Ρυθμικα!

Mου βγηκαν καποια πολυ ενδιαφεροντα ρυθμικα σε 7/8, 11/8, 13/8 (με κουδουνα), 15/8, 2 θεματα στα 19/8και ενα στα 23/4! Οταν τα γραψω σε βιντεακι θα τα ανεβασω στο νετ και θα ποσταρω το λινκ! Θα διευκρινιζω ποιο ειναι τι :smiley:

σαν μπασιστας θα μιλησω τωρα, και θα πω πως τα ρυθμικα ειναι το παν!
μπορεις να παιζεις και 2 νοτες.το θεμα ειναι αν θα κρατας τον ρυθμο και θα τονιζεις εκει που πρεπει ακριβως…μιλαμε για 16ο ακριβειας.κανει τι διαφορα.

τα 7/8 ειναι τα αγαπημενα μου εαν βγαλεις μια μελωδια που να μην ειναι σε στους κλασικους τονισμους αυτου του μετρου.και μετα τα 5/8 που ειναι απιστευτα κ μπορεις να βαλεις ακομα πιο πολλες ιδεες και θεματα!!

στο μπασο επισης μπορεις να βαζεις κ παραπανω ρυθμο με ghost notes κατι που δε κανει σχεδον κανενας.κατι που παλευω εγω εδω και καποιο διαστημα και πλεον μου βγαινει αυθορμητα και ειμαι περηφανος!
να κανεις ενα ρυθμικο απο ghost notes κυριως κ μερικες κανονικες νοτες.

shortsman εχω να σου δωσω να ακουσεις και να παθεις!!!και αν μπορεσεις εξηγησε μου και εμενα γιατι δε βγαζω ακρη…

Φερε ο,τι γουσταρεις να δουμε τι θα δουμε με την παρτη σου…:lol:
Σημερα εγραψα στην καμερα καποια θεματακια…ενα θεμα 23/4 με σολο στα 23/4 (παλουκι) και θεματα 8/4, 19/8 και αλλα…θα τα ανεβασω και δωσω λινκ! Τα περιεργα θεματα δεν τα εχω ενορχηστρωσει οποτε αν γουσταρεις πειραματισου επανω τους…:stuck_out_tongue:

Να λοιπον…εδω εχουμε το λινκ απο καποια θεματα που μου βγηκαν…αν κατι θελετε να το εξηγησω και μπορω θα το κανω…

Στο HH τι ακριβώς παίζεις? 16έκτα?

Επίσης, η καμπάνα του Ride τα σπάει ε!

Πες μου ακριβως σε ποιο δευτερολεπτο λες και θα σου πω…

Η καμπανα οντως γαμαει!!! Οπως και γενικα το ride…:stuck_out_tongue:

Από την αρχή μέχρι το 5ο δευτερόλεπτο. Αφότου χτυπάς τη κουδούνα:p Και με τα δύο χέρια που παίζεις. Ακούγεται πολύ γαμάτα8)

Ειναι 32α μοιρασμενα σε τομ και ΗΗ και μετα την κουδουνα ειναι 32α ολα στο ΗΗ! Εν τω μεταξυ το τεμπο ειναι αρκετα γρηγορο και δυσκολευει το πραγμα αλλα ενταξει βγαινει κομπλε…

φιλε bluezlick διαβασα ενα μηνυμα σου στο forum που ειχες γραψει πριν αρκετο καιρο,μιλωντας για περιεργους ρυθμους σε συνδυασμο με περιεργες συγχορδιες.επειδη και εγω ενδιαφερομαι για τετοιου ειδους πειραματισμους στην κιθαρα εχεις να μου προτεινεις καποιο βιβλιο καποια σελιδα στο internet ή κατι τελοσπαντων που θα με βοηθησει σε αυτο;ευχαριστω!

Δες την κιθάρα σου. Έχει τάστα. Ε, κάνε κάμποσους συνδυασμούς. ότι σου καβλώσει. Αυτό λέγεται πειραματισμός.

ψαξε τα βιβλια του MI κ ιδικα το
Rythm Guitar του Bruce Buckingham & Eric Pascal
αλλα αμα δεν εχεις πολλες γνωσεις θα χρειαστεις καποιον να σε βοηθησει! ειτε δασκαλο ειτε καποιον που ξερει!:wink:

φιλε bluezlick ευχαριστω πολυ.θα το ψαξω το βιβλο που μου προτεινες

:wink: