Τζίμης Πανούσης - Δομημένα Βρομόλογα

Επειδή χθες πήγα στην παράσταση του συμπαγούς καλλιτέχνη Τζιμάκου, είπα να φτιάξω αυτό το thead, για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται.

Από την Πέμπτη 24 Γενάρη ο Τζίμης Πανούσης έρχεται αντιμέτωπος με το mounofthalmo teras που ελλοχεύει στον διαδικτυακό τόπο mouniall.gr. Αφού είδε και απόειδε στήνει ένα musicult με δομημένα βρομόλογα στον χώρο θεαμάτων Luna Dark ( Ιερά Οδός 30 ), όποθ θα παρουσιάζεται κάθε Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή. Μουνόφθαλμο τέρας παπάκαι μουνιάλ τελεία τζι αρ για ελληνορθόφοξους χρήστες με ειδικές ατάκες. Η σάτιρα, ο Αριστοφάνης, ο Στηβ Κακέτσης, ο Λάκης, ο Μάκης, η Σούλα, τα κατσαριδάκια μου τα γλυκά, ο Dorothy και o Jeronymo ( της εκκλησίας ντε ), δεν έχουν καμία σχέση με τα δομημένα βρομόλογα του επί της ουσίας βαθύτατα συντηρητικού Τζίμη Πανούση.
Ο Τζιμάκος και το τέρας θα βγάζουν τα μάτια τους επί σκηνής για περιορισμένο αριθμό παραστάσεων.

:slight_smile:

Ήταν η τέταρτη φορά που έβλεπα τον Τζιμάκο live, και εκεί που ήμουν πεπεισμένος πώς δεν θα έχει κάτι νέο να πει από πλευράς show, έπεσα - ευτυχώς - έξω. Η αλήθεια είναι ότι αν τον έχεις δει μερικές φορές live κάπου τα αστεία του επαναλαμβανονται, και έτσι θα πήγαινα μόνο και μόνο για να ακούσω τα - υπέροχα, έτσι κ άλλιως, κομμάτια του, που αποτελούν σταθερή αξία. Αλλά αυτό χθες ήταν το κάτι άλλο. Τρελά κέφια. Πόνεσε η κοιλιά μου από τα γέλια, λες και ήταν η πρώτη φορά που τον έβλεπα! Η παράσταση σε σχέση με την περσυνή “Vasileros Vromas” , στηρίζεται περισσότερο στην επικαιρότητα και είναι αισθητά μειωμένα τα καφριλίκια. Το γέλιο βγαίνει αυθόρμητα. Από εκετελεστικής πλευράς των κομματιών ήταν όλα όπως πάντα τέλεια. Με έναν Ορέστη Πλακίδη στα πλήκτρα να κεντάει τις μελωδίες του, πραγματικά υποκλίνομαι. Πάντα αυτό΄γούσταρα στα live του. Τα τραγούδια του Πανούση είναι κλάσεις ανώτερα από τις στουντιακές εκτελέσεις. Για την ιστορία το σετ λιστ ήταν στο περίπου ( χωρίς την σειρά που τα έπαιξε )

Ερωτικό
Οι εκλογές

Ανακωχή
Ένα τραγούδι για τον χειμώνα

Κάγκελα Παντού

Είμαι γυφτάκι
Η Ελλάδα στα κάρβουνα

Φάτε Τους
Η Αϊσε στο WC = Ζαχόπουλος ( αυτό που είναι “Αβραμοπουλος” στο Με Λένε Πόπη)
Ισοπαλία
Νεοέλληνας
Ο Λάκκος με τα αστεία

17 Νοέμβρη Απόγευμα

Κόφ’ τη γαμημένη την στριφτοχειροτεχνία ( αυτό κάπως αλλιώς λέγεται, αλλά μόνο σε live toy το παίζει, δεν υπάρχει σε δίσκο και δεν ξέρω το κανονικό του όνομα )

και βέβαια πολλά ποτ πουρί, βίντεο και ποιηματάκια!!

άντε και του χρόνου

Κανονιζω ηδη…:smiley:

Υ.Γ Νταξ,το με λενε Ποπη ειναι πιστευω μακραν το καλυτερο του…

Παιδια και εγω ψηνομαι τρελα να παω…Περιμενα πως και πως να γυρισει απο Σαλονικα που ηταν…Για πειτε κανονιζουμε καμια φορουμικη εξοδο στον Τζιμακο…??

Η Αϊσε στο WC δεν είναι το Ζαχόπουλος που λες;:-k

Εχω φυγει ευκολα…περιμενα πως και πως την επιστροφη του!!Προπερυσι ειχε πεσει απιστευτο γελιο…

ναι, σωστά! Μπερδεύτηκα! το διόρθωσα…

ειχα παει περσι, θα ξαναπαω στανταρ!

Δεν θα ήταν και άσκημα !!

Άντε να κανονίζουμε !!! :slight_smile: :slight_smile:

Τον έχω δεί πολλές φορές και γενικά πάντα μου άρεσε.
Παλιότερα στο Ρόδον και στο Μετρό ήταν απίστευτος.
Πρόπερσι που πήγα στο “Vasileros Vromas” ξενέρωσα όμως απίστευτα με το Luna Dark. O χώρος λειτουργεί κανονικά ως σκυλάδικο και μετονομάζεται Luna Dark όποτε εμφανίζεται εκεί ο Πανούσης.
Τραπέζια στριμωγμένα να βγάλουμε από τη μύγα ξύγκι μέχρι και πολύ πλάγια σε σημεία από όπου δεν βλέπεις τα όσα προβάλλει στην οθόνη. Από εκεί που καθόμασταν, είμασταν πλάγια και πολύ μπροστά με αποτέλεσμα όχι μόνο να μην βλέπουμε την οθόνη αλλά στο μεγαλύτερο μέρος της παράστασης να βλέπουμε τις πλάτες του Πανούση και της μπάντας…:?
Στράβωσα αρκετά γιατί παλιότερα δεν μας είχε μάθει στην αρπαχτή και θα το σκεφτώ σοβαρά να ξαναπάω φέτος (με δεδομένο πως εμφανίζεται στον ίδιο χώρο…).

είναι γνωστό ότι ο Τζίμης κάνει αρπαχτές τα τελευταία χρόνια. Εννοείται ότι έχεις δίκιο σε αυτά που λες, ετσι… Αλλά, όπως και να το κάνουμε, αν το ξέρεις ότι δεν θα δεις τον Τζίμη να παίζει live όπως στο Ροδον πχ, περνάς καλά. Πάνε αυτές οι εποχές.

Δυστυχώς… :frowning:
Live της τσικνοπέμπτης και τα μυαλά στα κάγκελα :smiley:

http://www.tzimakos.gr/perform/teras/teras.php

Εδώ το πλήρες setlist

χμμμμ… πάντως εγώ το Motorcycle Granny και το SOS: Πεντάγωνο Καλεί Μόσχα δεν τα άκουσα :-k :-k

Eδω ακουω τα πρωτα καλα λογια…Γενικως δεν ακουσα καλα λογια ουτε για το χωρο ουτε για το show…Επισης η τιμη ειναι πολυ υψηλη βρε παιδια…160 ευρω???Αληθεια τα τραπεζια ειναι 4 ατομων?Δηλαδη αν πανε 6?Διαφωτιστε με πλιζζζ

Ο χώρος είναι γνωστό ότι έχει προβλήματα αν κάτσεις πλάγια από την σκηνή. Αν πάτε 6 άτομα τότε παίρνετε ενα μπουκάλι για τους 4 και για τους άλλους 2:

  • είτε ένα κρασί
  • είτε παίρνουν ποτό ( που δεν συμφέρει με τίποτα όμως )

όπως και να το κάνεις πάντως πάει 40 ευρώ ( όπως έλεγε και παλιότερα, οι τιμές του είναι όσο περίπου και οι τιμές των μπουρδέλων χαχα ) το άτομο ( και ανάλογα με τους συνδυασμούς που θα κάνεις εξαρτάται αν θα πιεις κάτι παραπάνω ή οχι )

βέβαια πάντα υπάρχει και η λύση ( = στριμωξίδι ) του μπαρ…

Δεν ξέρω αν έτυχε ή όχι αλλά όταν είχα ξαναπάει στον ίδιο χώρο (και φυσικά ήμουν όρθιος στο μπαρ) ήταν σχετικά άνετα, αλλά τελικά μάλλον τυχερός ήμουν …

μόλις το ανέβασα. Το ερωτικό από την παράσταση του σαββάτου!

Πολυ καλο!!Και πολυ μεγαλο κομματι!!

πολύ ομορφο βιντεακι βλε. μπλάβο, μπλάβο!

Πηγα πριν 10 μερες και ηταν απιστευτος!!!:smiley: :smiley: :smiley:
…οπως παντα,μονο με εντελως ανανεωμενο προγραμμα!!!