Ελληνικές μπάντες

Ποιά πιστεύετε πως έχει τις καλύτερες προδιαγραφές για να γίνει μεγάλη μπάντα?

Το οτι δεν εχω ακουσει - γνωριζω καμια απο αυτες που βρισκονται στην λιστα, σημαινει πως καμια δεν εχει προοπτικες :stuck_out_tongue:

Καλά, άκουσέ τις πρώτα και μετά πες τα σχόλιά σου. Αυτό το poll είναι για αυτούς που έχουν ακούσει κάποια-ες μπάντες από αυτές. Αν δεν στυρίξουμε και την ελληνική σκηνή, είμαστε χαμένοι.

Ισχυει οτι πρεπει να στηριζουμε ελληνικη σκηνη.

Για τους Strikelight εχω να πω οτι ενω παιζουν πολυ καλα και ψυχωμενα χανουν παρα μα παρα πολυ στα φωνητικα. Πρεπει να αλλαξουν τραγουδιστη οπωσδηποτε…

και γω κανα 2 εχω ακουσει απο αυτες

χλωμο το κοβω να γινονται μεγαλες

και εδω θελω να πω και κατι που χει να κανει γενικα και με το μεταλ\ροκ και με την ελλαδα οσο αφορα τα γκρουπς της

αμα διαβασετε βιογραφιες σχετικα νεων γκρουπ αλλα και παλαιοτερων, στο 95% θα δειτε οτι ειχανε ΞΕΣΚΙΣΤΕΙ στα λαιβ,στις περιοδειες,στην προωθηση του αλμπουμ τους κλπ κλπ

οταν λοιπον εδω παιζουνε μετρημενα λαιβ
οπου αλλες φορες ο ηχος ειναι κακος
αλλες φορες παιζουν ιδια μερα με λαιβ ξενης μπαντας

ε τοτε μην περιμενουμε να δουμε αυτες τις μπαντες να γινωνται μεγαλες

η μπαντα πρωτα πρεπει να ΞΕΣΚΙΣΤΕΙ να γινει γνωστη
με λαιβ (οπου να χρειαστει να παιξει και τσαμπα)
με απειρες προβες για να βελτιστοποιησει τη μουσικη της

και μετα να μιλησουμε

και επιπλεον
πολυ μεγαλο μελανο σημειο σε οσες μπαντες εχω ακουσει απο την ελληνικη σκηνη ειναι τα φωνητικα
κυριως τα καθαρα φωνητικα

οχι οτι δεν προσπαθουνε
απλα δεν μπορουμε
δεν μπορουμε να τραγουδησουμε καλα αγγλικο στιχο
δυστυχως ειμαστε ατυχοι σε αυτον το τομεα

Παιδια ειχα παει στο μιντεμ στη γαλλια το φλεβαρη. Η μουσικη πάει άπατα παντου. Ξερετε ποσες μπαντες υπαρχουν παγκοσμιως που τραγουδουν με ξενο στιχο. Αν δεν δημιουργηθει ελληνικη μουσικη σκηνη με ξενο στιχο μπας και αναδειχτουν 1 ή 2 από τις 500 που πιθανως 8α συμμετεχουν δεν υπαρχει περιπτωση καμια ελληνικη μπαντα να φανει. Δεν ξερω αν εχετε υποψιν σας το love is του μουρβατη που ακουγεται τελευταια… Δεν νομιζω οτι ο κοσμος το ανεδειξε εκει που ειναι… Υπηρχαν τα κονε για να παιχτει και εγινε γνωστο αλλιως δεν θα γινοταν ποτε τιποτα. Στο Myspace υπαρχουν απειρες τουλαχιστον ‘συμππαθητικες’ ξενοφωνες ελληνικες μπαντες και δεν τις ξερει κανεις. Ειδικα στη θεσσαλονικη οποτε γινεται live ειναι τρεις κι ο κουκος κανεις δεν τις στηριζει απο πουθενα και για κανενα λογο ουτε τα ατομα της γενειας τους, στην αθηνα εχω ακουσει οτι ειναι καλυτερα τα πραγματα… Ξερετε εσεις τους Σκελτερς που εχουν τρελα8ει να κανουν live ολη την ωρα ξερετε τους apositive ξερει κανεις five star hotel kai 22 puppies mary’s flower superhead… Πρεπει να δημιουργηθει σκηνη αλλιως δεν θα γινει τιποτα.

