ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ

Κλασσικα… :thumbup:
Αντε ποιος θα πει πρωτος οτι αυτη η δηλωση του κισσινγκερ δεν ειπωθηκε ποτε…
Το οτι θα χαρακτηριζονταν εθνικιστες ο Θεοδωρακης και ο Λαζοπουλος μα την Παναγια δεν το περιμενα… #-o

Οκ, πραγματικος Ελληνας ειναι ο απογονος του Αριστοτελη και του Πλατωνα, ο δημοκρατης, ο πολιτισμενος, ο θεατροφιλος, ο πρωτοπορος σε επιστημες και τεχνες, ο…
Καλα το παω?

@δεχτσα αυτο που λες η αντιγραφη η κλεφταια και αυτα δεν ειναι ιδωμα μονο του ελληνα αλλα δυστηχως ολων των ατομων αυτης της κοινωνιας…εγω νιωθω περηφανος για την ιστορια της χωρας χωρις αυτο να με κανει ανωτερο απο τους αλλους

Κουραστικό και άνευ ουσίας το να ποστάρει ο άλλος -με επιχειρήματα, όσο μπορεί- την άποψή του και να απομονώνεις τη λέξη “εθνικιστικό” και να απαντάς ότι είπε κάποιος το Λαζόπουλο και τον Θεοδωράκη εθνικιστές.

Δηλαδή, γιον, να γράφουμε μόνο μια λέξη κι ας μη δίνεται τροφή για συζήτηση, ούτως ή άλλως στα ψιλά περνάει ό,τι γράφουμε.

εντιτ, όσο για τον Κίσσιγνκερ, θα το πω εγώ μιας και προκαλείς “άντε ποιος θα το πει πρώτος”. Ξέρεις δηλαδή εσύ αν ειπώθηκε αυτό σίγουρα; Αν ειπώθηκε έτσι; Δεν αντιλέγω ότι αυτή είναι η θέληση των Αμερικανών, αλλά μου φαίνεται τραβηγμένο να βγαίνουν και να τα δηλώνουν έτσι. Από την άλλη, επειδή δεν αποκλείω τίποτα, δε θέλω να πω και πολλά επί του θέματος. Εσύ ξέρεις κάτι παραπάνω;

αν ο τρόπος σκέψης σου είναι τόσο απλοϊκός (και διπολικός), τότε θα έχω κάνει ένα εξαιρετικά μεγάλο λάθος που θεωρούσα πώς έχεις ικανότητες για μια βαθύτερη ανάλυση των πραγμάτων…

Εγω βλεπω οτι παμε για νουμερο 2…
:arrow: http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=4719&highlight=��+��������+��+�����+�������

Ατακα συμμαθητη οταν οι αλλοι τρωγανε κρεας εμεις ειχαμε χοληστερινη

Ε, αν ποστάρατε τίποτα πιο σοβαρό ίσως να κατευθύνονταν καλύτερα η κουβέντα.

¶ντε όσο κάνω μπάνιο μη γράψετε πολλά, επιστρέφω :stuck_out_tongue:

@ δατσ γουάι, σπάμμαρε κάπου αλλού με τις ατάκες του συμμαθητή σου, σε παρακαλώ [-o<

Καταλαβαινεις που το παω και γιατι μιλαω ετσι. Προφανως υπαρχουν κι ενδιαμεσες καταστασεις αλλα ττις παραβλεπω για λογους που νομιζω συνειδητοποιεις.

Οσο για την ρηση του Κισσινγκερ, αν οντως το ειπε αυτο το πραγμα, γιατι δημοσιως ΔΕΝ το λες, δεν μου φαινεται κατι το ιδιαιτερο. Ολους τους λαους θελουν να τους φερουν σ’αυτην την κατασταση οι Αμερικανοι. Ασε που στα 180 χρονια ιστοριας μας οι Αγγλοαμερικανοι μας θεωρουσαν πρωτογονους και ανικανους να δημιουργησουμε κατι καλο, μιας και μονιμως τα λαμογια εκαναν κουμαντο. Ειχαν φρικαρει που εβλεπαν τα χρηματα που εδιναν για βοηθεια στην Ελλαδα να καταληγουν σε τσεπες αξιωματουχων και μη. Εν ολιγοις δε νομιζω οτι μας φοβουνται ιδιαιτερα, δε γινεται αλλωστε να φοβασαι μια χωρα σαν την Ελλαδα. Το μονο ισως που τους χαλαει ειναι οι στοιχειωδεις αντιμπεριαλιστικες και ειρηνιστικες αποψεις των πολιτων αυτης της χωρας που δεν τους επιτρεπουν να μας εκμεταλλευονται πληρως.

Ε,νταξει δεν διαφωνουμε σε αυτο…Ουτε εγω ειμαι σιγουρος οτι το εχει πει αλλα επισης δεν ειμαι σιγουρος οτι δεν το εχει πει… :wink:

[QUOTE=dexter_;320038]Ε, αν ποστάρατε τίποτα πιο σοβαρό ίσως να κατευθύνονταν καλύτερα η κουβέντα.

Άντε όσο κάνω μπάνιο μη γράψετε πολλά, επιστρέφω :stuck_out_tongue:

@ δατσ γουάι, σπάμμαρε κάπου αλλού με τις ατάκες του συμμαθητή σου, σε παρακαλώ [-o<[/QUOTE]

Μα νωρις νωρις ποσταρε ο led οποτε αν βρισκεις σοβαρο το νουμερο 1 δεν βρισκω λογω να μην θεωρεις σοβαρο θεμα και το νουμερο 2…Σου θυμιζω οτι και τοτε υπηρχαν διαφωνιες.

όχι… δε τους συνειδητοποιώ. Η μερίδα του πληθυσμού που παραβλέπεις εγώ μόνο αμελητέα δε τη θεωρώ. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί την παραβλέπεις…

Απορία προς εσένα και dexter. Έχετε ζήσει στο εξωτερικό καθόλου? Έχετε μιλήσει με κάποιον που έζησε αρκετά χρόνια έξω?

Το ρωτάω γιατί η αδερφή μου για παράδειγμα (απόφοιτος Νομικής, που κάνει καριέρα στην Ελβετία, συναναστρέφεται με όλες τις φυλές του κόσμου, λατρεύει θέατρο, χορό, όπερα και τέχνες και σε αντίθεση με τα λεγόμενα σας, θεωρεί τον εαυτό της Ελληνίδα) βλέπει κάθε μέρα άπειρους λόγους για να θεωρεί ότι όντως ο Ελβετός με τον Έλληνα είναι άλλο πράγμα…

Όταν κάποιος θεωρεί τον εαυτό του Έλληνα, δε θεωρεί ότι ο Έλληνας είναι η καλύτερη φυλή του κόσμου. Μη το ξεχνάτε και μη μιλάτε σε όσους θεωρούν τον εαυτό τους Έλληνα (και δε ντρέπονται) λες και είναι φασίστες ή θεωρούν πώς η Ελληνική είναι η καλύτερη φυλή του κόσμου. Οι φυλές είναι μιγαδικές. Δε συγκρίνονται. Μην πέφτετε στην παγίδα και φτάνετε στο άλλο άκρο.

Αντιγράφω από την εισαγωγή του Τάκη Κονδύλη για το έργο του Μακιαβέλι όταν εκδόθηκε από τις εκδόσεις Κάλβος:

“Αν αυτό είναι σωστό, τότε η ερμηνεία της προσωπικότητας διαμέσου της αναγωγής της σε μιαν εποχή κατασκευασμένη θεωρητικά υστερογενώς, στο βάθος δεν είναι παρά ταυτολογία, εφόσον έτσι παίρνουμε το ζωντανό πυρήνα μιας εποχής (που αποτελεί αυτοδίκαια τμήμα και της εξεταζόμενης προσωπικότητας), τον προβάλλουμε στον πλασματικό μας πίνακα και κατόπιν τον επαναφέρουμε, μεταμορφωμένο σε ερμηνευτική αρχή, για να αναλύσουμε περιοχές του κόσμου απ όπου ακριβώς τον πήραμε. (Εδώ πρέπει να σημειωθεί ότι, εφόσον η θεωρητική κατασκευή είναι υστερογενής, την “εποχή” θα την χαρακτηρίσει με βάση τα στοιχεία της που κατόπιν αποδείχτηκαν επικρατέστερα, αλλά που τότε ίσως και να ισοζυγιάζονταν με τα αντίρροπα τους). Επομένως τα τυχόν γενικά γνωρίσματα της εποχής, που τα συναντάμε οπωσδήποτε παραλλαγμένα μέσα στον κόσμο της προσωπικότητας, η προσωπικότητα δεν τα έχει προσλάβει στην αυτούσια και καθαρή τους μορφή, με την οποία εμείς τα παριστάνουμε στην θεωρητική μας εικόνα - μολονότι η ύπαρξη της θεωρητικής αυτής εικόνας, με τα ξεκάθαρα γνωρίσματα, υποβάλλει σ’ εμάς εύκολα μια πλανεμένη ιδέα.”

Εν μέρη κάνετε το λάθος που καταγράφει και ο Κονδύλης. Από ένα περιορισμένο και μη ενδεικτικό δείγμα του συνόλου που χαρακτηρίζεται ως “Έλληνας”, εντοπίζετε κάποια κοινά χαρακτηριστικά (και η επιλογή των οποίων έχει γίνει προφανώς με άκρως υποκειμενικά κριτήρια και αυθαίρετα) και αυτά τα χαρακηριστικά προσπαθείτε να τα προβάλλετε σε όλα τα άλλα μέλη του συνόλου. Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Έλληνας είναι και ο έμπορος που υπερχρεώνει, Έλληνας είναι και ο μαθηματικός που κάνει το διδακτορικό του στο Cambridge και ξεσκίζεται στη δουλειά. Δε μπορείς να ακυρώνεις τον έναν, γιατί έτσι σε βολεύει στο διάλογο σου με τα 16χρονα.

Εντιτ: Ο Μάριος Πλωρίτης, ως πηγή του για τη φράση του Κίσσινγκερ δίνει «Οικονομικός Ταχυδρόμος», 14.8.97.

Παρασπαμάρετε…[-X

Αναμενομενο…

Επειδή οδεύουμε σε ακόμη ένα “Έλληνες vs Ανθέλληνες”, υπάρχουν και τα αντίστοιχα τόπικ.

Ο Μίκης έγραψε μια επιστολή για αυτά που πιστεύει (?), πολλοί συμφωνείτε μαζί του, εγώ όταν τη διάβασα απλά απογοητεύτικα.

Πρώτον σπαμάρισμα ήταν τα 2 (εδιτ: α ρε φρήδομ τα έκανες 3… δευτερο εδιτ: οκ προσθεσες πραγματα :p) από πάνω μου μονολεκτικά ποστς. Η κουβέντα γίνεται που γίνεται δύσκολα, μην τη δυσκολεύουμε :wink:

Δεύτερον, νταξ ωραία και όμορφα τα λέτε όλοι εσείς. Αλλά κανείς σας δεν πιάστηκε και βασανίστηκε από τους Ιταλούς. Το χειρότερο βασανιστήριο που είχατε ποτέ ήταν να περάσετε Ανάλυση Ι (που λέει ο λόγος:p )

Κανείς από σας δεν πέρασε εξορία, κανείς από σας δεν ήταν σε “στρατόπεδο θανάτου” στη Μακρόνησο.

Και φυσικά κανείς από σας δεν έζησε σε μια εποχή όπου τα νέα ο κόσμος δεν τα μάθαινε από τα blogs αλλά του έρχονταν καθυστερημένα, εκλαικευμένα και σύμφωνα πάντα με το φιλτράρισμα που εξυπηρετούσε τα διάφορα συμφέροντα. Σε μια τέτοια εποχή το να πεις “οι κακοί αμερικανοί” δεν ήταν αφέλεια, αλλά η πραγματικότητα που ζεις. Και ήταν τόσο “πραγματική αλήθεια” όσο εξυπηρετούσε τους σκοπούς και τις δυνατότητες τις εποχής.

Γι’ αυτό λοιπόν μη λέτε λαϊκιστή τον Θεοδωράκη. Και ακόμα χειρότερα (και αυτό πάει στο ποστ του ΚρισΠ) μην υποπέσετε στην αριστερή αντίληψη (το χουν και άλλοι, αλλά είναι χαρακτηριστκό της) ότι οτιδήποτε δε συμφωνεί μαζί μας είναι καθοδηγούμενο. Οχι, αρνούμαι να το πιστέψω -και ούτε πρόκειται να το πιστέψω ποτέ- ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Είναι μια άλλη οπτική γωνία. Μιας άλλης εποχής. Ίσως σας μοιάζει αφελής τώρα. Ίσως να σας φαίνεται ότι ξεμωράθηκε. Παρόλα αυτά, ακόμα και αν δε δέχεστε το κείμενο του Θεοδωράκη (όπως εγώ στο μεγαλύτερο μέρος του), προσπαθήστε να μπείτε στο πνεύμα του πριν βγάλετε συμπεράσματα. Θα διευρύνει και τη σκοπιά με την οποία κοιτάτε το συγκεκριμένο θέμα. Σε μένα προσωπικά αυτό έκανε.

Επίσης @Karvou: Το κείμενο του Κονδύλη λέει μια τεράστια αλήθεια. Διότι είμαστε ανίκανοι να κατανοήσουμε το παρελθόν δίχως να έχει φιλτραριστεί από το παρόν. Και αυτή η λογική μου έδωσε έναυσμα για το αποπάνω ποστ.

Αλλά τι να το κάνεις, το κείμενο του Κονδύλη πρέπει να το διαβάσεις 2-3 φορές να το καταλάβεις. Πόσοι νομίζεις εδώ μέσα είναι διατεθειμένοι να το κάνουν? ¶ντε 5-6

Μάνο εγώ κάθισα και το αντέγραψα (γιατί σιγά μην υπάρχει στο διαδίκτυο) για εσάς τους λίγους που θα θέλουν να το διαβάσουν. Και μόνο το πως εσύ το διάβασες και το κατάλαβες με χαροποιεί ιδιαίτερα :wink: Πάντως η εισαγωγή του Κονδύλη στην εν λόγω ανθολογία (εισαγωγή 180 σελίδων :stuck_out_tongue: ) είναι απίστευτα ενδιαφέρουσα παρά τη δυσκολία καταννόησης που εμφανίζει. Αν ποτέ κανείς έχει διάθεση, ας της ρίξει μια ματια

Συμφωνώ με το ποστ σου με τα 1000 (και για τα περί σπαμαρίσματος :stuck_out_tongue: )

O οποιος ακομα και το "Αγων μου"πλεον να διαβασει απο τηλεορασεως θα συμφωνησουν ολοι χειροκροτωντας τον.Μπεεεεε ροβολησε το πληθος και το μηχανακι χτυπησε 70% αλλη μια Τριτη και την αλλη μερα το πρωι εχουν θεμα συζητησης οι κιρατσες στον πρωινο καφε στο κομμωτηριο.Κανενας δε διαφωνει με τον Λακη.Ισως μονο αυτος που φοβαται τον Μακη και ο Μακης τον ξερει!

ξενοφοβικοι?
πολυ λιγοτερο απο αλλες χωρες που δεν δεχωνται να μιλησουν αλλη γλωσσα περα απο την δικια τους
πολυ λιγοτερο απο χωρες με αναπτυγμενο το φασιστικο στοιχειο (γερμανια,σουηδια κλπ)

ατομιστες??τεμπεληδες?αδιαφοροι??
παγκοσμιο φαινομενο

προσκολλημενοι στο παρελθον μας???
ποσοι το γνωριζουνε πλεον?περα απο ενα παρθενωνα??πιστευω τα γκαλοπ τα χουμε δει που ρωτανε τα πιτσιρικια για το 21 και το 40

εδω αλλες χωρες πασχιζουν να δημιουργησουν παρελθον!!

οσο αφορα την δηλωση
με μια πρωτη ματια,ναι! φαινεται καπως
αλλα ας κατσουμε και να αναλογιστουμε οπως προειπωθηκε την ιστορια που χει αυτος ο ανθρωπος στην πλατη του
+το για να μιλαει ετσι εχωντας το συγκεκριμενο πολιτικο υποβαθρο,κατι σημαινει!ετσι δεν ειναι?
ετσι τουλαχιστον το βλεπω εγω

επισης συμφωνω με karvou και mano

Εν τω μεταξύ εγώ Αλ -Τσαντίρι άρχισα να βλέπω στα τελευταία 5 επεισόδια.

Και πιστεύω ότι είχα χρόνια να δω κάτι τόσο ποιοτικό στην ιδιωτική τηλεόραση και κάποιον να τα λέει τόσο σωστά.
Ίσως το ότι κάνει 70άρια να είναι λόγος να τον κράζουμε, αλλά εγώ έχω μείνει άφωνος και ενθουσιασμένος. Δλδ μέσα στην καρδιά μου τον έχω.

Αλλά είμαι off topic. Αν υπάρξει θρεντ για λάκη θα πω την άποψή μου. Απλά τέτοια ταύτιση απόψεων δεν περίμενα να έχω