Ασύρματο δίκτυο

Παιδια μηπως ξερεται πως μπορω να κανω ασυρματο δυκτιο,για ανταλαγες αρχειων,εκτυπωσεις κτλ. Desktop - laptop.Εχω προσβαση στο internet απο το λαπτοτ αλλα δεν μπορω να κανω δυκτιο και αναγκαζομαι να ανταλασω τα αρχεια μεσω ΜΣΝ(με 2 λογαριασμους:p ).Μηπως πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις στο router?Παντως το λαπτοπ εχει windows vista ενω το desktop XP.Περισυ ενας φιλος μου ειπε οτι ειχε και αυτος το ιδιο προβλημα με τα συγκεκριμενα λειτουργικα οποτε υπεθεσα οτι φταει αυτο και δεν το εψαξα παιρετερω,αλλα δεν ξερω.Μηπως εχετε καμια ιδεα?

Για αρχη πρεπει να παρεις ενα switch.Ενα φτηνο με 20 ευρω.
Αν εχεις ρουτερ το switch ειναι αχρηστο!
Συνδεεις ολα τα πιτσια πανω στο ρουτερ.
Κανεις εγκατασταση δικτυου απο τα windows και εισαι μπερκετι.

Αν τωρα θες σωνει και καλα ασυρματο,πρεπει να εχεις ασυρματο ρουτερ και καρτες WiFi στο σταθερο πιshit σου

Nαι βρε εχω ασυρματο ρουτερ και μπαινω μια χαρα ασυρματα στο ιντερνετ απο το λαπτοπ.Απλα δεν εχω προσβαση απο το ενα PC στο αλλο για ανταλαγες αρχειων

Πας λοιπον “θεσεις δικτυου” > “ρυθμιση ενος ασυρματου δικτυου μπλα μπλα μπλα” > ακολουθεις τις οδηγιες και εισαι κυριος

μεταξυ 2000 και XP ήταν λίγο προβληματικά. με XP και vista είναι λίγο καλύτερα.

Θέλει και στα 2 να κάνεις τον άλλο υπολογηστή Χρήστη με επαρκείς ελευθερίες… και μετα
να ορίσεις τα shared disks, printers κτλ και να τα loggαρεις…θα σε ρωτήσει ποιο είναι το password του λογαριασμού που έχεις δημιουργήσει… χιαστί.

οπότε μετά πχ. θα στέλνεις πχ στον \User2\printerCanon343423 px απο τον pc που δεν έχει printer.

ισχύει και για ενσύρματα και ασύρματα. Τα wizards που έχουν τα windows μερικές φορές δουλέυουν άλλες όχι !

ακριβως με το wizard δεν βγαζω ακρη,Δεν γινεται.Βλεπω το αλλο PC στο δυκτιο αλλα ειναι αδυνατη η συνδεση.Δεν με αφηνει.Μηπως μπορεις να μου πεις step by step τι πρεπει να κανω?(υποψην οτι το ιντερνετ δουλευει μια χαρα ασυρματα,απλα δεν μπορω να μπω στο αλλο PC)

Σεναριο στησιματος Lan

Παμε σε βηματα.

  1. α) Ρουτερ —> Του βαζεις καρφωτη ip η αφηνει την προ-επιλεγμενη —> πχ ¨192.168.1.254
    β) ανοιγεις το wireless και του βαζεις WEP key.

  2. α) H/Y no1 (πχ desktop)

πας στις ιδοτητες της τοπικης συνδεσης και
ι) τσεκαρεις κοινη χρηση αρχειων/εκτυπωτων και προγραμμα πελατης για δικτυα microsoft
ιι)δινεις καρφωτη ip ----> 192.168.1.2, subnet mask --> 255.255.255.0, προεπιλεγμενη πυλη (gateway) —>[B]192.168.1.254 /B, dns —> tou provider (195.170.0.1 otenet, 193.92.150.3 forthnet)

β) H/Y no2 wireless

Ζευγαρωνεις windows με το ρουτερ —> οδηγος ασυρματου δικτυου

γ) αφου κανεις τα παραπανω ακολουθει: AYTO ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΟΣΑ Windows ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ LAN

i) δεξι κλικ στο "Ο Υπολογιστης μου"—>ιδιοτητες---->καρτελα ονομα υπολ.—>πατας το κουμπι αλλαγη και δινεις ονομα του υπολογιστη και της ομαδας εργασιας. πχ: ονομα Η/Υ1- Yakuza, ονομα Η/Υ2- Kawasaki , ομαδα εργ. kung_fu
ii) κανεις restart.
ιιι) αφου επανεκκινησει , δεξι κλικ στο “Ο Υπολογιστης μου”—>Διαχειρηση Υπολογιστη----> στο tree view
βρισκεις Τοπικοι λογαριασμοι -->Users -–> φτιαχνεις δυο χρηστες, το χρηστη Bruce Lee και τον Chuck Norris, τσεκαρεις και στους 2 χωρις ληξη του κωδικου προσβασης, πατας δημιουργια και κλεισιμο.
iv) μετα στο παραθυρι των users στη διαχειρηση Υπολογιστη επιλεγεις καθε χρηστη ξεχωριστα και στις ιδιοτητες τους κανεις Μελος των Administrators.
ν) αφου τελειωσεις κανεις επανεκκινηση, και μετα login με ενα απο τους 2 , φτιαχνεις ενα φακελο οπου θες και τον κανεις κοινοχρηστο. Ιδιοτητες —>κοινη χρηση—>τσεκαρεις κοινη χρηση.

Τελος, για τους εκτυπωτες, αφου εχεις εγκαταστησει τον εκτυπωτη επανω στο pc που καθεται, πας στις ιδιοτητες του, και τον κανεις κοινοχρηστο. [B]

Στο αλλο pc[/B], κανε προσθηκη νεου εκτυπωτη, επελεξε εκτυπ. δικτυου, και κανε αναζητηση στην ομαδα εργασιας kung_fu, και προσθεσε τον εκτυπωτη που μοιρασες πριν.

Αφου το wireless εχει ζευγαρωσει στο ρουτερ και τα 2 μηχανηματα βλεπουν το 1 το αλλο, οι χρηστες Bruce Lee & Chuck Norris ο καθενας ξεχωριστα βλεπουν τους κοινοχρηστους φακελους & εκτυπωτες στις [B]Θεσεις Δικτυου.

[/B]Disclaimer :

Προυποθεση αυτου του σεναριου. Windows xp pro & Windows Σβηστα.
Η ολη διαδικασια θελει ενα 20λεπτο …περισσοτερο μου πηρε να το γραψω…

Ο Τσακ Νορις ξερει kung fu σε Unix

καλά τα λεεί ο steven segal …ε elusive_cure απο πάνω, μπήκα να το πώ αλλά με προλαβε… well.,.

ε οχι και Seagal…

αλλα σαν υποτιθεμενος χρηστης ο Seagal, δεν μπορει να δει τα shares των Bruce Lee και Chuck Norris αν αυτοι δεν το επιτρεψουν. ετσι κι’αλλιως ο γερο-γλαρος δεν την παλευει πια…

Μην ξεχνας πως OI Ζαν Κλοντ Βαν Damme (ναι… και οι 4 περσονες του) σαν καλοι universal soldier, χακεβουν το wireless για να δουν τα κοινοχρηστα αρχεια…