ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ

Μόνο στο Λάκη Λαζόπουλο την έστειλε, ο οποίος τη διάβασε στο Αλ Τσαντίρι και συμφώνησε με όσα γράφει…

Το προβλημα του Ελληνα ειναι που μενει στον καναπε βλεποντας καθημερινα την παραπληροφηρηση της TV και δεν καταλαβαινει τους κινδυνους που διατρεχει η πατριδα του…Ευχαριστω.

Κατάντια… Τουλάχιστον δε βγήκε πάλι με τις πυτζάμες του…

Ε κατσε, το ιδιο θα διαχειριζονταν τα εθνικα ζητηματα το ΛΑΟΣ και το ΚΚΕ?

Συμφωνώ με Λεδ.

Εγω νομιζω οτι τα λεει πολυ καλα ο Θεοδωρακης.Πριν τον κατακρινουμε ας μην ξεχναμε οτι με το εργο του εχει αποκτησει το δικαιωμα να ειναι πραγματικος Ελληνας αρα το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να σεβαστουμε τη γνωμη του.

Να τη σεβαστούμε ΟΚ, αλλά όχι κ να την ασπαστούμε.

Τι σημαινει πραγματικος Ελληνας?

καλα ειναι αυτο που σου λεω δεν μεγαλωνουμε σαν ελληνες αλλα σαν ελληναρες…και γω σε ευχαριστω σε φιλικο κλιμα παντα+11101001 στον λεδ

Οταν λεω πραγματικος Ελληνας εννοω στην ψυχη.Ο Θεοδωρακης εχει προσφερει στην Ελλαδα σε εποχες που αυτη(ο λαος δηλαδη)το ειχε αναγκη.

με τα λεγομενα σου δεν υπαρχει πραγματικος ελληνας τωρα πια πλην ελαχιστων εξαιρεσεων

Καταρχήν, δεν κατάλαβα κάτι. Λες ότι όποιος διαφωνεί μαζί του δεν είναι Έλληνας; Τι είναι πάλι αυτό;

Ελληνίδα είμαι επειδή κατοικώ σε μια χώρα που λέγεται Ελλάδα, δε λέει κάτι αυτό όμως. Ελληνίδα είμαι λόγω γεωγραφίας, ωστόσο δε νομίζω κανείς από μας να έχει καμια πεποίθηση ότι είμαστε αμιγής λαός, με γονίδια απευθείας από τον μυκηναϊκό πολιτισμό. Οπότε δε νιώθω να τονώνεται κάποια “εθνική συνοχή” μέσα από την επιστολή του Θεοδωράκη.

Και αφού το κλείσαμε με την εθνικότητά μου, διαφωνώ με τον Θεοδωράκη γιατί ένας άνθρωπος με τη ζωή και τα βιώματά του είναι παράλογο να τα λέει αυτά, έρχονται τα περισσότερα σε σύγκρουση με αυτά που πρέσβευε τότε.

Είναι δυνατόν να γράφει κάπου ότι “οι ΗΠΑ μας μισούν και μας φοβούνται”; Κινδυνολογία και Λιακοπουλιάδα. Μου θύμισε τη διαφήμιση του Λιακόπουλου με τα Ελ και τα “Ρυπαρά Γένη”, που ρώταγε κάπου “γιατί μας μισούν και γιατί μας φοβούνται”. ¶σε που είναι και εθνικο-κεντρική άποψη.

Ειδικά για το σημείο:
“Οφείλουμε να περάσουμε και από αυτή τη νέα δοκιμασία με το κεφάλι ψηλά. Μπορεί να υποφέρουμε όμως το ζητούμενο για μας είναι να παραμείνουμε Έλληνες. Και θα παραμείνουμε Έλληνες. Ας μην ξεχνάμε από πόσες σκληρές δοκιμασίες περάσαμε ως τώρα όμως στο τέλος πάντα βγήκαμε νικητές. Το ίδιο θα συμβεί και στο μέλλον”, τι να πρωτοπώ.

Νομίζω δεν έχει νόημα να τοποθετηθώ ιδιαίτερα αναλυτικά, απλά θα πω ότι κάνει ένα σύντομο εθνικιστικό παραλήρημα. Υποφέραμε, λες και όλοι οι άλλοι λαοί πέρναγαν ανέκαθεν καλά, είμαστε Έλληνες (ε ναι, οκ, αφού ζούμε στην Ελλάδα, δε μας προσδίδει κανένα κύρος αυτό), θα βγούμε νικητές και τέτοια.

Δηλαδη πραγματικος Ταδε ειναι αυτος που εχει προσφερει στην Ταδε χωρα. Αρα ολοι οι υπολοιποι ειμαστε εν δυναμει πραγματικοι. Ενδιαφερουσα αποψη αλλα και παλι. Οποιος προσφερει εχει το αλαθητο? Δε νομιζω.

Εγω προσωπικα ως πραγματικο Ελληνα αντιλαμβανομαι τον τυπα που βριζει στο δρομο, που δεν εχει ανοιξει βιβλιο στην ζωη του, που μαλωνει με την πρωτη ευκαιρια, που δεν σεβεται τον συνανθρωπο του, που ειναι αραχτος στον καναπε του, ειναι εγωιστης και ατομιστης, κοιταει μονο το ατομικο του συμφερον, λατρευει παθολογικα τα ρουσφετια, ειναι τεμπελης κλπ κλπ κλπ.

Ναι ρε συ εννοειται,δεν εχουμε να χωρισουμε τπτ απλα λεμε την αποψη μας και ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του…Τωρα για το αλλο,δεν καταλαβα αν διαφωνεις και που αλλα αν θεωρεις ελληναρες οσους σκεφτονται τους κινδυνους που μπορει να διατρεχει η πατριδα τους τοτε εσυ πρεπει να με συγκαταλεγεις σε αυτους… :slight_smile:

ειστε ατομα των ακρων εγω διαφωνω με τον μικη αλλα διαφωνω και με το δεχτσα(εν μερη)σεβομαι την ιστορια της ελλαδας και κακα τα ψεμματα ειναι μια χωρα με τρομερο ιστορικο υποβαθρο…νιωθω περηφανος αλλα οχι ανωτερος που ειμαι ελληνας… ο μικης διαβαζει για τους ελ

Αυτο καταλαβες δλδ?:-k

ελληναρας ειναι αυτο που λεει ο λεδ απο πανω σου…αλλα μην ειμαστε υπερβολικοι διαβασε και το απο πανω μου ποστ…θεωρεις ειλικριναι οτι κινδυνευουμε αμμεσα
///οχι δεν σε θεωρω ελληναρα …

Προκαλείς και εκτίθεσαι.

Ον τόπικ: Υπενθυμίζω από παλιότερο ποστ

Γραμμένο από τον Μάριο Πλωρίτη στο ΒΗΜΑ της Κυριακής στις 31/8/1997

Τη γλαφυρότερη και αποκαλυπτικότερη κρίση για τη χώρα μας και τους ιθαγενείς της, τη διατύπωσε πριν λίγα χρόνια, μιλώντας δημόσια στην Ουάσινγκτον ο “πολύς” Χένρυ Κίσσινγκερ, ο μέγας συνεργός της τουρκικής εισβολής στην Κύπρο. Έφα, λοιπόν, ο “μάγος” της αμερικάνικης πολιτικής:

“Ο ελληνικός λαός είναι ατίθασος και γι’ αυτό πρέπει να τον πλήξουμε βαθιά στις πολιτιστικές ρίζες του. Τότε, ίσως συνετισθεί. Εννοώ, δηλαδή, να πλήξουμε τη γλώσσα, τη θρησκεία, τα πνευματικά και ιστορικά αποθέματά του, ώστε να εξουδετερώσουμε κάθε δυνατότητά του να αναπτυχθεί, να διακριθεί, να επικρατήσει, για να μη μας παρενοχλεί στα Βαλκάνια, να μη μας παρενοχλεί στην Ανατολική Μεσόγειο, στη Μέση Ανατολή, σε όλη αυτή τη νευραλγική περιοχή μεγάλης στρατηγικής σημασίας για μας, για την πολιτική των ΗΠΑ”

Μπορεί να ενδιαφέρει…

Όλες οι χώρες έχουν ιστορικό υπόβαθρο, καμία δεν προήλθε με παρθενογένεση ή με μαγικά. Θα ένιωθα περήφανη που είμαι Ελληνίδα αν η Ελλάδα και οι Έλληνες σήμερα διατηρούσαν έστω και ελάχιστα ψήγματα αυτού που ήταν κάποτε, ή έστω αν είχαν λόγους να τους σέβεται κανείς. Είμαστε ξενοφοβικοί, ατομιστές, προσκολλημένοι στο “παρελθόν της χώρας μας”, τεμπέληδες και αδιάφοροι.

Αδυνατώ να νιώσω περηφάνια για μια χώρα που καθημερινά με κάνει να νιώθω μαλάκας επειδή είμαι τυπική στις υποχρεώσεις μου (“σιγά ρε μαλάκα, αντέγραψε από τον τάδε!”, επειδή ψάχνω να βρω να παρκάρω σωστά (“βάλτο ρε στο πεζοδρόμιο, λες ο ανάπηρος να βγει βόλτα βραδιάτικα;”) και επειδή δείχνω στοιχειώδες ενδιαφέρον για τα δικαιώματα του περιβόητου “αλλου”. Ναι, αυτού του “άλλου” που έχουμε πάντα χεσμένο, εμείς να 'μαστε καλά και να μη χαλάμε την καρδιά μας.

@ Davidian, διάβασε όλο το ποστ μου και κάνε μια τοποθέτηση, μην απομονώνεις μια γραμμή και ρωτάς “αυτό κατάλαβες;”, ποιο το νόημα;

Εγώ διαφωνώ με αυτό που είπε κάποιος ότι “έχει προσφέρει πολύ και πρέπει να σεβαστούμε τη γνώμη του”. Και ρωτάω εγώ, αν κάποιος έχει προσφέρει μπορεί και λέει ότι παπαριά θέλει? (Γενικά μιλάω)