Αβατο Άγιου Όρους

Εγω προτεινω να επεκταθει το αβατο ωστε να εχουμε ελευθερια χωρου να καταφευγουμε οταν θελουμε να ξεφυγουμε απο τις γυναικες που μας βασανιζουν.

Ε,εκεί πέρα δε γίνονται μόνο όργια.Αν θέλει κάποιος να μονάσει,είναι αυτονόητο ότι δεν πρέπει να βλέπει γυναίκες

Εγω παλι αδυνατω να καταλαβω το “δεν πρεπει”. Πιστευω πως αν καποιος θελει να μονασει και εχει θεληση και πιστη θα πρεπει να μπορει να αντισταθει σε τετοιους πειρασμους κτλ…

Και χρειάζετε 335 τετραγωνικά χιλιόμετρα για να μονάσει κανείς?

τι ακριβώς ξέρεις για το Άγιο Όρος?

Is this a trick question?:-k Not a good one

Απ’ ό,τι έχω ακούσει, είτε πιστεύεις είτε όχι είναι μεγάλη εμπειρία το ¶γιο Όρος. Και κανείς μας δε μπορεί να καταλάβει την ατμόσφαιρα που επικρατεί εκεί αν δεν έχει πάει. Εγώ πάντως θα ήθελα κάποια στιγμή να πάω.

Όσον αφορά τώρα το άβατο για τις γυναίκες, μπορεί να συμβολίζει την πατριαρχική οικογένεια του παρελθόντος, αλλά ρε πούστημ ζούμε σε μια κοινωνία που κάνουν αυτές κουμάντο. Ε αν είναι να παραπονιέται κάποιος, τότε σίγουρα δεν είναι οι γυναίκες :stuck_out_tongue:

όχι, καθόλου trick question. Είμαι περίεργος να δω τι γνωρίζεις για το όρος Άθως και κατέληξες σε αυτά τα συμπεράσματα. Μόνο από περιέργεια ρωτάω.

Βικ, o μύθος λέει, ότι η Παναγιά είχε περπατήσει στο Άγιο Όρος και της άρεσε τόσο πολύ που ο ίδιος ο Θεός της αφιέρωσε το Όρος για να είναι ο δικός της προσωπικός κήπος (“Ἔστω ὁ τόπος οὖτος κλῆρος σός καί περιβόλαιον σόν καί παράδεισος, ἔτι δέ καί λιμήν σωτήριος τῶν θελόντων σωθῆναι”, από wikipedia). Σε ένδειξη λατρείας προς το πρόσωπο της Παναγιάς απαγορεύτηκε τα χώματα αυτά να τα πατήσει άλλη γυναίκα καθότι ήθελαν η Παναγιά να είναι η τελευταία γυναίκα που τα πάτησε. Με λίγα λόγια, όλο το Άγιο Όρος είναι σχεδόν τόπος λατρείας μιας γυναίκας. Της Παναγιάς.

Το στάτους του Αγίου Όρους πρωτοθεσπίστηκε κοντά στο 10ο αιώνα και το σεβάστηκαν όλοι όσοι το εξουσίασαν (Βυζαντινοί, Καθολικοί, Οθωμανοί, Έλληνες) και έχει διατηρηθεί ως σήμερα ως ένα αυτόνομο κράτος με δικό του τρόπο διακυβέρνησης, ανέγγυχτο από τις κατά καιρούς κυβερνήσεις και που δεν επηρέασε την Ελλάδα, καθότι υπάγεται (νομίζω) στο Πατριαρχείο της Κωσταντινούπολης.

ΥΓ. Ο ChrisP έχει μεγάλο δίκιο… Υποκλίνομαι, αν και το πήρε από το στόμα μου :stuck_out_tongue:

Μην περιμένεις να σου αραδιάσω ολόκληρη εγκυκλοπέδια τώρα,αργότερα όταν έχω το χρόνο και τη διάθεση ίσως;)

Κάποια λίγα απο όσα ξέρω είναι αυτά που ανέφερες για το πώς έγινε και αναγνωρίζεται ως ανεξάρτητο κράτος,παρόλο που χρηματοδοτίται και απο τους έλληνες φορολογούμενους,όπως επίσης και απο την Unesco και την Ευρωπαική Ένωση.Αποτελείται απο 20 μονές στις οποίες γίνονται δεκτοί μόνο άντρες.Στη τοποθεσία πάνε όχι μόνο χριστιανοί αλλά και άνθρωποι απο όλο το κόσμο.335 χιλιόμετρα η έκταση του.

Πράγματι η επίσημη δικαιολογία της Ορθόδοξης εκλησίας για το άβατο είναι αυτή που ανέφερες.Επέτρεψε μου όμως να πιστεύω ότι με κανένα δικαίομα δεν μπορούν στο όνομα της πίστης να υπάρχουν τέτοιου είδους διακρίσεις σε τέτοια έκταση.Δεν με ενδιαφέρει αν ‘κολαστούν’ οι μοναχοί ή βοιομηχανοποιηθεί η περιοχή.Προτιμώ να γίνει άνω κάτω αλλά να σταματήσει αυτή η διάκριση παρά να είναι έτσι στερόντας απο τόσο κόσμο τη δυνατότητα να το επισκεφτεί.

Το συμπέρασμα μου δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να το καταλάβεις.Ο χριστιανισμός είναι μια πατριαρχική θρησκεία και με βάση αυτή τη λογική λειτουργεί.Δεν είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβει κανείς αυτό.

Δε πιστεύω πως πρέπει να μας ενδιαφέρει τόσο αν είναι άβατο ή όχι το Άγιο Όρος… Είναι ένα μέρος με απίστευτη φυσική ομορφιά, πραγματικά ανέγγιχτο και με μερικούς ανθρώπους πραγματικά αφιερωμένους στον Θεό, το οποίο είναι κάτι που σέβομαι (η προσωπική πίστη και αφοσίωση). Δε θα το ακολουθούσα σε καμιά περίπτωση βέβαια, απλά το σέβομαι. Για το αν πηδιούνται οι μοναχοί μεταξύ τους, δε μου πέφτει λόγος, πραγματικά.
Για το ίδιο το θέμα τώρα… είναι απλά άλλη μια επιβεβαιώση πως η γυναίκα είναι κατώτερη κατά την Ορθόδοξη Εκκλησία (βλ. γυναίκα ενώ έχει περίοδο δε μπορεί να μεταλάβει, τις ευχές που διαβάζουν στις λεχώνες, το γεγονός ότι μια γυναίκα δε μπορεί να γίνει κληρικός κλπ). Είναι καθαρά μια παράδοση της Εκκλησίας και δε μου πέφτει λόγος για το λόγο που τηρείται ακόμα, εφόσον δε με επηρρεάζει κάπου. Αν έπρεπε να πάρω θέση γενικότερα, θα έλεγα πως καλά κάνουν και προστατεύουν το μέρος, αφού δεν έχουν μείνει πολλές τέτοιες τοποθεσίες παρθένες και ανέγγιχτες (σχεδόν).

Πάντως, ένα μέρος χωρίς γυναίκες, φαντάζει νιρβάνα. Απόλυτη ηρεμία.

Αυτό!

Για τα υπόλοιπα διαβάστε το μ.Χ. του Αλεξάκη!..

Ελα ρε παιδια, μην λεμε αστειοτητες! Ειμαι κατα σε πολλα πραγματα σχετικα με την εκκλησια και την θρησκεια αλλα εφοσον μιλαμε για ενα αυτοδιοικητο, τελος! Σαν να λεω εγω οτι δεν θελω στην αυλη μου να μπαινουν κοκκινομαλλιδες και γκεϋ. Ασχετος αν μπορει να φαινεται αδικο ή κουλο, μια χαρα μπορω να το κανω αυτο. Η κυριοτητα των εδαφων ειναι αλλουνου παππα ευαγγελιο παντως. Και φυσικα σε ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση δεν θα εξακολουθουσε να ειναι ησυχαστηριο εφοσον εμπαιναν γυναικες! Μην γελιομαστε…

γαμω τις θρησκιες εχουμε…
μεσα στην προκαταληψη
‘‘ότι η Παναγιά είχε περπατήσει στο Άγιο Όρος και της άρεσε τόσο πολύ που ο ίδιος ο Θεός της αφιέρωσε το Όρος για να είναι ο δικός της προσωπικός κήπο’’
ανοιχτοχερης και χουβαρντας ο θεος μας δηλαδη…οκ ειναι μυθος δε διαφωνω…ουτε θελω να προσβαλω κανενα…
αλλα στο 2008 που ειμαστε να ισχυουν ακομα κατι τετοιες προκαταληψεις???

γιατί προκατάληψη? Μήπως εννοείς προλήψεις?

εγω κολλησα στη σκεψη…
‘αφου πατησε τη παναγια δε μπορει να πατησει καμια αλλη θνητη’…αυτο μου την εδωσε…

Ηρεμηστε ρε κοριτσια,να σας πουν οι αντρες που πηγαν οτι δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο:p

Νομίζω ότι το σπίτι σου δεν έχει αυτή την έκταση:wink:

φορ δε ίνφο αν δεν κάνω λάθος μπορείς να απαγορεύσεις σε κάποιον με το νόμο (καθότι αυτή είναι η κύρια διαφορά του άβατου με το να μην αφήνεις στον άλλο να μπεί στο σπίτι σου,ότι είναι κάτι θεσμοθετιμένο) αρκεί να εχεις κάποιο λόγο.Αν η δικαιολογία που φέρεις είναι ρατσιστική-σεξιστική δεν νομίζω να γινόταν δεκτή.

Επίσης,μην ξεχνάμε ότι παρόλο που το Άγιο Όρος είναι ανεξάρτητο,παρόλα αυτά χρηματοδοτίται απο τη φορολογία των ελλήνων πολιτών.:wink:

Αυτο ξεκαθαρισα! Αλλο το αν πρεπει να διατηρηθει το αβατο και αλλο το αν πρεπει εμεις ολοι σαν Ελληνες πολιτες να συνεχιζουμε να χρηματοδοτουμε ενα κρατιδιο στο οποιο δεν εχουμε ουσιαστικα δικαιωματα ή αν πρεπει να αναθεωρησουμε την εκταση του. Θεσμοθετημενο… Ειναι λιγο ιδιοτυπο το ζητημα με το ποιος κανονισμος του ΑΟ θεωρηται θεσμοθετημενος και ποιος οχι.
Τωρα δεν καταλαβα αυτο περι λογου και νομου. Αν εχω καποιο δικαιωμα βαση νομου(οπως την αποκλειστικη εισοδο και χρηση σε ιδιοκτησια μου) τοτε δεν χρειαζεται να το δικαιολογησω!
Ειμαι σιγουρος οτι θα καρα-ξεχειλωσει αυτη η συζητηση!

Εδώ υπάρχουν ρε στάθη ακόμα άνθρωποι που πιστεύουν οτι δημιουργηθήκαμε από χαλίκια, άμμο και ψαμμίτες.

:lol: :lol: Πως φαινεται η ιδιοτητα του ανθρωπου…:stuck_out_tongue: