Εκκλησία

Ένώ οι χριστιανοί τα τελευταία 2000 χρόνια τη στάση είχαν απέναντι στο πόλεμο? Δεν ήταν έτσι κι αλλιώς η ίδια η θρησκεία αυτή που μιλούσε για ιερούς πολέμους για την ‘‘σωτηρία’’ των άπιστων?

Η στάση των ανθρώπων απέναντι σε τέτοιου είδους πράξεις άρχισε να αλλάζει σταδιακά, όσο η ανθρωπότητα έβγαινε απο την επιρροή και την αποκλειστικότητα αυτής της θρησκείας. Νομίζω το δείχνει και η στάση των ανθρώπων το τελευταίο μισό του 20ού αιώνα, αμφιβάλω αν είχαμε τέτοιες αντιδράσεις σε πολέμους πριν απο ένα αιώνα (με τη γνωστή εξαίρεση του 1912). Οπότε τι ακριβώς μα ςέδωσε ο χριστιανισμός?

Ποιος σου είπε ότι είναι άλλο πράγμα η ορθοδοξία, άλλο ο καθολικισμός και άλλο ο προτεσταντισμός? Και ποιος σου είπε πως δεν έχουν επηρεάσει και αυτοί με το τρόπο τους τις κοινωνίες που πίστεψαν σε αυτές. Μελέτησε Καλβίνο και έλα μία βόλτα μετά στην Ελβετία. Θα καταλάβεις αμέσως πόσο πολύ επηρεάστηκαν οι κοινωνίες αυτές από τα κηρύγματα αυτά.

Πες μου την αναδρομή στην Ελληνική Μυθολογία που μου λες. Εγώ πάντως από όσο θυμάμαι, κατ’ ουσίαν η Ελληνική Μυθολογία είναι γεμάτη αποτρόπαια εγκλήματα που νομιμοποιούνταν επειδή οι Θεοί τα έκαναν. Και αυτό πέρναγε με πολλούς τρόπους και στους αρχαίους Έλληνες… Και για να σε προλάβω, αρχαία Ελλάδα δεν ήταν η Αθήνα του Περικλή…

Γενικά πάντως, σου προτείνω να κάτσεις να διαβάσεις ξανά το κείμενο μου, γιατί από το ποστ σου, πιστεύω πως δεν κατάλαβες για τι πράγμα μιλάω

Edit: Είδα τη νέα σου απάντηση και σε ρωτάω. Αυτή η απέχθεια σου για τους πολέμους από που νομίζεις ότι πηγάζει? Πιστεύεις ότι γεννήθηκες με αυτή την ιδέα? Έτσι ουρανοκατέβατη σου ήρθε? Διάβασε ξανά το ποστ μου το αρχικό. Με εκνευρίζει όταν απαντάτε δίχως να έχετε καταλάβει τι σας γράφει ο άλλος. Είναι σαν να μην εκτιμάτε το χρόνο που αφιερώνει για να κάνετε συζήτηση. Τα μισά από τα θέματα που αναφέρεις είναι πολιτική και όχι χριστιανισμός…

Ποιος μου το είπε? Τους ίδιους τους ορθόδοξους να ρωτήσεις αυτό θα σου πούνε. Οι διαφορές ανάμεσα σε αυτές τις 3 εκδοχές του χριστιανισμού είναι αρκετά μεγάλες

Και εγώ αναλόγως θα σου πρότεινα να κοιτάξεις πόσο πολύ απέριψαν κοινωνίες όπως αυτή των Η.Π.Α. την θρησκεία και τι βγάλανε απο αυτό. Οι πιο μεγάλες αλλαγές έγινα όταν απέριψαν το πρόσωπο αυτής της θρησκείας (ή τουλάχιστον όταν το αμφισβήτησαν) και νομίζω βλέπεις που πηγαίνουν τώρα που ξαναγυρνάνε στις αξίες αυτής της θρησκείας.

Για να μην το έχω αποροία, για πές μου και εσύμ πως και σε τί επηρεάστηκε η κοινωνία της Ελβετίας απο το Χριστιανισμό και πως το κατάλαβες αυτό?

