Κορυφαίος κωμικός

Ρε μη βαζετε Βεγγους ρε. :frowning:

Απο Ελληνες Παπαγιαννοπουλος για μενα.
Ξενους, Γουντι Αλεν.

Ο Peter Sellers μου αρέσει κι εμένα, ειδικά στα “Ροζ πάνθηρας” (1 φυσικά, καμία σχέση με τις συνέχειες) και “Το πάρτι”.
Χμ, τους Monty σίγουρα ως ομάδα… :roll: Και να προσθέσω τον Jacques Tati!

Nαι ρε παιδιά Σελλερς στο “Πάρτυ” η απόλυτη οργιωδης ταινία. Ως Κλουζω βέβαια ήταν αξεπέραστος…

πρωτα πρωτα παει για μενα ο Rowan Atkinson,μετα ο Peter Sellers,Charlie Chaplin,Buster Keaton κ παει λεγοντας…

some are

μα καλα, ολοι αγγλοι???

συν

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
ΜΟΝΤΥΥΥΥΥΥΥ
ΜΠΛΑΚ ΑΝΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΡ
ΚΛΟΥΖΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
σε λατρευω :stuck_out_tongue:

μα το αγγλικο χιουμορ ειχε και τις δοξες του :smiley:

Και καθένας μόνος του είναι ΚΟΡΥΦΕΣ!!! Εγώ διαφωνώ στον Atkinson και το Hill… Τους βρίσκω κρυόκωλους…

μπαααα θα διαφωνησω και στα δυο :smiley:

οι μοντυ ως ομαδα γραφανε και σκηνοθετουσανε… δεν λεω, και ατομικα τα σπανε, αλλα ως ομαδα τα σπανε στο τετραγωνο.

ο Ατκινσον κρυοκωλος? Αν ειναι ποτε δυνατον ρε :stuck_out_tongue: Μπλακ Αντερ δες, ασε τον κλασσικο Μιστερ Μπιν και μετα μου λες αν ειναι κρυοκωλος… :slight_smile:

βρισκεις την μαυρη οχια κρυοκολη???

για μπενι χιλ δεκτο
προσωπικα τον θεωρω κορυφαιο.παιζει ρολο οτι ηταν και απο τις πρωτες ξενες εκπομπες γενικα που ειδα στη ζωη μου.το σημα με τον Ταμεση θα μεινει αξεχαστο!!!

Αφού ο Έλανορ ανέφερε τον πρώτο των πρώτων,ας πω κ εγώ ένα δύο πράγματα.

κατ’αρχάς το τόπικ πρέπει να κλειδωθεί, σβηστεί κ να ρίξουμε το φόρουμ για να το πλύνουμε, αφού σε ένα τέτοιο τόπικ αναφέρθηκε το ονοματεπώνυμο Στάθης Ψάλτης, ο άνθρωπος δλδ που ήταν ότι καλύτερο για να πουλάει πασατέμπο στα γήπεδα, αλλά για κάποιο ακατανόητο λόγο που άπτεται της κοινωνιολογικης επιστήμης, έκανε καριέρα (!) σαν κωμικός (!!!).

εν δευτέροις τα τέρατα Τσάπλιν/Σέλερς/Κίτον είναι μια κατηγορία από μόνοι τους, όπως κ ο Γούντυ.

Μπράβο στην μικρούλα που ανέφερε τον Τατί.

Πάμε τώρα στους Βρετανούς ΑΜΑΝ.

υποκριτικά είναι ανύπαρκτοι, δεν προσπαθούν καν να παίξουν. χιουμοριστικά είναι απίστευτα “Βρετανοί” και “τηλεοπτικοί”. οι ίδιοι οι φανατικοί τους λένε ότι το Τσίρκο είναι καλύτερο των ταινιών - συμφωνώ και όχι άδικα. Τα αστεία τους out of context, δεν πιάνουν μια, γιατί στηρίζονται σε οπτικά gangs και σκηνικά συνδεδεμένα πολύ με σουρεαλιστικές καταστάσεις.

εν ολίγης, είναι σαν τους Σκόρπιονς : ανάμεσα στους κορυφαίους, αλλά επουδενί οι καλύτεροι. Απλά επειδή είναι μακράν πιο προσβάσιμοι από τους Μαρξ και τον γούντυ (ειδικά από αυτον) όλοι έχουν δει κάτι, δεν έχουν μέτρο σύγκρισης κ τους λέμε κ καλύτερους.

από Ελληνες ξεχωρίζω τον Βέγγο και πάνω από όλους τον Χατζηχρήστο, ο οποίος έχει παίξει στην μοναδική απολαυστική ταινία του ελληνικού κινηματογράφου από αρχή μέχρι τέλους, δλδ στο “της κακομοίρας”.

απολυτως προσωπικη γνωμη σου για τους pythons!!!

οπως και η δικη μου που τους τοποθετει στο πανθεον,γιατι παιζουν ακριβως την κωμοδια που γουσταρω!!
υποκριτικα ειναι απιστευτοι!!απο το πιο ακυρο σκετς μεχρι τις ταινιες τους,παιζουν τους ρολους τους καταπληκτικα!!!
σκαρφιζωνται απιστευτες ιδεες απο τις οποιες προκαλουν γελιο!!!
ειναι πανεξυπνοι,τα χωνανε παντου!!!
τους γουσταρουν και οι ροκαδες (να ναι καλα ο χαρισον)
αυτα!!! :slight_smile:

ολοι οι αλλοι που ανεφερες ειναι ρισπεκτ και αυτοι.
και συμφωνω στο βεγγο\χατζηχρηστο απο ελληνες!!!
παγκοσμιου επιπεδου κωμικοι για μενα!!

edit: το τσιρκο ειναι καλυτερο για πολυ απλα βλεπεις 10 διαφορετικα αστεια concepts σε σχεση με το 1 concept των ταινιων τους!!

πρόσεχε την παρασκευή μετά το πάρτυ μπορεί να μπλεχτείς σε φασαρίες σε κάποιο στενό … :wink: :wink:

Για να είμαι ειλικρινής ο Πίτερ Σέλερς δεν με τρέλανε ποτέ. Με εξαίρεση φυσικά μία από τις καλύτερες κωμωδίες όλων των εποχών, “Το πάρτι”. Οι Μόντι Πάιθονς είναι απλά ξεκαρδιστικοί αλλά προσωπικά προτιμώ με μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο τον Γούντι Άλεν.

ξεχασα να γραψω τον Αλλεν. Νιωθω ντροπη.

ΚΟ-ΡΥ-ΦΗ απλα. Τι να πει κανεις. Ως σκηνοθετης ειναι αψογος και ως σεναριογραφος… ως ηθοποιος δεν τιθεται θεμα…

καλα ρε, για τους παιθον μπορουμε να ανοιξουμε ξεχωριστο thread και παλι δεν θα φτασει :slight_smile:

τι να πει κανεις πια…ο,τι εχω δει ειναι απλα ξεκαρδιστικο-εξυπνο-μπλα μπλα μπλα

και ο Ατκινσον ως μαυρη οχια… καλα εκει ειναι που δεν θα σταματησω ποτε :smiley:

γενικα ειναι ψηλα στην εκτιμηση μου οι κωμικοι που γραφουν αυτα που παιζουν, που τα ερμηνευουν με τροπο τετοιο ωστε να σε κανει να κοπανιεσαι απο τα γελια κυριολεκτικα αλλα ταυτοχρονα να σατυριζουν θεματα καιρια, ωστε να σε βαζουν και σε σκεψεις μερικες φορες.
Κατα την αποψη μου αλλωστε αυτο ειναι και ο πετυχημενος κωμικος. Και οι Παιθον ειναι ενα σκαλοπατι παραπανω απο αυτο.


Πακετο αυτοι οι 2 ε

Ω ναι.