Απ’ αυτές οι μπάντες που ξέρω και ταυτόχρονα τις θεωρώ αρκετά καλές είναι οι Marauder, Battleroar, Hannibal (τους τελευταίους τους έμαθα στο Live των scorpions όπου με εντυπωσίασαν)

Παρόλα αυτά, σε μία ελληνική μπάντα πιστεύω. Wastefall 8) (Φυσικά λόγω Soulrain 21)

νταξ
αυτοι εχουνε κανει καλη μαγκια
που πηγανε στην sensory

βεβαια βοηθαει και το σουηδικο της καταγωγης του τραγουδιστη!!

Οι Ιnnerwish θεωρουνται ηδη φτασμενη μεγαλη μπαντα γι αυτο δεν ειναι στο Poll?

Οι Innerwish δεν είναι στη λίστα γιατί απλά ήθελα να δω ποιά θα επικρατήσει περισσότερο απ’αυτές που έχω βάλει. Εξάλλου, έχουν αποκτήσει κάποιο όνομα εδώ και καιρό και δεν ήθελα να δω όλοι να ψηφίζουν αυτούς. Πάντως είναι φοβεροί. Όπως και οι Firewind.

To poll μεχρι στιγμης, λεει ξεκαθαρα ποια μπαντα εχει προοπτικες να γινει μεγαλη :slight_smile:

Λειπουν οι Ανωριμοι…απέχω…[-X

το τελευταιο X-Piral ειναι τρελη δισκαρα,εχω εντυπωσιαστει,αν και θα ελεγα και Battloroar αλλα δεν μου αρεσει καθολου ο τραγουδιστης…
ασχετο:τσεκαρετε αν θελετε το blog μου,απο κατω εχω το link και αν μπορει κανεις να βοηθησει ειναι ευπροσδεκτος

Ωραίος whintersun… πολύ καλή δουλειά. Έτσι, να προωθούμε και την Ελληνική σκηνή.

Suicidal Angels…

Δεν θα επρεπε υπηρχει και η επιλογη αλλο; :-s

Εμενα αγαπημενη μου ελληνικη underground μπαντα ειναι η Ωχρα Σπειροχαιτη τοσο μουσικα οσο και στιχουργικα.Διαθετει τα κομματια της δωρεαν στο site της και γενικα ειναι προσανατολισμενη πολιτικα.Ακουστε τη και πειτε γνωμες. 8)

Ωριστε και το λινκ

χμμμ… καλή επιλογή η Ωχρά Σπειροχαίτη, αλλά η κατεύθυνση του πολλ είναι άλλη (μουσικά). Ίσως να σε ενδιαφέρει το εξής τόπικ: http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=4148

Βασικα απο τις μπαντες του poll μακραν απο τις αλλες ειναι οι Battleroar αυτοι που κανουν καριερα στο εξωτερικο ηδη…μαλιστα εχουν υπογραψει και σε καποια σχετικα καλη εταιρεια…βεβαια μιλαμε για Heavy/Power/Epic μπαντες…για τις υπολοιπες δεν βλεπω φως στον οριζοντα…οι Marauder παντως ειναι παλια μπαντα…αν ηταν θα ειχε κανει κατι!Παρολαυτα ειναι φυσικα πολη καλη μπαντα και Live μετραει ασχημα!

Κατα τα αλλα συμφωνω με Socrates για Suicidal Angels!!Γαμανε!!!

ακριβώς αυτό σκεφτόμουν κ εγω για τους marauder. Είχαν γίνει αρκετά γνωστοί στο ελληνικό κοινό με το Say it again, αλλά δεν έκαναν το μπαμ. Κρίμα.

Παιδες ακουω εδω και κανενα 20λεπτακι τους Revolting Breed στο ΜySpace και ομολογω πως οι τυποι ειναι SUPER !!! Ειλικρινα δεν το περιμενα καθολου…κατα την ταπεινη μου αποψη εχουν -και παραεχουν- τα φοντα να βγουν και εκτοσ συνορων…Μπραβο στα παιδια !!!