ΣΥΡΙΖΑ και Τσίπρας

Τελευταία δημοσκόπηση παρουσίασε ως εξής τις προθέσεις ψήφου:

Ν.Δ: 29,7%
ΠΑΣΟΚ: 24,7%
ΚΚΕ: 8,1%
ΣΥΡΙΖΑ: 15,5%
ΛΑΟΣ: 5,3%
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ: 1,7%
Λευκό-Άκυρο: 5,8%
ΔΞ/ΔΑ: 8,1%

Με άλλα λόγια μέσα σε λίγους μήνες ο ΣΥΡΙΖΑ έχει πολλαπλασιάσει σε πολύ υψηλά ποσοστά τη δύναμη του, σκεφτείτε μόνο που βρισκόταν πριν! Παράλληλα, ΠΑΣΟΚ και ΝΔ βλέπουν τα ποσοστά τους να πέφτουν, ειδικά το ΠΑΣΟΚ έχει πιάσει μια τρελή κατρακύλα.

Απο το 15,5% του ΣΥΡΙΖΑ, μόλις το 4,6% ήταν δικοί του ψηφοφόροι. Ένα ποσοστό 6,8% προέρχεται απο πρώην ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ (στις εκλογές που μας πέρασαν), και ένα 2,3% απο ψηφοφόρους της Ν.Δ.! Στο ερώτημα που οφείλεται η άνοδος του ΣΥΡΙΖΑ, το 40,3% ανέφερε την κρίση του δικομματισμού ως αιτία, το 25,7% την πτώση του ΠΑΣΟΚ, και το 24,7% την εκλογή του Αλέξη Τσίπρα.

(τα στοιχεία απο την Ελευθεροτυπία)

Τι λέτε λοιπόν γι’ αυτό? Πρόκειται για μια θετική ψήφο επιδοκιμασίας προς το ΣΥΡΙΖΑ, σχετιζόμενη με κάποια αυξανόμενη ίσως κοινωνική συνείδηση των πολιτών? Θεωρείτε οτι θα ενισχυθεί ακόμα περισσότερο η πτώση του δικομματικού συστήματος, με ακόμα μεγαλύτερη παρακμή για τα 2 μεγάλα κόμματα? Είναι αυτή μια θετική εξέλιξη για τον ευρύτερο αριστερό χώρο? Είναι μέρος μιας συνεχούς πορείας μήπως, που ξεκίνησε απο παλιά και απλά αρχίζει να κορυφώνεται?

Ή μήπως πιστεύετε πως η ψήφος προς το ΣΥΡΙΖΑ στην ουσία δεν είναι παρά μια αρνητική ψήφος αποδοκιμασίας προς τα 2 μεγάλα κόμματα? Και οτι ο δικομματισμός απλά περνάει μια φαινομενικά αρνητική φάση, για να πάρει πάλι τα πάνω του στις επόμενες εκλογές? Είναι γεγονός πως τα γκάλοπ συχνά εκφράζουν περισσότερο μια κριτική στάση του κόσμου προς τα κόμματα εξουσίας, παρά μια ουσιαστική θέληση για αλλαγή, ίσως το ίδιο να ισχύει και τώρα λοιπόν.

Γενικότερα, ποιά είναι η γνώμη σας για το όλο θέμα?

έχω σχετικό κείμενο και στο blog μου, την karvoutopia :stuck_out_tongue:

(χιχιχι! τώρα από τους 10 αναγνώστες θα πάω στους 13!!!)

Eκτος απο το ΣΥΡΙΖΑ ανεβηκε, πολυ λιγοτερο βεβαια, και ο ΛΑΟΣ, οποτε προφανως δεν ειναι κατι το παροδικο.

Ενδιαφέρον θέμα, ήθελα να το ανοίξω κι εγώ.
Παρεμπιπτόντως εγώ είδα μία δημοσκόπηση που έδειχνε το ΠΑΣΟΚ στο 21% και τον Σύριζα στο 18%!!!
Όπως και να 'χει η άνοδος είναι κατακόρυφη και προφανώς δείχνει πολλά πράγματα (πέραν των γνωστών περί Τσίπρα και δικομματισμού, δείχνει και πόσο “γάτος” είναι ο Αλαβάνος).
Κατά την άποψή μου, βρισκόμαστε σε ένα μοναδικό πολιτικό σκηνικό. Για πρώτη φορά φαίνεται να υπάρχει σοβαρή απειλή απέναντι στο δικομματισμό. Πολλοί μπορούν να θυμηθούν ότι κάτι αντίστοιχο φαινόταν πως θα έκανε και το κόμμα του Αβραμόπουλου (που φαινόταν στις δημοσκοπήσεις να παίρνει κάτι 17%), όμως εκείνη η περίπτωση ήταν όντως φούσκα (υποστήριξη από ΠΑΣΟΚ κτλ), κάτι που φαίνεται να μην είναι η προκειμένη.
Ο κόσμος έχει βαρεθεί, η πολιτική από τη σήψη μυρίζει σαπίλα από τα 10 χιλιόμετρα, και ένα νέο πρόσωπο φαντάζει τη δεδομένη στιγμή μία λύση που ίσως φέρει επιτέλους το πολυπόθητο: Την αλλαγή!
Δεν είμαι σίγουρος για το ποια θα είναι η εξέλιξη του Τσίπρα, σίγουρα διαφωνώ σε κάποιες θέσεις του (βλ. blog Karvou), όμως το momentum αυτό που έχει δημιουργηθεί σε συνδυασμό με τη μαζικότητα (και τις ηλικίες) που το υποστηρίζουν δείχνουν να είναι ικανά για την διάλυση του κατεστημένου. Για αυτό και αν ψηφίζαμε αύριο, θα τον ψήφιζα. Ελπίζω να μη με απογοητεύσει και να εκμεταλλευτεί σωστά τη συγκυρία.
Θα επανέλθω.

λοιπον σαν ψευτικη μου φανταζει μια τετοια ανοδος…ανιγεη οι περισσοτεροι ψηψοφοροι του συριζα το ψηφιζουν σαν μια σταση διαμαρτυριας στα μεγαλα κομματα…ειλικρινα ειμαι εντυποσιασμενος απο την ανοδο ου…βεβαια κατ εμε αυτη η ανοδος οφειλετε και στον τσιπρα ο οποιος ειναι η νεα μοδα…ολοι στο σχολειο συζηταγανε για τον τσιπρα και οτι ειναι διπλα στον λαο και οτι ειναι νεος και λοιπα…θα δουμε τι εστι τσιπρας με τον καιρο παρολα αυτα η ηλικια του ειναι ενα πλεονεκτημα…ο τσιπρας μια φορα και ενα καιρο ηταν μελος της ΚΝΕ…
θελω να πιστευω οτι δεν ειμαστε μακρια απο το να δουμε αλλο κομμα στο πολιτικο προσκηνιο…θα επιστρεψω αυριο με το μεγαλυτερο ποστ μου εβερ για τον τσιπρα

έχω δηλώσει και άλλες φορές χωρίς φόβο και πάθος ότι ήμουν είμαι και θα είμαι ψηφοφόρος του Συνασπισμού και στηρίζω Τσίμπρα όμως παρόλο που θα επιθυμούσα όσο τίποτε να είναι ο μπροστάρης στην πτώση του δικομαστισμού μιας και είναι υπερ του δέοντος φανερό ότι στον Τσίμπρα οφείλεται η άνοδος του Συνασπισμού δυστυχώς φρονώ ότι είναι παροδικό φαινόμενο δυστυχώς

Θα δειξει παιδια, θα δειξει…

Οι χειρισμοί του Συνασπισμού τα τελευταία χρόνια είναι καλοί, πράγμα πρωτόγνωρο και παράδοξο για τον βουρκο όπου έχει υποπέσει η πολιτική στην Ελλάδα.
Αυτό σε συνδυασμό κυρίως ότι το ΠΑΣΟΚ κάνει τόσο λάθος χειρισμούς που λες, “δεν παίζει επίτηδες το κάνουν”, συνετέλεσαν σ’ αυτό το αποτέλεσμα.
Εγώ μέχρι στιγμής παρακολουθώ με αγωνία και ενθουσιασμό τις εξελίξεις… :-k

Η άνοδος του ΣΥΡΙΖΑ είναι λογική. Ο κόσμος έχει αγανακτήσει με ΝΔ - Πασοκ. Επίσης, πολλά νέα παιδιά που τελείωσαν πέρισυ, έχοντας περάσει την περιόδο των καταλήψεων, βλέπουν ότι η αριστερά είναι κοντά τους (ή τουλάχιστον έτσι δείχνει). Παράλληλα, το ΣΥΡΙΖΑ έχοντας αυτό το προσιτό και φιλικό πρόσωπο που ενισχύεται με τον Τσίπρα (άσχετα από το αν είναι καλός πολιτικός) προσελκύει όλο αυτόν τον κόσμο.

μπα…παροδικη μου φαινεται και ελπιζω να ναι γιατι ο τσιπρας μου τη σπαει…μεχρι και μεσημεριανο του αλτερ του χει κανει αφιερωμα και ολοι θελουν να τον ψηφισουν γιατι ειναι ομορφος (χαλια ειναι)…αλλοι πρεπει να ανεβουν…

το μονο καλο ειναι οτι ειναι παναθα.

Προσωπικα ειμαι απαισιοδοξος για τη διαρκεια αυτης της τασης που δειχνει αποδυναμωση πασοκ νδ και ενισχυση κυριως του Συριζα (ελπιζω το ΛΑΟΣ να μην ανεβει αλλο) διοτι ανεκαθεν αυτο που επικρατουσε στην Ελλαδα ηταν η στενομυαλια και η ταση για βραχυπροθεσμο κερδος και βολεμα.

Ωστοσο θεωρω πως για τον ΣυΡιζΑ ανοιγεται μια τεραστια ευκαιρεια να αναπτυξει τη δυναμικη του, να αποτελεσει ουσιαστικα εναν τριτο πολο, να συσπειρωσει ακομα περισσοτερο κοσμο γυρω του και να βρει διαυλους επικοινωνιας με το ΚΚΕ (που αν αυτη η κατασταση συνεχιστει θα αναγκαστει να κοιταξει και την υπολοιπη αριστερα οσο “πουλημενη” κι αν ειναι :wink: ). Αν δειξει μια ιδεολογικη συνεπεια, εκμεταλευτει το διδυμο αλαβανος-τσιπρας, μετατρεψει την καλοδεχουμενη γοητεια του τσιπρα σε πιο απολιτικ ομαδες σε συνειδητη πολιτικη επιλογη και τελος μεσω και της επικειμενης πανελλαδικης συνδιασκεψης καταφερει αυτο που κατ εμε ειναι το πιο ουσιωδες: την ενταξη ανενταχτου κοσμου στον ΣυΡιζΑ, τοτε ισως μπορουμε οντως να ειμαστε αισιοδοξοι.

Προσωπικα στηριζω την προσπαθεια (αν οχι του καλυτερου) τουλαχιστον του λιγοτερου προβληματικου κομματος στην Ελλαδα.

O Count Grishnakh στηριζει ΣΥΡΙΖΑ!!! :o :o :o :stuck_out_tongue:

Πάντως εμένα η αριστερά (και δη ο Σύριζα) πέρυσι όχι απλά δίπλα μου ήταν αλλά απέναντί μου και αυτό της (του) το κρατάω ελπίζοντας να μην επαναληφθεί και φέτος…
Anyway, τα λέγαμε πέρυσι αυτά.

:smiley: :stuck_out_tongue: :lol:

Ο αυθεντικος νομιζω στηριζει το εθνικοσοσιαλιστικο κομμα αλλα εγω ναι, ΣΥΡιζΑ. Και συνδικαλιστικα μαλιστα στο ΕΜΠ. Γινονται ορισμενες καλες προσπαθειες και εκει.

Δελεαστικο και αστραφτερο το ολο πακετο που πλασαρει ο Συριζας,αλλα προσωπικα αναμενω να δω και περιεχομενα περα απ το φαινεσθαι και που ειναι διατεθειμενο ως κομμα να κανει"εκπτωσεις",ωστε ν ανεβασει τα ποσοστα του κι αλλο.Ιδωμεν…

Η πτωση του δικομματισμου ειναι μαλλον παροδικη,μια και οταν το Πασοκ ξαναβρει τον παλιο κακο του εαυτο και τα ερεισματα στα ΜΜΕ που απωλεσε,ταυτοχρονα μ εναν καινουριο αρχηγο,τοτε θα επανακαμψει,συσπειρωνοντας και τους ψηφοφορους του,αλλα και τους Νεοδημοκρατες που ηδη θα εχουν αρχισει να καλομαθαινουν χωρις αντιπολιτευση.

Αρα φαυλος κυκλος και ο Τσιπρας πυροτεχνημα,ισως 3ο κομμα για καποια περιοδο,μια και ο Ελληνας οταν φτασει στην καλπη δυσκολα αλλαζει τις συνηθειες του.

Την παρένθεση την είδες? :wink:
Επειδή έχω φίλο που είναι οργανωμένος στην ΚΝΕ, ξέρω πόσο κοντά στον κόσμο της είναι η αριστερά… Αλλά αυτό είναι άλλη συζήτητση.

θα ανεβει το κκε,απλα το συριζα ειναι αυτη την στιγμη το πιο πιασαρικο κομμα,ειναι μεχρι να ξεφουσκωσει το φαινομενο γκχ γκχ τσιπρας οπως ειπα και πριν ο τσιπρας μια φορα και εναν καιρο ηταν μελος της κνε,δεν το λεω για κακο ισα-ισα για καλο μακαρι να πιστευει στην αλλαγη της χωρας επειδη εμενα δεν με εχει κανει να τον πιστεψω…παντως πολυ κεπ θυμιζει αυτη η ανοδος του συριζα

ελπιζω να ξερεις οτι αυτο ειναι αδυνατον

Θα δίξει παιδιά, θα δίξει.
Σίγουρα είναι αξιοσημείοτο και θετικό πάντως. Ο Αλαβάνος έκανε κάποια πολύ σημαντικά βήματα για τον ΣΥΡΙΖΑ κι ελπίζω να δω τα ίδια και καλύτερα απ τον Τσίπρα. Έχουν ιδέες κι έχουν λόγο, και μάλλον έχουν και ικανότητες (καλά απ τους ανίκανους σημερινούς και χθεσινούς οι περισσότεροι έχουν, λεμε τωρα όμως).

Ψωφολυσάει πλέον ο έλληνας και νιώθει την φτώχεια στο πετσί του. Πλέον οι νέοι κατάντησαν πιο απαισιόδοξοι απ τους γονείς τους. Το θέμα της “φούσκας” είναι αυτό, και για αυτόν τον λόγο μάλλον δε θα είναι φούσκα. Μόλις περάσεις την line της φτώχειας και των αντικειμενικών προβλημάτων τα μελωμένα λόγια πλέον πιστεύω δε θα σε μελώνουν άλλο και δε θα σε κάνουν να ξεχάσεις όλα αυτά που ζητάς 30 χρόνια και δε σου δίνονται.Φαίνεται πως κάτι πάει να αλλάξει. Ελπίζω η φτώχεια μας να μη μας ξεχάσει όταν ακούσουμε τα χορτάτα λόγια του χοντρού και του λιγνού
(μπορεί βέβαια μέχρι τις επόμενες χοντρές να έχουμε τον χοντρό και τον χοντρότερο αλλα αυτό είναι για άλλο τοπικ).

μπράβο στον ΣΥΡΙΖΑ για την σωστή στάση που κρατάει και δεν είναι σε έξαλλη κατάσταση, και για την σωστή του στάση απέναντι στους άλλους αριστερούς και αριστερίζοντες.
χαίρομαι επίσεις για τους οικολόγους!!

υπομονή όμως
θα δούμε

I’m glad though…:slight_smile: :slight_smile:

ΤΟ ΚΚΕ όσο έχει την Αλέκα αρχηγό (με λόγο πιο ξύλινο κι απ του Γιωργάκη) δεν πρόκειται να ανέβει. Θα συνεχίσουν να το ψηφίζουν κατά βάση άτομα ετών > 80…