Παράπονό μου

Τα τελευταία χρόνια, έχω δύο μεγάλα παράπονα,

Καταρχας, ακούω Metal απο το 1987 και τότε οι εποχές ήτο πολύ διαφορετικές. ¶κουγες δίκαση και έλεγες, πω πω άκου τι παίζει ο drummer, και γινόταν σάλος με τον drummer και όλοι μιλούσαν γι’αυτον και μάλιστα έπαιρνε καιρός να ξανα-κούσεις τέτοιον drummer - άκουγες καμια καλή παραγωγή και γινόταν σάλος για αυτό το album, ποιοί είναι? Πού το γράψαν? Α ααα αυτός κάνει παραγωγάρες, ά καλά, αυτος παιζει drums, ασε αυτος είναι ο καλύτερος, παιζει και σε αυτους και σε αυτους κτλ κτλ…πώ πώ άκου σολο, τι παίζει ο τύπάς, πω πω ακου παραμόρφωση στη κιθάρα,τι κιθάρα έχει αυτος? Αααα κατάλαβα, τετοια έχει και ο άλλος,ααα μάλιστα τέτοιον ενισχυτή θα έχει φαντάζομαι…

Τώρα όμως…όλοι παίζουν τα έντερα τους, οι drummer παίζουν απο τρελές ταχύτητες και τεχνικες και απο metal το γυρίζουν σε jazz απο δίκασες ελικόπτερα και όλα τα παρομοια. Οι κιθαρίστες, οι παραγωγές, έχουν φτάσει το τέλειο, σε σημείο πολλες να μοιάζουν μεταξυ τους. Οι κιθάρες? Παραμορφώσεις? Χα ! Τέλειες! Εφέ? Χα! Τέλεια! Ηχος μπότας? Χα! Ήχος ταμπουρου? Χα!Θες crash?, splash? China? Βιολιά και κοντρα-μπάσο, πλήκτρα και γυναικεία φωνη? Π’αρτα όλα, χωρις παραμόρφωση χωρις να σου δινει το αίσθημα ο,τι ‘‘παραγέμισε’’ χωρις να σε χαλάει ρε αδερφε…

Το αποτέλεσμα αυτου? Να ψάχνεις να βρεις κάτι καινούργιο και να δυσκολεύεσαι, να λες πολύ πιο συχνα -σπ’οσο πριν μια δεκαετία ας πουμε - ο,τι αυτοι ρε συ μοιάζουν με αυτους.Αυτό το riff το έχω ξανα-κούσει. Να βγαίνουν όντως και καλές μπάντες,- που δε λέω έχουν βγει τρομερά albums τα τελευταια χρόνια - που έχουν να σου πούν πολλά περισσότερα - πέρα απο έναν drummer που παίζει παπαδες, αλλά να τους παίρνει και αυτους η μπόρα γιατί βγαίνουν τόσα πολλά μα τόσα πολλά…γιατί? Ερωτώ λοιπόν, ας μου πεί κάποιος,ηλικίας 20 χρονων ποια παραγωγη ποιος drummer του άρεσε περισσοτερο απ’ολα αυτα που άκουσε τα τελευταια 5 χρόνια και γιατι.

Το δεύτερο παράπονο μου - ίσως <<στραβώσουν μερικοί>> - είναι ο,τι απο τότε που έγινε μόδα το να είσαι αναρχικός και αντι-εξουσιαστης, έμεις οι ροκαδομεταλαδες, που έχουμε μαλλί μακρυ και η αξυρισιά πάει σύννεφο, όπα και εσύ αναρχικος είσαι? όχι ρε φιλε, δεν είμαι, μεταλας ειμαι. Μην αναρωτιέστε μερικοι, κάτσε ρε φίλε την εποχη του woodstock, τι γινόταν? Σας διαβεβαιώνω πως πριν μια 15 ετία, μάλλιας ίσον ροκας. Ουτε αναρχικος ουτε αντι- κατι.

Αυτά.

Ε, άντε ξυρίσου κι εσύ λοιπόν…:slight_smile:

Μη μασάς…υπάρχουν πολλοί φελλοί.

που δεν μπορώ να εκφραστώ και να αρχίσω να σου λέω όσα 8έλω να σου πω μονό και μόνο γιατι…

1ον, διαφωνω οτι οι κιθαριστες οπως λες εχουν φτασει το τελειο, ομοιως και οι ντραμερς. Τεχνικα ισως, δε μ’ενδιαφερει ομως. Για μενα ο Iommi αγγιζει το τελειο αλλα η τεχνικη του δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. Πανω απ’ολα ειναι μουσικοι και μετα οργανοπαιχτες. Αν δεν μπορουν να συνθεσουν και να πανε την μουσικη ενα βημα παραπερα τοτε σιγουρα δεν ειναι τελειοι. Ο τελευταιος, χρονολογικα, πραγματικα μεγαλος κιθαριστας ηταν κατ’εμε ο Chuck Schuldiner.
2ον, ενας καποιος κορεσμος εχει επελθει στην ροκ/μεταλ μουσικη ωστε να φτανει καποιος στο σημειο να λεει οτι εχουν παιχτει ολα. Και παλι, δεν ξερω αν το 2000 ας πουμε ελεγαν τα ιδια, βγηκαν ομως οι SOAD και οι Muse και εδειξαν οτι ακομα και τωρα, που το καθε νεο γκρουπ μοιαζει να ειναι κοπια καποιου παλιοτερου επιτυχημενου, μπορουν να βγουν πραγματικα σπουδαια συγκροτηματα. Ελπιζω προς τα κει να κινηθουν κι οι Diablo Swing Orchestra που επισης παιζουν κατι μοναδικο.
3ον, το μακρυ μαλλι, τα μουσια κλπ ειναι στυλιστικη επιλογη. Δεν ειναι εργολαβια καποιων που ακουνε ενα ειδος μουσικης. Α, κι απο ποτε εγινε μοδα να εισαι αναρχικος ή αντιεξουσιαστης? Απο τοτε που οι δημοσιογραφοι με τους διθυραμβους τους, τους εξυψωνουν, απο τοτε που η γιαγια περναει στο απεναντι πεζοδρομιο το παλικαρι με την μαυροκοκκινη σημαια ή απο τοτε που οι γονεις διαβαζουν στα παιδια τους πριν κοιμηθουν Μπακουνιν? Ειναι ο πλεον απαξιωμενος πολιτικος χωρος απο την κοινωνια. Τελος παντων, μην ξεφυγουμε απ’το θεμα μας.

Mε καλυψες παντελως μιλαμε! Respect, Θεος!!!

Ναι αλλά προφανώς ο mikestan εννοεί στο ροκ/μέταλ, όπου είναι και ο πλέον “καταξιωμένος” πολιτικός χώρος εκεί. Μη λέμε και ό,τι θέλουμε :wink:

Όσο για ντράμμερς, ακούς Chris Pennie και λες τι παίζει το άτομο

κολλημένος mode: Και γενικά και μόνο που έχει βγει ένα Be μέσα στην τελευταία πενταετία, εγώ δεν θέλω τίποτα άλλο

Ρε ειλικρινα, δεν ξερω προσωπικα καποιον που ακουει ροκ/μεταλ και ειναι αναρχικος. Ακομα και στα παρτυ τους αλλη μουσικη παιζουν. Τελος παντων, οφφ τοπικ αυτα.

Συμφωνώ απολυτα.Αψογος,τοσο συνθετικα οσο και εκτελεστικά…

Το πρωτο σκελος του ποστ ναι ειναι απολυτα δικαιολογημενο οταν εχουμε τον δισκογραφικο οργασμο των 90’s …Ειναι απολυτα δικαιολογημενο το να ψαχνεις τις καλες δουλειες και τους ιδιαιτερους μουσικους…Και η αληθεια ειναι οτι η παγκοσμια δισκογραφια εχει γινει φαστ-φουντ…Αλλα εμενα γενικα εμενα μου αρεσει ο πλουραλιστικος ηχος και δε με ενδιαφερει αν δεν ειναι καθαρη κ ευδιακριτη η δικαση πχ.και εχουν μπει πολλα αλλα ειδη…Δεν ημουν ποτε υπερ της στειροτητας του pure metal/rock…
Στο δευτερο κομματι δε μπορω να απαντησω γιατι το συμπετρασμα μαλλιας=αναρχικος μου φαινεται τοσο παιδαριωδες οσο το μεταλλας=σατανιστης…δεν εχω ακουσει η δει τη συσχετιση στο περιβάλλον μου κ α;πλα αγνοω…

Έγραψα ένα κατεβατό 12 σειρών και μόλις το 'σβησα… Δεν έχει νόημα να μονολογήσω τόσο… Τέτοιες σοβαρές συζητήσεις πρέπει να γίνονται από κοντά.-

να μας κλείσεις το φόρουμ προσπαθείς εσύ? Σαφώς και έχει νόημα να ποστάρεις… Φέρε το κάθισμα πιο κοντά στην οθόνη (για να νιώθεις ότι τα λες από πιο κοντά) και πόσταρε! :stuck_out_tongue:

xaxaxaxaxaxaxaaaaxaaxaaaxaxaxaxaxaxa

Που τα στερεότυπα και ο φανατισμός είναι πιο εύκολα (και δημοφιλοί) απο ότι το να κάτσουμε να γίνουμε καλύτεροι.

Διάβασες καθόλου το θρεντ? :-k

Μάλλον αναφέρεται στο παράπονο του mike stan

Ναι,αλλά δεν είμαι ο μόνος που έγραψα το δικό μου παράπονο:p

Τεσπά,μπερδεύτικα,σόρρυ.