Βγαζετε κομματια σε καποιο μουσικο οργανο?

Τι κομματια βγαζετε ? Ποσο καιρο σας πηρε να βγαλετε ενα κομματι? Εγω εχω βγαλει το cemetery gates seek and destroy paronoid iron man smoke on the water sunshine of your love κτλ να ναι καλα ενας φιλος μου που μου δωσε 55000 tabs που εχουν τα παντα μεσα.

Εγώ έχω βγάλει το Paranoia, το Fear of the Dark, και το Metallica.

βγαζω τα δικα μου . δεν χρειαζομαι τα κομματια των αλλων!!!

Οχι δεν ασχολουμαι με κομματια.Μονο οταν κανουμε καπιο κομματι στο Μαθημα για να δουλεψουμε μετα αυτοσχεδιασμο πανω του,τοτε μονο

διαφωνω με το σκεπτικο σου!Χρειαζεσαι και τα κομματια των αλλων καθως βλεπεις την μουσικη φιλοσοφια αυτων που σου αρεσει να ακους και καθως ασχολεισαι τους εκτιμας και περισσοτερο!Κι εγω ειμαι υπερ του να γραφεις δικα σου κομματια αλλα βοηθαει παρα παρα πολυ το να προσπαθησεις να κατανοησεις την νοοτροπια και να μαθεις να μελετας ουσιαστικα τα κομματια των αλλων!

Εγω εχω βγαλει τα…Animate,Dreamline(Rush), Sad But True,Fade To Black,For Whom The Bell Tolls(Metallica), Phantom Of The Opera(Iron Maiden), Watching Over Me,Melancholy,Burning Times (Iced Earth), Believe In Nothing(Nevermore), Stillborn(Black Label Society), Back In Black(AC/DC), Violent Revolution(Kreator), Bloodline(Slayer) A Touch Of Evil(Judas Priest), Tears Of The Dragon(Bruce Dickinson) και αλλα που θα βγαλω στα αμμεσο μελλον …ολα για το γκρουπ…Το κομματι που μου πηρε τον περισσοτερο καιρο για να βγει καλα ειναι το Phantom Of The Opera καθως ειναι πολυ δυσκολο λογω αλλαγων, και καθως το κεντρικο ρυθμικο ειναι ενα τριηχο τονισμενο ολη την ωρα, αν σου φυγει ενας τονισμος μπορει να στειλεις ολο το γκρουπ!Τα υπολοιπα κομματια ηρθαν σχετικα ευκολα!

Εγώ είχα κολλήσει στα τρίηχα που λες, και μετά τσαντίστηκα και το παράτησα.:lol: Έχει καταπληκτικό drumming αυτό το κομμάτι. Από αυτά που αναφέρεις το πιο εύκολο είναι το 4 whom νομίζω.

shortsman σε ποιο οργανο τα εβγαλες ολα αυτα?

το πιο δυσκολο ηταν το Phantom και μετα το Animate,Sad But True και το Stillborn…πιστεψε ειναι τραγικα πιο δυσκολα απο το 4 whom

στα drums…:slight_smile:

Εγω εχω βγαλει στη κιθαρα

Ολοκληρο ολοκληρο δεν εχω βγαλει τιποτα,γιατι δεν εχω επειχειρησει τα σολο,αλλα εχω βγαλει ολα τα υπολοιπα μερη αρκετων τραγουδιων.

Παλιοτερα ναι εβγαζα μια και παιζαμε και διασκευες με καποια γκρουπ,απο ενα σημειο και μετα ομως βαρεθηκα απιστευτα και το κοψα μαχαιρι.Εκτοτε μονο για αυτοσχεδιασμο θα βγαλω κανα ριφ που γουσταρω.Παντως οπως ειπε και ο Σορτσακιας πριν ειναι καλο για εξασκηση το να βγαζεις διασκευες,μια και βοηθαει και στο να μαθαινεις στυλ παιξιματος και νοοτροπια των καλλιτεχνων που σ αρεσουν και κατα δευτερο σου δινει και την ευχαριστηση να παιζεις ενα κομματι που γουσταρες για καιρο πχ και εκανες air guitar ή drumming.

α ρε hokam γι αυτο σε αγαπαω!!!:smiley:

Παντως κι εγω δεν θα το κανω για πολυ καιρο ακομα…ακομα κι οταν το κανω, παραλληλα βγαζω παρα πολλα καινουρια δικα μου θεματα!Αυτη ειναι αλλωστε η ουσια του πραγματος! Βρισκω πολυ πιο ουσιωδες να βγαζεις ενα θεμα ενος κομματιου το οποιο σου αρεσει…και οχι ντε και καλα ολο το κομματι…αυτο το εκανα με το Eulogy οπου ο Carey παιζει μια πολυρυθμια 4/4 beat με 3/16 στο hi-hat και γαμουσε!!!

Καμια 10αρια τραγουδια απο Lamb of God,ολη την δισκογραφια των Metallica (εκτος Dyers Eve και το τραγουδι St.Anger γιατι δεν μπορω να πιασω αυτη τη ταχυτητα στην 2κασση για αρκετη ωρα σταθερα).Γενικα το αγαπημενο μου κομματι για να παιζω στα drums ειναι το Metal Church απο τους ιδιους.Μιλαμε για τρελη πωρωση και μπορεις να κανεις απεριοριστους αυτοσχεδιασμους! :smiley:

Φυσικά και κάθομαι να βγάλω κομμάτια! Με έχει βοηθήσει πολύ. Δίνει κίνητρο για να προσπαθείς συνέχεια εξάλλου…

εγω απο μονος μου πολυ σπανια να κατσω να ασχοληθω με κομματι, μονο αμα μου το δειξει ο καθηγητης μου για συγκεκριμενο λογο…

Believe In Nothing-Nevermore
Stillborn-Black Label Society
Hallowed Be Thy Name-Iron Maiden
Parallel Universe-Red Hot Chili Peppers
Schism - Tool
Sound Of Muzak - Porcupine Tree (αν και δεν καθεται οπως θελω) :stuck_out_tongue:

Κυριως και γω στο μαθημα εκανα καποια κομματια.
Βεβαια περσυ που παιζαμε με ενα group διασκευες εβγαζα.

παρα μα παρα πολλα…
μονο τις διασκευες απο τα Group που εχω παιξει φτανουμε στην 100αρα:lol:
αλλα κ ακομα βγαζω κ παντα θα το κανω!
γουσταρω πολυ!

Μολις εβγαλα το πρωτο σολο του fade to black και ειμαι πολυ χαρουμενος. Ειναι το πρωτο σολο που βγαζω γενικοτερα

Defy You απο The Offspring

Parallel Universe απο Red Hot Chili Peppers

Hallowed Be Thy Name απο Maiden

A Touch Of Evil απο Judas Priest

και δουλευω τα Skin O’ My Teeth απο Megadeth και Inside Four Walls απο Nevermore :!:

Εμένα μ’αρεσουν πολύ των Red Hot Chili Peppers γιατί είναι πολύ grouve-ατα. Έτσι έχω βγάλει (στα drums) τα californication, dani california, around the world, scar tissue,otherside,can’t stop.
Επίσης κάποια κλασικά κομμάτια smoke on the water,iron man
Γενικά πιστεύω ότι το να βγάζεις κομμάτια είναι πολύ σημαντική υπόθεση, καθώς εξοικειώνεσαι με το όργανο…και συγχρόνως ευχαριστιέσαι να παίζεις αγαπημένα κομμάτια.