Ασκησεις Που Βγαλατε χωρις να σας δειξουν!

Ας το παιξουμε και λιγο καθηγητες μουσικης :stuck_out_tongue: :lol: :stuck_out_tongue: :lol:

Αναφερεται ασκησεις που δεν σας εδειξε καποιος αλλος αλλα σας βγηκαν εσας, και που πιστευετε οτι βοηθανε!

Εμενα για παραδειγμα μου βγηκε προχθες (κυριολεκτικα) μια ασκηση στην οποια κρατας 4α στο αριστερο ποδι και με τα χερια παιζεις 8 μετρα 16α τονισμενα ανα 4 (δηλαδη καθε 2ο δεξι) και μετα μεσω ενος 5ηχου (5 νοτες σε ενα 4ο) βγαινεις παλι σε 16α τονισμενα ανα 4 μονο που τωρα το 1 ειναι στο αριστερο, αρα τονιζεις καθε 2 αριστερα. Μετα απο 8 μετρα ξαναγυριζεις στο δεξι μεσω τριηχων(3 νοτες σε ενα 4ο).

Βοηθαει πολυ στην εξοικιωση με τον χρονο και της αξιες, κρατας πολυ πιο σταθερο το τεμπο και βοηθαει παρα πολυ τις δυναμικες!

καραγουσταρα μιλαμε!!! μονο που το αλλαζω πιο συχνα…καθε 2 μετρα…σε 3ηχο μετα 5ηχο μετα 3ηχο μετα 4 5ηχα και μετα σε 4α…ετσι για να εχεις ξεχαστει τελειως απο το κλασικο… :stuck_out_tongue:

θα το εφαρμοσω στο bass!! θα σου πω πως πηγε!

το εφαρμοσες στην κιθαρα; Εγω ειμαι ντραμερ το εβγαλα στα drums παντως ολες αυτες οι ασκησεις μπορουν να εφαρμοστουν σε ολα τα οργανα!

αλλη μια που μου βγηκε τωρα καθως μελεταω αξιες ειναι 16α με μονα (4 μετρα), 6ηχα με μονα (4 μετρα), 16α με μονα (4 μετρα), 6ηχα με διπλα (4 μετρα) και μετα απο καποιες επαναληψεις random playing μεταξυ αυτων!

Μετα οσοι μπορουν ας το δοκιμασουν και στα ποδια (εγω δεν μπορω τα διπλα ακομα :frowning: )

Βοηθαει πολυ στην βελτιωση των διπλων, στην αισθηση των αξιων και στην ακριβεια του παιξιματος!

Για drummer καλή είναι η ασκησούλα σου :stuck_out_tongue: .
Για κιθάρα πείτε καμιά καλή που να συνοδεύεται από ταμπλατούρα!

ειδες δεν ειναι ολοι οι drummer ουγκανοι…:!: :stuck_out_tongue:

Παντως πειραματισου κι εσυ με τις αξιες…βοηθαει παρα πολυ παντου, κυριως στα ρυθμικα! Μικρες διαφορες σε αξιες οπως 16 με 9ηχα 16ων (μια νοτα παραπανω σε 2 μετρα συνολο) ακουγεται παρα πολυ ωραια και μπορεις να σε δυσκολεψει παρα πολυ!

τελικα ηξερα ολα τα Major Arpegios…:lol:

εχω μια ιδεα που ισχυει για ολα τα θρεντ της γωνιας μας…να γραφουμε αυτα που λεμε, π.χ. ασκησεις, λικς σε βιντεακια και να τα ανεβαζουμεστο φορουμ! Θα γινει πολυ πιο ουσιωδες αυτο που κανουμε! Τι λετε; Ακομα και μια απλη ψηφιακη κανουμε την δουλεια μας!

Μια νεα ασκησουλα που σκεφτηκα και ειναι αρκετα δυσκολη να κατσει καλα! Ειναι 5ηχα με τον εξης τροπο (sticking) : r l r l l (r=right hand, l=left hand) και μετα 5ηχα με sticking : r l r l r και μετα θαεχει βγει το 1 στο αριστερο χερι στο αριστερο χερι οποτε μετα παλι 5ηχα με sticking : l r l r r και ολο αυτο το παιχνιδι αλλαγων διαρκως! Βοηθαει παρα πολυ καθως βελτιωνει τις δυναμικες, μαθαινεις να εχεις το 1 στο αριστερο και σας βοηθαει στην αισθηση του χρονου! Το ιδιο μπορει να γινει και με τα 7ηχα και με τα 3ηχα εννοειται!

Stickings 7ηχων : r l r l r l l * X, r l r l r l r * 1,3,5 κλπ και μετα l r l r l r r και λοιπα!

Stickings 3ηχων : r l l (ονομαζεται swiss triplet) * X, r l r * 1,3,5 κλπ και μετα l r r και λοιπα

Σορυ αν καποιος δεν τα καταλαβαινει οπως τα γραφω…κανω ο,τι καλυτερο μπορω! :frowning:

και αλλη ασκησουλα η οποια δεν ειναι δυσκολη να την εκτελεσεις αλλα ειναι αρκετα δυσκολο να μπορεσεις να ανεβασεις πολυ το τεμπο… ξεκιναει με το paradiddle-diddle (r,l,r,r,l,l) και συνεχιζει με το single paradiddle (r,l,r,r,l,r,l,l), μετα απο καποια μετρα αυτου του θεματος θα συνεχιζει με paradiddle-diddle και μετα inverted paradiddle (r,l,l,r,l,r,r,l). Αυτο παλι για καποια μετρα και μετα παλι paradiddle-diddle και inwards paradiddle (r,r,l,r,l,l,r,l). H ασκηση αυτη θελει λιγη προσπαθεια αλλα βοηθαει πολυ στον ελεγχο των κινησεων, στις δυναμικες (καθως εχει πολλα διπλα μεσα) και στην αισθηση του χρονου, καθως το paradiddle-diddle ειναι 3αρι και τα paradiddles ειναι 4αρια.

Υ.Γ υπενθυμιζω οτι r ειναι το δεξι χερι και l το αριστερο. Εννοειται οτι τα ιδια ισχυουν και για τα ποδια αλλα ειναι πολυ, πολυ πιο δυσκολα τα πραγματα εκει!