ΣΥΡΙΖΑ και Τσίπρας

O Τσιπρας του ΚΚΕ ποιος ειναι αλήθεια?Ο Χαλβατζής?..

Το χετε πιασει εντελως λαθος το θεμα.

Το νοημα του ΣΥΡΙΖΑ δεν ειναι να ψηφισουμε απλα. Ειναι να συμμετεχουμε. Μονο ετσι αλλαζουν τα πραγματα. Κανενας Τσιπρας δεν θα κανει την αλλαγη μονος του. Αν ο ΣΥΡΙΖΑ γινει κομμα διαχειρισης εξουσιας αναλογο του ΠΑΣΟΚ, με εχει χασει εν ριπη οφθαλμου…

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ίσως είναι αδύνατον να υπάρξει κόμμα εξουσίας με το δεδομένο σύστημα-διαπλεκόμενα συμφέροντα-υπερκρατικές επιβολές που να ΜΗΝ είναι έτσι…

To KKE πέρα βρέχει.
Με πράξεις του μου έχει αποδείξει κακά πράγματα, ολοκληρώτικα και όχι δημοκρατικά.
Φαντάζομαι αφού έχει αποκυρίξει το 90% της υπόλοιπης αριστεράς τι θα έκανε ως κυβέρνηση αφού ούτε με τους δικούς του δε θα τα έβρισκε…

Δε θέλω να σύνεχισω γιατί δε θα πω καλά…

αυτη τη στιγμη το συριζα ειναι 2-3 ονοματα,χωρις τον τσιπρα και τον αλαβανο τι θα ταν το συριζα???σου απανταω εγω ΤΙΠΟΤΑ…ενω το κκε δεν βασιζεται σε συγκεκριμενα ατομα και οι ψηφοφοροι του το ψηφιζουν συνειδητα

Απο εμας εξαρταται. Και απο το τι θελουμε.

@that’s why:

Η πλυση εγκεφαλου κανει κακο, να το προσεξεις…

σκατουλες!
παλι οι ιδιοι θα βγουν!
στο ελλαδισταν παντα ψηφιζουν με κρητιριο το ρουσφετη!
εαν περιμενετε ενα τσιπρας να φερει την ανοιξη τοτε θα δουμε κ hendric sto rockwave!

πες μου σε τι διαφωνεις???/ειπα οσοι ψηφιζουν κκε ξερουν γιατι το ψηφιζουν ενω το συριζα εχει ψηφους διαμαρτυριας…χωρις να λεω οτι το κκε ειναι τελειο////πες μου σε τι διαφωνεις και στηριξε το μου με επειχηρηματα…και γραφεις λαθος το δατς γαη γραφεται thats why oxi that’s why:

@ tha’s why

οι ψηφοφοροι του ομως φιλε μου (μου επιτρεπεις ετσι?:stuck_out_tongue: ) ειναι πολυ συγκεκριμενοι:

Α. ατομα που το ψηφιζουν παραδοσιακα κυριως μεγαλυτερης ηλικιας. ο ηρωικος εαμιτης παππους προφανως αυτο ξερει αυτο θα ψηφισει.

Β. ατομα οργανωμενα που στις πορειες θα κατεβουν με το ΠΑΜΕ και αναγνωριζουν ως αριστερους μονο τους “συντροφους” αφου ο συν ειναι δεξιος οπορτουνιστης και η ριζοσπαστικη αριστερα αριστεροι οπορτουνιστες.

Αυτες οι δυο κατηγοριες μπορει μεν να παρεχουν ενα στεθρο και δραστηριο πυρηνα αλλα εμποδιζουν τον συγχρωτισμο με αλλες πολιτικες δυναμεις και την διευρυνση της εκλογικης βασης του κομματος. Το ζητουμενο δεν ειναι να σε ψηφιζουν 500.000 κομουνισταραδες αλλα 2.000.000 που θελουν μια ζωη καλυτερη.

με την ίδια λογική αν βγάλεις κανέλλη, παπαρήγα και χαλβατζή πάει και το ΚΚΕ

εγώ συνειδητά ψίφισα, και όσοι δεν ψιφίζουν κκε συνειδητα ψηφίζουν όπως κι όλοι αυτοί που ψηφίζουν ΚΚΕ
αυτά είναι γενικότητες και λαικισμοί.
όλοι έχουν συνείδηση απλά δε μπορούμε να λέμε σε όποιν δεν έχει σονι και καλά τη δική μας πως δεν έχει.

προσωπικά βλέπω άγρια προπαγάνδα από πκς στη σχολή. Το τι αφίσα έχει δει το μάτι μου από πκς δε λέγεται. Αυτό δεν είναι εκπαιδευτικό ίδρυμα δλδ.

Από συριζα και δίκτυο δε το βλέπω. Το δίκτυο είναι η μικρότερη νεολαία που υπάρχει. Παρόλα αυτά τα ποσοστά του ΣΥΡΙΖΑ στους νέους ήταν 5% παραπάνω απ’του ΚΚΕ.
Κάτι μου λέει αυτό…

εσυ ξερεις τι λες οτι αμα η δικτατορια σου προσφερει μια καλυτερη ελλαδα θα την δεχτεις(νταξει ακραιο παραδειγμα)δεν υπαρχει λογος για σενα τα κομματα να διακρινονται σε κατηγοριες παρα μονο σε καλα και σε κακα…οσο για αυτο που λες να ξερει οτι πολλοι συντροφοι ονειρευοντι μια ενωμενη ισχυρη και δυνατη αριστερα αλλα κανεις δεν κανει παραχωρησεις αρα…σε ρωταω αμα το λαος σου προσφερε το πιο ελκυστικο πακετο θα το ψηφιζες???πρεπει να ψηφιζεις αυτο που πιστευεις και σε αυτο ειμαι καθετος

εγω αυτο που λεω ειναι οτι το κκε εχει σταθερο πηρυνα ο αλλος που ψηφιζε νδ αμα τσαντιστει με την νδ δεν θα ψηφισει κκε αλλα συριζα η λαος η κατι …το κκε και η κνε δεχονται μεγαλη επιθεση ξερεις οτι πολλα παιδια(παω παπαγου) απο το σχολειο μας κοιταζουν σαν τους κνιτες με ενα βλεμμα σαν να μαστε παλιατσοι ε…σημερα ο καθηγητης μου ειδε οτι διαβαζα τον αγωνιστη και μονο που δεν μου καψε την εφημεριδα…θελω να κματαληξω οτι το κκε εχει κατα κυριο λογο σταθερο πηρυνα

εντάξυ τώρα να σου κάει τη φυλλάδα είναι μαλακίες.
Μη το λές.

Η κινητικότητα είναι προς όλα τα κόμματα από όλα τα κόμματα (εκτός απ τα ακραία).

Τι σταθερό πυρήνα?Από εκεί φαίνεται ο σταθερός πυρήνας?
Η Κανέλλη από που ξεκίνησε?

παιδια να ρωτισω κι εγω κατι…
το συριζα εχει ανεβει…ολοι κρινουν σωστη την εκλογη του Τσιπρα…
νεο παιδι,ιζιραιντερ κτλ…ολοι εχουν σταθει το λαιφενσταιλ…εχει οντως πολιτικες ικανοτητες ομως???η απλα ειναι κατι παροδικο???

προτιμω να μην σχολιασω ιην κανελη απλα να σου πω τι μερικα ατομα στα κομματα διαλεγονται με μηπολιτικα κριτηρια…οσο για το καψιμο της εφημεριδας και οχι φυλλαδας ηταν εκφραση εννουσα οτι εκνευριστηκε και αρχισε τα δικα του

προσωπικά πιστεύω πως έχει ικανότητες και προοπτικές. Από το λόγο του και από τις ιδέες του φαίνεται πολύ ικανός. Δε τρεφόταν απ το κόμμα του κι αυτό μου αρέσει.
Αλλά για να μη γίνομαι δογματικός λέω θα περιμένουμε και θα δούμε. Υπομονή, μη βιαζόμαστε παντού.

1on. Υποχωρησεις μονο το κκε δεν κανει. Δες το συριζα το εναντια και το μερα, ειναι ολα συνασπισμοι και αυτο κατι δειχνει. επισης οι προσφατες διαγραφες πι ενωτικων μελων του κκε κατι δειχνει επισης…

2ον. Δεν καταλαβαινω τι λες. Που ειπα εγω οτι δεν πρεπει να ψηφιζεις αυτο που πιστευεις? Αν πιστευα στο ΛΑΟΣ θα το ψηφιζα προφανως. :-k

Παιδια μην πιστεθετε στις δημοσκοπισεις. Λενε μαλακιες πολλες. Ο ΣΥΝ ειναι ενα κομμα αριστερο χωρις ομως να θελει να ειναι αντικαπιταλιστικο και συμφερει τα ΜΜΕ να το υποστηριζουν για να δειχνουν οτι ειναι και με τον λαο και προσφερουν σωστη ενημερωσει.

δεν μπορω ν κατηγορησω το κκε που δεν κανει υποχωρησεις…

@malcolm

Αυτο που λες εχει βαση και με προβληματιζει και μενα. Πρεπει να ειμαστε επιφυλακτικοι με τις δημοσκοπησεις και το οτι αντικειμενικα τα ΜΜε προωθουν το συριζα.