate: :yahoo: \:D/ :dance: =D>

Ζήτω, ζήτω, ΖΗΤΩ!!! Είναι μία, μόνο μία, η ονειρεμένη ΦΡΟΥ-ΤΟ-ΠΙΙΙΙΙΙΙ-ΑΑΑ!!!

Μπράβο σε όσους το σκέφτηκαν και το οργάνωσαν! Άντε να ανεβάσουν και άλλα τέτοια!

τωρα εχεις την ευκαιρια να δεις ολα τα επεισοδια :smiley:

α ρε τριβιζα… ιδιοφυια.

Φρουτοποιία ρεεεεεε!!!Ο Αιμίλιος το μήλο!!:smiley: Ωραία χρόνια!!!Οπως επίσης κ Κάντυ-Κάντυ,κ αυτό που άνοιγε το κουτί και έλεγε ένα παραμύθι κ Νιλς Χογκερσον …Τώρα πόσα απο αυτά έχουν σωθεί…

Η Κάντυ-Κάντυ δεν μου άρεσε, πολύ κλαψιάρα και γκαντέμα (όλοι οι γκόμενοι της πέθαιναν!..αν και, δεν θυμάμαι, πως τέλειωσε αυτή η Μαρθαβουρτσιάδα; :-s :-k )

Του Κουτιού τα Παραμύθια ήταν κορυφή, ακόμα το δείχνει η ΕΤ1 (Ρούχλας!!! :metal: )

Νιλς Χόλγκερσον!!! Όλες τις αηδίες έχει βάλει σε επανάληψη το κρατικό κανάλι, αυτό πότε θα το ξαναβάλουν;;; (Και μην ανησυχείς, αυτό ήταν ξένη παραγωγή έχει σωθεί σίγουρα, για την μεταγλώτισση δεν είμαι σίγουρη…:-k )

Αχ,μελαγχόλησα πάλι…Αναχαθω…:cry:

Αν έχει και το “Μια φορά και ένα καιρό ήταν ο ¶νθρωπός”…

ο αιμιλιος το μηλο, η μαρουλιτα και ο θανασης ο αντρας της… αααααααχχ…

το αλλο με το κουτι ηταν εκεινο το ‘‘φα διεση ο φιογκος, και ο ρουχλας ειναι λα?’’ :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Έχει η ΕΡΤ το δικαίωμα να δείχνει on-line και όλα αυτά που είναι ξένες παραγωγές; :-k

Πωωωω…
Του κουτιού τα παραμύθια! :respect:

Ο Pούχλας ήταν Μetaaaaaaaaaaaal! :vibrate: :bounce: :band: :metal:

Παυλος Κοντογιαννιδης στη φωνη ε
Τρ00 metsal ρεεεεεεεεεεε

[SIZE=“4”]ΥΕΑΗ!!![/SIZE]

Πραγματικά πολύ καλή κίνηση…

Το κουτί με τα παραμυθια δεν το έχουν βάλει ακόμα ε? Εχω συγκινηθεί με φρουτοποία. Απίστευτα λέμε. Μπράβο τους. Πίκο Απίκο θεέ…

Ελα μωρη φρουτοπια!!! Εγω την εμαθα με τα κομιξ και μετα την ξαναβαλανε κατι καλοκαιρια στη Ετ1 σε επαναληψη!!

Σιερες με τις οποιες μεγαλωσαμε!!!

ο Σεβαστιανος στη γραμμη στου Σι και στο Μι τραγουδια παραμυθια η Μελιά.