Ρυθμικα!

Οντας drummer γνωριζω παρα πολυ καλα την σημαντικοτητα των ρυθμικων!

Ποια ρυθμικα σας δυσκολεψαν περισσοτερο, ποια χρησιμοποιειται κατα βαση, πως σκεφτεστε ρυθμικα;
Τι θεματα σας βγηκαν και σας αρεσαν;

Και για τους υπολοιπους μουσικους, τι περιμενετε να ακουσετε απο εναν drummer; Ποσο ανοιχτοι ειστε σε ιδεες που ενδεχομενως να μην ειναι αυτα που εσεις σκεφτοσασταν για ενα κομματι σας!

Γενικοτερα πειτε οτι θελετε για τα ρυθμικα!

Εχοντας το κολλημα που εχω με τα ντραμς,παντα στο στουντιο στα δικα μας κομματια λεγαμε τον ντραμερ να παιξει οπως νομιζει αυτος.Οντας τριο(μπασο-κιθαρα-τυμπανα) το να περιορισεις καποιον απ τους 3 αυτοματα χαλαει η αρμονια του συνολου,οποτε η συνεισφορα του ντραμερ ηταν πολυτιμη,γιατι γεμιζοντας τα κομματια με το δικο του τροπο καλυπταμε την ελλειψη 2ης κιθαρας ή πληκτρων ξερω γω.
Σε διασκευομπαντες αλλαζουν λιγακι τα δεδομενα,αλλα και παλι οι ελευθεριες υπαρχουν.

Τα μονά ρυθμικα παντα ειναι προκληση.Οι τονισμοι επισης μπορουν να αλλαξουν ριζικα το υφος ενος κομματιου.Προσωπικα παντα χτιζω τα κομματια στο μυαλο μου πρωτα ρυθμικα και μετα μελωδικα,αλλα μαλλον δεν ειναι και ο,τι πιο νορμαλ αυτο για εναν κιθαριστα…:stuck_out_tongue:
Γενικα ειμαι παντως της αποψης οτι το groove ενος κομματιου ειναι το 80% της επιτυχιας του.Αν το κομματι σερνεται,οσο και δυσκολο να ειναι και εντυπωσιακο δεν “περναει” στον ακροατη.

λοιπον πρεπει να ειμαι απο τους λιγους κιθαριστες που κολαω τοσο πολυ μετα ρυθμικα!
(για κιθαρα μιλαω) παντα τα αγαπημενα μου βιβλια ηταν αυτα που ασχολλιοντυσαν με ρυθμικα(ενοω καποια ρυθμικα μοτιβα σε συνδιασμω με συνχορδιες)
γουσταρω απιστευα να παιζω ρυθμικα κ να μπερδευω περιεργα chords!
θυμαμε οτι οταν επιτελους πηραμε τραγουδιστρια στο παλιο group κ σταματισα να τραγουδαω ειπα: επιτελους θα δουλεψω τα ρυθμικα μου ανετα!

απο τους δραμερ αυτο που θελω ειναι να παιζουν αυτο που γουσταρουν αλλα να ειναι πανω στο ηφος του κοματιου κ να γκρουβαρουν! οπως λεω δλδ παντα “θελω να με κανεις να χορεψω”:stuck_out_tongue:

Τι εννοεις μονά ρυθμικα;

Συμφωνώ απόλυτα. Αν δεν βαράει ο άλλος το κεφάλι του/το πόδι του/παλαμάκια/κάνει headbanging/γενικά αν δεν κουνιέται… κάτι δεν έχει δέσει σωστά ρυθμικά… πάντα πετυχαίνει το groove σ’αρέσει δεν σ’αρέσει το κομμάτι. Μου’χει συμβεί και μένα αυτό.

Εμενα 3 ρυθμικα θεματα που με δυσκολευουν και δεν τα εχω καλα ειναι το Shuffle (δεν μπορω να το ανεβασω σε ταχυτητα), το swing (δεν μπορω να κανω πολλα κρατωντας το), και το songo (δεν το εχω μελετησει ακομα)! Ειναι παρα πολυ ωραια και χρησιμα ρυθμικα απλα για αλλα ειδη απο αυτα που παιζω τωρα! Παντως ειμαι της αποψης οτι αν τα βαλεις στο Ροκ και Μεταλ μπορει να βγει κατι πολυ περιεργο και ωραιο! Περαν τουτου θα ηθελα πολυ να ειμαι καποια στιγμη σε θεση να παιξω jazz και Blues (ποιο ευκολο απο jazz) γι αυτο κιολλας μελεταω αυτον τον καιρο το shuffle groove! Τα ρυθμικα που μου καθονται καλα ειναι η Bossa nova! Ειναι ενα λατιν ρυθμικο στο οποιο τα ποδια κρατουν ενα ostinato (επαναλαμβανομενο θεμα) 2 16α στην κασα 1 16ο παυση, 1 16ο στο hi-hat (ειναι 4/4) και το αριστερο χερι μπαινει σε 3/16 (το πρωτο χτυπημα πεφτει μαζι με το ποδι στο hi-hat) και μετα απο 5 χτυπηματα στο ταμπουρο εχει ενα παρεστηγμενο για να κανει κυκλο σε 4/4! Ξερω ακουγετε μπερδεμα αλλα δυστυχως δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα :frowning:

μ’αρεσουν πολυ τα ρυθμικα:p

Funky!!!:stuck_out_tongue:

Ρε παίδες, η ρυθμική ηλεκτρική κιθάρα είναι ο λόγος που είμαστε όλοι σ’αυτό το φόρουμ! Είτε θέλετε να το παραδεχτείτε είτε όχι! Ε πως να το κάνουμε~!~ ο ήχος οποιασδήποτε συγχορδίας προσωπικά με τρελαίνει, ΜΕ ΤΡΕΛΑΙΝΕΙ. Η ρυθμική κιθάρα είναι σαν την ποίηση ή μάλλον με την αρχαιοελληνική έννοια της λέξης είναι ποίηση! ΜΑΓΕΙΑ! Η γλώσσα των θεών! Μακάρι να μπορούσα να εκφράσω τα συναισθήματά μου με λέξεις για αυτήν την τέχνη!

ο λογος που ειμαστε εδω ειναι η μουσικη!:wink:
ολα τα αλλα ειναι κουρουκου!

Αν δεν υπαρχουν ρυθμικα δεν υπαρχει τπτ. Επειδη εμεις ειμαστε 3 παντα στηριζομαστε σ’ ενα γερο ρυθμικο απο τα ντραμς. Ειδικα οταν χρειαζομαστε 2η κιθαρα και δεν την εχουμε (εχουμε 2η αλλα για τα πιο δυσκολα μιλαω που δε συμμετεχει καμια φορα μιας και το κοριτσι παιζει 3 μηνες). Συνηθως βαζουμε ενα shake για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο. Δεν εχει μελετησει ακομα την τζαζ η ντραμερ, γι’ αυτο πιο πολυ. Αλλα πρωτα θα βγει ρυθμικα το κομματι, πρωτα θα μπορουμε να μετρησουμε και μετα θα το ενωσουμε. Λογικα ισχυει με ολους, αλλα εμεις δουλευουμε πολυ πιο σωστα ετσι. Γνκ εχω να το λεω οτι ασχολουμαστε πολυ μ’ αυτο. Και εγω και η κιθαριστας δεν χανομαστε ευκολα. Ετσι μειονονται και οι απαιτησεις σε καποια σημεια απο την ντραμερ και μπορει να κανει τα δικα της. Εκτος αν εχουμε την 2η κιθαρα και τα πληκτρα που παραειναι πιο πισω απο μας. Αν δεν εχει ρυθμο δε μπορεις και να συνεργαστεις. Και γενικοτερα αν δεν εχεις τον ρυθμο που ειναι θεμα μελετης δε μπορει να βγει το κομματι η ν’ ακουστει ομορφα.

Vixen??:stuck_out_tongue:

λολ. L7 8)

Nα ρωτήσω κάτι τους κιθαρίστες? Ασπάζεστε την άποψη ότι για να παίξεις καλά ρυθμικά πρέπει να είσαι σε θέση να παίζεις και καλά leads όπως και για να παίξεις καλά leads πρέπει να είσαι σε θέση να παίξεις και καλά ρυθμικά?

Εγω αν και ντραμερ διαφωνω εχοντας πολλους φιλους κιθαριστες! Γνωριζω κιθαριστες που παιζουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ σολο και δεν μπορουν να κρατησουν ρυθμικα! Το ιδιο ακριβως ισχυει και με τους ντραμερ! Μονο που εκει συνηθως αυτοι που παιζουν καλα σολο εχουν μελετησει πρωτα τα ρυθμικα! Παντως ο Garibaldi δεν παιζει σολο αλλα τα ρυθμικα του απλα δεν παιζονται…ειναι ισως ο καλυτερος funk drummer!!! Αυτα…

οτι εχεις μελετησει παραπανω αυτο θα παιζεις καλυτερα!
αλλα!!!
αυτο μου εχω καταλαβει ειναι οτι αυτοι που παιζουν πολυ καλα ρυθμηκα τα σολο τους γκρουβαρουν πολυ περισοτερο εχουν καλυτερες δυναμικες κ δεν χανονται!

ειμαι και εγω κιθαριστας και επειδη αγαπημενη μουσικη εδω και χρονια ειναι η προγρεσσιβ αναγκαστικα ειπα να ασχοληθω με τα ρυθμικα και τους ρυθμους πιο εις βαθος.

μμμ κατι που με δυσκολεψε να καταφερω πριν κανα χρονο να καταλαβω ενα ρυθμικο των τοολ στο κομματι τζαμπι στο οποιο η κιθαρα παιζει ενα σταθερο μετρο 9/8 αλλα απο πισω παιρνω ενα 4/4 feel και με μπερδευε απιστευτα.

ο shortsman ειχε ρωτησει τι περιμενουμε απο τους ντραμμερς.
σιγουρα θα ηθελα πλεον να ξερει να μετραει την μουσικη που ακουει :stuck_out_tongue:
απο εκει και περα απο αποψη δημιουργικοτητας εαν διαλεγε να βαλει μονος του καμια πολυρυθμια σε αυτα που γραφουμε και οχι αναγκαστικα να ακολουθει το ριφφ :smiley: αλλα ειπαμε πανω απο ολα να ξερει να μετραει την μουσικη heheheh

Off topic: άκουγα τώρα το Jambi και διάβασα το post… συμπτώσεις :stuck_out_tongue: !

On topic: Προσπαθώ να κρατάω ρυθμό σε κομμάτια των Tool με μπάσο… θέλει δουλειά.

Γενικα αυτο ειναι και το πιο δυσκολο στοιχειο στην μουσικη των Tool! Τα ρυθμικα…αφου ειναι στο γκρουπ ενας Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο-Σ drummer!!! Ειναι μαγικες οι ρυθμικες ιδεες των Tool και ειναι αυτες που δημιουργουν αυτο το περιεργο, μοναδικο συναισθημα. Τα Σεβη Μου.-

Όχι απαραίτητα αλλά εγώ έχω παρατηρήσει πως η καλή αίσθηση του ρυθμού και η μελέτη ρυθμικών μερών βοηθάει όταν θέλω να πειραματιστώ με τα σόλο…να μη χάνω το ρυθμό παίζοντας ταυτόχρονα πιο ελεύθερα. Βγάζει νόημα αυτό? Ο Di Meola τα έλεγε καλύτερα… :stuck_out_tongue: