Κουτί Παραπόνων

Προτείνω να βγαίνει εβδομαδιαίο bulletin για να βλέπουμε και εμείς που δεν διαβάζουμε όλα τα τοπικ του αξιαγάπητου forum τι γίνεται βρε παιδί! Μη χάνουμε όλο το τζέρτζελο!

τώρα που ηρέμησαν τα πνεύματα, ας πω και εγώ κάποια πράγματα ψύχραιμα, μιας και ζητήθηκε. είμαι στο φόρουμ 9 χρόνια (!), τα περισσότερα ως συντάκτης και mod. τα παρακάτω οι παλαιότεροι τα έχετε ξαναδιαβάσει, αλλά τα γράφω για κάποιους νεότερους χρήστες.

το rocking.gr forum είναι ένας χώρος που ανήκει στο rocking.gr. είναι, ας πούμε, μια διαδικτυακή καφετέρια. για να λειτουργεί χρειάζεται χρήστες (αν δεν έχει, θα πεθάνει), αλλά το τι καφέδες σερβίρουμε, τι μουσική παίζουμε, πόσο χρεώνουμε τον καφέ και ποιοι σερβίρουν [U]είναι αποκλειστική απόφαση του rocking.gr και το mod team[/U]. o χρήστης μπορεί να παραπονεθεί (όπως εδώ) και τελικά να φύγει (δικαίωμά του), όπως σε κάθε καφετέρια. εμείς από την άλλη μπορούμε να τον διώξουμε γιατί ενοχλεί εμάς ή άλλους. :roll:

τα παιδιά που βοηθάνε στο Moderating είναι χρήστες που έχουν επιλεγεί από το mod team/rocking team και σπαταλάνε τον καλό τους χρόνο να σβήνουν greeklish και να μεταφέρουν τόπικ. τους ευχαριστώ και δημόσια για αυτό και καλώ οποιονδήποτε θέλει πραγματικά να βοηθήσει, να αυτοπροταθεί. ΔΕΝ ειναι σάκος του μποξ και ΔΕΝ οφείλουν να κάθονται να την ακούνε, ειδικά όταν συμβαίνει από τα ίδια κ τα ίδια άτομα που έχουν στραβώσει με το rocking forum για τους δικούς τους λόγους. αν κάποιος πιστεύετε οτι αυθαιρετεί, μπορείτε να έρθετε (Pm) σε εμένα κ να πείτε τι σας απασχολεί. :roll:

για όσους έχουν κοντή μνήμη, και ποστ έχουμε ξεσβήσει, και χρήστες έχουμε επαναφέρει και Mods έχουμε “απολύσει”. δεν είμαστε αλάνθαστοί, σε ένα θέμα τόσο γενικό όπως το moderating, στο οποίο δεν υπάρχει σύνταγμα με 1000 νόμους. γράψαμε κάποια απλά guidelines και προσπαθούμε να τα ακολουθούμε. στο “γιατί αυτόν κ όχι εμένα”, έχω απαντήσει: είναι αδύνατον να κάνουμε screening κάθε απλό ποστ. δεν υπάρχει χρόνος. προσπαθούμε για το καλύτερο με καλή πίστη, αντίθετα με τους συνήθεις γκρινιάρηδες για το moderating. αν κάποιος παραπονεθεί κ δει οτι δεν βγαίνει άκρη, μπορεί να σταματήσει να ποστάρει, το θεωρώ καθόλα σεβαστό. αν “για να μας τιμωρήσει” (οπως γινεται συχνα) επειδη δεν κάναμε το δικό του κ δεν μπήκαμε στο κεφάλι του, αρχίζει να μας ενοχλεί, θα τον διώξουμε. :roll:

Πράγματι, Μόντε, αυτά που λες είναι γνωστά και όσοι γράφουν κάποια χρόνια εδώ πέρα τα έχουν διαβάσει και ξαναδιαβάσει.

Μια λοιπόν που είσαι ο πρεσβύτερος όλων των μοντερέητορς, συντακτών, χρηστών κτλ., ίσως είσαι κατάλληλος να τοποθετηθείς πάνω σ’ ένα θέμα που θίχτηκε από κάμποσους και έγινε ψιλοαβαβά.
Με τον Κάρβου τί γίνεται; Εδώ και κάνα-δυο χρόνια (αν δεν κάνω λάθος) μας λέτε και μας ξαναλέτε ότι δεν είναι μοντ και να μην τον πρήζουμε. Όπως όμως ομολογήθηκε τις τελευταίες μέρες διατηρεί κανονικότατα όλα τα προνόμια του μοντερέητορ. Ιδού η Ρόδος λοιπόν: είναι σωστό ένας χρήστης να έχει προνόμια μοντερέητορ αλλά όταν γίνονται παράπονα για το μοντερέητιν να απαντάει πάντα “α εγώ δεν ξέρω δεν είμαι μοντ”; Και επειδή ο συγκεκριμένος συμβαίνει να ποστάρει συχνότερα από τους υπόλοιπους μοντς στα θρεντς του πόντιουμ που όπως και να το κάνουμε είναι πιο φορτισμένα από τα υπόλοιπα, όταν γίνεται κάτι αυτή η αμφισημία, αυτό το “και έτσι και αλλιώς” δημιουργεί άσχημο κλίμα, κλίμα καχυποψίας και δυσπιστίας, κάτι που είμαι βέβαιος ότι καταλαβαίνεις απόλυτα μια που είσαι και παλαίουρας. Για να μην υπάρχει αυτό το κακό κλίμα λοιπόν, και παρ’ όλο που εδώ είναι το “κουτί παραπόνων” και όχι οι “προτάσεις για το φόρουμ”, προτείνω να γίνει ένα από τα εξής δύο πράγματα: ή να αφαιρεθούν όλες οι αρμοδιότητες του μοντερέητορ από τον χρήστη Κάρβου (συμπεριλαμβανομένης και της ένδειξης με το κίτρινο χρώμα, ναι) ώστε να μη γίνεται στόχος για καμιά εικοσαριά άτομα κάθε φορά που δημιουργείται κάποια ένταση, ή να εγκαταλειφθεί αυτή η επίσημη “θέση” σας που λέει “ο Κάρβου στην ουσία δεν είναι μοντ”. Με άλλα λόγια, να ξεκαθαρίσετε τα πράγματα σ’ αυτό το ζήτημα.

Κατά τ’ άλλα είναι φανερό ότι σαν μοντερέητιν τημ του φόρουμ δεν πρόκειται να ικανοποιήσετε αυταπάτες περί “δημοκρατίας στο φόρουμ” και τα λοιπά - τον τελευταίο λόγο τον έχετε πάντα εσείς και όπως είπες αν κάποιος δε γουστάρει, απλά αποχωρεί από το φόρουμ όπως έχει γίνει με ένα σωρό χρήστες. Έχω την αίσθηση όμως ότι αυτό που ζητάνε οι περισσότεροι χρήστες που έχουν κάνει παράπονα εδώ πέρα, δεν είναι να αλλάξει αυτό (αδύνατον), αλλά απλώς να μην υποτιμάται η νοημοσύνη τους με ημίμετρα και μισόλογα. Κοινώς, να είστε ειλικρινείς απέναντι στους χρήστες.
Αυτά.

εξαιρετικό ποστ / δεν ήθελα να ανακινήσω πάλι το θέμα κάρβου, αλλά ας είναι μιας κ ειναι κυρίως δική μου απόφαση

to start with - ο κάρβου ειναι φιλος στην κανονικη ζωη κ έχει υπάρξει επι σειρα ετών co-αρχιmod. διαβάζει το φόρουμ επί πολλά χρόνια κ χειριζόμαστε μαζί το forum (μαζί με τα υπόλοιπα παιδιά) γιατί έχουμε την ίδια νοοτροπία (καλή/κακή όποια). πλεον δεν σβήνει ποστ/ριχνει ποντους (ουτε εγω αλλωστε ιδιαιτερα) αλλά βοηθάει - διώχνει bot, αλλάζει τίτλους, μεταφέρει θρεντ κτλ. επισης γνωμοδοτεί στο εσωτερικο Mod room και σε αυτο τον θελω, γιατι εχει εμπειρια/γνωση του φορουμ χρόνια. αφου έχετε λυσσάξει με τον τίτλο, οκ δεν ειναι Mod, είναι [COLOR=“Yellow”][B]mod consigliere[/B][/COLOR] :lol::lol: .

