Γκαζια!

Τι εννοαω;;; Ποσο σημαντικη ειναι για σας η ταχυτητα και αν νομιζετε οτι μπορει να οφελησει την μουσικη! επισης σε ποσο μεγαλη ταχυτητα εχετε φτασει σε αξιες και bpm; Γενικα πειτε ο,τι θελετε για την ταχυτητα!

Η ταχυτητα στην μουσικη ειναι σαν του κυβους knor, δινουν φοβερη νοστιμια και αλλη γοητεια :stuck_out_tongue:
Ωστοσο τα ορια του καθενος στην ταχυτητα οριζονται απο το ποσο καλα τεχνικα καταρτισμενος ειναι στο οργανο που παιζει. Σιγουρα οφελει την μουσικη, ενα κομματι ειναι δυνατον να ακουστει καλυτερα αν παιχτει γρηγοροτερα ή πιο αργα!

Η ταχυτητα ειναι ενα μερος της τεχνικης. Φυσικα και ειναι χρησιμη γιατι χωρις αυτην πολλες φορες ισως σου κλειστουν “πορτες” , ενοω δλδ να μην μπορεις να παιξεις κατι που εχεις στο μυαλο σου. Γενικα γουσταρω γκαζια !
Εχω καποια ταχυτητα αλλα δν ξερω ακριβως ποση ειναι γιατι εχω απο περσυ να αλλαξω τις τελειωμενες μπαταριες του μετρονομου μου :p.
Σορτς επειδη δν υπαρχει περιπτωση να αλλαξω φετος μπαταριες , θα με πεις εσυ οταν παμε για τζαμαρισμα :wink: :smiley:

γενικα ειμαστε μαλωμενη με την ταχυτητα…:stuck_out_tongue:
ποτε δεν εκατσα να μελετησω για να πιασω τρελες ταχυτητες. οσο ταχυτητα εχω ειναι απλα επειδη παιζω!
σιγουρα ειναι καλη κ χρειαζετε στην μουσικη αλλα αμα σκεφτεσε μονο ποσο πιο γρηγορα μπορεις να παιξεις τοτε καλυτερα να πουλησεις το οργανο που εχεις κ να παρεις κανα μηχανακη για να κανεις κοντρες.

To θεμα με την ταχυτητα ομως ειναι οτι θελεις να γινεσαι καλητερος και μελετας περισσοτερο, για να ποιασεις μεγαλες ταχητυτες :wink:

ZONG!

γρηγοροτερος θες να πεις!
γιατι αμα κατι ειναι πολυ γρηγορο δεν σημαινει οτι ειναι κ καλο!:wink:

Μα πανω απο ολα για να παιξεις κατι πολυ γρηγορα, πρεπει να το κατεχεις πληρως.
Να αναπτυξεις τα τεχνικα μερη ωστε να εισαι ικανος να το παιξεις γρηγορα. Συνηθως τα δυσκολοτερα κομματια ειναι και πιο γρηγορα, για αυτο το λογο. Δεν ξερω αν και κατα ποσο γινομαι κατανοητος :stuck_out_tongue:

ακομα ενα ZONG απο εμενα!:stuck_out_tongue:
η δυσκολια ενος κοματιου δεν προκύπτει μονο απο το ποσο γρηγορο ειναι!

Εγώ συμφωνάω γενικά με τον Σακέιρο. Βασικά η ταχύτητα και το “feeling” είναι δυο όροι αντιστρόφως ανάλογοι. Όσο αυξάνεται η ταχύτητα, τόσο μειώνεται το συναίσθημα.
Η ταχύτητα είναι εντυπωσιακή στα σόλο, αλλά γενικά στερείται ουσίας τις περισσότερες φορές. :wink:

Εγώ πιστεύω πως η ταχύτητα είναι πολύ σημαντική αλλά όχι καθοριστική. Δλδ πιστευω πως είναι πολύ σημαντικό να έχεις την ικανότητα να παιζεις γρήγορα όπως και το να παίζεις αργά! καθώς αυτό δείχνει ότι κατέχεις το όργανο. Η ταχύτητα είναι κάτι που ιδιαίτερα στους drummer θα έρθει άλλοτε αργά άλλοτε πιο γρήγορα(είναι θέμα εξάσκησης) υπάρχουν ωστόσο και άλλα πράγματα τα οποία είναι πιο ουσιώδη στο παίξιμο (feeling,groove κλπ)

Φιλε εισαι πολυ λαθος.Στα οργανα που χωραει αυτοσχεδιασμος υπαρχουν ΠΟΛΥ δυσκολοτερα πραγματα απο την ταχυτητα.Ταχητα πλεον εχει η πλειοψηφια(ως καποιο σημειο).Και δεν μιλαω για feeling και τετοια.Μιλαω για πραγματα στον αυτοσχεδιασμο οπως το modal playing που θελουν 999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999πλασια μελετη απ’οτι για να αποκτησεις ταχυτητα.Αλλωστε και εγω και αλλοι απειροι που παιζουν 5ετια και λιγοτερο εχουν ταχητητα

Ενα ψεμα σε σχεση με την ταχυτητα ειναι οτι δεν υπαρχουν μονο δυσκολα γρηγορα κομματια αλλα και αργα πολυ δυσκολα

+ενα

Ταχυτητα μπορει να αποκτησει ο καθενας.Η αληθεια ειναι πως οταν την πρωτοαποκτας,χαζοχαιρεσαι και νιωθεις μια αλφα ικανοποιηση,αλλα μετα βλεπεις ξερω γω καποιον που παιζει ακομα πιο γρηγορα και μπαινεις σε νοοτροπια “αθληματος” και επιδοσεων.Οταν καταλαβαινεις το ματαιον του πραγματος μερικες φορες ειναι αργα,μια και πρεπει να ξεμαθεις οσα εμαθες.
Επισης οπως λεει και ο Τζιμηπεητζ,υπαρχουν τοσο πιο ΔΥΣΚΟΛΑ πραγματα τεχνικα που πραγματικα η ταχυτητα ειναι το τελευταιο πραγμα που κερδιζει τελικα τις εντυπωσεις.
Βεβαια υπαρχουν πολλοι που αρκουνται να παιζουν γρηγορα και ακομα πιο γρηγορα και ακομα ακομα πιο πιο γρηγορα λες και ειναι το Μπιπ-Μπιπ και τους κυνηγαει το Κογιοτ.Ειναι κι αυτο μορφη εκφρασης στην τελικη,αλλα προσωπικα αυτοι πιστευω οτι θα ταιριαζαν περισσοτερο στην Ολυμπιαδα στο Πεκινο φετος παρα σε μια σκηνη να παιζουν μουσικη.

Επειδη μαλλον τα ιδια λεμε, και με εχετε βγαλει και νοκ αουτ:p
Εγω εννοω οτι ακριβως νοει και ο bluezlick στην προταση αυτη! :slight_smile:

(οταν λεω γινεσαι καλητερος, εννοω παντα στα πλαισια του να παιζεις πιο γρηγορα και μονο, ουσιαστικα μου το επισημανε ο blue ρωτωντας με “εννοεις γρηγοροτερος” αλλα δεν ενιωσα! )

H ταχύτητα στην ρυθμική κιθάρα με καβλώνει, στην λιντ με ξενερώνει και τα σόλο τα λερώνει.
χαχα καλή ρίμα έφτιασα ο σουρόβλακας! και με το ένα χέρι μάλιστα.

+10000000000000000000
Με καλυψατε απολυτα.

Ενσταση εν οψη! Γρηγορο δεν ειναι μονο τα non-stop 16α στα 250 bpm!!! Και εκτος αυτου ακομα και αυτα μπορουν να εχουν feeling! Παντως με τα γκαζια συμφωνω με Χοκαμ και Τζιμι Πειτζ, πολλες φορες δεν ειναι τοσο δυσκολο σε σχεση με αλλα (βλ.πολυρυθμια στα τυμπανα, πραγμα που ειναι πολυ πιο δυσκολο απο το να παιξω 16α στα 220 bpm ας πουμε)! Εγω βλεπω την ταχυτητα προς οφελος της μουσικης! Υπαρχουν θεματα που ακουγονται πολυ πιο καλα γρηγορα απο οτι αργα! Γι αυτο και μονο θελω να φτασω σε πολυ υψηλες ταχυτητες για να δινω στην μουσικη ο,τι πιστευω οτι της χρειαζεται! Γι αυτο προσπαθω να βελτιωνομαι γενικοτερα (και σε γκαζια και σε τεχνικη και στα χερια και στα ποδια!)! Αυτα…

Γνκ η ταχυτητα εχει ταυτιστει με το καλο γιατι υποτιθεται αυτο που θα παιξεις γρηγορα ειναι τοσο καλη συνθεση και φευγουν τοσο ομορφα τα δαχτυλα που πορωνεσαι και αρα παιζεις πιο γρηγορα. Το καλο βεβαια δεν ειναι και το γρηγορο. Προτιμω κομματια που θα φτασουν τα 8α, αντε κανα 16ο. Το πιο γρηγορο που χω βγαλει ειναι στο children of the grave των sabbath σε καποια φαση πριν παει αργος ο ολος ρυθμος που παιζει η κιθαρα και το μπασο νοτες στη σειρα (και αρα στη σειρα και στην ταστιερα). Δεν μου ερχεται κανα αλλο.

Για μένα είναι καλό να χεις ταχύτητα (π.χ. να μπορείς να παίξεις ένα Together As One) αλλά δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός.Εάν παίζεις συνέχεια γρήγορα τραγούδια για μένα χάνεται το νόημα.

P.S: Chet Atkins = 8O 8O 8O 8O

Δεν παιζουν ρολο οι αξιες αλλα το τεμπο!!!
Μπορουν τα 8α να ειναι πιο γρηγορα απο τα 32α! Αν π.χ. τα 8α ειναι στα 260 bpm και τα 32α στα 50 bpm οποτε μην το λετε ετσι! :smiley: