Πως να ηχογραφήσω φτηνά και γρήγορα

Φτιάχνω αυτό το θρεντ και με βάση τις απορίες του Χόκαμ και επειδή έχω κι εγώ τις ίδιες.

Πες ότι είμαστε άσχετοι από pc (όπως εγώ) και το μόνο που έχω είναι μια κιθάρα, ένας ενισχυτής, ένα πολυεφφέ και ένα pc που έχει πάνω του μόνο τα βασικά (όπως το αγοράσαμε δλδ)

Λεπόν, πείτε τι άλλο χρειάζεται. :slight_smile:

υπαρχουν παρα πολλες λυσεις πανω σε αυτο το θεμα!
εγω προτινω αυτην που εχω γιατι ειναι ευκολη κ οικονομικη!

το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις εναν εξομοιωτή ενισχυτων.
οπως το POD που εχω εγω(το οποιο ειναι κ Pocket για να μην πιανει χωρο)
αυτο στην ουσια εχει διαφορους ενυσχιτες κ εφφε για κιθαρα! το πλεονηκτιμα του ειναι οτι δεν ειναι μονο για υπολογιστη αλλα μπορεις να το βαλεις κ σε μια κονσολα κ να κανεις μια χαρα live
τσεκαρε Link

τωρα στο pc μια καρτα ηχου να εχεις θελει οχι κ την καλυτερη.(αναλογα τη ποιοτητα θελεις)
εγω εχω μια soundblaster τον 100 euro

κ μετα ενα προγραμα στον υπολογιστη για να ηχογραφεις
υπαρχουν παρα πολλα
εγω αυτο που χρησιμοποιω πρεπει να τον εχουν βαλεισ ε μουσειο…
αλλα κανω την δουλεια μου ευκολα

Οκ, το pod με τι καλώδιο συνδέεται με τον υπολογιστή? Δλδ, προφανώς δε θα μπει στη υποδοχή του μικροφώνου.

Με κανονικό ενισχυτή και πολυεφφέ δε γίνεται δουλειά?

Τι πρόγραμμα ηχογράφησης προτείνεις? Βρίσκονται και στο νετ ή πρέπει να τα αγοράσεις?

*Είμαι πάρα πολύ άσχετος στο θέμα οπότε μη βαράτε. Δλδ, για παράδειγμα κάποια πράγματα που είχα ηχογραφήσει πριν 1-2 χρόνια τα έκανα με την εξής μέθοδο. Ηχογραφούσα την κιθάρα στο κασετόφωνο, σε μια TDK. Μετά την έβαζα να παίζει από ένα άλλο κασετόφωνο, έπαιζα τα πλήκτρα και ξαναηχογραφούσα σε άλλη κασέτα. Και ούτω καθεξής για να μπούν και τα άλλα όργανα! χαχαχαχαχαχα Καταλαβαίνετε πόσο τραγική κατάσταση μιλάμε!

κ εγω ειμαι γενικα ασχετος κ φοβαμαι μιν γραψω καμια βλακεια!
με ενα απλο καλωδιο τον συνδεω το POD στο Line in της καρτας ηχου!
για τα αλλα δεν μπορω να βοηθησω παραπανω:(

ρε. τι βλακείες λέτε απο πάνω?? [-X [-X

Είναι πολύ πιο απλά τα πράματα. Απλά παίρνεις το κινητό σου και πατας το κουμπί Ηχογράφηση. Πόσο χαζοί ανθρωποι υπάρχουν στον κόσμο θεε μου?? Παω απο Τρικαλα Αθήνα μεσω Θεσσαλονίκης ετσι οπως τα λετε εσεις…
τσ τσ

οκ ξερω, το βουλωσα ηδη.

ηχογράφηση με ένα όργανο ή μαζί ταυτόχτονα??
το κιου μπεισ αλλά για κάποιον που δεν ξέρει είναι δύσκολο στον χειρισμό(ούτε εγώ το ξέρω παρόλο που το έχω…)
@bluezlick υπάρχει pod για μπάσο??πόσο πάει?thanx!

Χαχαχαχα, το πρόγραμμα αυτό είναι τέλειο. Έχει τα πάντα. Απλά χάνεσαι λίγο:lol: Κι εγω το έχω, είχα ξεκινήσει να το ψάχνω, τις επιλογές που έχει κλπ, αλλά το παράτησα:p

http://www.thomann.de/gr/line6_bass_pod_xt.htm

http://www.thomann.de/gr/line6_bass_floor_pod.htm

http://www.thomann.de/gr/line6_bass_pod_xt_pro.htm

Λοιπον Μανο εισαι στην κατασταση μου οποτε ακου τι κανεις.Συνδεεις κιθαρα στο πολυεφε και απο το πολυεφε το καλωδιο που κανονικα θα εμπαινε στον ενισχυτη το βαζεις στι μπλε τρυπα της καρτας ηχου(φανταζομαι θα χεις και συ μια εσωτερικη της πουτσας και οχι εξωτερικη,οπως εγω)Απλα επειδη η τρυπα ειναι μικρη αγραζεις ενα βισματακι απο καπου ωστε να μπανει το καλωδιο της κιθαρας στο βισμα και απο πισω να μικραινει ωστε να χωραει στη θυρα της καρτας ηχου.Κατευαζεις το audobe auditionb η cool edit κρακαρισμενο απο Emule η απο καπου αλλου.Πατας ρεκ και γραφεις :stuck_out_tongue:

edit:ολα αυτα για να ηχογραφησεις με 0 ευρω,αντε με 1 ευρω που θα κανει το βσιμα.Αμα θες καλη ηχογραφηση τοτε πρεπει να τα σκασεις

Λοιπον μπορω αν θελετε να σας φτιαξω ενα tutorial για το πως ηχογραφουμε κιθαρες και φωνες μεσω Nuendo (κ Cubase).Πραγματικα ειναι παναπλο.
Θα σας πω εγω λοιπον πως ηχογραφω τραγουδακια.
Κατ’αρχας χρησιμοποιω αυτο το θεικο προγραμματακι (που πoλλοι το σνομπαρουν) που ακουει στο ονομα Guitar Pro.
Eκει προγραμματιζω τα τυμπανα,το μπασο τα πληκτρα και οτι αλλο οργανο θελω.Γραφω και τις κιθαρες εντελως ενδεικτικα για να δω πως θα ακουγεται στο περιπου το τραγουδι και για να μην “χτυπανε” καποια οργανα μεταξυ τους.
(Αυτο μπορει να γινει και μεσω Nuendo αλλα ειναι πιο χρονοβορο)
Αφου τα κανω export σε Midi ανοιγω το Nuendo και κανω Import το midi.
Εδω ξεκιναει το ενδιαφερον της ολης διαδικασιας.

Αφου λοιπον ειμαι εξιπλισμενος με τα καταλληλα Vst plugins (ρεαλιστικοι ηχοι τυμπανων,μπασου,κλασικων οργανων,συνθεσαϊζερ,πληκτρων και ενισχυτων κιθαρας) αρχιζω και επεξεργαζομαι ενα ενα τα καναλια μου (οργανα)

Περναω για αρχη τον ηχο στα τυμπανα και πειραζω τις δυναμικες τους ετσι ωστε να μην εχω flat παιξιμο και για να πιασω οσο μπορω το “συναισθημα” (μεχρι ενα βαθμο ε)

Περναω τον ηχο που θελω στο μπασο και στα αλλα οργανα κανω μια προχειρη μιξη για να ακουγονται ολα τα οργανα σωστα και ξεκιναω να γραφω κιθαρες.

Οπως ανεφερα και σε ενα αλλο θρεντ χρησιμοποιω το JamLab της Μ Audio.

Αυτο στην ουσια ειναι μια εξωτερικη καρτα ηχου,συνδεσης USB ειδικα για ηχογραφησεις κιθαρας (και φωνης) σε πολυ χαμηλη τιμη βασει αυτων που μου προσφερει.
Κανω τις ρυθμισεις μου,επιλεγω με τι ενισχυτη θα παιξω,βαζω τα εφε μου και ξεκιναω να κανω την εγγραφη.
Ολα αυτα μου κοστισαν 60 ευρω εφαπαξ για τον Jam Lab.
Bασικη προϋποθεση να εχουμε Minimum μνημη 1Gb (στα 2GB δεν εχουμε απολυτως κανενα προβλημα)

Τα Vst (Virtual Studio Technology) τωρα ειναι πανακριβα.Τα περισσοτερα που χρησιμοποιω εγω κοστιζουν γυρω στα 3.000 ευρω εκαστος.Καταλαβαινετε λοιπον οτι σαφως ειναι δυσκολο να πας να σκασεις τοσα λεφτα για ενα software μονο και μονο για να κανεις την γκαβλα σου.
Θα σας προτεινω μερικα που εχω εγω και για περαιτερω πληροφοριες ζητηστε εντος :wink:

Τυμπανα - EZdrumer,Drumkit from hell
Μπασο - Hardcore Bass
Κλασικα οργανα - Garritan personal orchestra,Eastwest Symphonic orchestra platinum edition and choir
Ενισχυτες κιθαρας - Amplitube,Guitar Rig 2
Synthesizer - Atmosphere,Korg,Absynth

Λοιπον παιδες.
Το ποσταρα κι σε αλλο θρεντ το ποσταρω κι εδω για οποιον ενδιαφερεται να δει τι κανει το μηχανηματακι που εχω και ο εξοπλισμος.
Εντελως προχειρη παραγωγη.Μολις βγηκε απο το φουρνο και ηθελα να το μοιραστω μαζι σας.ΕΝΤΖΟΙ!!!

Forever!!!

Το τσιμπησα το JamLab και μπορω να πω οτι ειναι πανευκολο στη χρηση μεν και προσφερει οντως πολλα για τα λεφτα του.88 ευρω μου βγηκε τελικα(μαλλον ακριβυνε απο τοτε που το πηρες!:stuck_out_tongue: ).

Τωρα θα προσπαθησω αν βγαλω ακρη με Nuendo και guitar pro και αρχιζω να γραφω καααααποια στιγμη!
Το midi file δεν μπορω να το κανω export απ το band in a box το προγραμμα πχ αν δε βγαλω ακρη με το guitar pro,που εχει και πολλα presets και να τα επεξεργαστω στο Nuendo?
:-k

Kανε μια μεταφραση στα ελληνικα και θα σου απαντησω αν μπορω :stuck_out_tongue:

εγω χρησιμοποιω cool edit pro 1 η το 2

Δασκαλε Τολκκι,καμια συμβουλη για ηχογραφηση φωνης με το Nuendo,γιατι εχω χαμηλο σημα στο μικροφωνο,υπαρχει να δωσεις please?(Δεν εχω κονσολα ωστε να χω καποιου ειδους προενισχυση πχ και το συνδεω στο jamlab το μικροφωνο…).

Με ταπεινοτητα ο μαθητης σου,Χοκαμ σαν…:bow2: :bow2: :bow2:

1.'H Βαζεις εφφε απο το Guitar rig
2.ή επιλεγεις το καναλι της φωνης αφου το εχεις γραψει κανεις δεξι κλικ και στον φακελο Proccess πας στο Normalize.Επιλεγεις 0,00 Db και πατας οκ :wink:

Thanks mate!:smiley: :smiley: :smiley:

audobe audition και ενα μικροφωνακι:D

Όχι 0 dB.

Χρησιμοποιεί κανείς Cubase?

Πείτε 2 λογάκια, λίγο έχω ασχοληθεί μαζί του, αλλά θα το ψάξω μέχρι τέλους!