Φιλία άνδρα-γυναίκας

εχω φιλη σχεδον δεκα χρονια μεγαλυτερη ( 8 για ακριβεια )…

παιζουμε μαζι στο θεατρο και κανουμε πολυ παρεα στις προβες και οταν παμε ολοι μαζι για κανα ποτο εξω…

εγω την βλεπω σαν φιλη διοτι αυτη εχει σχεση που ειναι και πολυ “δυνατη” θα ελεγα…οποτε δεν υπαρχει κατι…επισης την βλεπω αρκετα μεγαλη για μενα που ειμαι 21…

αλλα σου λεω δεν παιζουν ρολο αυτα…αν μου εδειχνε κατι αυτη με την εννοια να μου κουνηθει τοτε μπορει να την εβλεπα τελειως διαφορετικα…

Α ναι …ειναι ομορφη.

Bασικότατος λόγος που την βλέπεις μόνο σαν φίλη αν θες τη γνώμη μου.

Όσον αφορά την ηλικία σας, αν ταιριάζετε σαν άνθρωποι και εκπέμπετε στο ίδιο μήκος κύματος, δεν βλέπω τον λόγο για να μην προχωρούσε αυτό μεταξύ σας.

agreed

Ναι, κι εγώ συμφωνώ.
Ο λόγος που δεν τη βλέπεις διαφορετικά είναι επειδή είναι κατειλημμένη η κοπέλα.
Αμα ήθελε κάτι εκείνη, και αφού είναι όμορφη, τότε σίγουρα θα γουσταρες κι εσύ.
Επίσης και για την ηλικία ναι… αφού τα βρίσκετε μεταξύ σας, δεν έχει καμία σημασία…

άλλο ένα παράδειγμα είναι απλά να έχεις καταλάβει ότι η κοπέλα δεν υπάρχει περίπτωση να σε γουστάρει… (το πώς θα το καταλάβεις αυτό είναι άλλο θέμα) Ε, και τότε επίσης είσαι αναγκασμένος να τη βλέπεις σα φίλη.

το “να μου κουνηθει” με ξετρελανε…:smiley:

Φιλια υπαρχει κολλητιλικι(κοιμομαστε στο ιδιο κρεβατι,ειμαστε συνεχεια μαζι κλπ) σιγουρα οχι…Εκτος της περιπτωσης ενας απο τους 2 να ειναι εντελως μπαζο.

Και παλι ομως η φιλια αντρα γυναικα σε μεγαλο ποσοστο πιστευω περναει πρωτα απο την ερωτικη αναζητηση δηλαδησ σε φαση μπορει να παει να παιχτει κατι απο τη μια η την αλλη πλευρα(συνηθως απο τον αντρα βεβαια) που δεν θα βγει για πολλους και διαφορους λογους και ετσι καταληγουμε φιλοι.Μην το βλεπετε με κακο ματι δεν υποβοσκει παντα κομπλεξ πισω απο αυτο.Μπορει οντως να μην θελει ο τυπος να την πηδηξει τωρα επειδη καποτε του χε ερθει αυτη η ορεξη:)…Αρκει να ειναι φιλοι απλα.

Γενικως παντως συμφωνω πολυ με την σοφι-κ…
Γενικως νο2 προσεχετε τους φιλους της κοπελας σας:p

Ειναι ενδιαφερον,θα ηθελα να κανω ενα ποστ σεντονι μιας και εχω γαμω τις τεκημεριωμενες θεωριες

Ολη η αληθεια βρισκεται εδω και το ξερετε! Κλειδωστε το.

Ναι ρε υπάρχει! Βέβαια χρειάζεται και η κατάλληλη ωριμότητα για να συνειδητοποιήσεις κάτι τέτοιο, γιατί όταν είμασταν και πιο μικροί ( και βάζω και εμένα μέσα ) τα είχαμε όλα σαν ένα παιχνίδι και δεν σκεφτόμασταν σοβαρά… Επίσης δεν είναι όλες οι γυναίκες τσ__ες… Ίσα ίσα που με έναν άντρα δεν υπάρχει και ανταγωνιστικότητα όπως με μία γυναίκα… Τώρα ένας άντρας μπορεί να έχει διαφορετική οπτική αλλά απο μία γυναίκα είναι κάπως έτσι…

γιατί η φιλία και το σεξ θεωρούνται ασυμβίβαστα για την πλειοψηφία?

Δεν μπορείς να πείς οτι είναι ασυμβίβαστα καθώς πολλές φορές νιώθεις τον άλλο εκτός απο γκόμενο-α και σαν φίλο, όταν μια σχέση φτάνει σε άλλο επίπεδο. Αλλά αν είσαι φίλος με κάποιον δεν σημαίνει πως οπωσδήποτε σκέφτεσαι το σεξ ή οτιδήποτε ερωτικό…

επίσης, μπορεί να βλέπεις και τον φίλο σαν μη γκόμενο, αλλά να μην έχεις πρόβλημα να ξεδώσετε αραιά και που. και μη μου αρχίσετε τα “μα αν είσαι φίλη με τον άλλον, ταιριάζετε. αν κάνετε και σεξ, σημαίνει ότι υπάρχει ερωτική έλξη. γιατί να μην είστε μαζί?”.

ΚΛΕΙΝΩ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ.

Κοίταξε, συμφωνώ με αυτό που λες απλά από την στιγμή που είσαι φίλη και είσαι ξεκαθαρισμένος με κάποιον υπάρχει ΦΙΛΙΑ. Από την στιγμή που τον δεις διαφορετικά και θέλει και γίνει τότε δεν είστε πια φίλοι αλλά εραστές. Υπάρχει μια πολύ μικρή γραμμή ανάμεσα σε αυτά τα δύο και νομίζω ότι κάθε άνθρωπος ξεχωριστά το βλέπει αλλιώς… Υπάρχει και ένα λάθος που συμβαίνει. Όταν αρχικά όταν γνωρίζεις κάποιον νιώθεις μια ερωτική έλξη αλλά επειδή αυτός δεν νιώθει το ίδιο ή δεν σου βγαίνει τον κάνεις φίλο σου για να μήν τον χάσεις ή για να κρατήσεις επαφή αλλά αυτό ουσιαστικά δεν είναι σε καμία περίπτωση φιλία… Ξέρω, γυναικεία ψυχολογία αλλά τι να πείς… :stuck_out_tongue: Νομίζω ότι κάτι τέτοιο ξεκαθαρίζεται απο την αρχή.

Να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ, όχι τελείως σχετικό μ’ αυτό που κουβεντιάζεται τώρα:
Αν με ένα άτομο είστε μαζί και χωρίσετε, κυρίως λόγω εξωτερικών παραγόντων κι όχι επειδή υπήρχε πρόβλημα μεταξύ σας, (δηλαδή αλληλογουστάρεστε αλλά δεν είστε μαζί για χ,ψ λόγους), με αυτό το άτομο γίνεται να κρατήσεις φιλική επαφή?

δυστυχώς, για οποιοδήποτε λόγο κι αν χωρίσεις, πολύ επαφή τελικά δεν κάνει καλό να κρατάς. όσο κι αν πονάει/ενοχλεί στην αρχή, μακροπρόθεσμα είναι για το καλύτερο όλων :p.

Μαλλον ο dude θελει να πει οτι αλλο ειναι η ηδονη, αλλο ο ερωτας. Πραγμα που ισχυει. Απλα τα ταμπου εχουν βαλει ηδονη, ερωτα και αναπαραγωγη στην ιδια σχεση των ανθρωπων.

αν το θελετε, ναι

αλλα απο τον τροπο που το εγραψες καταλαβαινω οτι μαλλον ψιλογουσταρεστε ακομη
οποτε…

:slight_smile:

Ότι μερικές καταστάσεις έρχονται εντελώς αυθόρμητα δεν περνάει απ’ το μυαλό κανενός, ε?

Επίσης με τους φίλους σου δεν ταιριάζεις όπως ταιριάζεις με την κοπέλα/αγόρι που έχεις σχέση.

Και γενικώς κάντε σεξ γιατί χανόμαστε!! 8)

Πες τα πες τα… 8)

Concluding
οπως ειπωθηκε υπαρχει φιλια αναμεσα σε ανδρα-γυναικα οταν

1)ενας απο τους δυο ειναι μπαζο
2)ενας απο τους δυο εχει σοβαρη σχεση
3)προπσαθησαν το ερωτικο και δεν τους βγηκε / ξενερωσαν
4)ενας απο τους δυο ειναι γκει/λεσβια etc
5)για να μην χασεις επαφη τον κανεις φιλο
6)ειναι πρωην του κολλητου σου/της κολλητης σου(λεμε τωρα για ηθικους λογους)
ξεχασα κατι?:-k

Για το συγκεκριμένο μην είσαι τόσο σίγουρη.
Έχω δει σκηνικά που όταν ο ένας έφερε νέο γκόμενο/α και τον είδε ο/η πρώην ξεχάστηκαν και φιλίες και όλα και επιστρέψανε στα προηγούμενα8)