το σύνηθες κακό του φόρουμ είναι οτι οταν ο Χ πλακώνεται με τον Ψ στα πολιτικα (για τον καρβου) κ αθλητικα (για καρβου/μοντε), μετα ο Χ κυνηγάει τον Ψ σε όλα τα θρεντ. λαθος νοοτροπια, αλλα τι να κανουμε, το βλεπω συχνα. ως εκ τουτου, αφου ο καρβου ειναι αιρετικος στα πολιτικα, θελετε να βγει απο Mod/να μην ειναι κιτρινος κτλ, πράγμα που προσωπικα το θεωρω υπερβολικο μιας κ αφου δεν σας απειλει καθε φορα που διαφωνειτε (αν εχει γινει στειλτε πμ) με διαγραφες/μπαν κτλ, ολα οκ για μενα. δεν κανει καταχρηση εξουσιας, παροτι λεει πραγματα που σε καποιους δεν αρεσουν.:roll:

τωρα, οταν καποιος βριζει/απειλει/ειρωνευεται κατ’εξακολουθηση, ιδιαιτερα στα τοπικ που σηκωνουν εντάσεις, ξερετε την πολιτικη μας. μας δινετε πατημα κ δικαιωμα να σας σβησουμε. δεν το κανουμε παντα (χρονος, βαρεμαρα, τοπος στην οργη) αλλα το δικαιωμα το εχουμε κ σας εχουμε ενημερωσει. ξερετε τι κανουμε, ειδικα απο τη στιγμη που αυτοι που γκρινιαζουν κ ξαναγκρινιαζουν ειναι χροοοοονια εδω μαζι μας, να λενε τα ιδια, ποσο κακοι ειμαστε κ ποσο ασχημα κανουμε τη δουλεια μας κτλ. εχω σταματησει να απανταω σε αυτα κ σε αλλες πιο προσωπικες επιθεσεις - ρε παιδια αληθεια το βραδυ δεν κοιμαστε γιατι ο καρβου ειναι κιτρινος ; το θεωρω τοσο δευτερευον θεμα που πραγματικα απορησα με ολα αυτα που διαβασα. :-s

Όχι, Μόντε, το ξέρεις πολύ καλά, κανείς δε χάνει τον ύπνο του για το αν ο Κάρβου είναι κίτρινος. Έχετε μια γωνιά στο φόρουμ για παράπονα, υποδείξεις, ερωτήσεις κτλ., οπότε έρχονται οι χρήστες και κάνουν τα παράπονά τους. Τί να κάνουμε τώρα;

Το πράγμα είναι πολύ απλό: οι χρήστες (νομίζω τουλάχιστον) θέλουν να ξέρουν σε ποιούς να παραπονιούνται όταν γίνεται κάτι που δεν τους αρέσει. Είναι λίγο σαν αυτή τη νοοτροπία των Αμερικάνων, το “I need somebody to yell at. Go get me somebody to yell at!”.

Τέλος πάντων. Στο θέμα Κάρβου κάντε ό,τι σας φωτίσει ο Βελζεβούλ.

Να κάνω κι εγώ ένα παραπονάκι άσχετο αλλά και σχετικό.

Δεν έχω παρακολουθήσει καν τις προηγούμενες συζητήσεις και πραγματικά βαριέμαι. Αυτό που θα ήθελα να πω είναι το εξής. Άνοιξε ένα topic του νέου δίσκου των Bad Religion και έχω πει δύο φορές εγώ, και άλλες δύο άλλο χρήστης, να μεταφερθούν τα posts μας από το τοπικ της μπάντας σε αυτό του δίσκου. Και δεν έχει γίνει ακόμη. Επίσης στο τόπικ “τί ταινίες είδατε σήμερα” έχει γίνει ολόκληρη κουβεντα για τον ταραντινο με μπινελικια, ενδιαφερουσες αποψεις, αδιαφορες αποψεις και δεν εχουν μεταφερθει τα ποστ στο τοπικ του σκηνοθετη. Οκ θα μπορουσα και στις δυο περιπτωσεις να κανω ριπορτ. Αλλα γιατι ρε παιδια να περιμενετε αυτο?

Δηλαδή, όταν προκειται για σβησιμο ποστ (στο οποιο αλλες φορες μπορει να χετε δικιο, αλλες οχι, και δε με αφορα αυτο, εσεις ξερετε καλυτερα απο μενα το τι να κανετε και μπραβο γι αυτο) είστε εκεί, ενω σε ζητηματα εξισου σημαντικα δεν ειστε.

Και αυτο είναι ενα γενικοτερο σχολιο για το φορουμ γιατι τον τελευταιο καιρο εχω παρατηρησει ότι επικρατει μια ψιλοχαώδης κατάσταση σε πολλά τοπικ του φορουμ. Γι αυτο και είπα: εξίσου σημαντικο

Φιλικα παντα ε!

δωσε λινκ κ θα επιληφθω

δεν το κανουμε γιατι δεν ειμαστε πανω απο τα παντα - και να κανεις report για να μπορουμε να βλεπουμε τι προβλημα υπαρχει

απο δω: http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=6664&page=13

εδώ: http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=26754

κι απο δω: http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?p=1480567#post1480567

εδω: http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=2946&page=9

θενξ

του ταραντινο το εκανα, το αλλο δεν καταλαβα τι θες

στειλε πμ

okey θα στείλω εντός της ημέρας

Γενικά πάντως και επειδή και τα παιδιά δεν το τόνισαν αρκετά και νομίζω θα βοηθήσει όλους μας εδώ μέσα θέλω να υπενθυμίσω το εξής: όποτε θέλετε κάποιο ποστ να γίνει μεταφορά ή αλλαγή ονομασίας του τόπικ ή κάτι παρεμφερές, κάντε ένα report σε κάποιο ποστ (ή π.χ. σε αυτό που γράψατε) για να ενημερωθούν 100% οι mods και να κάνουν ό,τι χρειάζεται.

Το λέω γιατί συχνά βλέπω ποστς του ύφους “ας αλλάξει κάποιος τον τίτλο”, “ας μεταφερθούν αυτά τα ποστς [U]εδώ[/U]”, “ας κάνει κάποιος merge αυτό το τόπικ με [U]αυτό[/U]” από χρήστες που παίρνουν ως δεδομένο πως όλα τα ποστς διαβάζονται από τους mods σε καθημερινή βάση. Κάτι τέτοιο όμως δεν ισχύει τόσο συχνά. Δεν υπάρχει πάντα τουλάχιστον ένας mod που να μπορεί να διαθέσει τόσο μεγάλο μέρος από τον (λιγοστό δυστυχώς) ελεύθερο χρόνο του.

Με λίγα λόγια, πριν ποστάρετε “μα ακόμη οι mods να αλλάξουν τον τίτλο;”, κάντε ένα report πρώτα και μετά κράξτε τους αν καθυστερήσουν/ δεν τον κάνουν ή στείλτε πμ σε montecristo :stuck_out_tongue:

εγώ απλά αναρωτήθηκα πως είναι δυνατόν ποστ που σηκώνουν διαγραφή να τα παίρνουν χαμπάρι και ποστ σαν τα παραπάνω που επισήμανα να μην τα παίρνουν.

Κανένα απολύτως ύφος

τα μεν γινονται ρηπορτ, τα δε οχι

Δεν το είπα για σένα (γιατί δεν ξέρω καν για τι πράγμα μιλάτε :p). Απλά μου το θυμίσατε με τον monte και με αφορμή και την προηγούμενη συζήτηση είπα να το υπενθυμίσω για να το ξέρουν και οι νεότεροι χρήστες.

οκ δε θα το έλεγα. Κάποια γίνονται ναι. Αλλά ντάξει, μη τρελαθούμε δε νομίζω ότι όλα το ποστς που σβήνονται είναι επειδή έχει προηγηθεί report. Επαναλαμβάνω δε με νοιάζει για ποιό λόγο σβήνονται, καλά κάνουν δεν είναι αυτό το point.

Eκτός αν υπάρχει χρήστης αίνιγμα/ρουφιάνος που κάνει σε όλα report:p

anyway!

όχι δεν υπάρχει, αλλά δεν μου αρέσει καθόλου ο χαρακτηρισμός. στο φόρουμ συνυπάρχουν όλοι, κ για να συνεχίσω με τις αναλογίες, κάποιοι είναι καθαρίστριες (mods). αν κάπου έχουν μαζευτεί πολλά σκουπίδια κ κανείς δεν το πει ποτέ, θα μείνουν εκεί. αν πάλι οι χρήστες δημιουργούν πολλά σκουπίδια, μην περιμένετε να τα μαζεύουμε ανάλογα γρήγορα. αν πας σε μια καφετέρια κ πετάς καφέδες στους τοίχους, μην ρωτάς γιατί 3 λεπτά μετά δεν λάμπουν όλα (κ μην αναρωτηθείς γιατί θα σε σουτάρουν).8)

το φόρουμ το προσέχουμε όλοι μας. εσείς με το να μην κάνετε πράγματα που ενοχλούν/ζοριζουν (πχ greeklish) κ εμείς με το να μαζεύουμε σκουπίδια κ ταραξίες. ξέρω οτι πολλοί έχετε πρόβλημα με το Moderation γενικα σαν εννοια κ δεν κάνετε ρηπορτ για να ανταλλάσετε σε διαφορα τοπικ e-μαγκιες χωρίς αντίκρισμα, οτι τον ευχαριστεί τον άλλο, τι να πω. αν δεν σας αρέσει, μπορείτε να πάτε αλλού κ αν σας ενδιαφέρει το περιβάλλον, μπορείτε να συμβάλλετε, ναι και με τα report. δεν ειναι ρουφιανιά, καλείς απλά τον άλλο να καθαρίσει. :roll:

Θα σου απαντήσω εγώ, περιγράφοντας το ελάχιστο που ζητείται από τους ενεργούς mods.

  1. Άνοιγουν το e-mail τους και πατούν κλικ στα reports που έχουν έρθει. Αν κάποιο ποστ το έχει ήδη αναλάβει άλλος/η mod, ρίχνει μια ματιά να ξέρει τι έχει γίνει για να έχει άποψη. Αν δεν επιλυφθεί κανείς επί του θέματος, τότε αναλαμβάνει πρωτοβουλία σύμφωνα με τους κανόνες και πώς ο ίδιος/α τους αντιλαμβάνεται. Για σημαντικά θέματα όπου δεν είναι βέβαιος/α τα συζητάει με mods/αρχι-mods και όλοι μαζί αποφασίζουν.

  2. Μετά διαβάζουν τα τόπικ που τους ενδιαφέρουν και θα διάβαζαν κι αν δεν τους είχαμε ζητήσει να γίνουν mod, ποστάρουν στα τόπικ ποστς που θα πόσταραν κι αν δεν ήταν mod και αν όπως διαβάζουν τα τόπικ πετύχουν κάτι κόντρα στους κανόνες (π.χ. σπαμ. bots, μπινελίκια, ποστ που λένε "αλλάξτε τον τίτλο’) ή παίρνουν πρωτοβουλία ή το συζητάνε με άλλους mods

ok λανθασμένα πίστευα ότι ρίχνετε ματιά σε κάθε ανανεωμένο topic. Όντως. εγώ πάντως δε το είπα μόνο σαν παράπονο αλλά και σαν πρόταση για να ξεχαωθεί το φόρουμ σε ορισμένα σημεία.

Ενιγούει, monte με παρεξήγησες,

τέσπα το να κάνεις report σε ένα ποστ που δε σε άφορα καθόλου, με αιτιολόγηση ότι δε θες το φόρουμ σου να παρεκτρέπεται και δεν είσαι και αρμόδιος επ αυτου (μοντ) οκ δε σε κάνει ρουφιάνο αλλά δε σε κάνει κιόλας συμπαθή με τα δικά μου δεδομένα.

that’s it

Λοιπόν παιδιά, επειδή διαβάζω όσα γράφονται με πολλές μέρες καθυστέρηση, θα ήθελα καταρχάς να απολογηθώ, τόσο στους χρήστες όσο και στο mod team, καθώς συχνά μπορεί ο ίδιος να δω ένα report πολλές μέρες αφού έχει γίνει. Λογικό να διαμαρτύρεστε που ζητήσατε πχ εκείνη την μεταφορά και αργήσαμε να την πάρουμε χαμπάρι. Σε γενικές γραμμές είναι πάντα καλό να γίνονται reports σε τέτοια θέματα, καθώς αλλιώς παίζει και να μην τα προσέξουμε καθόλου.

Βέβαια όπως είπα, ακόμα και τα reports δεν τα βλέπω έγκαιρα ο ίδιος (εκτός από περιόδους που τυχαίνει και έχω χρόνο να ασχοληθώ). Η έλλειψη χρόνου είναι το βασικότερο θέμα, ωστόσο, παίζει και η έλλειψη διάθεσης μερικές φορές να ασχοληθώ γενικά με τα του φόρουμ - τι να κάνουμε, όπως έγραψε ο Monte πίσω, εθελοντικά αναλάβαμε κάποτε κάποιοι από μας τον ρόλο τούτο, δεν αποκομίζουμε το οτιδήποτε από αυτή την ιστορία, και στην πορεία προέκυψαν διάφοροι haters και άρχισαν να εκτοξεύονται βέλη από διάφορες κατευθύνσεις. Ε, έχουμε και καλύτερα πράγματα να κάνουμε, από ένα σημείο και έπειτα.

Οι mods δεν είναι αλάνθαστοι. Και αρκετές φορές έχουμε πιάσει τον εαυτό μας να διαφωνούμε ο ένας με τον άλλον για διάφορα θέματα στο παρελθόν. Τελικά όμως καταλήγουμε κάπου.

Για παράδειγμα: Είναι καλύτερο άραγε σε ένα μουσικό θρεντ να αφήνουμε λάσκα τις κουβεντούλες, ακόμα και αν έχουν ξεφύγει για σελίδες όλοκληρες, και έχει γίνει msn μεταξύ δυο χρηστών η φάση, ή να επεμβαίνουμε? Κάποιος που θα ήθελε να διαβάσει ένα μουσικό θρεντ σχετικό με ένα συγκρότημα μπορεί να τον ενοχλούσε να έβλεπε δέκα σελίδες off topic, με msn διάλογο ανάμεσα σε δύο-τρία άτομα. Βέβαια αν σβηνόταν ο διάλογος ανάμεσα σε αυτά τα δύο-τρία άτομα, θα άρχιζαν αυτοί μετά να διαμαρτύρονται περί λογοκρισίας κλπ. (ακόμα και αν έχουν γίνει reports από άλλους χρήστες, οτι το θρεντ έχει ξεφύγει). Κάθε χρήστης θα είχε ένα δικό του, “ιδεατό φόρουμ” κατά νου, και είναι αδύνατο να συνταιριάξουν οι απόψεις όλων.

Πάντως όσο αφορά το πάνω, η κυρίαρχη τάση πλέον είναι να αφήνουμε τα πράγματα στο χαλαρό - λίγος χρόνος, είμαστε πια χρόνια εδώ και δεν έχουμε όρεξη για καυγάδες, κλπ κλπ. Ε, δυστυχώς πάντα κάτι θα γίνεται και θα επανέρχονται οι έριδες, τι να κάνουμε.

Ο ίδιος πάντως δεν θα με ενοχλούσε αν κάποια στιγμή έβλεπα να αφαιρείται το πορτοκαλί χρώμα στο όνομα μου - είναι μικρή η συνεισφορά μου ούτως ή άλλως. Μπαίνω που και που στο φόρουμ πρώτα ως χρήστης, για να περάσω και γω κάπως την ώρα μου, να γράψω κανένα ποστ και να σχολιάσω κάποια άποψη κάπου - μετά ως mod. Το ξαναλέω, παραδέχομαι τα παιδιά του mod team που βρίσκουν τον χρόνο και ασχολούνται, υπομονετικά, τόσο καιρό.

Αυτά τα ολίγα. Peace.

Τελικά το παράδειγμα με την καφετέρια δεν θα πεθάνει ποτέ. :lol: