Δακτυλα η πενα

Βασικα το προβλημα μου ειναι οτι πηγα 7 χρονια κλασσικη κιθαρα και τωρα σταματισα και θελω να παω μαθηματα ηλεκτρικης και ακοωστικης και το προβλημα ειναι οτι με πενα δεν μπορω να παιξω καθολου παιζω σαν αρχαριος.ΟΙ παραπανω δασκαλοι δεν δεχονται να κανω μαθηματα και να παιζω με δακτιλα.Εγω παντως που παιζω ηλεκτρικη στο σπιτι μια χαρα παιζω με δακτυλα αλλα θελω να αρχισω μαθηματα.Ποια ειναι η γνωμη σας να συνεχισω με δακτυλα η να αρχισω με πενα απο την αρχη?

Πενα απο την αρχη.Στην ηλεκτρικη υπαρχουν καποιο που παιζουν με δαχτυλα αλλα με εντελως διαφορετικη τεχνικη απο της κλασικης.Με την τεχνικη της κλασικης κιθαρας δεν κανεις mute και ακουγεται μονο μια βαβουρα

Επειδή και στο μπάσο υπάρχει αυτό το δίλημμα, εγώ παίζω με δάχτυλα… πολύ καλύτερη αίσθηση

η πολυ απλα μπορεις να παιξεις με πεα κ δαχτυλα!
αυτο που κανω κ εγω!

Ντροπη ρε συ Σακη…8)

Με πεα παιζεις,γι αυτο και παιζεις γαμάτα…:stuck_out_tongue:

Μου ειναι πολυ δυσκολο επειδη για μενα εινα τελιως αγνωστο το παιξιμο με πενα.Αλλα να παιζω και με πενα και με δακτυλα ειναι μια καλη ιδεα επειδη δεν θελω να εγκαταλειψω το παιξιμω με δακτυλα επειδη μαρεσει πολυ

Τι να κανουμε ομως ετσι ειναι. Αλλες οι απαιτησεις της κλασσικης και αλλη της ακουστικης/ηλεκτρικης. Οπως οταν ξεκινησες κλασσικη και εμαθες με τα δαχτυλα το ιδιο θα γινει τωρα αλλα με πενα. Δεν ειναι τραγικο να μην σε βολευει. Προσπαθεια θελει. Ειναι μεχρι να συνηθισεις κατι καινουριο. Απλα μην εγκαταλειψεις την κλασσικη. Σ’ αυτην παιζε με τα δακτυλα. Σε ακουστικη και ηλεκτρικη αρχισε να βαζεις την πενα.

σημασια εχει ΕΣΥ τι θες να παιξεις κ πως να ακουστει!
ολα τα αλλα πανε κ ερχονται.
παντως το καλυτερο να μπορεις να κανεις κ τα δυο αλλα κ τον συνδιασμο!
γιατι καποια πραγματα παιζονται πιο ευκολα με τον εναν η αλλον τροπο!

κ μια που λεμε ηλεκτρικη με δαχτυλα ας θαυμασουμε τον θεο!

@Hokam
:lol: :lol:

ειστε φλωροι οσοι δεν παιζουν κιθαρα οπως ο κιθαριστας απο το πρωτο γκρουπ της Παρασκευης στο Funkey! E jimmy page? Θυμασαι οτι ειναι ο καλυτερος και ο πιο γρηγορος κιθαριστας που εχεις δει??? :wink: :stuck_out_tongue: παιζει με πενα οποτε ετσι να παιζεται ολοι και μπορει σε 100 χρονια να τον φτασετε!!! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :lol:

Εγω πιστευω οτι με δακτυλα μπορεις να παιξεις τα παντα…Ενω με πενα οχι…Φυσικα τι καλυτερο ειναι ο συνδιασμος

καποια πολυ πολυ γρηγορα Licks δεν παιζονται με δαχτυλα εκτος εαν εισαι ο paco…
δυστηχος ετσι ειναι!
τωρα θυμηθηκα την φοβερη ατακα του Hubert Sumlin κιθαριστα του Howlin Wolf
" δεν μπορω να καταλαβω πως μια πενα μπορει να αντικαταστησει 5 δαχτυλα":wink:

Κι εγω προτιμω δακτυλα. Μπασο μαθαινω. Και για τον λογο αυτο ακριβως μ’ αρεσει η κλασσικη κιθαρα. Τεσπα αν δεν εχεις ορεξη και κουραγιο να συνεργαστεις με τους καθηγητες σου πιασε ενα βιβλιο πχ και μαθε απο κει και παιζε με δαχτυλα, τι να πω. Η μαθε τα βασικα με την πενα οσο μπορεις και μετα βαλε δακτυλα. Η μουσικη θελει υπομονη, το ξερεις.

αλλο δακτυλα - αλλο πενα . αλλες τεχνικες το ενα αλλες το αλλο . τεσπα πενα για ηλεκτρικη .

Συμφωνω…Σπουδαιος κιθαριστας ο paco…

Mιλαμε το παλικαρι ηταν ο θεος ο ιδιος :stuck_out_tongue: Παρολαυτα ηταν ισως ο καλυτερος στην μπαντα :? (σκεψου για τη μπαντα μιλαμε)

εγω προσωπικα προτιμω παντα δαχτυλα…ακομα κ για shredding. εχεις συνεχη επαφη με το οργανο.δε μπαινει πλαστικο στη μεση. κ οποτε θελεις αλλαζεις απο αντιχειρα σε ολα τα δαχτυλα για αρπισματα κ chords, η και ακομα και για σολος…

με αντιχειρα μια χαρα muting και shreding μπορεις να κανεις… αν θελετε κοιταξτε τον kosta vreto στο myspace

Ναι το θεμα ειναι οτι ο Βρεττος ειδικα χρησιμοποιει το νυχι του ΔΕΙΚΤΗ ως πενα και αυτο στην ηλεκτρικη ακουγετε ωραια.Αμα πας να κανεις το ιδιο σε ακουστικη ηλεκτρικη οι δυναμικες θα ειναι αθλιες

Αχ πικρη ιστορία. Κάτι παρόμοιο μου συνέβη και εμένα. Μετά απο 5 χρόνια κλασικής κιθάρας αποφάσισα να ξεκινήσω ηλεκτρική. Μόλις με βλέπει ό τύπος στο μαγαζί που τη δοκίμαζα και έπαιζα με δάχτυλα μου λέει: επ ξεχνα τα αυτά και μου δινει μια πένα! Το θέμα είναι ότι πρεπει να ξεκινήσεις απο την αρχή με πένα κατα τη γνωμη μου. Είναι τελείως διαφορετικά. Με το χρονο όμως εξοικιώνεσαι.

Πενα και παλι πενα (ηλ.κιθαρα παντα)
Αληθεια με τι μπορει να συγκριθει ο ηχος που βγαινει απο την’‘σκασια’’ της πενας πανω στη χορδη δε σας μαγευει το ‘‘σφυριγμα’’? (βλεπε George Lynch)…:wink:

το σφυριγμα μπορει να γινει κ χωρις πενα! λιγο νυχακι κ τελιωσε!:wink:
αλλα κ μενα μου αρεσει πολυ ηχος της πενας αλλα επισης με τρελενει οταν παιζεις με δαχτυλα κ τις σλαπαρεις τις χορδες με το thumb!