Εξάσκηση(κυριως για κιθαριστες)

Εδω και πολυ καιρο με βασανιζει η απορια:ποσες ωρες πρεπει να κανω εξασκηση την ημερα?Συνηθως εξασκουμε 4 με 5 ωρες την ημερα και προσπαθω να καλιπτω ολα τα πεδια(εκτος απο το ρυθμικα μου που τωρα τελευταια τα εχω αφησει να σαπισουν και δε μου βγαινει το over the wall:)).Φτανουν ομως 4 ωρες για να φτασω το επιπεδο κιθαριστων οπως ο gilbert,o malmsteen,o loomis,ο wylde κ.α.?Εσεις ποσην ωρα εξασκηστε?

σημασια εχει οταν μελετας να εισαι απολυτα συγκεντρωμένος!
σιγουρα οσο πιο πολυ μελετας τοσο καλυτερο αλλα καλο ειναι να κανεις παντα μικρα διαλειματα αναμεσα για να ξεκουραζονται τα χερια! γενικα παντως για αυτα που θελεις να παιξεις χρειαζεσε να διαθεσεις πολυ χρονο κ αρκετη μελετη! :wink:

Ναι!!

λιγότερες θέλει ρε,page μην λες ψέματα…

λιγοτερες με τπτ !
περισσοτερες ισως!8)

Ειρωνικά το είπα :stuck_out_tongue:

περισσοτερες ειναι ευκολο.τα διαλειματα πως τα κανεις?εγω δε ξεκολλαω με τιποτα:)

κακως!
πρεπει αν ξεκουραζεις τα χερια σου!
ανα τακτα χρπνικα διαστημα (πχ ανα τεταρτο σταματα για λιγο πιες ενα ποτηρι νερο πανε τουαλετα χαζεψε λιγο τηλεοραση)

λες ε?και εχω κατι μικροπροβληματακια με τα χερια μου:( θα το δοκιμασω.thanx

Για να παιξεις shred 4 ωρες τη μερα μελετη ειναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΕΣ

Να προσθέσω, αν και δεν είμαι κιθαρίστας, ότι το να κάνεις πάνω απ’όλα ΤΑΚΤΙΚΟ practice (και 1 ώρα τη μέρα αλλά κάθε μέρα) και όχι μαζεμένες πχ 5 ώρες τη μέρα κάθε 2-3 μέρες είναι πολύ καλύτερο… το’χω διαπιστώσει και ιδίοις όμμασι.

Αφου εχεις χρονο και δυναμη να παιζεις 4 ωρες την ημερα εισαι πολυ καλα. Μακαρι να μπορουσα να λιωνω κι εγω ετσι! Παντως ειναι να το χεις μεσα σου και να σου αρεσει πολυ. Βαζεις υψηλους στοχους οφειλω να πω αλλα οπως σου ειπα αν σε τρελαινει το φτανεις καποια στιγμη. Εγω παιζω το λιγοτερο μια ωριτσα και το περισσοτερο 3 καθε μερα. Δουλευω ρυθμικα.