Και κάθε ένα απο αυτά τα εγκλήματα αποδίδονται με τραγικό ύφος και πάντα υπάρχει λύπη για αυτά. Αν θυμάσε απο αρχαίες τραγωδίες οι περρισσότεροι φόνοι που γίνοταν τιμωρούντουσαν απο τους θεούς όταν αυτοί ήταν άδικοι. Ένα απλό παράδειγμα ο μύθος του Ορέστη

Δεν βλέπω καμιά δικαίωση του φόνου εδώ, το αντίθετο μάλιστα

Αν δεν σου κάνουν αυτά μπορείς απλά να ανατρέψεις στην Αντιγόνη και να δείς πως αντιμετοπίζεται ο φόνος κι η ίδια η ζωή εκεί:)

Μόνο που αυτή η θρησκεία έχει συνδεθεί με τη πολιτική. Ειδικά στο εξωτερικό. Εσύ άλλωστε μίλησες για χριστιανισμό, όχι για το τι είπε ο Χριστός.Οπότε μέσα είμαι. Και το διάβασα το ποστ σου, μην εκνευρίζεσαι.

Τον πόλεμο τον απεχθάνομαι επειδή είχα τη τύχη να έχω κάποιους γονείς που μου μάθανε να εκτημάω τη ζωή. Επίσης επειδή διάβασα αρκετά πράγματα τα οποία μιλάνε για τη φρίκη του πολέμου.

Κάνε μια αναδρομή για το τι λένε οι θρησκείες πριν το χριστιανισμό για τον πόλεμο, π.χ. οι Πέρσες που καταδικάζανε ως πόνο, θλίψη και βάσανο το πόλεμο, ως μία απο τις τιμωρίες που δέχθηκαν για το τρόπο που φέρθηκαν στο θεό.

Πόσταρα 1:42 και πάτησες reply στις 1:43 (είμαι moderator και μπορώ να το δω…). Συγγνώμη, αλλά όταν αγνοείς μέχρι και την πιο απλή μου παράκληση να διαβάσεις ξανά το ποστ μου (δείχνοντας και πόση διάθεση έχεις να συζητήσεις σοβαρά μαζί μου και να ακούσεις τις απόψεις μου) γιατί να ασχοληθώ?

Συγγνώμη, αλλά δε με τιμάει η συμπεριφορά που μου δείχνεις και αρνούμαι να απαντήσω.

(Μόνο ένα πράγμα θα πω γιατί θα σκάσω. Ο 20ος αιώνας ήταν ο πιο αιματηρός αιώνας στην ιστορία της ανθρωπότητας. Μάλλον τυχαίο…)

Kάρβου, λες πως σημερα θεωρουμε τους πολεμους τους φονους και ολα τα συναφη απαραδεκτα πραγματα, και λες οτι σε αυτο συνεβαλε ο Χριστιανισμος. Πως γινεταιαυτό οταν η εκκλησια γιορταζει την αναστηλωση των εικονων ενω ειχαν σφαξει 20000 ανθρωπους στη Θεσσαλονικη; και μαλιστα το διδασκει και στα σχολεια… ή η εκκλησια της δυσης που σκοτωσε κοσμο και κοσμακη με την ιερα εξεταση;
γενικα το ποστ του Χοκαμ με καλυπτει αρκετα.Θελω να προσθεσω οτι η εκκλησια σημερα αναμειγνυεται σε πολιτικα και κοινωνικα ζητηματα, και επιδιωκει καθολικη ισχυ των προτασεων της, οι οποιες ειναι βασισμενες στις Χριστιανικες αρχες. Τι ειναι αυτο; ανεξιθρησκια; για παραδειγμα ο γαμος των ομοφυλλοφιλων, η αυτο για την πορνεια που λενε΄Λες και δεν υπαρχουν αλλοθρησκοι ή αθρησκοι…
ΚΑτα τη γνωμη μου οι θρησκειες και οι εκκλησιες υφιστανται για να υποδουλωνουν τον κοσμο τρομοκρατωντας τους με το δηθεν βασανηστηριο της ψυχης, και για να υποσχοναι για την αλλη ζωη αυτα που ο ανθρωπος ζηταει τωρα.

Γιατί συγχέεις κηρύγματα και ιδέες (όπως είναι ο Χριστιανισμός) με την πολιτική που άσκησαν κάποιοι που δήλωναν Χριστιανοί και ηγούνταν οργανισμών με τεράστια δύναμη και επιρροή?

Με τη λογική

εκπρόσωποι αυτών των ιδεών = εκφραστές τους

δεν ακούγεται παράλογο πιστεύω

Οκ, μην απαντήσεις, ούτε να ασχοληθείς. Αν περίμενες να κάτσω μισή ώρα να διαβάζω το ποστ σου τότε δεν είμαι διαθετιμένος να το κάνω:)

Όχι τίποτα, μην μείνει αναπάντητο. Ίσως ήταν ο πιο αιματηρός γιατί ήταν και ο πιο μαζικός και με τα πιο δυνατά όπλα? λέω εγώ τώρα

Κοίτα, αυτή είναι η στάση της εκκλησίας. Συμφωνώ πως είναι άσχετη από πίστη. Αλλά αυτότο θέμα θίγει το τοπικ. Στο τελος ομως είπα και την άποψη για τις θρησκειες γενικότερα, δεν εχει και μεγαλη διαφορα :wink:

Μα το τοπικ δε λεει για το κηρυγμα του Χριστου. Με το οποιο συμφωνω σε μερικα, διαφωνω σε αλλα. Ουτε για τον Χριστιανισμο λεει (που ειναι το δογμα που προεκυψε απο το κηρυγμα αυτο). Λεει για την Εκκλησια. Και ΟΚ, το ξερω οτι Εκκλησια σημαινει το συνολο τον πιστων, αλλα ολοι καταλαβαινουμε οτι πλεον με τον ορο εννοουμε τον κληρο.

Ναι, αλλά η διάδοση του Χριστιανισμού και των αξιών του, είναι και δικό τους έργο. Είναι κρίμα να θυμόμαστε μόνο τα αρνητικά για αυτούς…

Ποιά θετικά έχουν όμως ρε συ κάρβου? Και δεν αναφέρομαι στους παπάδες τους αφοσιωμένους με αυτό που κάνουν, την εξαίρεση που αναφέραμε πριν, αλλά στα υψηλά ιστάμενα πρόσωπα.

Κοιτα.
Για μενα προσωπικα η διαδοση δογματων και οργανωμενων θρηκειων ειναι αρνητικη. Γενικα ειμαι σαφεστατα εναντιον των οργανωμενων θρησκειων.

Η ελληνική κοινωνία είναι η κυβέρνηση? Όχι. Έτσι και η Εκκλησία δεν είναι η ηγεσία του κλήρου. Για μένα τουλάχιστον.

Για μένα πάντως Εκκλησία είναι ο κλήρος και όχι ο κόσμος.
Συμφωνώ με χόκαμ.
Και να προσθέσω: Η Εκκλησία ήταν κάποτε (και η ορθόδοξη αλλά και πολύ περισσότερο η Καθολική) όργανο που ασκούσε εξουσία. Τώρα πλέον (η καθολική σε μεγαλύτερο βαθμό από την Ορθόδοξη) έχει χάσει αυτή τη δύναμη, και το αποτέλεσμα φαίνεται από όλους: Στην εκκλησία πατάνε πλέον 5 άτομα (που λέει ο λόγος).

Παντως καλα κανει ο karvou και γραφει αυτα που γραφει γιατι το τοπικ εξελισσοταν σε ενα “fuck εκκλησια” μανιφεστο…

Ξες σε ποσες εταιριες μεγαθηρια εχει μετοχες η καθολικη εκκλησια? Απο τις πιο γοργα αναπτυσομενες αυτοβιομηχανιες, μεχρι εταιριες κατασκευης οπλων και καπνοβιομηχανιες. Η καθολικη εκκλησια εχει τεραστια δυναμη. Στην ορθοδοξη μπορει να πατανε 2-3 γριες, αλλα οι καθολικες γεμιζουν, ποσο μαλλον στο βατικανο…

Μιλάω για εξουσιά στους ανθρώπους, όπως είχε παλιά. Τώρα πια δεν καίμε βιβλία επειδή το λέει η εκκλησία… :wink:

Ναι, αλλα οταν η καθολικη εκκλησια βρισκεται μεσα σε καθε εταιρια της οποιας το προιον καταναλωνεις, αυτο δεν ειναι εξουσια? Δεν ειναι κυριαρχια?

Φυσικά και είναι, όμως έτσι λειτουργεί ως μία πολυεθνική. Δεν ασκεί την ίδια μορφή εξουσίας που ασκούσε κατά το μεσαίωνα, όπου σου έλεγε αυτό είναι αμαρτημα, το άλλο είναι αμάρτημα και πάει λέγοντας…