ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ

Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μία στο δισεκατομμύριο να διαβάσει ποτέ ο Λαζόπουλος τον Αγών μου…άρα μη φοβάσαι
Όσο για τα εβδομηντάρια και τα ογδοντάρια με το σπαθί του τα κερδίζει και μπράβο του γιατί το σπαθί αυτό το χει ακονήσει με κόπο και αίμα
Οι κυράτσες του πρωινού καφέ και των κομμωτηρίων τόσα ξέρουν τόσα λένε και μακάρι να αντιλαμβανόνταν τι ήθελε να πει ο Λαζόπουλος
Ο δε Μάκης καλά θα κάνει να κάνει την πάπια ήτοι να το βουλώσει μιας και έχει γίνει επιτέλους αντιληπτό ότι ο καυγάς για το πάπλωμα ήτοι τον έριξαν στην μοιρασιά για αυτό μιλάει και λέει αρλούμπες και είναι τόσο άνανδρος που απειλεί θεούς και δαίμονες και δεν έχει καταλάβει ακόμη ο ηλίθιος τιμητής των πάντων ότι όταν θέλεις να γίνεις βεζύρης στην θέση του βεζύρη -ακα ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΛΑΜΠΡΑΚΗ-χρειάζονται προσόντα που ο ερίτυμος δημοσιογράφος δεν πρόκειται ποτέ να αποκτήσει παίρνοντας συνέντευξη από τον,Καρβέλα

Οσο αφορά τώρα την επιστολη Θεοδωράκη συμφωνώ με όσα είπε ο μεγάλος δάσκαλος αυτά περίμενα να ακούσω από αυτόν χωρίς να τα ασπάζομαι 100% .
Δεν μπαίνω στην διαδικασία να ρθω σε αντιπαράθεση με κάποιους από σας που διαφωνώ μαζί σας απλώς γιατί τα όσα γράφετε απηχούν προσωπικές απόψεις σε ευαίαθηματα θέματα

Η επιστολη θεοδωρακη ηταν ανουσια, δεν ξερω σε ποιο πραγμα αποσκοπουσε αλλα εμενα μου φαινεται αρκετα αφελης σε βαθμο που καταντα , αθελα του νομιζω, προκλητικη και εμπρηστικη. Βλεπει φαντασματα παντου, μια η επικρατηση της ιδεας της Μεγαλης Αλβανιας, απ την αλλη η υποδουλωση ολου του πληθυσμου της Γης απο τους Αμερκανους και φυσικα η θεληση τους να καταστρεψουν και να εξαφανισουν καθε ελληνικο στοιχειο, καθως ο λαος μας αποτελει απειλη (!) στα σχεδια τους, μιας και εχει το μοναδικο σε παγκοσμιο επιπεδο προνομιο να διατηρει δικια του γλωσσα, θρησκεια και πολιτιστικη κληρονομια που χανεται στα βαθη των αιωνων και η οποια μας καθιστα μοναδικους!
Λετε και οι Αμερικανοι δεν εχουν δικα τους θεματα παρα μονο μοναδικο σκοπο την καταστροφη του ελληνικου γενους βοηθωντας Αλβανους, Τουρκους, Σκοπιανους. Ειναι βλακωδες να προσπαθει να εξηγησει σε τι αποσκοπει η καθε διπλωματικη κινηση των Αμερικανων, λες και τα ειδε σε οραμα. Γιατι μισο λεπτο , στο Κοσοβο ειναι το 90% του πληθυσμου Αλβανοι και αν και δεν μου αρεσει να το λεω, φυσικο ηταν καποια στιγμη να ζητησουν την ανεξαρτησια τους. Ναι υπαρχει η ιδεα της Μεγαλης Αλβανιας και χαρτες και και… αλλα ας ειμαστε σοβαροι μου θυμιζει το “παλι με χρονια με καιρους παλι δικα μας θα ναι”. Οσο για την συμπαρασταση στους Τουρκους, στην Τουρκια υπαρχουν αποψεις που υποστηριζουν πως οι Αμερικανοι ειναι εναντιον τους, φαυλος κυκλος δηλαδη!!
Η’ μηπως η περιοχη των σκοπιων δε λεγεται Μακεδονια?? Και γιατι οταν πριν απο 50 χρονια ο Τιτο, αποκαλουσε Μακεδονια αυτο το τμημα της Γιουγκοσλαβιας δεν ακουστηκε κιχ απο μας?
Οι Αμερικανοι θελουν τα Σκοπια στο ΝΑΤΟ, δεν ξερω γιατι, και νομιζω πως αν δεν εισαι στο State Department ουτε εσυ ξερεις.
Τελοσπαντων,το θεωρω τραγικο να αντιμετωπιζουμε ως αυθεντια και να ενστερνιζομαστε τις αποψεις ενος ανθρωπου που μπορει να προσφερε πολλα με τη μουσικη του, αλλα ως εκει.

Επειδη γενικα βαριεμαι αυτη τη στιγμη να γραψω το τι ακριβως πιστευω για τον Λαζοπουλο εκτος του οτι ειναι ψιλο-off topic,θα ποσταρω το παρακατω λινκ με το οποιο συμφωνω και ταυτιζομαι 99,9% με οσα γραφει

http://www.enet.gr/online/online_text/c=113,id=30097960

+1000000000 ,αλλα οφ τοπικ. Τον μονολογο του λακη τον σταματανε μονο οι διαφημισεις και τα χειροκροτηματα. Και εννοειται μηδενικες ευθυνες στο λαο,ΟΛΑ η κυβερνηση τα φταιει!!

Όχι που δε θα τον κράζανε.

Το κείμενο είναι εν μέρει σωστό. Και επίσης λέω ότι βλέπω Λάκη μόνο στα τελευταία 5 “επισόδια” οπότε δεν μπορώ να έχω πλήρη άποψη

Απλά αν δεν κάνω λάθος, στο ακροατήριο πάει όποιος θέλει. Οπότε το ότι ο Λάκης δεν καλεί αντιφρονούντες αυτομάτως δεν ισχύει.

Τέσπα δεν επεκτείνομαι. Ανοίχτε κανά τόπικ για Αλ-Τσαντίρι ρε παιδιά, εγώ τη γκάνω. C ya

ωραια τα λες
και οσοι δεν συμφωνουνε τα λενε επισης ωραια
αλλα να που καποιοι κανανε συναντηση στην παντειο για αυτο το θεμα

οσο για τον Τιτο, πριν απο 50 χρονια ζουσες και ξερεις οτι δεν ακουστηκε κιχ απο μας??

και για τον θεοδωρακη,δεν προσεφερε μοναχα με την μουσικη του.

συμφωνω αρκετα μαζι σου! κ ιδικα στο Bolt
δλδ οτι οπως υπαρχουν αλαβανοι που ονειρευονται την μεγαλη αλβανια ετσι υπαρχουν κ ελληνες που ονειρευνται για μια μεγαλη ελλαδα. Ετσι κ εαν εμεις ειχαμε την υποστιριξει της αμερικης θα ζητουσαμε οτι ακριβως ζητανε κ αυτοι!
εμενα απλος με προβληματίζει οτι καποτε αυτα τα τσιρακια των αμερικανων θα θελησουν να “απομακριθουν” απο αυτους κ αφου θα εχουν αποκτισει μια χ δυναμη θα προσπαθησουν να κανουν οτι γουσταρουν. ετσι κα λλιως αυτο εχει συμβει στο παρελθον αυτο… εκει νομιζω οτι θα υπαρξει ενα γενικο προβλημα στα βαλκανια αλλα κ στην χωρα μας

Οριστε???
Που υποστηριξα εγω κατι τετοιο?

Και ποια ακριβως ειναι η “αριστερη αντιληψη” οτι οτιδηποτε δεν συμφωνει μαζι μας ειναι καθοδηγουμενο. Καπου το χεις χασει (η, το εχω χασει εγω, δεν παιρνω και ορκο)…

Δε μου αρέσουν οι κινησεις εντυπωσιασμου απο νθρωπους που προσεφεραν σε συγκεκριμένους τομεις κ αυτο αποκαλουνται πατερες του Γενους…Συμφωνω οτι ο Θεοδωρακης ενεπνευσε με το εργο του μια γενια πολύ συγκεκριμένη με πολύ συγκεκριμένα βιωματα και συνθήκες ζωης…Για μένα το εργο του Θεοδωρακη τυγχανει τετοιας αναγνωρισης λογω των πολιτικων και κοινωνικών συνθηκών που επικράτησαν…Συμφωνω μεσες -ακρες με οσα γραφει στην επιστολή αλλα δεν ανακαλύψαμε την Αμερική με αυτην την επιστολή…Δε νομίζω οτι το εθνος χρειαζεται αλλους διαφωτιστες-εθνοσωτήρες που ακολουθουν τη Μεγάλη ιδέα…Οταν στελνεις τις ιδεες σου σε μια εκπομπη με 40% τηλεθέαση δε γραφεις δοκίμιο και δε λες άποψη…προσπαθεις απλα ναχειραγωγήσεις και να διημιουργεις εντυπώσεις…Το οτι το παγκοσμιο πολιτικό σκηνικό αλλάζει ειναι δεδομένο και ως ενα βαθμο φυσιολογικό… γιατι χρειαζεται αλλος ενας να μιλαει για την μεγάλη Αμερική ,για την αυθαιρεσια αποσπασης του Κοσόβου(με την οποια εγω συμφωνω) και για συνομωσιες…?Και ολα αυτα στην εκπομπη του Λαζοπουλου που εν μεσω σατυρας και κοινωνικής κριτικης ,απο ποιον νομιμοποιειται να μιλαει για εθνικά θέματα και να ποιει “ηθος” και “φρονημα”???

Δλδ νταξει τον Θεοδωρακη περιμεναμε για να μας πει ο,τι θα μπορουσε να μας πει και ο 13χρονος πατριωτης φιλος μας;
Συγγνωμη, αλλα ετσι γραφει μια συμμαθητρια μου στην εκθεση στο σχολειο που το παιζει καπως. Αερολογικως.
Κι εμενα μου θυμιζει Λιακοπουλο. Σιγα την δυναμη που φοβουνται! Εκτος κι αν εννοει οτι σαν καλοι Ελληναραδες νιωθουμε πιο δυνατοι λογω παρελθοντος κι ετσι μας φοβουνται οι αλλοι γιατι το βγαζουμε προς τα εξω. Αν και δε γνωριζω κανεναν να υπερισχυσε ποτε λογω παρελθοντος αλλα λογω παροντος. Η να τον φοβηθηκαν για το παρελθον του (που στην τελικη αλλη γενια κατεχει το παρελθον που ειναι κλεισμενο στα γεωγραφικα μας συνορα). Σκατ* δυναμη εχουμε. Αν θελουν οι Αμερικανοι η οι Τουρκοι μας κανουν να μιλαμε Τουρκικα πχ αυριο κι ολας. Και μας κανουν κι Αλβανια, ετσι να γουσταρουμε. Συμφωνω εντελως με 2-3 αποψεις που διαβασα.
Τι ακριβως προτινει να κανουμε; Το θεμα ειναι καθαρα πολιτικο και οχι εθνικο οπως το παρουσιαζει. Αν ειχαμε καποιο εθνικο θεμα θα συζητουσαμε αλλα πραγματα τωρα. Οταν παιζουν οι μεγαλοι, ο Ελληναρας δε μπορει να σφιξει την γροθια του. Ωραια θα ηταν δε λεω, αλλα εχουμε διαλεξει τους πολιτικους μας και οι πολιτικοι μας εχουν διαλεχτει απο καποια δυναμη. Ειλικρινα δεν ειμαι ουτε εγω ουτε η lunatic (επειδη ειναι το 1ο ονομα που ειδα απο πανω τ’ αναφερω) που θ’ αλλαξει μια πολιτικη σταση επειδη νιωθει οτι απειλειται πολιτισμικα. Ειναι τουλαχιστον παιδιαστικο.
Και για πειτε ας πουμε, τι μπορειται να κανετε μετα απ’ αυτη την επιστολη; Καθισαν καποιοι και την ακουσαν απο την εκπομπη του Λακη. Γτ φυσικα οταν βλεπεις Λακη περιμενεις να μαθεις τι να κανεις για το θεμα με το Κοσσοβο ξερω γω και θα σου παρουσιαστουν οι αναλογες λυσεις. Ενα δακρυ κυλησε στο ματι μου. Τελος, παμε για κανα καφε αυριο; Το ξερετε ελπιζω οτι δεν μπορειτε να κανετε τπτ παραπανω απο το να κρεμασετε την Ελληνικη σημαια στο μπαλκονι σας και να δειτε Λακη περι αυτου του θεματος. Αν κι εφ’ οσον συμφωνειται με τον Θεοδωρακη. Απο κει και περα μερος σ’ αυτο θα παρετε μονο αν ειστε πολιτικος ηγετης. Μονο επειδη μας λεει κατι τετοιο ο Θεοδωρακης. Αν μας ελεγε για το πιστευει απλα ωραια θα 'ταν, θα διαβαζαμε την εκθεσουλα και στα σχολεια.

  1. H περιοχη αυτη λεγεται Μακεδονια εδω και εκατο χρονια, και οι κατοικοι της αυτοπροσδιοριζονται ως Μακεδονες (αρχικως γεωγραφικα, τα τελευταια χρονια και εθνικα) περισσοτερο απο 100 χρονια. Μην ξεχναμε οτι η γεωγραφικη Μακεδονια χωριζεται σε τρια τμηματα ( Μακεδονια του Βαρδαρη - ΦΥΡΟΜ, Μακεδονια του Αιγαιου - Ελλαδα και Μακεδονια του Πιριν - Βουλγαρια). Οπως ενας Ελληνας κατοικος της Κρητης προσδιοριζεται και ως Κρητικος, η καλυτερα οπως ενας Ελληνας κατοικος της Θεσσαλονικης προσδιοριζεται κ ως Μακεδονας, νομιζω δεν ειναι τοσο παραλογο ενας Σλαβος εθνοτικα να προσδιοριζεται ως Μακεδονας οταν κατοικει σε ενα κομματι της γεωγραφικης Μακεδονιας…

  2. Τι ηταν το ΝΑΤΟ?? Μια σρατιωτικη συμμαχια των δυτικων καπιταλιστικων χωρων, υπο την ηγεμονια των ΗΠΑ εναντια στο ανατολικο κομμουνιστικο μπλοκ υπο την ηγεμονια της ΕΣΣΔ… τα τελευταια χρονια βλεπουμε την Ρωσια να αναγεννιεται απο τις σταχτες της (μαλιστα ο ιδιος ο πουτιν εχει δηλωσει οτι η πτωση της ΕΣΣΔ ηταν ενα τεραστιο λαθος) και να ζητα τα κεκτημενα του παρελθοντος…Οποτε τι κανου οι ΗΠΑ, πολυ απλα επεκτεινουν την κυριαρχια τους σε εδαφη που ανεκαθεν ηταν υπο την επιρροη της Ρωσιας (ειτε της τσαρικης Ρωσιας, ειτε της ΕΣΣΔ) για να ανακοψουν την ταχεια ανοδο της Ρωσιας και να δηλωσουν οσο ειναι καιρος ποιος ειναι το αφεντικο στη πλανητικη γεωπολιτικη σκακιερα οσο ειναι νωρις… και πανω σε αυτη τη λογικη βλεπουμε την προσπαθεια δημιουργιας προτεκτορατων (Κοσοβο, Φυρομ, νεο Ιρακ) σε περιοχες υψιστης γεωπολιτικης σημασιας.

Εγώ το 'χω χάσει, ντοντ γουόρυ :lol: :lol: :stuck_out_tongue:
Τον Λεδ εννοούσα

OK, mate! :wink:

Γενικά είμαι φανατικός Λαζοπουλικός, ωστόσο εδώ συμφωνώ.

Εδώ σε κοτζάμ Βουλή, όπου βρίσκονται “και καλά” οι “εκλεκτοί” που επιλέχθηκαν από όλους τους Έλληνες για να πέρνουν τις πιο ζωτικές αποφάσεις και θα χειροκροτήσουν ακόμα και αν ρεφτεί αυτός που μιλάει, αν ανήκει στην παράταξή τους.

Το κοινό του Λαζόπουλου μας πείραξε? Που στο κάτω-κάτω, για να είναι εκεί οικειοθελώς, πάει να πει ότι τον γουστάρει.

Δεν καταλαβαίνω

Αυτο το εχω πει πολλες φορες. Οι 300 που πρεπει να ειναι εκλεκτων πνευματικων ικανοτητων και τιμιοτητας ειναι σε μεγαλο ποσοστο πνευματικα ισαξιοι με βλητα.

Προσβάλλεις τα βλήτα.

Ομορφο το να ισοπεδωνουμε τα παντα.
Ολοι σκατα ειναι μωρε. Ας αραξω στη γωνια μου να περιμενω την καταστροφη…

:-k :-k

Ένα γενικό σχόλιο: Τι να γίνει, ο Μίκης ποτέ δεν ήταν η πιο “σταθερή” απο τις καλλιτεχνικές φυσιογνωμίες, όσο αφορά τις απόψεις και τις επιλογές του…