Πως να ηχογραφήσω φτηνά και γρήγορα

Eγω χρησιμοποιω το νουεντο κατα κυριο λογο.Ειναι σχεδον τα ιδια.(τα βγαζει και τα 2 η ιδια εταιρεια)
Μπορεις να βρεις στο γιουτιουμπ βιντεο τουτοριαλς και μανιουαλς που θα σε διευκολυνουν απιστευτα

Τώρα μου 'ρχονται όλα!:stuck_out_tongue:

Με το Halion της Steinberg τι παίζει?:-k

To Halion το χρησιμοποιω για να ανοιξω συγκεκριμενες “μπανκες” ηχων.Ειναι ελαφρυ.Καποια στιγμη θα σου χρειαστει :wink:

Λιγη βοηθεια για το hardcore bass (για οποιον το χρησιμοποιει):
Το εκανα install και το Nuendo το αναγνωριζει κανονικα αλλα οταν το βαζω να παιξει δεν ακουγεται.(Δηλαδη οι μπλε μπαρες στο κουτακι της εντασης αυξανονται αλλα ο ηχος τελικα δεν ακουγεται.) Χρειαζεται καποια επιπλεον ρυθμιση;Τις πταιει; :anyone:

Επισης σκεφτομαι να παρω κι εγω το JamLab της Μ Audio.Ειναι ευκολο για καποιον ασχετο (οπως εγω) να το χρησιμοποιησει η θα πανε τα λεφτα τζαμπα;Επισης μεσω προγραμματος (Cubase,Νuendo) λειτουργει κι αυτο η ειναι αυτονομο; :-s

Αντε πειτε! :slight_smile:

To πιο λογικο ειναι να πρεπει να κανεις transpose το αρχειο midi σε μια οκταβα ψηλοτερα γιατι θα εχεις πολυ χαμηλες νοτες τις οποιες το προγραμμα δεν πιανει.
Το Jam lab ειναι αρκετα ευκολο στη χρηση και με το αναλογο εξομοιωτη ενισχυτη μπορεις να εχεις ομορφα αποτελεσματα.

Ισως ειναι το πιο σχετικο θρεντ γι’ αυτο ρωταω εδω…
Ποιια studios προτεινετε στην Αθηνα που κανουν καλες live ηχογραφησεις; (ολα τα οργανα μαζι κτλ)

Εξαρτάται τα λεφτά που θες να δώσεις και για ποιο σκοπό θες την ηχογράφηση. Για παράδειγμα μπορείς να κάνεις μια μονοκάναλη ηχογράφηση ( δηλαδή ένα μικρόφωνο να πιάνει τα πάντα σε ένα κανάλι) δίνοντας 12 ευρώ την ώρα( κλείνεις τον χώρο και γράφεις κιόλας) στο Π στην Ηλιούπολη. Μπορείς να γράψεις και σε κανάλια ( π.χ. ξεχωριστά όλα τα όργανα και φωνή) με ελάχιστα παραπάνω λεφτά.

Αν λες για ηχογραφηση προβας κανουν σχεδον ολα τα στουντιο.
Απλα θελει λιγο χρονο μεχρι ο ηχοληπτης να φτιαξει τις εντασεις σας (μιλαμε για ενα καναλι παντα).Οι τιμες ειναι γυρω στα 10-20 ευρω την ωρα.
Αν θες για ενα καναλι/οργανο (που το θεωρω εντελως αχρηστο) παει πολυ παραπανω

Προφανως τα διαφορετικα καναλια ειναι καλυτερα για την ποιοτητα του ηχου κτλ. Τα κομματια τα θελουμε για μας η για κανα myspace. Το θεμα δεν ειναι τοσο τα χρηματα αλλα η ποιοτητα ενος live κομματιου. Απο εμπειρια, προτεινετε τα διαφορετικα καναλια η δεν εχει τοσο μεγαλη σημασια; :-k
Σορι αν ρωταω ακυρα πραγματα, δεν εχω ηχογραφησει ποτε στη ζωη μου.

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνετε μια μονοκάναλη στην αρχή, να δείτε πως θα πάει, να ακούσετε τα κομμάτια και μετά βλέπετε.

Χμμ… μαλλον καπως ετσι θα παει. Αλλα οπως το ειδα τελικα θ’ αργησει μεχρι να γραφτουν και δικα μας κομματια. Ευχαριστω παιδες!

To jamlab που λέτε παραπάνω μπορεί να χρησιμοποιηθεί κανονικά και για μπάσο έτσι; Συνδέεις κατευθείαν το όργανο σε αυτό ή πρέπει να περάσει πρώτα από ενισχυτή;

αναλογα τι θες να κανεις! αν απλα ηχογραφεις μια κιθαρα ηλεκτρικη χρειαζεσε ενα μικρο μικτη φθηνο κοντα στο 80 ευρω ενα DI- BOX για την κιθαρα ετσι ωστε να μη χρησιμοποιησει ενισχυτη και να μπορεις να την βαλεις στον υπολογιστη κατι τι οποιο ειναι sos να εχεις ενα pc.Βρες να κατεβασεις ενα προγραμα εγραφεις οπως το cool edit pro εκτος αν το κανει η καρτα σου αλλα δε θα μπορεις να το επεξεργαστεις οποτε καλυτερα το προγραμμα.Οσα οργανα θα βαλεις τοσα καναλια στον μικτη σου.Αν την ηχογραφηση την κανεις με μικροφωνα οπως τυμπανα και κλασικες κιθαρες ή παραδοσιακα οργανα τοτρε χρειαζεσαι καρτα ηχου σου συνηστω την tascam us-1641 υπαρχει στο πλαισιο με 410 ευρω η οποια δινει και ενα λογισμικο προγραμμα για εγγραφη το cubase.Απο εκει και περα πρεπει να ξερεις και λιγο ηχοληψια για να τα φερεις εκει που θες και να τοποθετησεις σωστα τα μικροφωνα. Και μη ξεχασω χρειαζεσαι σιγουρα και ηχεια αυτοενισχυομενα monitor αν ψαξεις θα βρεις και με 100 ευρω…

To Nuendo ρε παιδιά τι ακριβώς κάνει;

Εγώ έχω πχ γράψει κάτι στο guitar pro και το έχω κάνει extract. Ωραία μέχρι εδώ.

Τώρα θέλω να βάλω κιθάρα ή φωνή. ΑΛΛΑ είμαι τσιγκούνης και δε θέλω προς το παρόν να αγοράσω αυτό που είχε πει ο Τόλκης στις πρώτες σελίδες με τα 60 ευρώ. Θέλω να ηχογραφήσω μέσω του μικροφόνου του υπολογιστή και ας έχω φύσημα.

1)Σε ποιο πρόγραμμα μπορώ να ηχογραφήσω αυτό που λέω?

2)Με ποιο πρόγραμμα θα βάλω αυτό που ηχογράφησα πάνω σε αυτό που έφτιαξα στο guitar pro? To nuendo κάνει αυτήν τη δουλειά?

Κυκλοφορεί γενικώς το Nuendo αλλα να το παρεις μην είσαι τσίπης…:stuck_out_tongue:
Για φωνή είναι το καλυτερο εγγυημένα…
Τωρα ψαξε και το Q base…

Ναι το nuendo το κανει αυτο.Κανεις import το midi αρχειο απο το guitar pro στο nuendo και μετα ηχογραφεις τη κιθαρα σε ενα νεο καναλι.Δεν ξερω πως ακριβως γι αυτο μην με ρωτησεις. :stuck_out_tongue:

εχει κανεις να μου προτεινει καποιο απλο και ελαφρυ προγραμμα για ηχογραφηση σε υπολογιστη?
θελω να ηχογραφω ξεχωριστα κιθαρα, μπασο και φωνη και να τα συνδυαζω σε mp3. drum machine εχω απο το πενταλακι, προσθετα εφφε κτλ δεν νομιζω να μου χρειαστουν. δηλαδη ψαχνω κατι για να περναω δημιουργικα τα απογευματα…:-k

cool edit :wink:

Παιδια επειδή το έχω ψάξει κι εγω γιατί διαλύ8ικε το συγκρότημά μου,Τελικά πήγα και εβαλα μια νεα κάρτα ήχου στο pc μου sounblaster Fatal1ty…Πολύ καλή είναι αλλα πιάνει πολύ χώρο στη Ram γιατί εχει πολύ μεγάλη ανάλυση!!!Απο προγράμματα…είχε και η κάρτα μέσα ΑΛΛΑ …απο συζητήσεις με ανθρώπους που ξέρουν…λεει οτι το καλύτερο είναι το CuBase(to free για περισσότερη οικονομία) που χρησιμοπούν και όλα τα Studio!!! :slight_smile:

Εχεις κανα λινκ για free, γιατι εψω ψαξει ανεπιτυχως τα παντα?
Αν ναι, στειλε πμ πλιζ…