Καλύτερες Χριστουγεννιάτικες ταινίες

Εγώ ψηφίζω με διαφορά Εbenezer Scrooge. Αν δεν την δω στις γιορτές δεν μπορώ να μπω στο πνεύμα των Χριστουγέννων. Καλύτερη εκδοχή πιστεύω είναι η ασπρόμαυρη του 1951. Φέτος δεν την πέτυχα, αλλά πέτυχα την εκδοχή με το muppet show.

Κατά τ’ άλλα, ο Ψαλιδοχέρης είναι επίσης ταινιάρα για τα Χριστούγεννα.

Μετά σαφώς έχουμε και τη Νεκρή Νύφη και το Nightmare Before Christmas.

Γενικά όλες αυτές με τους ¶γιους Βασιλίδες τρελαίνομαι να τις βλέπω :oops:

Χριστούγεννα χωρίς Home Alone 1-2 δεν γίνεται όλοι μας τα έχουμε δει 10φορες το καθένα

Βασικά με 2 μόλις ποστ ειπώθηκαν σχεδόν όλες όσες είχα στο νου μου… :?

Home Alone (ταινία που μικρός θεωρούσα ανεπανάληπτη, μεγαλώνοντας σκεφτόμουν “τι στο καλό της βρήκα και γελούσα?”, και μεγαλώνοντας λιιιγο ακόμα είπα “έχει φοβερή χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα!”), σχεδόν όλες οι ταινίες του Tim Burton, γενικά ταινίες με ξωτικά, δράκους κλπ (θυμάται κανείς το Legend με τον Τομ Κρουζ?), και φυσικά το Ebenezer Scrooge

Φοβερή είναι επίσης μια πιο σύγχρονη εκδοχή του Ebenezer Scrooge με τον Bill Murray, το Scrooged, όπου είναι ένας στριμμένος ιδιοκτήτης ενός τηλεοπτικού σταθμού, ,τη βάζει κάθε χρονιά η τιβί, φαντάζομαι την έχετε δει…

Τα Gremlins επίσης, το πρώτο φυσικά, με την όλη χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα… Αυτά μου έρχονται τώρα!

love actually k nightmare before christmas μου ερχονται στα γρήγορα…κ πολλές απο οσες αναφερατε ήδη…:wink:

αυτό.αλλά πιάνει κατάθλιψη μετά γιατί περιμένεις να γίνει κάτι όμορφο και σε σένα. αλλά έχει τελειώσει η ταινία

οοοοοοοοοοοολα αυτα:D
εχει βγει και με την μαυρη οχια ο εμπενιζερ σκρουτζ ρεεεεεεε… το εβγαλε και η καθημερινη και δεν το προλαβα :cry:

To Black Christmas το έχει δει κανείς?

σε ο,τι εχεις πει +1!!!

ο ψαλιδοχερης ρε ταινιαρα!

καλα, η βερσιον με το μαπετ σοου γαμαει ε. να τη δειτε απαντες

Το Χριστουγεννιατικο επισοδειο του 2ου κυκλου του Roswell.
Με εκανε πραγματικα να λυγισω.Πραγματικα απιστετο!!

ΘΑΥΜΑ ΣΤΟ ΜΑΝΧΑΤΑΝ. Το έβλεπα ανήμερα Χριστούγεννα και είχα δακρύσει…

Home Alone, Gremlins, Love Actually, How the Grinch Stole Christmas(Τζιμ Καρεη ρε:!: ),Jack Frost(Μαικλ Κιτον ρε:!: ) και γενικα ολα αυτα με τους αγιοβασιληδες τα σπανε. Αρκει να μην ειναι τελειως γλυκαναλατα και να εχουν χιουμορ, αιμα ή κατι.

Α επισης τον Χριστουγεννιατικο Εφιαλτη τον ειδα τις προαλλες που το εβαλε η τιβι και δε μ’ αρεσε. Η πρωτη ταινια του Μπαρτον που δε μ’ αρεσε. Να μην ξανασυμβει.

Love actually κι εγώ! Από τις αγαπημένες μου ταινίες -συνδυάζει τα πάντα…

love actually τι ομορφη ταινια??
μα τι ωραιες ταινιες γυριζουν εκει πανω??

@ellanor το legend ειναι ταινιαρα!!!απο τις ωραιοτερες απεικονισεις του διαβολου!!!

επισης η εκδοχη της μαυρης οχιας για την ιστορια του σκρουτζ ειναι επος!!!

κατα τα αλλα οτι εχει ειπωθει
gremlins
home alone
ολες οσες εχουν αγιοβασιληδες
κλπ

Ebenezer Scrooge εννοειται!Το ειχα σε κασετα, κινουμενα σχεδια ομως οχι κανονικη!Απλα τα εσπαγε!

Τωρα το video χαλασε και δεν βλεπω κασετουλες…:frowning:

Ψηφίζω Serendipity χαλαρά η καλύτερη ρομαντική κομεντί.

Συμφωνώ πως το Legent είναι και γαμώ τις ταινίες όμως με ποιά λογική είναι χριστουγεννιάτική ταινία;:-k

Bill Murray και Scrooged φυσικα!!!

ο χιονανθρωπος
ο μαγεμενος ταρανδος… ΤΑΙΝΙΑΡΕΣ:!: :!: :!: