Σημαντικό: περί κυκλοφορίων

Τα στίκυ θρεντς θα ήταν καλύτερα θαρρώ. Όχι άλλο subforum, δεν χρειάζεται.

Sticky χαλαρα αλλα οπωσδηποτε συγκεντρωτικα…

μετά από συζήτηση στο “προτάσεις για το φόρουμ” αναφορικά με τα συγκεντρωτικά θρεντ για τις καλύτερες κυκλοφορίες ανά ιδίωμα, δύο ήταν οι προτάσεις που ξεχώρισαν

α. 5 sticky θρεντ στις κυκλοφορίες, τα οποία και θα είναι συγκεντρωτικά

και

β. subforum το οποίο θα περιέχει όλα τα ιδιώματα υπό την μορφή “black κυκλοφορίες”, “νέες black κυκλοφορίες” και μόνο αυτά.

ποιο προτιμάτε?

[SIZE=“2”]ψηφίστε στο πολλ. είναι ονομαστικό κ θα διαρκέσει ένα μήνα. [/SIZE]ότι κερδίσει, θα γίνει

για όποιες απορίες επί της ουσίας, εδώ είμαστε

ΣΗΜΕΙΩΣΗ

τα sticky θα είναι όμως περιορισμένα. το subforum θα έχει περισσότερη άπλα

Επίσης : ανάλογα τι ψηφίσετε, δώστε μας κ τις κατηγορίες που θέλετε

Εγω θελω το πολυ 5 κατηγοριες να υπαρχουν οπως ειχε γραψει και ο Nihilist προσφατα στις προτασεις…

Hardcore και οτιδηποτε υπαρχει σε core στις κυκλοφοριες
Heavy/Power και εδω μεσα μπορειτε να σπρωξετε και τις Thrash
Black/Death ουσιαστικα να μετονομαστει το Black κυκλοφοριες se Black/Death!
Rock/Aor/Sleaze
Αlternative

Θα μπορούσαμε να πούμε ένα θρεντ για τις ακραίες κυκλοφορίες, ένα για τις proggresive, ένα για τα πιο κλασσικά ιδιώματα της metal, ένα για τις εναλλακτικές και τέλος, ένα θρεντ για το Rock, AOR κλπ.

+1 κι από μένα.

Βέβαια, υπάρχουν και θρεντ για gothic, stoner κλπ. Με αυτά τι θα γίνει?:-k

θα τα χώσουμε όλα κάπου. όλα σε 1 νοικοκυρεμένα

πχ αν εχουμε αυτα τα στικυ , στην κατηγορια heavy metal θα μπαινουν ολα τα μεταλ αλμπουμ μαζι???

Λοιπόν το πιο απλό με τα στίκη είναι ένα στικη ποστ μέσα στο θρεντ όπου θα επεξηγεί απλά τι μπορεί να περιέχει η κατηγορία. Λιτα, περιεκτικά και νοικοκυρεμένα.

Κατα τη γνωμη μου το subforum των κυκλοφοριων ειναι μια χαρα ως εχει και δεν βλεπω λογο για ν’ αλλαξει…

Εγώ δεν έχω αποφασίσει ποια από τις 2 λύσεις. Μάλλον το subforum για να έχουμε περισσότερη άπλα.

Δηλαδή εδώ που θα βάλω τους Dream Theater?
Επίσης αν είναι πολύ λίγα τα θρεντς θα αποκτήσουν άπειρες σελίδες και θα είναι εντελώς δύσχρηστα :wink:

Αυτο ειναι το προβλημα.
Αν βαλεις subforum ποιος ο λογος υπαρξης του αρχικου forum?

Αν βαλεις sticky threads, τα υποειδη ειναι τοσα πολλα που θελουν μια σελιδα η και περισσοτερο…

indie?

Θα μπει και το indie don’t worry. Υπάρχει ήδη ένα αρχικό θρεντ.

Kρισπ, Το θέμα είνα να είναι μαζεμένα όλα αυτά τα θρεντς, ως μη-major κυκλοφορίες, δλδ κυκλοφορίες που δεν γίνεται να έχουν δικό τους θρεντ. Έτσι βρίσκονται μαζεμένες και γίνεται πολύ πιο εύκολα η δουλειά. ¶σε που ανεβαίνει και το ενδιαφέρον στα μουσικά ζητήματα, και προσελκύονται χρήστες που δεν είναι εδώ κυρίως για το off-topic…

Αλλά και πάλι δεν είμαι 100% σίγουρος. Εσύ τι λές?

