Φιλία άνδρα-γυναίκας

Πειραζει που πιστευω πως υπαρχει; :-s

Δεν υπάρχει. Πάντα υποβόσκει το ερωτικό

Μοναχοφαγούδες. :frowning:

Εισαι τυχερη τοτε. :wink:
Ενα μεγαλο ποσοστο γυναικων δεν αγαπαει ουτε φιλες, ουτε γκομενους, μονο την παρτη τους.

Tεράστια αλήθεια ε. Και φυσικά μιλάμε απλά για ένα μεγάλο ποσοστό, οι υπόλοιπες και φιλίες με άνδρες μπορούν να κάνουν και με γυναίκες. Και τις εκτιμάμε γι’ αυτό. Και αυτές που το προχωράνε ακόμα περισσότερο με τις γυναίκες τις εκτιμάμε περισσότερο.

Επίσης ένα καθυστερημένο ρησπεκτ στο ποστ του deckard. :slight_smile:

Εχω μια σπαστικη, μπερδεμενη αποψη του τυπου (τζιμης, θεε μου) “γιατι στο καλο το να υποβοσκει το ερωτικο αναιρει τη φιλια/γιατι η ερωτικη σχεση αναιρει τη φιλικη” μπλα μπλα. Αλλα θα ημουν σχεδον οφφ τοπικ γιατι μαλλον εξεταζουμε αν γινεται να μην υπαρχει ερωτικο στοιχειο και οχι αν γινεται να υπαρχει φιλικο, χμ. Σε αυτη την περιπτωση πιστευω οτι δεν γινεται να λειπει τελειως απο οποιαδηποτε σχεση-αντρα γυναικας και οτι το αν θα βγει στην επιφανεια, ειναι θεμα και συνθηκων αλλα και επιλογων. Πανω και κατω αυτο.

Εγω νομιζω οτι μπορει να υπαρξει. Ναι μεν σε πολλες περιπτωσεις μπορει να σου βγει κατι παραπανω στην πορεια, μιας και το να εισαι φιλος με καποια σημαινει οτι σου αρεσει σαν ατομο και γενικα της βρισκεις θετικα πραγματα οποτε ισως καποτε σκεφτεις οτι θα μπορουσες να κανεις κατι παραπανω με αυτην, αλλα απο την αλλη εγω προσωπικα τουλαχιστον, μπορω να σκεφτω ορισμενες κοπελες που ξερω με τις οποιες ειμαι απλα φιλος και δε θα εκανα κατι παραπανω. Ειναι καλες κοπελες κλπ, αλλα ισως να εχουν καποια στοιχεια στον χαρακτηρα τους που να μην μου ταιριαζουν οποτε να τις βλεπω απλα φιλικα. Παραδειγμα η γκομενα του κολλητου μου. Γαμω τα ατομα, ριχνω πολυ γελιο μαζι της αλλα δε θα εκανα ποτε κατι μαζι της ακομα και αν δεν ηταν γκομενα του κολλητου μου και γνωριζομασταν υπο διαφορετικες συνθηκες.

Αρχικά δεν υπάρχει. Όταν γνωριστέις καλύτερα μπορεί οι φιλικοί δεσμοί που έχεις αναπτύξει (και το εσωτερικό δέσιμο) να εμποδίζουν τις όποιες σεξουαλικές ορμές. Αλλά αυτό έχει κάποια αξία όταν συμβαίνει φυσικά και αυτόματα και όχι κατόπιν μπλοκαρίσματος της ορμής μετα σκέψεως. Έχει την ομορφία του πάντως. Και σε αυτές τις περιπτώσεις ο υποβόσκων ερωτισμός που συγκρατάται και από τους 2 έχει την δικιά του γλυκύτητα…

Πάντως εγώ έχω άνδρες φίλους! Και μη σας πω ότι οι περισσότεροι απο τους φίλους μου είναι ανδρες! Οι γυναίκες φίλες που έχω και είναι σωστές,είναι ελάχιστες! Περισσότερο κάνω άντρα φίλο παρά γυναίκα!
Αν και πιστεύω ότι όλα αυτά ειναι στο μυαλό του καθενός και πως τα αντιλαμβανεται! Κατά τη ταπεινή μου άποψη πάντα!

Αχ και εγώ καλέ έχω φίλους άντρες,αλλά πάντα υποβόσκει το ερωτικό;p.χαχαχα

true. σιγουρα στην πορεια θα περασει απο το μυαλο του ενος η του αλλου κατι ερωτικο. Ειναι στη φυση να συμβει αυτο. Αλλα επιλεγεις σε τι επιπεδο θες τελικα να το κρατησεις

όχι. κι εγώ το πιστεύω, και το έχω.

Επισης, όσον αφορά τη σχεση αντρών-γυναικών, εμένα μου τη σπάει το αλλο:
(το παρακάτω παράδειγμα μπορείτε να το πάρετε και αντίστροφα)
όταν ένας άντρας γουστάρει μια γυναίκα, αλλά αυτή δεν τον γουστάρει-δεν μπορεί να τον βλέπει ερωτικά, και θέλει να είναι φίλοι, τότε αυτουνού πληγώνεται ο εγωισμός του, και σιγά σιγά (ή κι απότομα) ΚΟΒΕΙ κάθε είδους σχέση με τη συγκεκριμένη γυναίκα…
(αφού τελικά δεν υπάρχει ίχνος εκτίμισης, ή επιθυμίας για περαιτέρω γνωριμία και παρέα ΠΕΡΑΝ του ερωτικού…)… και με λίγα λόγια της δείχνει ότι δε θέλει τίποτα

δήλαδή φυσικά μόνο για να σε πηδήξω καθόμουν και σου μιλούσα, εννοείται ότι δε με ενδιαφέρει τίποτα άλλο σε σένα… τι φίλοι μου λές τώρα…

ΤΟΝΙΖΩ ότι το παραπάνω παράδειγμα το εννοώ και ανάποδα, δηλαδή: μια γυναίκα να γουστάρει έναν άντρα, και αυτός να μη τη γουστάρει κλπ…

το προβλημα ειναι στο spoiler, που υπονοεις οτι αν ενας αντρας γουσταρει μια γυναικα, αυτο σημαινει οτι “θελει μονο να την πηδηξει, γιαυτο της μιλαγε”…

επισης αν καποιος γουσταρει μια γυναικα, λογικο ειναι να μην θελει να δεχτει την “φιλια” της σαν επιλογη παρηγοριας για την “χυλοπιτα”. Ειναι αδυνατον οπου υπαρχει ερωτας να ερθει η φιλια… για αυτο κ οταν φυγει το ερωτικο συναισθημα, τα ζευγαρια χωριζουν και πολυ σπανια μετατρεπονται σε “φιλους” (και για να γινει αυτο συνηθως περναει πρωτα ενα μεταβατικο διαστημα πληρους απομακρυνσης αναμεσα τους)

φυσικα αυτα ισχυουν και αναποδα… με λιγα λογια οπου υπαρχει ερωτας δεν υπαρχει φιλια. Υπαρχουν ομως fuck buddies… and why not ?

Κανεις μεγαλο λαθος στο σποιλερ. Δεν ξερω αν σου εχει τυχει ποτε, αλλα ειναι πολυ δυσκολο το να εισαι αρχικα φιλος με καποια, μετα στην πορεια να σου βγαινει κατι ερωτικο και να την βλεπεις αλλιως αλλα εκεινη να σε βλεπει σαν φιλο και να θελει να παραμεινεις φιλος της.

Σκεψου ο τυπος να την γουσταρει και να καθεται αυτη και να του μιλαει σαν φιλη για τον γκομενο της, και συμβουλες για εναν τυπο που της αρεσει, και πως να τον ριξει και τετοια. Ή το αντιθετο, αντε τωρα κατσε εσυ που εισαι τσιμπημενη με καποιον να του δωσεις συμβουλες σαν φιλη για το πως να την πεσει σε καποια αλλη κοπελα. Ωραιο συναισθημα ε?

Δεν ειναι οτι οσοι το κανουν αυτο θελουν μονο να πηδηξουν την κοπελα οποτε οταν βλεπουν οτι δε τους βγαινει τις παρατανε. Ισως οταν βλεπουν οτι δε μπορει να βγει κατι με την κοπελα, αλλα εκεινοι συνεχιζουν να την βλεπουν ερωτικα, αποφασιζουν να ξεκοψουν θεωροντας οτι ειναι καλυτερο ετσι.

βασικά πολύ το κουράζετε.

εδώ είναι η ουσία:

8)8)8)

βασικά, δεν εννοώ φίλοι με την έννοια να μιλάς απαραίτητα για τα γκομενικά σου με τον άλλον. αλλά για ΌΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ θέματα που μπορει να ενδιαφέρουν και τους δυο. αυτό εννοώ…

Και παλι δε σε βλεπει με το ιδιο ματι. Ακομα και με το να βγειτε να πιειτε ενα καφεδακι και να μιλατε περι ανεμων και υδατων ενω ο αλλος σε βλεπει ερωτικα ενω εσυ δεν τον βλεπεις ετσι, του φαινεται περιεργο.
Αυτο φυσικα οταν ο αλλος νιωθει κατι για σενα και οχι οταν συνειδητοποιει μετα απο κατι χρονια φιλιας μεταξυ σας οτι εχεις ωραια βυζια και θελει να σε πηδηξει :stuck_out_tongue:

Τελος παντων απλα θελω να πω οτι μπορει να ειναι πολλοι λογοι εκτος απο αυτον που ανεφερες στο σποιλερ

Συμφωνω με Alucard :slight_smile:
Γι’αυτο και τα περισσοτερα ζευγαρια λενε ‘αμα ποτέ χωρισουμε,να μεινουμε φιλοι’ αλλα οταν ερθει η στιγμη, δε μπορεις ξαφνικα να ξεχασεις και να διαγραψεις με μια μονοκοντυλια τα οσα εχετε ζησει μαζι σα ζευγαρι και να τον δεις κ να συμπεριφερεσαι φιλικα.Υπαρχουν ακομα τα συναισθηματα.Και ενταξει,μπορει να προσπαθησεις να κρατησεις μια τυπικη επαφη αλλα ολα αυτα παυουν οταν ο ενας απο τους δυο ξεκιναει καινουρια σχεση.

Δεν συμφωνώ.

Εγω συμφωνω. Και με τον Alucard πιο πισω.

φιλια μεταξυ πρωην ζευγαριων μπορει να υπαρξει, ευκολα σχετικα. αλλα μονο σε περιπτωση που χωρισαν με καλο τροπο, χωρις μουνοπανιες και τετοια.