Η πιο χεζουλιάρικη ταινία/σκηνή που έχετε δει?

η ταινια ειναι παπαρια
οντως η σκηνη ειναι φρικιαστικη

Ταινιες τετοιου τυπου ειναι πιο πολυ για την στιγμη. Παντα θα υπαρχει κατι να σε τρομαξει αλλα για εκεινη την στιγμη. Η ουσια, κατε με, ειναι ν’ αγγιζει την ψυχολογια σου και να σου προκαλει δεος. Εκτος αν μιλας απλα για σκηνικα που ξεπερνιουνται μετα.

ρε παιδες το gothica ειναι χιλιoειπωμενη ιστορια
2 καλογυρισμενα κλισε σκηνικα δεν το καθιστουν αξιολογο

4 χρονια πριν ειχε βγει ενα πολυ καλυτερο εργο το stir of echoes με τον kevin bacon
αλλα ειχε θαφτει στον αποηχο της 6ης αισθησης

τσεκαρετε το

ον τοπικ
το funny games ειναι απιστευτα σοκαριστικο

η σκηνη που χτυπανε στο ποδι τον πατερα με το μπαστουνι του γκολφ
και ουσιαστικα αχρηστευουν τον “προστατη” της οικογενειας, μου χε δημιουργησει απιστευτο κομπο στο στομαχι

2 girls 1 cup

κατα τ’ άλλα όλο το orphan με είχε χέσει. Έβαζα γόνατα μπροστά στα μάτια μου μεσα στο σίνεμα και δίπλα σε φίλες μου. Άλλη ταινία πραγματικά δε μου’ ρχεται.

Αυτά που λέει ο αποπάνω, + Wolf Creek + El Orfanato.

Tetsuo…ψυχοτρονικο και αγχωτικο…σωματικη επιθεση…
http://www.youtube.com/watch?v=DFPdN2GgJJI

Στο el orfanato που στα πεταγε σιγα σιγα ελεγες τωρα θα ερθει και ΜΠΑΜ χέζεσαι πανω σου με το μικρό σκατό με την μάσκα.
Στο jun-on (the grudge) που πεταγεται σε μιά φαση στο πατάρι απο το πουθενά χέσιμο.
Στο IT η ατμόσφαιρα σε κάνει να χεστείς απο μόνη της.

Η λέξη “χεζουλιαρικη” πρεπει να ειναι από τις πιο γαματες ανακαλύψεις του ανθρώπου, ε…

Rec.Οταν πανε να δουν τι παιζει με την γιαγια και στο τελος που μπαινουν στο δωματιο μεχρι το τελος

Στο paranormal activity…

[SPOILER] …η σκηνή που ο δαίμονας-τι-σκατά-είναι-αυτό την πιάνει την τυπισα από το πόδι και την πετάει κάτω…και γενικά όλη η ταινία…[/SPOILER]

Και στην κατάρα…

[SPOILER]…αυτή στην μπανιέρα που ειπώθηκε πιο πριν αλλά και αυτή στο κρεβάτι που βγαίνει η καριόλα μέσα από τα σκεπάσματα.[/SPOILER]

και η σκηνή στο 1:01

για μενα απλα μια απο τις κορυφαιες σκηνες ανατριχιλας βρισκεται στο Don’t Look Now με τον Donald Sutherland ισως μια απο τις καλυτερες ταινιες μεταφυσικου τρομου ever!!!
http://www.youtube.com/watch?v=g-J9z5cJEGc

αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου

το νούμερο 2 το έχει δει κανείς? είναι πιο τρομαχτικό από το ένα?

Εχει βγει εδω και καιρο. Τι σοι θριλερ ειναι αυτο τωρα που τα επιμαχα εξελισονται σε αλλο δωματιο απο αυτο που ειναι η καμερα δεν μπορω να καταλαβω…[SPOILER](ακομα και το τελος ε)[/SPOILER]
Μου παν οτι το δυο ειναι για πιο πολλα γελια παντως. Οταν βρω χρονο για κωμωδια θα το τσεκαρω.
Επιπλεον υπαρχει και μια ενδιαφερουσα προσθηκη στο cast, η κορη του πρωταγωνιστη πρεπει να ειναι.

Βασικά εγώ είχα κλάσει μέντες στο Ring (το γιαπωνέζικο βέβαια, όχι την αμερικάνικη μαλακία που είχε βγει). Από θρίλερ έχω δει σχεδόν τα πάντα, λίγα μπορούν να με τρομάξουν. Η ταινία αυτή όμως τα κατάφερε και αυτό της το αναγνωρίζω! Γενικά, όλο της το θέμα σου δημιουργούσε ένα συνεχή τρόμο και απειλή (η κασέτα, η κατάρα, το κορίτσι, η γυναίκα κλπ).

Επίσης η Κατάρα με τρόμαξε αρκετά (τεχνοτροπίας Ring και αυτή η ταινία). Ας μην επεκταθώ, τα είπαν και οι αποπάνω.

Χέστηκα επίσης και στο Paranorman Activity, αν και με κούρασε σε ορισμένες στιγμές λόγω της κινούμενης κάμερας. Όταν όμως άρχισαν την βιντεοσκόπηση το πράγμα έστρωσε. Ειδικά όταν άνοιξε η πόρτα στο σκοτάδι εκεί τα χρειάστηκα λιγάκι. Ήταν και σκοτεινό το σπίτι και ήρθε και έδεσε.

Καλά ο ψυχολογικός/φαντασιακός τρόμος δεν συγκρίνεται με την όποια σπλατερ / βίαιη και καλά σκηνή…όποτε η πιο χεζουλιάρικη στιγμή μάλλον είναι σε ταινία του Lynch, π.χ. στο Χαμένη λεωφόρος στις σκηνές με αυτόν με τη τρελή φάτσα, ή όταν ο γιος επιστρέφει στους γονείς του και αυτοί του συμπεριφέρονται σαν να έχει κάνει “κάτι” αλλά αυτός δεν το γνωρίζει, στο Mullholand Drive με την ανατριχίλα του Silentio ή στο Inland Empire που σε κάποια φάση η “ηθοποιός” μπερδεύει την πραγματικότητα με τον παρτενέρ της και “κολλάει” (πολύ σκαλωματική σκηνή)…γενικά όσο λιγότερα δείχνει και όσο πιο πολλά υπονοεί μια σκηνή τόσο πιο τρομακτική είναι…με κάτι Saw και τέτοια πεθαίνω στα γέλια…

Γενικώς δεν με πολυτρομάζουν τα αίματα και οι σκοτωμοί σε ταινίες τρόμου… πιο πολύ με φρικάρουν τα ψυχολογικά…

Πρόσφατα είδα μια σκηνή στο True blood [SPOILER](γενικά στη σειρά οι σκηνές είναι μές στο αίμα και στην υπερβολή)…[/SPOILER] που με τρέλανε!! όχι τόσο για το τι έβλεπα, όσο για το ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕ:

[SPOILER]όταν εκείνη η υποτιθέμενη Μαινάδα, “έβαλλε” 2 ανθρώπους να φάνε μια ανθρώπινη καρδιά που είχε μαγειρέψει και είχε κάνει κομματάκια μέσα σε μια κρεατόπιτα… κι αυτοί έλεγαν “τι πεντανόστημο που είναι” και έδειχναν να το ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ιδιαίτερα… κι αυτή να τους κοιτάει με ένα γαλήνιο χαμόγελο… ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!![/SPOILER]

μου θυμίζει σε ένα επεισόδιο του κόκκινου κύκλου που ο άντρας τάισε την γυναίκα του τον εραστή της :stuck_out_tongue: :lol:

Στο REC [το ισπανικό] εκεί στο τέλος… [SPOILER]μες στα σκοτάδια που είχε πέσει στο πάτωμα η δημοσιογράφος και την τραβάει απότομα το πλάσμα. Μου ξέφυγε ένα μικρούλι Α![/SPOILER]

βλεπω πολλες ταινιες τρομου(λογικο :p)
αλλα αν μια σκηνη με τρομαξε-με φρικαρε αυτη ειναι στο μιζερι

[SPOILER]τοτε που η αννι τα παιρνει με τον συγγραφεα και του σπαει τα ποδια με μια βαριοπουλα…στελνει αδιαβαστες πολλες ταινιες τρομου…[/SPOILER]

Nαιι!!! το θυμάμαι αυτό!!!

Και επίσης παρόμοια σκηνή σε ένα απο τα βιβλία του A song of Ice and Fire>>

[SPOILER]που ήταν ο Σάμγουελ με τον Τζον, Περα-απο-το-Τείχος… και έκαιγαν κάποιον που είχε πεθάνει… και του Σάμγουελ του μύρισε ωραία-σαν κανονικό κρέας ζώου που ψήνεται… και του άρεσε για μια στιγμή… αλλά μετα συνειδητοποίησε ότι ήταν άνθρωπος που καιγεται… οπότε ξέρασε τα σωθικά του στο καπάκι… [/SPOILER]