Εγώ δεν πολυκαταλαβαίνω για ποιο λόγο οι μη major κυκλοφορίες να μην έχουν δικό τους thread. Θέλουμε να τις κρατήσουμε μακριά από πιθανούς ενδιαφερόμενους;

Γιατί θα καταλήξει όπως ένα άλλο φόρουμ, δλδ με εκατοντάδες θρεντς εκ των οποίων πάνω από τα μισά αντε να έχουν 2-3 ποστς. Πολλά δε, δεν θα έχουν κανένα :wink:

είναι ανάγκη να ποστάρονται όλοι οι δίσκοι που ακούμε? Εγώ τουλάχιστον ποστάρω μόνο για αυτούς που μου άρεσαν ή έστω εκτίμησα για την πρωτοτυπία τους. Είναι ανάγκη όλοι οι δίσκοι που ακούμε να αναφέρονται στο φόρουμ μας? Εμένα προσωπικά, τόπικ για κυκλοφορία που δεν έχει πάνω από 2 ποστς, δύσκολα να μου κινήσει το ενδιαφέρον, το ίδιο όμως ισχύει λίγο πολύ και με τα τωρινά τόπικς (alternative topic, κλπ). Γιατί είναι κακό αν δεν ψάξω όλους τους δίσκους που προτείνονται στο φόρουμ αλλά μόνο αυτούς που βλέπω πώς άρεσαν σε πολλούς? Με βιάζει κανείς?

Γενικότερη απορία που έχω ως χρήστης.

Εγω λεω οτι ετσι κι αλλιως υπαρχουν καποια τοπικς για heavy/power, prog, black κτλ., υπαρχει το τοπικ για τις δισκαρες καθως και τα μεμονωμενα. Ειδα τα συγκεντρωτικα τοπικς, εχουν συνεχη συμμετοχη (δηλ. συχνα ποσταρει ο κοσμος σε αυτα) οποτε ετσι κι αλλιως μενουν στην 1η σελιδα και φαινονται.

Το καταλαβαινω οτι με subforum η sticky θα πιο οργανωμενο και μαζεμενο το πραγμα, αλλα αυτο που δεν θελω να δω (και δεν μπορεις να αποτρεψεις στην περιπτωση του sticky) ειναι οτι θα πρεπει να κανεις 15 κατηγοριες τουλαχιστον. Θα προσπαθησω να τα συμπτυξω οσο πιο πολυ μπορω:

Heavy/Power/Epic
Hard Rock
Black/Death/Thrash
Prog
Metalcore/Nu
Hardcore/Punk
Gothic/Symphonic
Post Metal
Alternative Rock/Grunge
Indie Pop/Rock
Prog Rock/Fusion
Goth Rock/Post-Punk
Post Rock

Και αλλα που πιθανον ξεχναω. Δεν ξερω, τωρα που το βλεπω, ισως ειναι πιο ωραιο να ειναι συγκεντρωμενα και οργανωμενα. Ουφ, καντε οτι θελετε! :stuck_out_tongue:

Σωστή η απορία σου Karvou. Φυσικά και δεν θα ποστάρουμε για κάθε κυκλοφορία που ακούμε. Ούτε το κάνουμε. Αλλά οι κυκλοφορίες που αξίζουν είναι παρα πολλές. Το κάθε είδος κάθε χρόνο προσφέρει παρα πολλούς αξιόλογους δίσκους.

Πχ για το stoner μόνο. Ρώτα τον pot πόσους δίσκους άκουσε και γούσταρε από το 2007 μόνο.

Δλδ, μόνο τις κυκλοφορίες που άκουσε ο Angmar, ο Signal, ο Deathster, εγώ και ο Voider -τυχαία τα ονόματα- και άξιζαν στο είδος τους (δε μιλάμε για μνημεία) γεμίζουν πολλές σελίδες. Να μην πω για τον Daz.

@ChrisP: Ναι ρε, κοίτα πόσο όμορφα μοιάζουν μαζεμένα! Άχου τα :stuck_out_tongue:

Α και στις κατηγορίες σου, το Thrash, το Black και το Death ξεχωριστά. +Κατηγορία Doom/Stoner

Eλα ντε!